Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 20.02.2015, 22:26:11
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iluminatu este mizerabil ce faci, sincer.Nu stii decat sa arunci laturi,atat poti din ce vad, eu ti-am dat sansa sa arati competenta ta pe acest subiect. Nu eu am stabilit cadrul discutiei, doar Biblia.Nu eu am dorit sa discut cu tine, eu am spus cu cine vreau. Treci direct la anateme ca sa-ti acopere mai bine incultura. Un om mediocru va evita mereu un raspuns direct, tu habar nu ai argumentezi si arunci asuprea mea ceea ce eu nu am spus, ca sa iti ascuzi incultura. Esti plin de ura, eu ti-am spus sa aduci tu argumente dar nu poti. Doare mediocritatea atat de rau ? :)

Igor e baiat mare, lasa-l sa raspunda pe el, in ceata aveti mai mult curaj din punctul tau de vedere? :) Unul singur, bine informat, clar si la obiect,ar fi suficient.Este chiar atat de greu? Nu ai putut sa raspunzi la nici o intrebare si ai spus prostii mari. Iti repet: daca ai fi citit scrieri patristice ai fi argumentat altfel. Dar nu stii, asta este problema ta.Ai nevoie de sustinere populara, nu faci fata singur? :) Vrei sa vorbim la nivelul propus de tine, iti este mai usor? Inteleg dar nu pot sa nu zambesc.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 20.02.2015 at 22:28:42.
Reply With Quote
  #262  
Vechi 20.02.2015, 22:34:45
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Iluminatu cine l-a ingropat pe Moise,cati au asistat si de ce in acel mod? .
:) Tu poti sa raspunzi la intrebarea ta "retorica"?
Cine,efectiv,l-a ingropat pe Moise ?
Cati au asistat la inmormantare? Numarul exact al persoanelor .
Multumesc.
Reply With Quote
  #263  
Vechi 20.02.2015, 22:35:46
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
S-a răspuns deja. Ei, uite că nu e chiar aa:

Ai remarcat valoarea acelui i nici? Nici idoli de zeităi păgâne, nici reprezentări ale Divinităii, îngerilor i sfinilor (oriunde s-ar afla ei: în cer, pe pământ, ori sub pământ).

Tu, care pretinzi că o cunosti, normal ar fi fost să dai trimiterea la acea poruncă, să afle si necunoscătorii.
Atunci ce facem cu aceste porunci ale lui Dumnezeu?
Chivotul legii, cu toiagul lui Aaron, năstrapa de aur, talele legii,
Șarpele de Aramă Toiagul lui Moise.

Tu crezi că Dumnezeu se contrazice pe Sine Însuși?
Ți-am spus, că versetul pe care tu îl amintești, nu face referire, la Sfintele Obiecte prin care lucrează Dumnezeu, inclusiv prin Icoane.

Nu ajung aceste trimiteri? Ți-am dat 9 trimiteri până acum. Nu ajung? Îți mai dau.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #264  
Vechi 20.02.2015, 22:42:48
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Iluminatu este mizerabil ce faci, sincer.Nu stii decat sa arunci laturi,atat poti din ce vad, eu ti-am dat sansa sa arati competenta ta pe acest subiect.
Tu imi dai mie sansa sa imi arat competenta???
Cine te consideri? Tu decizi daca sunt competent sau nu?? Cine esti tu, mai, mediocrule?

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Igor e baiat mare, lasa-l sa raspunda pe el, in ceata aveti mai mult curaj din punctul tau de vedere?
Inca o data se confirma atitudinea ta fata de ortodocsi! JOSNIC!

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
:) Unul singur, bine informat, clar si la obiect,ar fi suficient.Este chiar atat de greu? Nu ai putut sa raspunzi la nici o intrebare si ai spus prostii mari.
Prostii mari? Argumenteaza!


Rasfoieste putin ultimele postari referitoare la invierea petrecuta la mormantul Sf.Prooroc Elisei: cel care imprastie concluziile esti tu, tie iti este frica de concluzia ortodoxa a pasajului biblic si incerci sa aduci in discutie alte aspecte scripturistice cu scopul clar de a muta atentia spre altceva.
Ai atentia imprastiata? Sunt sigur ca stii ce zic Sf.Parinti despre atentia imprastiata, ca doar i-ai citit. Dar tu iei doar ce-ti convine din scrierile lor.

In aceasta abordare pe forum ai fost cel putin lipsit de perspectiva - eu unul te suspectez de rea-credinta. Esti mult prea orgolios sa te cobori la nivelul unor "bieti ortodocsi bigoti".
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #265  
Vechi 20.02.2015, 22:45:31
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
:) Tu poti sa raspunzi la intrebarea ta "retorica"?
Cine,efectiv,l-a ingropat pe Moise ?
Cati au asistat la inmormantare? Numarul exact al persoanelor .
Multumesc.
Conform Epistolei catre Iuda pentru trupul lui Moise s-au luptat Arhanghelul Mihail si satana. Nici un evreu nu a fost de fata, nimeni dintre triburile lui Israel. Intrucat satana nu a castigat trupul lui Moise, intrucat nimeni dintre oameni nu a fost de fata si nimeni nu stie locul, pt ca asa a hotarat Dumnezeu, este evident ca Moise a fost ingropat de o fiinta divina.Nu era nimeni altcineva de fata, singur nu se putea ingropa si Dumnezeu, din perspectiva relatarii, a hotarat in acest mod.Daca ar fi participat o fiinta umana finalul vetsetului 34.6 nu ar mai fi fost necesar.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 20.02.2015 at 22:48:14.
Reply With Quote
  #266  
Vechi 20.02.2015, 22:48:37
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Se pare că tu ai întors-o ca la Întorsura Buzăului... Parcă nu de heruivimii de pe chivot era vorba, ci de icoana lui Iisus. tii tu, aia poleită cu aur i argint din belug! Despre o astfel de reprezentare a Dumnezeirii vorbea apostolul în textul cu pricina. El spunea că nu trebuie să socotim că Dumnezeirea (Fapte 17,29) este astfel, tu spui că trebuie, ba chiar că vrei să te închini înaintea unei asemenea reprezentări a Dumnezeirii. Cine are dreptate?
Fapte 17, 29. Corect, Centime. Nu aurul și argintul e dumnezeirea. Noi NU ne închinăm aurului și argintului, ci Lui. Aurul și argintul doar îl reprezintă.
Cum aurul și argintul chivotului doar îl reprezintă. Cum arama șarpelui, doar Îl reprezintă. Cum lemnul toiagului doar Îl reprezintă, cum părul lui Samson doar Îl reprezintă. CUm haina lui Hristos, doar Îl reprezintă. Cum umbra Sfinților Apostoli, doar îi reprezintă. Ce? Harul. Sfântul Duh.
Ce zice Hristos:
Matei 23, 17: Ce este mai mare, aurul sau templul care sfințește aurul?
Matei 23, 19: Ce este mai mare, darul sau altarul care sfințește darul?
Matei 23, 20: cel ce se jură pe altar se jură pe el și pe toate câte sunt deasupra lui.
Matei 23, 21: cel ce se jură pe templu se jură pe el și pe Cel care locuiește în el.
Matei 23, 22: ce se jură pe cer se jură pe tronul lui Dumnezeu și pe Cel ce șade pe el.

Eminunat de simplu. Totul e limpede. Apă de izvor.

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Realitatea te contrazice. Sunt frecvente rugăciuni de tipul:
- Sfinte X, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi, ori
- Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi
Da! Și ce-i greșit aici? Nu ți-am arătat 70 de versete care arată că Sfinții se roagă pentru noi? Că Preasfânta Născătoare de Dumnezeu se roagă pentru noi? Le reamintesc versetele acelea?

