Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #751  
Vechi 12.03.2015, 21:33:14
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Așa e. În două locuri. Mulțumesc și iertare.

Recomand însă a fi înțeleasă idea mântuitoare a mesajului, per ansamblu.

"Diabolismul stă în detalii", spune Denis de Rougemont. Nu e sfânt, dar d.p.d.v. lumesc, spune bine.
Nu stiu exact ce este "mantuitor" intr-un mesaj care musteste de ura la adresa altei biserici crestine.
Reply With Quote
  #752  
Vechi 12.03.2015, 21:44:43
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
Crezi in invierea mortilor, la venirea Domnului Iisus, pentru a mosteni viata vesnica? Sau, crezi in teoria sufletului nemuritor, care spune ca cel mort (fara trup, dar constient si plin de simtiri - la fel ca ingerii) se duce la Domnul ("la loc cu verdeata" - in unele interpretari)?

Ce reprezinta pentru tine fagaduintele Domnului Iisus (revenirea Sa, invierea mortilor si mostenirea vietii vesnice)? Reprezinta singura nadejde sau sunt fagaduinte de umplutura (nu sunt necesare - oricum cei morti ajung la Domnul, trimisi de biserica)?
Ooo... alt adventist. Să vă dea Domnul minte-n cap, că v-o luato urâtorul de oameni, pe toată.

Normal că sufletul e nemuritor, conștient, plin de simțiri. Îți dau versete? Am câteva duzini.

Dar să le și crezi, păcătosule :)

"La loc cu verdeață", e o exprimare simbolică, cum și Dumnezeu a ales Sfintele Icoanele ca în mod simbolic să-L reprezinte pe El, dar El e viu în ele. Cum "loc cu verdeață și loc cu odihnă", e viu și adevărat acel loc. Cum în toiagul lui Moise și a lui Aaron, Dumnezeu a fost viu și adevărat. Cum în părul lui Samson, Dumnezeu a fost viu și adevărat. Cum în Chivotul Legii și între cei doi heruvimi de aur, Dumnezeu a fost viu și adevărat acolo. Cum în hainele Mântuitorului, întreaga Sfântă Treime era vie și adevărată, și deși mulți se atingeau de ea, de haină, doar femeia cu scurgere de 14 ani, s-a vindecat, fiindcă avea credință, dar culmea în cei 14 ani cât se tot ruga, nu s-a vindecat, doar când s-a atins de haina Mântuitorului. În umbra Sfinților Apostoli, era Dumnezeu viu și adevărat, și umbra lor când trecea vindeca pe mulți, pe cei care credeau. Da, era Dumnezeu în umbră. Păi nu era și lângă umbră? Ei, uite că nu era lângă umbră, doar în umbră. Culmea și Dumnezeu, nu? Vrea numai prin obiecte și simboluri, să facă treabă, nu? Prin cele care aparțin cuiva, sfinților Lui. Doamne iartă-mă.

De aceea Sfintele Icoane sunt făcătoare de minuni.

Oh, vai de voi de toți rătăciții. Mânca-v-ar Raiul, de fii risipitori... Ce milă mi-e de voi, dar înafară de rugăciune și cuvânt, altceva n-am ce să fac...

Iertare dacă am smintit.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #753  
Vechi 12.03.2015, 21:51:42
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nu stiu exact ce este "mantuitor" intr-un mesaj care musteste de ura la adresa altei biserici crestine.
Nu-i urăsc pe eretici. Greșești. Iar alte "biserici" și alți "creștini", nu mai există, îmi pare rău. Biserica e Una.

Există doar Biserica și restul, care se numește erezia. Adevărul și minciuna. Hristos și mamona. Domnul și dracii.

Nu există 5 Biserici. Nu există 5 Adevăruri. Doar Un Adevăr, restul sunt minciuni.

Doar Una, o Biserică, aduce și oferă mântuirea, și spune Adevărul, restul mint.

Doar Un Hristos aduce și oferă mântuirea, restul sunt hristoși mincinoși. Și am fost avertizați că vor veni. Și au venit. Demult. Rămâne să descoperi tu, care și cum.

Tu ești catolic și eu sunt ortodox, unu din noi doi minte! Și clar, unu din noi doi, nu se va mântui! Ori eu și neamul meu de ortodocși, ori tu și neamul tău de catolici, însă îți spun viu, și cu putere, că unu din astea două neamuri de pe pământ, neamul catolicilor și neamul ortodocșilor, nu se va mântui. Asta-i sigur și limpede ca apa de izvor. Pentru că se închină la un hristos mincinos, la un drac. Nu vreau să te sperii, vreau să te trezesc.

Rămâne ca tu, dacă nu devii ortodox, să te convingi tu singur, la Judecată, care neam nu se va mântui și care se va mântui.

Ai grijă ! Mare grijă... Daca-ș' putea, te-aș mântui, dar nu depinde de mine.

Și Hristos vrea ca: "toți(!) oamenii să se mântuiască și la cunoștiința adevărului să vină" (I Timotei 2, 4)

Dar foarte puțini se vor mântui. Foarte puțini... Turma e mică, calea e strâmtă și îngustă și grea și puțini o află...

Deci unu din noi doi minte, ai mare grijă...

Deci pentru ortodocși spun acum: când spune în Biblie, că Dumnezeu, va judeca neamurile, nu se referă la germani, la ruși, etc, nu! Ci neamurile de credințe! Pentru că la Dumnezeu nu mai este rus, bulgar, croat, român, chinez, american, polonez, la Dumnezeu "nu mai este iudeu, nici elin; nu mai este nici rob, nici liber; nu mai este parte bărbătească și parte femeiască, pentru că voi toți una sunteți în Hristos Iisus." Galateni 3, 28.

Pentru că doar poporul lui Israel, se va mântui. Păi cine e Israel, azi? Evreii? Nu. Evreii nu vor să audă de Hristos. Noi, ortodocșii, noi suntem Israel, și doar noi ne vom mântui. Restul neamurilor vor fi judecate de Hristos și de sfinți, de noi.

Stați tari și cu putere, nu vă fie teamă ! Pentru că stăm pe Hristos Domnul Savaot Biruitor !

Și veți fi urâți de toți pentru numele Meu; iar cel ce va răbda până în sfârșit, acela se va mântui. Matei 10, 22

E limpede, frați ortodocși? Să luăm aminte.
"Cu noi este Dumnezeu, înțelegeți neamuri și vă plecați."

Pomeniți-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 12.03.2015 at 22:07:18.
Reply With Quote
  #754  
Vechi 12.03.2015, 21:58:33
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Dar nu am inteles, unde anume mint eu ?! Care cuvinte ale mele le consideri minciuna ?
Reply With Quote
  #755  
Vechi 12.03.2015, 22:08:28
vasilescu65 vasilescu65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2014
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
D-le Vasilescu, toate religiile lumii, de la samanism la iudaism, sustin si chiar demonstreaza existenta si imortalitatea sufletului.
Toate, in afara de crestinismul biblic.

In Sfanta Scriptura nu exista expresia "suflet nemuritor".

Scriptura spune deslusit (cu subiect si predicat) ca sufletul moare (ex: Ezechiel 18: 4 si 20).

P.S. Cum se potriveste teoria sufeltului nemuritor (adica, omul aproape in intregime - fara ambalaj) care merge la Domnul, cu fagaduinta Domnului ca se va intoarce sa-i invie pe cei morti si sa-i ia cu El? Nu se potrivesc deloc. Trebuie sa alegi: ori Il crezi pe Domnul si Scriptura, ori crezi in filozofiile lumesti si invataturi pagane.


Vezi Ioan 14:1-3 si 1 Tesaloniceni 4:13-18 - unde apostolul Pavel explica limpede cum este cu cei morti.
Reply With Quote
  #756  
Vechi 12.03.2015, 22:08:43
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Dar nu am inteles, unde anume mint eu ?! Care cuvinte ale mele le consideri minciuna ?
Credința ta este mincinoasă, Mihai ! Trezește-te ! Unu din noi doi minte, anume credința. Una din astea două credințe, mint ! Ori a ta, ori a mea. Ghici care ? :)

Înțelegi, acuma ? Nădăjduiesc :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #757  
Vechi 12.03.2015, 22:11:34
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nenea Vasilescu, iertare, aștept răspuns, dacă vrei versete din Biblie, din care reiese că sufletul e nemuritor, fără să fie exclusiv sintagma "suflet nemuritor", că nu ești tu chiar atât de încuiat la cap, să nu-ți dai seama. Sper... Nădăjduiesc... :)

Am câteva duzini, și le și explic un picuț, dacă vrei, dar hai mai bine să facem un alt topic separat, că aici vorbim despre Sfintele Icoane, vrei, frăția ta?

Iartă-mă dacă te supăr, îmi ești tare drag.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #758  
Vechi 12.03.2015, 22:11:44
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Credința ta este mincinoasă, Mihai ! Trezește-te ! Unu din noi doi minte, anume credința. Una din astea două credințe, mint ! Ori a ta, ori a mea. Ghici care ? :)

Înțelegi, acuma ? Nădăjduiesc :)
Nu. Nu inteleg cum si de unde iti imaginezi tu ca stii care este credinta mea, Emiliane.

Iar daca te referi la credinta Sfintei Biserici Romano-Catolice, aceasta nu invata ca BO nu ar fi mantuitoare. BC nu sustine ca BO "minte", si de altfel, nici reciproca nu este valabila. Deci, nu vad unde este reductionismul de care te agati tu.

Last edited by GMihai; 12.03.2015 at 22:16:56.
Reply With Quote
  #759  
Vechi 12.03.2015, 22:11:52
vasilescu65 vasilescu65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2014
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

Normal că sufletul e nemuritor, conștient, plin de simțiri. Îți dau versete? Am câteva duzini.

Dar să le și crezi, păcătosule :)
Astept macar un singur verset in care sa se spuna ca sufletul este nemuritor. Eu am gasit numai versete care spun ca sufletul moare.

P.S. Astept verset (macar unul), nu interpretari ale versetelor.
Reply With Quote
  #760  
Vechi 12.03.2015, 22:13:22
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nu. Nu inteleg cum si de unde iti imaginezi tu ca stii care este credinta mea, Emiliane.
Prefer Igor, mulțumesc. Păi scrie acolo sus în drapta colț, că ești catolic. Dacă ești ortodox, pune că ești ortodox.

Iertare.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde