Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.06.2013, 22:31:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
aaa...si dumneata il detii !!! (ha,ha,ha !!!)
cel puțin în cele 3 puncte, da.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.06.2013, 01:42:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Daca il tragi de ureche, se plange acasa, mama vine la scoala si cere socoteala invatatorului. Asta inseamna o degradare, o incultura si o neajutorare a profesorului care trebuie sa-si faca datoria.
Asta înseamnă încurajarea la violență și formarea unui caracter aspru. Copiii supuși cu forța și cu bătaia se vor defula împotriva altor copii mai mici sau mai slabi, pe moment, iar în timp toate acestea își vor pune amprenta asupra psihicului omului în formare.

Părintele mi-e simpatic, dar nu a avut copii care să-i vină acasă cu urechile smulse.

Îmi amintesc de două astfel de evenimente. Un băț primit la palmă pentru că nu am știut titlul lecției la istorie într-a patra - era un titlu foarte lung, doar o fată din clasă l-a știut pe bîjbîite și numai ea a fost scutită de lovitură. Apoi o profă care m-a trimis în gimnaziu să aduc nu mai știu ce din alt corp al școlii m-a pocnit pentru că i s-a părut că am stat prea mult.

Ce au vrut ei să demonstreze prin bătaie? Că sînt mai mari ca mine, că au voie să facă asta și că eu nu pot să răspund decît manifestîndu-mi nemulțumirea în public după cîteva decenii. Da, japonezii merg să spargă vase scumpe defulîdu-și mizeriile așa, pe cînd alții își bat copiii pentru că probabil au probleme acasă sau mai precis la mansardă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.06.2013, 18:53:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Am citit un interviu cu Parintele Iustin Parvu in care sunt aduse in discutie mai multe lucruri esentiale. Intr-o viziune extrem de realista, Parintele vorbeste despre lipsa educatiei tinerilor din zilele noastre, starea in care au fost aduse scolile si profesorii, lipsa modelelor pentru tineri, nepasarea fata de suflet si golul spiritual, dezinteresul intentionat al statului si rolul acestuia si al Bisericii in formarea oamenilor.

"In vremurile noastre, care merg spre o destramare, nu mai exista nicio educatie in familie, in scoala, in armata. In scoala nu mai exista notiuni despre nationalism, nu mai exista o formare, o temelie serioasa in viata viitorului tanar in societate. I-au luat locul televizorul, calculatorul si toata nebunia asta incat nu mai are timp sa se ocupe de lucrurile de radacina ale societatii. Sunt chiar invatati sa nu-si mai cinsteasca eroii.

Odata cu degradarea aceasta, in lipsa unei culturi istorice serioase si autentice, sigur ca nu se mai stie nimic. Va dati seama cu cata jertfa se aruncau tinerii romani in lupta de ocrotire a natiei, a familiei si a Bisericii! Daca tanarului, copilului nu i se spune nici in scoala, nici in familie, n-are de unde sa stie, pentru ca acest sistem de invatatura, care se face pe fuga ca sa se termine mai repede orele, duce numai la goluri si iarasi goluri. Nu mai exista nici modele pe care tinerii sa le poata urma.

Este un timp prea democratic. Copilul nu mai vede importanta scolii pentru formarea lui. Merge la un liceu pentru ca l-a trimis mama sa-l faca om cu carte. Dar sa-l faca un om de suflet, un om impacat cu Dumnezeu, nu se gandeste nimeni. Aceasta inexistenta spirituala a noastra ne duce in prapastia in care ne aflam. Nu fac un repros invatamantului nostru care este atat de adaptat dispozitiilor care se dau, dar vad cum pana si copiii intre ei se urasc, se lovesc. Profesorul nu are autoritate pentru ca copilul are drepturile lui si daca ii pune elevului o nota care nu ii convine, el protesteaza. Daca il tragi de ureche, se plange acasa, mama vine la scoala si cere socoteala invatatorului. Asta inseamna o degradare, o incultura si o neajutorare a profesorului care trebuie sa-si faca datoria.

Statul n-are o constiinta sa creeze elemente temeinice. Scoala este un mijloc de deprindere a unor cunostinte superficiale, incolo nimic. Petru ca statul n-are nevoie de oameni convinsi de o realitate istorica, religioasa si morala. Statul nu face decat sa masoare veniturile celor de sus iar partidele se bat intre ele numai in aparenta ca sa exploateze poporul.

Biserica si scoala raspund daca se ridica un neam sau daca el se prabuseste. Ele au datoria sa formeze caractere."
Imi lipseste ceva in acest citat. Se critica mult scoala, familia etc. Dar unde este biserica in aceasta ecuatie? Care este rolul ei in educatia tinerilor si cum sunt ei formati concret? In afara de mers la slujbe ce mai face biserica si preotul cu tinerii? Ce activitati?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.06.2013, 18:57:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Asta înseamnă încurajarea la violență și formarea unui caracter aspru. Copiii supuși cu forța și cu bătaia se vor defula împotriva altor copii mai mici sau mai slabi, pe moment, iar în timp toate acestea își vor pune amprenta asupra psihicului omului în formare.

Părintele mi-e simpatic, dar nu a avut copii care să-i vină acasă cu urechile smulse.

Îmi amintesc de două astfel de evenimente. Un băț primit la palmă pentru că nu am știut titlul lecției la istorie într-a patra - era un titlu foarte lung, doar o fată din clasă l-a știut pe bîjbîite și numai ea a fost scutită de lovitură. Apoi o profă care m-a trimis în gimnaziu să aduc nu mai știu ce din alt corp al școlii m-a pocnit pentru că i s-a părut că am stat prea mult.