Asta-i calea. Creștină. Să cerem Sfinților, care sunt în și cu Dumnezeu, să se roage pentru noi, în Ceruri. Preacum am văzut că avem chiar obligația.

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Eu vorbeam de apostoli i de primii cretini, nu de cretinii din Italia, care apropo în bisericile lor foloseau crucea i reprezentările în închinare mult mai târziu.
Hai, mă, Centime, nu-i adevărat și noi știm bine. Amândoi. Cum mult mai târziu?
Catacombele Romei sunt pline de însemne și simboluri religioase. Mii de ele. Sfinte Cruci, delfini, pești, păuni, viță de vie, grâu, scobite în pereții, catacombelor Romei, ce se întind pe zeci de kilometri.

Tu cum spui acuma că mult mai târziu? E dovedit istoric, că acelea sunt încă din secolul 1.
Te rog fi mai atent, să nu minți iar.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #267  
Vechi 20.02.2015, 22:50:01
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Conform Epistolei catre Iuda pentru trupul lui Moise s-au luptat Arhanghelul Mihail si satana. Nici un evreu nu a fost de fata, nimeni dintre triburile lui Israel.
Mai, tu crezi ca Arhanghelul Mihail si satana s-au luptat in vazul oamenilor?? STUPID!! Si care este legatura cu subiectul invierii petrecute la mormantul Sf.Prooroc Elisei?? De ce imprastii subiectul?

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Intrucat satana nu a castigat trupul lui Moise, intrucat nimeni dintre oameni nu a fost de fata si nimeni nu stie locul, pt ca asa a hotarat Dumnezeu, este evident ca Moise a fost ingropat de o fiinta divina.Nu era nimeni altcineva de fata, singur nu se putea ingropa si Dumnezeu, din perspectiva relatarii, a hotarat in acest mod.
Asta e concluzia ta sau ai citit-o din Sf.Parinti? Si in ziua de astazi sunt cazuri in care nu se cunoaste locul unde sunt inmormantati strabunii nostri! Tu stii locul in care este inmormantat strabunicul tau?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 20.02.2015 at 22:52:10.
Reply With Quote
  #268  
Vechi 20.02.2015, 22:51:26
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alin evreii nu s-au comportat in nici un mod in raport de acele oase ale unui om sfant.Nu s-a contestat miracolul dar nici nu le-au acordat o cinstire in modul cum o intelegeti voi.Nu le-au dus la Templu, nu le-au expus public si daca nu ma insel nici nu le-au folosit ulterior pt a-i vindeca/invia pe altii.Este o relatare reala, nimeni nu contesta, dar fara continuare, in nici un mod, cu privire la obiectul relatarii.Mentionez ca ma raportez strict la textul biblic.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 20.02.2015, 22:52:58
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Să zicem că te-a crede, dacă mi-ai putea indica o singură biserică ortodoxă (din zecile de mii) care să nu aibă această icoană.
Tu abea aștepți să vezi vreouna, dar aia nu mai e Biserica. Creștinismul, din secolul I, avea Sfinte Icoane. Clădirea fără Sfinte Icoane, ce se numește "biserică", e cârciumă și vinde cu zeciuială, vin și cornuri și le zice "cina". Cina "domnului". Vai lor, în ziua judecății. Să nu mai stai printre ei, Centime.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #270  
Vechi 20.02.2015, 22:53:16
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pelerin spre rasarit Vezi mesajul
alin evreii nu s-au comportat in nici un mod in raport de acele oase ale unui om sfant.nu s-a contestat miracolul dar nici nu le-au acordat o cinstire in modul cum o intelegeti voi.nu le-au dus la templu, nu le-au expus public si daca nu ma insel nici nu le-au folosit ulterior pt a-i vindeca/invia pe altii.este o relatare reala, nimeni nu contesta, dar fara continuare, in nici un mod, cu privire la obiectul relatarii.mentionez ca ma raportez strict la textul biblic.
speculatie sectara ieftina!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
Răspunde