Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.02.2011, 12:36:34
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Plus ca sfintii parinti spun ca aceasta e locul de joaca al diavolului...
Cea mai tare chestie pe care am auzit-o saptamana asta. Formidabil.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.02.2011, 13:17:28
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Salut

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Ceea ce tot timpul imi sare in ochi, in ziua de astazi e... idolatria...

Sa va dau un exemplu: intr-un oarecare "bun" joc de fantezie, Gothic ( cu toate urmarile sale) care e si popular, copiii care se joaca pe el, controleaza un erou, care, atunci cand e ranit sau ii lipseste o oarecare substanta spirituala, numita mana, energie sau mai stiu eu cum, se pot inchina la niste altare virtual de zei inchipuiti, cu eroul lor, ca acesta sa se faca bine... Nici nu mai pomenesc de celelalte jocuri foarte populare din ziua de astazi ca World of Warcraft, Warcraft 3... in care vrajile sunt o chestie naturala... cu efecte care iti fura ochii si te minuneaza... Un alt exemplu am citit intr-o oarecare revista populara cu si despre jocuri pe calculator despre critica ce i se facea unui joc, favorabila, facut de polonezi... in care puteai chiar sa te si inchini la zei ( bineinteles, virtuali)... Sau chiar si Heroes of Might and Magic... acolo inca cate se si spun: de altare, la care inveti vraji, jocul in sine e bazat pe asa ceva... Eu stiu, ca pana nu demult eram inrait in ceea ce priveste jocurile pe calculator...

Sau tot asa, cu si despre filme fanteziste, gen Lord of the Rings... in care lumea e facuta de niste zei... dar ce sa spunem... e o poveste frumoasa..despre Harry Potter nici nu mai spun... dar astea sunt lucrurile care ne sar in ochi usor, dar care de multe ori, pentru ca ne plac, "ignoram" raul... au ceva acele filme un fel de magie, care ne atrag...

Sau poate, despre serialele SF... care sunt atat de inraite, nu prin faptul ca ele nu pun problema unui Dumnezeu (Star Trek) ci chiar sunt construite pe asa ceva... daca suntem destul de atenti la ele, observam ca pe sub furaciunea ochilor prin traditii de rase extraterestre cu cultura si religia lor virtuala, practic se vorbeste efectiv de... fara de Dumnezeu... un alt exemplu chiar elocvent mi se pare a fi : Stargate Sg, sgc, atlantis, etc.. cate or mai fi, la inceput, cand l-am vazut de vreo 5 ani, am zis UUWAUU, cel mai probabil prin faptul ca nu intelegeam mai nimic... sau nu prea bagam in seama :-/, dar la care ideea lor de baza era daramarea idolilor cum ca erau niste extraterestri... si construirea unei altfel de religii, iar cat despre crestini, ce au reusit ei sa inchipuie, cum ca ar fi dusmani de moarte, ca calugarii lor.... inchipuiri care te doare mintea macar sa le compari cu viata reala... dar care totusi pe baza asemanarii lor prin care au vrut sa construiasca o fantezie, bazandu-se pe viata reala, daca si noi am face la fel, dar invers ca sa descoperim ce cred despre religia crestina.... cred ca ne-ar durea sufletul...

Sau hai sa vorbim despre muzica, unde li se face referire la artisti, cum? idoli? de ce nu s-au multumit sa le zica doar artisti? ca ce ii durea gura daca taceau? si in plus, cum daca iti place ceva prea mult esti fan... asta ce-o fi vrand sa insemne? cum este incurajata lumea sa cumpere tricouri cu fetele oamenilor care ii prefera... cum in revistele despre "moda", gen bravo sau mai stiu eu cum, mai primesti si cate un poster cu vreun artist... bonus...

Sau cum mai suntem invadati de culturile pagane... filme indiene, pline de dragoste... desene japoneze, pentru copii cool si nu numai... care efectiv sunt imbibate cu idolatrie...
Cand am fost mai mic am fost foarte influentat de asemenea desene... asa incat, am zis ca ce frumoasa e japonia, cultura japoneza... si cand am citit cateva lucruri despre budism, budism zen, shintoism, si asa mai departe.... nu ma mai prea puteam uita la ele... ca efectiv recunosteam elemente shinto, budiste.... prin ele... dar asta nu inseamna ca am renuntat la ele, nu am zis, ca nu e nimic... mi-a placut prea mult si am "ignorat" asemenea lucruri...

Toata lumea zice ca e crestina, dar ii place sa se uite mai mult la lucruri care cel mai probabil ca si sunt... uraciune inaintea lui Dumnezeu...

Foarte usor nu bagam in seama, daca ne place ceva, pentru nici un alt motiv inafara... si traim intr-un fel de letargie, furati de ceea ce ascultam, ceea ce vedem, ceea ce traim virtual... chiar de la Dumnezeu ((

Nu spun ca sunt diferit, ci asa sunt mai degraba eu, decat multi... ca si mie imi place sa-mi pierd timpul si de cele mai multe ori imi pare rau, chiar daca imi pare rau degeaba, pentru ca de cele mai multe ori, ceea ce ti s-a furat nu mai gasesti inapoi...
Eu de exemplu joc de la 14 ani World of Warcraft acuma a aparut si ultima expansiune Cataclysm , acolo ai gama variata de rase /clase pe care le poti alege (Human , orc , undead, troll.... si priest , mage , shaman , warrior )nu pot sa spun ca acest joc e dumnezeul meu, normal ca evoluam , eu nu vad nimic rau in astea , inca il joc si inca imi place foarte mult
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.02.2011, 13:20:08
KANDIA KANDIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Da intr-adevar, cea mai mare problema... pentru ca o chestie de asta, precum fantezia de a te inchina unui idol, nu e decat unul din pacatele cele mai mari prin care tu il renegi pe Dumnezeu... ganditi-va ca in antichitate astfel de lucruri sa faceau pe fata... un crestin proaspat daca il puneai sa faca asa ceva, fie si cu gandul, te... scuipa in fata...
caci se zicea atunci, ma inchin idolilor dar sunt cu gandul la Dumnezeu... vedeti inselarea? ca nu se poate asa ceva... sa faci lucrurile raului si sa fii cu gandul la Dumnezeu... aici e invers... te inchini lui Dumnezeu, dar esti cu gandul la dracul....
ca practic, el stia cata inselare exista, nu a imbratisat religia doar pentru ceva nou, ca daca facea pentru ceva nou, atunci foarte usor gasea altceva la care sa se inchine... acuma se face "pe ascuns", cerand copiilor nostri sa se inchine, care sunt cruzi si nu stiu asa ceva...
se indoctrineaza, intr-un amalgam de concepte, care sunt preluate si din jocuri, sunt familiarizati sa creada ca religia nu e decat ceva care se intalneste la toata lumea, fiind doar o problema de cultura....si ajung sa nu mai creada in nimic, devin pragmatici, si labili, fara nici o tinta, fara sa cunoasca pe Dumnezeu...

Paganismul care, cu ceva efort a disparut, oarecumva prin evul mediu...adica in casele credinciosilor,dar revine puternic, "ascuns" celor care nu il baga de seama... zeii de atunci revin, sau virtuali sau ireali, prin confruntarea cu imaginatia noastra.... daca noi acceptam asa ceva nu facem bine... ca e ca si cum te-ai lepada de credinta cu gandul....
Toate interventiile de mass-media din ziua de astazi, daca esti mai atent se fac sau in necunoastere de Dumnezeu, sau in inchinare la idoli... si astfel majoritatea nu sunt bune deloc... cum deschizi televizorul si vezi... sau un serial fantastic sau sf... la calculator, sau tu sau copilul tau se joaca ceva fantastic...

Iar o mare parte din necredinta noastra poate rezulta si din astfel de intalniri....

Cat despre asemanarea basmelor cu jocurile pe calculator, in basme nu vezi zei pagani, altare de zei, ci mai degraba, casa Sf Vineri, pe Dumnezeu si Sf Petru... etc... eventual in basmele celor pagani... unde ai fi pomenit la niste oameni credinciosi din vechime sa povesteasca basme cu zei... ( ma refer la romani)
Este o problema dar nu cea mai mare.Chiar nu sunt o admiratoare a jocurilor pe calculator fie ele cu idoli sau fara dar nu este cea mai mare problema,chiar daca poate ajunge pentru mintile mai necoapte.Stii de ce? Pentru ca daca este condus bine copilul,oricat ar fi de crudut nu o ia pe calea inchinarii la idoli.Nici sa interzici nu este o solutie ca atunci il va tenta si mai tare....Il lasi cu masura si daca ii dai intre timp alternative si lucruri care sa-i implice mai mult gandirea ,dar sa fie atractive pentru varsta lui va renunta singur la jocuri.Cam cum a fost cu noi dupa '89 ...cine nu s-a uitat la primele telenovele de la inceputuri? Dar apoi cand ai vazut ca deja sunt toate pe-un tipar iar in viata ta au aparut alte lucruri care sa-ti puna cat de cat mintea la treaba si sa-ti dea si anumite satisfactii ca le-ai inteles parca nu mai au nici un farmec telenovelele...Ne-am lasat singuri de ele de mult timp.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.02.2011, 13:20:18
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Ca fost gamer inrait ce pot spune... Jocurile sunt o lume fantastica, e shi normal ca odata fiind o lume inventata sunt unele chestii ireale... Ca exemplu sa iau World of Warcraft, am pierdut mult timp cu el, Acolo sunt shamani, si eu au o vraja "reincarnarea", poti fi Preot al intunericului ca sa zic asa, poti fi vrajitor, te poti aprofunda in demonologie, sau mai shtiu eu, dar astea shi sunt conditiile unui basm, unui joc care sa iti faca impresia de o alta lume, una fantastica...

Nu spun ca aceste chestii ar fi normale, dar nu exista o alta alternativa pentru aceste jocuri fantastice, si ele mereu vor contine elemente fantastice, deci ireale...
Eu cateodata in World of Warcraft imi puneam numele de "Ortodox", sau ce ceva asemanator
Salut , ai jucat cumva pe serverul wow romania , era un tip acolo pe care l chema ''Unortodox'' esti cumva tu ? acuma joc pe wow beez e mult mai tare are si realm de 500x ff tare
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.02.2011, 13:23:31
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Cea mai tare chestie pe care am auzit-o saptamana asta. Formidabil.
Pai, in viziunea teologica, pana a se forma pacatul cu fapta, intai vine in gand, impulsurile dracesti, daca e sa vorbim dintr-un punct de vedere teologic, ca se presupune ca omul are si inger pazitor si si diavol, si pe de-o parte primeste gand rau de la diavol, omul, pe de alta de la ingerul pazitor.... ca noi, pe langa faptul ca exista Dumnezeu, presupunem ca exista si diavolul...
Iar cand primeste gand rau de la diavol, daca omul crede, si incepe sa se indoiasca de sine, de ceea ce stie... a facut pacat, de acolo urmeaza numai sa zica ce-mi pasa mie, si sa faptuiasca pacatul....
Asta ca un fel de cultura generala ortodoxa.... ca pe tine nu prea vad ce te intereseaza asa ceva... in fine...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.02.2011, 13:24:46
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de KANDIA Vezi mesajul
Este o problema dar nu cea mai mare.Chiar nu sunt o admiratoare a jocurilor pe calculator fie ele cu idoli sau fara dar nu este cea mai mare problema,chiar daca poate ajunge pentru mintile mai necoapte.Stii de ce? Pentru ca daca este condus bine copilul,oricat ar fi de crudut nu o ia pe calea inchinarii la idoli.Nici sa interzici nu este o solutie ca atunci il va tenta si mai tare....Il lasi cu masura si daca ii dai intre timp alternative si lucruri care sa-i implice mai mult gandirea ,dar sa fie atractive pentru varsta lui va renunta singur la jocuri.Cam cum a fost cu noi dupa '89 ...cine nu s-a uitat la primele telenovele de la inceputuri? Dar apoi cand ai vazut ca deja sunt toate pe-un tipar iar in viata ta au aparut alte lucruri care sa-ti puna cat de cat mintea la treaba si sa-ti dea si anumite satisfactii ca le-ai inteles parca nu mai au nici un farmec telenovelele...Ne-am lasat singuri de ele de mult timp.
Da, intr-adevar... masura duhovniceasca... :)
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.02.2011, 13:32:11
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Eu de exemplu joc de la 14 ani World of Warcraft acuma a aparut si ultima expansiune Cataclysm , acolo ai gama variata de rase /clase pe care le poti alege (Human , orc , undead, troll.... si priest , mage , shaman , warrior )nu pot sa spun ca acest joc e dumnezeul meu, normal ca evoluam , eu nu vad nimic rau in astea , inca il joc si inca imi place foarte mult
De multe ori, nu poti sa mai zici la multe dupa cum se spun a fi... Ci le cauti mai degraba un inteles mai profund... Asta daca incepi sa le cauti... eu asa mai degraba am inceput sa las multe in urma...dar astfel de alegeri au loc dupa intelegerea noastra, dupa experienta, dupa personalitatea noastra, etc...
Iar nu vorbeam de faptul ca te inchini unui joc in sine... desi te faci robul lui intr-o oarecare masura... ci de faptul cum iti este atacata credinta prin astfel de lucruri... pe care se bazeaza insasi comuniunea ta cu Dumnezeu ...