Ce au vrut ei să demonstreze prin bătaie? Că sînt mai mari ca mine, că au voie să facă asta și că eu nu pot să răspund decît manifestîndu-mi nemulțumirea în public după cîteva decenii. Da, japonezii merg să spargă vase scumpe defulîdu-și mizeriile așa, pe cînd alții își bat copiii pentru că probabil au probleme acasă sau mai precis la mansardă.
bine punctat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.06.2013, 18:58:46
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cunosc o profesoara careia nimeni nu i-a spus astfel de vorbe in 35 de ani de activitate. A intrat in invatamant cu 1750 de lei. Si-a dat toate gradele, iar acum castiga tot cam atat! S-au adaugat si s-au luat zerourile si asta e tot ce poate constata. Un debutant, insa, acum castiga mult mai putin.

Profesia de dascal isi pierde nobletea. Nefiind motivati, tinerii cei mai capabili nu mai sunt atrasi de invatamant. Aici e marea problema. Cu cat mai multi tineri talentati si cu vocatie de dascal vor intra in invatamant, cu atat va avea mai mult de castigat intreaga societate.

In spiritul celor afirmate de parintele Iustin Parvu, se pune problema elaborarii unor programe si a unor manuale de istorie si a unei strategii coerente care sa reliefeze valorile acestui popor la disciplinele de studiu care permit acest lucru.
Antonia, tu esti profesor ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.06.2013, 19:02:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Imi lipseste ceva in acest citat. Se critica mult scoala, familia etc. Dar unde este biserica in aceasta ecuatie? Care este rolul ei in educatia tinerilor si cum sunt ei formati concret? In afara de mers la slujbe ce mai face biserica si preotul cu tinerii? Ce activitati?
Nu se face nimic. Cred că e maxim o biserică în fiecare oraș care să aibă program de cateheze sau studiu biblic.

În toată viața mea am întîlnit un singur loc, în Iași, unde un preot ortodox aduna lumea duminică seara pentru cateheză, rugăciune, cîntece șamd. Era o tanti academician pe domeniul chimie care frecventa întîlnirile. Era plin acolo de oameni de tot felul. În timpul săptămînii mai erau și alte activități în afara slujbelor obișnuite. A, nu e vorba de Oastea Domnului.

Unde se mai face așa ceva? M-aș bucura să aflu de la voi că mai există preoți de tipul lui cărora chiar le pasă de cei parohie și se pricep să țină oamenii în Biserică.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.06.2013, 19:03:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Imi lipseste ceva in acest citat. Se critica mult scoala, familia etc. Dar unde este biserica in aceasta ecuatie? Care este rolul ei in educatia tinerilor si cum sunt ei formati concret? In afara de mers la slujbe ce mai face biserica si preotul cu tinerii? Ce activitati?
păi nu prea sunt. în afara unor cazuri izolate, a unor preoți ce contrasteaza cu activitatea generală a,Bisericii.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.06.2013, 19:06:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu se face nimic. Cred că e maxim o biserică în fiecare oraș care să aibă program de cateheze sau studiu biblic.

În toată viața mea am întîlnit un singur loc, în Iași, unde un preot ortodox aduna lumea duminică seara pentru cateheză, rugăciune, cîntece șamd. Era o tanti academician pe domeniul chimie care frecventa întîlnirile. Era plin acolo de oameni de tot felul. În timpul săptămînii mai erau și alte activități în afara slujbelor obișnuite. A, nu e vorba de Oastea Domnului.

Unde se mai face așa ceva? M-aș bucura să aflu de la voi că mai există preoți de tipul lui cărora chiar le pasă de cei parohie și se pricep să țină oamenii în Biserică.
la biserica Kretulescu din București, se tin conferințe săptămânale.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.06.2013, 19:58:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
la biserica Kretulescu din București, se tin conferințe săptămânale.
Bucureștiul e un oraș mare, acolo ar trebui să fie mai multe exemple de urmat. Sper că mai sînt.

Dar eu mă refeream la cateheza pe care o face taica părintele paroh, nu invitații lui ce vin să vorbească pe diverse teme.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.06.2013, 20:01:04
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Asta înseamnă încurajarea la violență și formarea unui caracter aspru. Copiii supuși cu forța și cu bătaia se vor defula împotriva altor copii mai mici sau mai slabi, pe moment, iar în timp toate acestea își vor pune amprenta asupra psihicului omului în formare.

Părintele mi-e simpatic, dar nu a avut copii care să-i vină acasă cu urechile smulse.

Îmi amintesc de două astfel de evenimente. Un băț primit la palmă pentru că nu am știut titlul lecției la istorie într-a patra - era un titlu foarte lung, doar o fată din clasă l-a știut pe bîjbîite și numai ea a fost scutită de lovitură. Apoi o profă care m-a trimis în gimnaziu să aduc nu mai știu ce din alt corp al școlii m-a pocnit pentru că i s-a părut că am stat prea mult.

Ce au vrut ei să demonstreze prin bătaie? Că sînt mai mari ca mine, că au voie să facă asta și că eu nu pot să răspund decît manifestîndu-mi nemulțumirea în public după cîteva decenii. Da, japonezii merg să spargă vase scumpe defulîdu-și mizeriile așa, pe cînd alții își bat copiii pentru că probabil au probleme acasă sau mai precis la mansardă.
Daca in trecut se intamplau abuzuri din cauza unei intelegeri gresite a autoritatii de catre profesori, in zilele noastre este exact invers. Profesorii au devenit victimele elevilor din cauza drepturilor fara limita pe care acestia le au. De fapt au doar drepturi fara responsabilitati. Nu stiu daca in trecut ai auzit de cazuri in care un elev sa loveasca un profesor, dar in zilele noastre se intampla fara consecinte grave (pentru elev). Si cate si mai cate se intampla in scoli intre elevi, nu iti vine sa crezi...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare