Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.06.2006, 00:58:58
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Probabil ati vazut pe un post de televiziune o emisiune cu un titlu ce suna asa:
Desteptarea Romaniei.Am fost bineinteles interesat sa vad ce se discuta in aceasta emisiune.Emisiunea e structurata pe mai multe parti,din care cele care mi-au atras atentia sunt cea politica si cea religioasa.Daca cu partea politica sunt de acord si o consider interesanta,nu pot zice acelasi lucru despre cea religioasa,in care totul este o aberatie si nu are nici o legatura cu ortodoxismul(care este considerat gresit),ci mai degraba cu domeniul SF.Dar,nu-i asa,de-a lungul timpului,ortodocsii s-au invatat sa fie pusi la zid si prigoniti pentru credinta adevarata.Au fost martiri,oameni ce si-au aparat cu pretul vietii credinta.Si,dupa cum spune si in Biblie,stim ca:"Vor spune tot cuvantul rau impotriva ta,din cauza Mea".Deci,frati ortodocsi,sa ne aparam credinta si sa luptam pentru ea.Asa sa ne ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.03.2007, 00:49:22
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Probabil ati vazut pe un post de televiziune o emisiune cu un titlu ce suna asa:
Desteptarea Romaniei.Am fost bineinteles interesat sa vad ce se discuta in aceasta emisiune.Emisiunea e structurata pe mai multe parti,din care cele care mi-au atras atentia sunt cea politica si cea religioasa.Daca cu partea politica sunt de acord si o consider interesanta,nu pot zice acelasi lucru despre cea religioasa,in care totul este o aberatie si nu are nici o legatura cu ortodoxismul(care este considerat gresit),ci mai degraba cu domeniul SF.Dar,nu-i asa,de-a lungul timpului,ortodocsii s-au invatat sa fie pusi la zid si prigoniti pentru credinta adevarata.Au fost martiri,oameni ce si-au aparat cu pretul vietii credinta.Si,dupa cum spune si in Biblie,stim ca:"Vor spune tot cuvantul rau impotriva ta,din cauza Mea".Deci,frati ortodocsi,sa ne aparam credinta si sa luptam pentru ea.Asa sa ne ajute Dumnezeu!
POLITICA nu a fost niciodata apanajul lui DUMNEZEU ci ea vine de la CEL RAU, motiv pt care ea nu a mers niciodata mina in mina cu patriotismul,pe cind credinta ortdoxa da.DESTEPTAREA ROMANIEI se face cind se desteapte fiecare ins , dar la noi bintuie CORUPTIA FURTURILE ,MINCIUNA pe toate canalele posibile AVORTURILE.CIND SE VOR ELIMINA TOATE ASTEA ATUNCI VA PUTEA FI VB DE O DESTEPTARE,CIND FIECARE INS AL ACESTEI TARI DEVINE SMERIT SI CREDINCIOS.iti dai seama ca e utopic ,adica e cam f.greu sa se intimple asta
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.05.2007, 12:27:41
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

este imposibil ca natiunea asta sa se destepte. orice demers in acest sens este inutil.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.05.2007, 12:40:12
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Dar oare cand se desteapta?

Prea rabda romanul multe. Dzeu ii da, dar nu ii baga in traista; ce poate face el trebuie sa faca; daca el se complace sa rabde la nesfarsit scumpiri peste scumpiri si o viata mizerabila ....
De ex. cand s-a introdus abonamentul la lumina, ia sa fi mers oamenii la ghisee si sa spuna NU platim, ne taia lumina la toata Romania? nu, ar fi dat inapoi. Fara noi nu ar exista ei. Si altele si altele.


Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.05.2007, 11:22:24
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

romanul e prostit si masochist, de aia nu se desteapta...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.05.2007, 12:54:36
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suntunOM
romanul e prostit si masochist, de aia nu se desteapta...
si eu sunt ROMAN:) dar prost Nu sunt!!!!!!! am destula scoala si destui ani ca sa iti permit sa ma faci prost!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.05.2007, 18:36:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suntunOM
romanul e prostit si masochist, de aia nu se desteapta...
Ei bravos domnule, se pare ca n-ai dat dejaba de tastatura cu dovlecelul... tzi-a venit mintea la cap si m-ai luminat si pe mine de ce trasatura istorica suferim noi romanii ashtia... pacat ca eu sunt si secui si nu-mi pot insushi complet invatzatura... cam un sfert...

A fost odata un popa si-un secui...
Stai-numa sa-tzi spui...
...................................

S-au deshteptat romanii, mai bine mai tarziu decat niciodata... deshi inca au mai ramas unele sechele... si oricum nici deshtept nu-i bine ca te pun ashtia sa stai de planton, asha ca e bine sa mai si sforai dincandincand...macar :D
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.05.2007, 15:48:30
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

eu se pare ca vorbesc cu peretii:))
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.05.2007, 20:41:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suntunOM
eu se pare ca vorbesc cu peretii:))
Ar fi mult mai intelept pentru tine.Cauta o camera cit mai mare si peretii cit mai grosi. A ! am uitat,poarta te rog echipament de protectie !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartirea regionala a Romaniei lore86 Generalitati 183 10.11.2013 19:44:23
Ziua Nationala a Romaniei solentina Intrebari utilizatori 16 02.12.2012 15:15:12
POCAINTA ROMANIEI iosif Pocainta 90 16.08.2011 05:07:59
De ziua Romaniei... silverstar Generalitati 2 01.12.2008 16:10:39