Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #771  
Vechi 13.03.2015, 12:20:58
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Și cum dovedești că celălalt utilizator, Daniel Ortodox, sunt eu?
Pentru că ai pus acolo poze cu tine, care sunt identice cu poza pe care ți-ai pus-o la profilul ăsta.
Reply With Quote
  #772  
Vechi 13.03.2015, 12:33:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
Extraordinar. Apostolul scrie despre nadejdesa invierii si a vietii vesnice iar dumneata aduci aceste invataturi ca argument pentru nemurirea sufletului. La 1 Corinteni cap. 15, incepand cu vers 12 (pana la sfarsitul capitolului - vers.58), Sfantul Apostol scrie in mod repetat, obsesiv, insitent, despre INVIERE. Nici vorba de suflete nemuritoare.

Trebuie sa fii cat se poate de fals, ca sa iei o invatatura crestina despre INVIERE si sa o aduci ca argument pentru o teorie pagana (cea a sufletului nemuritor).
Da, da, sunt cât se poate de fals, în mintea ta întunecată.

Pentru ortodocșii care citesc (nu vă smintiți, voi pune întrebări retorice, puțin ironice, ca să demasc întunericul)

Spune-mi, până la înviere, unde sunt sufletele?
Sau cine anume va învia?
Omul?
Cum? Doar trupul?
Fără suflet?
Sau un suflet nou va avea acel trup înviat?
Sau cum?
Că sufletul cel vechi e mort, nu? Că e muritor, nu?
Și dacă nu e mort, nu e nemuritor sufletul?
Sau ce vor învia? Sufletele?
Păi și Hristos când a înviat, nu a înviat cu trupul?
De ce pune Toma mâna pe rănile Domnului?
Sau Toma, pune mâna lui de trup, pe sufletul lui Hristos, care era cu ei, nu?
Aaaa, așa e, nu? :)
Păi și la tîlharul de pe cruce, de ce îi spune, Adevărat zic Ție, astăzi vei fi cu Mine în Rai?
Când Dumnezeu a suflet în Rai, peste trupul de lut a lui Adam, suflare de viață, și s-a făcut trupul lui Adam viu, cum era?
Ia dat Dumnezeu suflet muritor?
Adică suflarea de viață a lui Dumnezeu e muritoare?
Păi înseamnă că și Dumnezeu e muritor, nu? (Doamne iartă-mă)

Dacă eu dau învățătura deplsată, dă-i tu învățătura corectă.

Hai, te rog spune-mi, că eu sunt tare prost, nu știu. Te rog ajută-mă să înțeleg. :)

[quote=vasilescu65;584319]Nu crezi ca era mai bine sa te concentrezi pe invatatura data de Hristos in parabola (" daca nu vor crede in Moise si prooroci, pot sa invie si mortii ca tot nu vor crede").[quote=vasilescu65;584319]

Păi cine învie?
Trupul sau sufletul?
Care e muritor și care e nemuritor?
Prin cuvântul "morții", din text, se referă la sufletele moarte, nu?
Și învierea morților cu trupul?
Și trupul și sufletul sunt muritoare?
Sau cum e?
Doamne, ce greu e... mă auți, nu?
Și când Hristos se coboară la iad, pe cine învie? Sufletele moarte?
Păi și cu trupurile cum rămâne?
Nu trebuie și trupul înviat?
Și când spune la tâlhar că va fi cu Domnul în Rai, sufletul tâlharului nu mai e muritor, nu? E nemuritor, nu?
Și cu trupul tâlharului cum rămâne?
E nemuritor sau muritor trupul tâlharului?
Va învia?
Când? Cum?
Odată cu sufletul?
Sufeletul tâlharului, care în Rai... mort, nu?

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
Nu ma mai obosesc sa comentez celelalte uraciuni (strambarea adevarului spus de Scriptura, pentru a iesi o teorie pagana). Daca totusi insisti, te rog, deschide un alt topic dedicat subiectului despre suflet.
Nuuu. Stai ! te rog. Hai comentează-le, te rog frumos.

Cum eu mi-am dedicat timpul meu ție, dedică-ți și tu timpul tău mie. Te rog frumos, nu mă lăsa, nu mă părăsi.

Păi cum mă mai convingi să vin eu la calea cea dreaptă, adventistă?

Te rog din suflet, sunt foarte curios, hai să vorbim. Îmi ești foarte drag, chiar îmi ești, nu glumesc.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #773  
Vechi 13.03.2015, 12:36:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Pentru că ai pus acolo poze cu tine, care sunt identice cu poza pe care ți-ai pus-o la profilul ăsta.
Prea complicat. O analiza a acelorasi obsesii e mai usor de facut. O analiza stilistica e inca o dovada in plus. In masura in care se poate vorbi de stilistica la acest taliban ortodox care, dupa ce ca vine cu diverse nume, indrazneste sa minta un forum intreg tagaduind acest lucru.

Singurul lucru grav care ma ingrijoreaza e acela ca, in delirul sau in care isi povesteste parcursul, s-ar putea sa fie ceva adevarat. S-ar putea sa fie adevarat ca a facut Teologia si ca e gata sa fie hirotonit. Va dati seama cum ar fi un preot, chiar si ortodox, ca acesta ? Va inchipuiti cum ar fi acesta exemplu de cinste, de buna cuviinta, de prudenta pastorala intr-o parohie ? Va inchipuiti cum ar adapa acesta cu otrava proprie suflete care sunt insetate dupa apa cea vie si care pe aducatorul ei il cauta ?

Prefer sa cred ca nu e adevarat. Ca si chestia asta, cu teologia si cu hirotonia e o idee deliranta, ca altele.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 13.03.2015 at 12:39:43.
Reply With Quote
  #774  
Vechi 13.03.2015, 12:43:19
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Din nefericire nu e. La o "goagla" dupa numele lui, am descoperit ca intr-adevar a existat un student cu numele asta la Facultatea de Teologie din Timisoara.
Reply With Quote
  #775  
Vechi 13.03.2015, 12:51:01
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Pentru că ai pus acolo poze cu tine, care sunt identice cu poza pe care ți-ai pus-o la profilul ăsta.
Serios? Unde? M-am uitat la profilul lui Daniel, și nu are poze cu mine acolo.

De ce minți și manipulezi și dezinformezi? Este nerușinare să faci așa ceva și știu că tu nu ești nerușinat.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 13.03.2015 at 14:10:07.
Reply With Quote
  #776  
Vechi 13.03.2015, 13:05:26
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
"Sufletul care pacatuieste, acela va muri" (Ezechiel 18:20). E limpede? Astept ceva asemanator.
Dar e o chestie de logica aici.

Uite si tu ce spune Pavel:
"6. Căci dacă morții nu înviază, nici Hristos n-a înviat.
17. Iar dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este credința voastră, sunteți încă în păcatele voastre;
18. Și atunci și cei ce au adormit în Hristos au pierit."

E limpede.
Daca nu exista inviere pieriti.
Daca sufletul tau e nemuritor cum poti sa pieri? E logica pura.

Dar nu am cu cine sa vb. Indoctrinarea e in floare si deja miroase... a parfum.
Plus ca ar trebui sa se dezica de unele invataturi ale sfintilor.
Dar daca au primit asa de multa revelatie, de ce nu au primit si revelatia ca pamantul e rotund si se invarte in jurul soarelui.
Dar ei au crezut altceva timp de 1500 de ani. Plus ca se afla in scriptura!!!! Isaia 40:22 "El (Dumnezeu) stă în scaun deasupra cercului pământului...“.
Cristofor Columb a fost un om care citea Biblia. Cuvintele Bibliei i-au dat siguranță lui Columb în cercetarea sa. Ironia sortii...nu?

PS. Daca aveti ceva logic de zis bine, daca nu eu nu intru in dezbateri aberante ca Dl. Vasilesco. Fiecare sa creada ce il taie pe el capu'.
Vrei sa crezi in baba cloanta, in dragoni inaripati care te duc dupa moarte in taramul fermecat, foarte bine. Eu nu vreau sa conving pe nimeni.
Reply With Quote
  #777  
Vechi 13.03.2015, 13:16:35
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Prea complicat. O analiza a acelorasi obsesii e mai usor de facut. O analiza stilistica e inca o dovada in plus. In masura in care se poate vorbi de stilistica la acest taliban ortodox care, dupa ce ca vine cu diverse nume, indrazneste sa minta un forum intreg tagaduind acest lucru.

Singurul lucru grav care ma ingrijoreaza e acela ca, in delirul sau in care isi povesteste parcursul, s-ar putea sa fie ceva adevarat. S-ar putea sa fie adevarat ca a facut Teologia si ca e gata sa fie hirotonit. Va dati seama cum ar fi un preot, chiar si ortodox, ca acesta ? Va inchipuiti cum ar fi acesta exemplu de cinste, de buna cuviinta, de prudenta pastorala intr-o parohie ? Va inchipuiti cum ar adapa acesta cu otrava proprie suflete care sunt insetate dupa apa cea vie si care pe aducatorul ei il cauta ?

Prefer sa cred ca nu e adevarat. Ca si chestia asta, cu teologia si cu hirotonia e o idee deliranta, ca altele.
Pai nu am zis bine? Semana cu personajul ala din "razvan si Vidra", mno. e stilul ala slav-rasaritean, inflacarea aia bolnavicioasa, tipic rasscolnica. Ce e mai grav e ca multi il sprijina doar din subiectivism confesional, ca de, "e de-al nostru". Vechiul instinct al aglutinarii sub steag, si normali si mai...altfel, in actiune pura. Ca doar nu te poti dezice de unu' care propavaduieste de partea credintei tale, doar fiindca e nitel mai ciudatel, nu in fata "adversarilor" din alte credinte...cum am zis, un instinct stravechi, bine ilustrat de-a lungul istorie, si foarte pervers, de aglutinare-colectiva-pentru-cauza il face tolerat, chiar sprijinit, pe acest forum.

E din categoria "latrai confesionali", si asa ceva sunt in toate confesiunile si bisericile. Daca vorbim de politica, se numesc "activisti".
Reply With Quote
  #778  
Vechi 13.03.2015, 13:47:02
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Serios? Unde? M-am uitat la profilul lui Daniel, și nu are poze cu mine acolo.

De ce minți și manipulezi și dezinformezi? Ește nerușinare să faci așa ceva.
In fine, sa trecem peste poze. Din cate imi aduc aminte, erau la profilul tau din comunitate.

Dar ia sa vedem ce spui tu despre tine in postarea asta: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=147

Citez:
Citat:
Sunt campion județean la șah, "Cupa Liceelor", puteam alege, o carieră în șah.
Am luat premiu special pentru interpretare, rol principal, locul 1, la "Festivalul Național de Artă Dramatică ATU", cu echipa de teatru a școlii, echipă care a luat locul 1, din 15,
Să mai vedem ce scrie la profilul tău, Igor_Paslusnik, la ocupatie:

"Din mila Domnului, masterand și dăruitor de comori (vânzător la un magazin bisericesc)"


Și acum hai să vedem ce scrie pe forumul teologie.net, la prezentarea membrilor, userul "muritor": http://forum.teologie.net/viewtopic....d366b6ba93a082

Citez:

"Mă numesc Botoș™ Remus-Emilian, sunt din Timișoara. Am 28 de ani, din 20 ianuarie 2015.
Cu mila lui Dumnezeu, prin rugăciunile Preacuratei Sale Maici, am terminat seminarul ortodox, ultima generație de 5 ani, în 2008, cu atestatul „Despre iubire în Noul Testament”, apoi Facultatea de Teologie Didactică, absolvită în 2011, cu licenâ›a „Învățătura despre diavol la părinții alexandrini, capadocieni ș™i antiohieni” ș™i apoi prin echivalare, am terminat Facultatea de Teologie Pastorală, în 2014, cu licența „Ereziile romano-catolice ș™i influenț›a lor asupra Ortodoxiei de astăzi”.

În prezent, anume anul 2014, cu mila Domnului, sunt masterand la Facultatea de Teologie, la Timiș™oara. Cu binecuvântarea Preasfinț›itului nostru ierarh, Paisie Lugojanul, lucrez la magazinul bisericesc „Daruri Sfinte”, al Patriarhiei Române, din incinta Iulius Mall, Timiș™oara. și cu binecuvântarea duhovnicului, m-am înregistrat pe forum, în nădejdea că pot fi cuiva de folos, pot ajuta sau pot să fiu învățat.
Sunt campion județ›ean la șah, ”Cupa Liceelor”, 2007, apoi Locul I, ca echipă, ș™i premiul special individual pentru rol principal, la Festivalul Naț›ional de Artă Dramatică ”ATU”, ediția județ›ului Timiș™, în seminar, de care cu mila lui Dumnezeu, pătimaș™e fiind, m-am lăsat. "

Vrei să susții în continuare că nu ești Botoș Remus Emilian, a.k.a. Daniel_ortodox ?! Păi e creștinește să ne minți pe toți în față ?


P.S. Nu te obosi să faci modificări la profil sau la postarea de pe celălalt forum, am făcut screenshoturi.

Last edited by GMihai; 13.03.2015 at 14:07:06.
Reply With Quote
  #779  
Vechi 13.03.2015, 14:20:40
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Prea complicat. O analiza a acelorasi obsesii e mai usor de facut. O analiza stilistica e inca o dovada in plus. In masura in care se poate vorbi de stilistica la acest taliban ortodox care, dupa ce ca vine cu diverse nume, indrazneste sa minta un forum intreg tagaduind acest lucru.

Singurul lucru grav care ma ingrijoreaza e acela ca, in delirul sau in care isi povesteste parcursul, s-ar putea sa fie ceva adevarat. S-ar putea sa fie adevarat ca a facut Teologia si ca e gata sa fie hirotonit. Va dati seama cum ar fi un preot, chiar si ortodox, ca acesta ? Va inchipuiti cum ar fi acesta exemplu de cinste, de buna cuviinta, de prudenta pastorala intr-o parohie ? Va inchipuiti cum ar adapa acesta cu otrava proprie suflete care sunt insetate dupa apa cea vie si care pe aducatorul ei il cauta ?

Prefer sa cred ca nu e adevarat. Ca si chestia asta, cu teologia si cu hirotonia e o idee deliranta, ca altele.
Cuvintele unui franco-latin.

În primul rând e atac la persoană. Ai postul raportat la administrația forumul. Nu sunt, nu am fost și nu voi fi vreodată, taliban ortodox.
În al doilea rând, mă denigrezi, mă desconsideri, spui că mint pe nedrept, mă acuzi cu acuzații mincinoase, că nu aș avea prudență, și nu aș știi să-mi păstoresc bine turma, încredințată mie de Hristos.
Îți promit că toți romano-catolicii, toți protestanții din acea parohie, unde voi fi trimis, dacă Dumnezeu dezleagă, vor deveni ortodocși. Stai liniștit.

Nu te interesează și nu te privește, ce și cum o să fac. O să dau răspuns în fața ierarhului meu și a poporului și a lui Dumnezeu.

Niciodată nu o să dau răspuns în fața ta, pentru acțiunile mele, să-ți intre bine în cap. Ți-o spun cu dragoste și durere, deși în orbirea ta, nu o vezi.

Otravă ai tu, în suflet și în gândire, otrava ta e ascunsă, e gândită bine, alunecoasă, iar otrava altor catolici, știu că nu au ce să caute pe un forum al Adevărului, oricât de plastic sună asta, Acesta e Adevărul, și e doar în Ortodoxie.

Tot ce vorbesc și ce am vorbit până acum, am vorbit Adevărul. Nu am recunoscut, nici nu am negat că nu cunosc pe Emilian, cu pseudonimul Daniel, spun doar că numele unei persoane, nu e esențial, în drumul lui spre mântuire, sau drumul, cel oferit de el, altora, spre mântuire, sau pierzare. Numele va fi strigat și slăvit și lăudat sau osândit, de Hristos, Numele a tot numele.