mai cerceteaza...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.02.2011, 15:41:37
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Xanixade
"Pai, in viziunea teologica, pana a se forma pacatul cu fapta, intai vine in gand, impulsurile dracesti, daca e sa vorbim dintr-un punct de vedere teologic, ca se presupune ca omul are si inger pazitor si si diavol, si pe de-o parte primeste gand rau de la diavol, omul, pe de alta de la ingerul pazitor.... ca noi, pe langa faptul ca exista Dumnezeu, presupunem ca exista si diavolul..."

Daca joci un joc pe net nu inseamna ca te zapacesti atat de rau incat iti faci un idol dintr-un personaj....ireal...Daca se intampla asta esti ori foarte pueril ori ai o pb psihica...Jocurile sunt inofensive, si de aceea are omul ratiune ca sa stie discerne intre ce e bun si ce e sau devine nociv....Si apoi de e sa aiba omul ganduri rele vin ele si fara "ghiavol"...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.02.2011, 18:57:36
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

xanixade, shtii, daca tot e vorba de imagine, eu cand ma jucam world of warcraft, sau alt ceva , mereu ma inchipuiam ca un luptator bun la inima, care lupta cu raul, sii ii ajuta pe cei slabi :D Ma inchipuiam luptator mai degraba a lui Dumnezeu, decat istoria care mi-o zice jocul, asa ca eu nu ma gandeam deloc la idoli... Sunt un copil de 23 de ani, ce sa-i fac...
Unii oameni cu toate ca sunt oameni mari in toata firea, au nevoie de poveste in viata, iar jocul ofera aceasta, poti sa fii cine vrei sa fii, sa ajuti pe toti in jurul tau, sa lupti cu monstri si dragoni, sa lupti cu raul, sa mergi prin locuri de basm, care in realitate nu le vei vedea niciodata....
Pai bine, ce trebuie de inteles ca unii oameni au nevoie de asa chestie, intrucat devine un drog... Unii nu simt nevoia, iar unii, mai ales cei singuratici si respinshi de societate, isi gasesc in aceste jocuri unicul refugiu....

Eu nu spun ca jocurile sunt o chestie buna, eu imi dau seama ca ele mi-au adus numai rau, am pierdut mult timp cu ele... Ceea ce vroiam de fapt sa spun, ca ele nu ar fi atit de atragatoare fara elemente fantastice, si nu putem cere ca ele sa nu contina elemnte de asa tip deoarece nu ar mai fi interesante deloc...
In genere jocurile aduc numai rau oamenilor, mai ales celor ca mine, si in genere ar fi bine sa nu mai fie, dar sa fim realishti, asta nu se va intampla niciodata...