Hristos a înviat, Mihnea Dragomir, frate rătăcit.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #780  
Vechi 13.03.2015, 14:29:05
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Pai nu am zis bine? Semana cu personajul ala din "razvan si Vidra", mno. e stilul ala slav-rasaritean, inflacarea aia bolnavicioasa, tipic rasscolnica. Ce e mai grav e ca multi il sprijina doar din subiectivism confesional, ca de, "e de-al nostru". Vechiul instinct al aglutinarii sub steag, si normali si mai...altfel, in actiune pura. Ca doar nu te poti dezice de unu' care propavaduieste de partea credintei tale, doar fiindca e nitel mai ciudatel, nu in fata "adversarilor" din alte credinte...cum am zis, un instinct stravechi, bine ilustrat de-a lungul istorie, si foarte pervers, de aglutinare-colectiva-pentru-cauza il face tolerat, chiar sprijinit, pe acest forum.

E din categoria "latrai confesionali", si asa ceva sunt in toate confesiunile si bisericile. Daca vorbim de politica, se numesc "activisti".
Barsaumas !

Mulțumesc pentru cuvinte, frățior iubit. Mai jignit profund, dar te iert.

Spune-mi doar atât: și Hristos a fost un lătrău confesional, un activist?

Sfinții Apostoli, au fost ei oare lătrăi confesionali și activiști?

Sfinții Martiri, Sfinții Părinți, la Sfintele Sinoade Ecumenice, nu sunt ei oare lătrăi confesionali și activiști?

Dacă astăzi îți mărturisești și îți aperi credința, chiar cu prețul vieții și al sângelui, conform Bibliei, ești numit lătrău confesional și activist ?

Mărturisire și apărare, fără să atingi pe nimeni cu nici un fir de păr, că dacă îi atingi integritatea umană, fizic, devii și ești fanatic și terorist, cum sunt pe bună dreptate "romano-catolicii", prin inchiziție și cruciade, criminalii cei mai abominabili din întreaga istorie a omenirii de la Adam. Care încă și astăzi mai ucid oameni.

Toți "romano-catolicii" sunt oameni blestemați de Dumnezeu.
Pentru că știu, cunosc și acceptă. Chiar dacă au fapte de oameni sfinți. Și ateii pot avea fapte bune de sfinți.

Au ucis popoarele aztecilor, mayașilor, prin conquiztadori, și prin inchiziție, pentru a le lua aurul, mii și mii de alți oameni din Europa, și din Orient, au jefuit și au prădat peste tot pe unde au mers și nimeni nu trage la răspundere nici până în ziua de azi?

Și-au jefuit și pe proprii cavaleri cruciați și le-au confiscat toate averile! Barsaumas! Ești bine? Mă îngrijorez pentru tine.

Pentru Holocaustul ce l-au militat, în decursul istoriei? Ba mai sunt luați și de buni... Cât de orb să fi, să nu acuzi faptele lor blestemate?

Deci despre ei nu spui nimic, Barsaumas? Spune! Doar de noi, cei câțiva care ridicăm glasul și strigăm pe bună dreptate?

Nu am atacat pe nimeni, atacuri la persoană, dar am fost atacat de "romano-catolici", precum bine vezi și tu. Integritatea mea de ființă umană, mi-a fost atacată. De cei din neamul criminalilor. Precum vezi. La mine acasă. Pe un form Ortodox (!!!) INCREDIBIL...

Până acolo pot coborâ în hăurile de întuneric toți cei care sunt în neamul "catolicesc" franco-latin, criminal și blestemat.

Și totuși, îi iubesc așa cum sunt ei... Și mi-aș da și viața pentru oricare dintre ei...

Răspunde-mi te rog, Barsaumas!

Aștept răspuns !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 13.03.2015 at 17:29:19.
Reply With Quote
Răspunde