TempleKnight,nu sunt eu :) Icerc in ultimul timp sa nu ma joc, asa ca pina ce nu ma intereseaza :)

Last edited by Silencer; 24.02.2011 at 19:00:44.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.02.2011, 20:26:18
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Xanixade
"Pai, in viziunea teologica, pana a se forma pacatul cu fapta, intai vine in gand, impulsurile dracesti, daca e sa vorbim dintr-un punct de vedere teologic, ca se presupune ca omul are si inger pazitor si si diavol, si pe de-o parte primeste gand rau de la diavol, omul, pe de alta de la ingerul pazitor.... ca noi, pe langa faptul ca exista Dumnezeu, presupunem ca exista si diavolul..."

Daca joci un joc pe net nu inseamna ca te zapacesti atat de rau incat iti faci un idol dintr-un personaj....ireal...Daca se intampla asta esti ori foarte pueril ori ai o pb psihica...Jocurile sunt inofensive, si de aceea are omul ratiune ca sa stie discerne intre ce e bun si ce e sau devine nociv....Si apoi de e sa aiba omul ganduri rele vin ele si fara "ghiavol"...
Nu inteleg ce legatura aveau la momentul acela cu primul post, efectiv, explicam dupa stiinta mea ce inseamna : imaginatia- locul de joaca al diavolilor....
Da, intr-adevar, joci un joc pe net, dar cand personajul tau pe care il joci, ca sa faca nu stiu ce sa se inchine zeilor imaginari, atunci ce e virtute? E o actiune neutra?.... Nu are cum, tu faci acolo pacatul pe fata...Eu asta atrageam atentia...

Plus ca sunt si persoane care chiar au facut asa ceva, adica au mers spre extrem... dar asta nu aici ci in America, dupa vizionarea filmului Matrix, chiar la lansare, adica nu stiu ce persoana efectiv si-a ucis parintii si nu mai stiu, daca s-a mai sinucis dup-aia...ca sa se elibereze din Matrix... asta daca vrei sa stii ceva exemple in mod concret... Cat despre jocuri, pe undeva in China, un copil s-a sinucis, doar pentru simplul fapt sa traiasca etern in World of Warcraft... deci exemple cate vrei, sau chiar pe la stiri am vazut iarasi, cum niste parinti mai tineri efectiv si-au omorat copilul prin nesupraveghere, un copil mic de vreo cativa anisori, ca mergeau la internet cafe si se jucau mult... World of Warcraft.... asta in America... deci exemple sunt despre oameni pentru care excesul a devenit o problema...
Poti spune de parinti sau de ala ca aveau probleme psihice? poate de copil ca era pueril... dar totusi...

Jocurile nu sunt chiar asa de inofensive pe cum afirmi, ti-am mai aratat de la inceput... Foarte multe, doar pentru un cadru cat mai original se inspira din traditii pagane, tribale, din Africa, din America de la indienii de acolo, din India... oare asta e bine? plus ca am mai zis, ca daca sunt de fantezie, sunt destul de periculoase... sau chiar sataniste... sau dupa subiect...
Dar asta nu inseamna iarasi, ca sunt numai jocuri rele pe lumea asta... sau ca jocurile aduc bine...

Iar cat despre gandurile rele... si diavolul intervine, ca doar el traieste pe langa tine, si te vede orice ai face... de isi poate da seama ce gandesti si arunca asa, momeli catre pacat, cum fac pescarii... Daca tu le iei in seama normal ca pacatuiesti crunt... Ca gandurile rele sunt de doua feluri, de la tine sau de la diavol... Cand te smintesti tu, si te sminteste cineva din senin, cand tu nici prin gand nu voiai sa te smintesti... Dar... vorbim de o alta masura duhovniceasca pe care abia o pot intelege...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Martirii zilelor noastre alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 23 18.05.2014 21:45:09
Vamesii zilelor noastre !... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 21.01.2012 20:18:35
Minuni ale zilelor noastre cosmin_lovin Intamplari adevarate 12 28.11.2008 22:58:26
Ereticii zilelor noastre phradmon Secte si culte 39 14.05.2008 14:20:27
duhovnicii zilelor noastre Saurian Mari Duhovnici si predicile lor 18 14.06.2007 19:30:42