Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.02.2011, 20:26:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Se pare că ideea că cineva ar putea face ceva pur și simplu din patriotism scapă înțelegerii multora. Ca și ideea că cineva ar putea face ceva pur și simplu din dragoste de Dumnezeu. Precis a avut un scop necurat să înfigă spurcatul drapel al patriei pe vârful acela de munte. A fost plătită de România Mare. Sau a vrut să ia o decorație de la Băse. Sau bunică-su o fi fost legionar și i-a insuflat idei periculoase, de dragoste de Dumnezeu și de țară. Sau a vrut să fie altfel decât colegele ei, care își dezbracă tricourile cu Eminem și le înfig în discotecile pe care le cuceresc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.02.2011, 21:22:18
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Se pare că ideea că cineva ar putea face ceva pur și simplu din patriotism scapă înțelegerii multora. Ca și ideea că cineva ar putea face ceva pur și simplu din dragoste de Dumnezeu. Precis a avut un scop necurat să înfigă spurcatul drapel al patriei pe vârful acela de munte. A fost plătită de România Mare. Sau a vrut să ia o decorație de la Băse. Sau bunică-su o fi fost legionar și i-a insuflat idei periculoase, de dragoste de Dumnezeu și de țară. Sau a vrut să fie altfel decât colegele ei, care își dezbracă tricourile cu Eminem și le înfig în discotecile pe care le cuceresc.
Cat de adevarat... ati pus punctul pe "i"!
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.02.2011, 21:48:30
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Pai eu vorbeam despre niste trasee usoare,pe care sa le poata face omul de rand in ritmul sau si cu un minim de echipament,evident ca nu iti sugeram sa escaladezi Everestul,Camy...:)
Iar dupa un traseu de genul asta va spun eu ca garantat va relaxati si va simtiti cu 10 ani mai tineri! :)
Deasemenea,mersul pe munte este foarte indicat pentru cei care sunt interesati de conditia lor fizica,pentru ca un singur traseu echivaleaza dpdv al efectelor cu ore bune petrecute in sala de fitness!
Ar fi prea tare Everestul
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.02.2011, 08:42:19
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Poate fi aia, sau doamna aia, nu m-a interesat de la bun inceput... da, aici admit ca n-am fost respectuos...
Esentialul e ca la ce m-ar putea ajuta succesul profesional al cuiva pe mine in mod personal? sau pe tine sau pe oricine? o romanca...
Ce sa zic, infige steagul in varful muntelui, trage aer in piept si zice: Ce mandra ma simt ca sunt romanca... chiar patetic as putea zice... a fi patriot inseamna cu totul altceva, ti-as putea da exemple,dar in fine... ce sa zic, nu gandesc intr-un mod corespunzator, conform criteriilor tale... care sa fiu drept, nici n-as vrea sa le cunosc...
Oare numele conteaza cu totul? Daca nu o cunosc, atunci la ce-mi foloseste mie numele ei... oricum am s-o uit, in cateva zile... da, mai ziceam, daca imi era cineva cunoscut, dar asa...tot aia e... roman, neroman tot aia e... ea personal a urcat un munte, nu ziceam ca e ceva rau, dar totul devine sec si plin de prostie, cand se trezeste un oarecare ziar, sau chiar stirile in mod general, sa zica: Noi suntem romani!.... Ei bine eu nu sunt un roman de ala... Tu daca esti e problema ta...

Plus ca n-am zis vreodata ca sunt atotstiutor, ba chiar, daca gasesc vreo opinie vrednic de admirat, atunci imi schimb si eu opinia, dar in fine, oricum atunci eram ironic... dar ce sa zic...
Oare chiar sa nu stiu ce e aceea esenta a lucrurilor? Sau amanunt?

Din nefericire asa se pare....iar Mihnea Dragomir ti-a raspuns mai sus PERFECT ! Habar n-ai ce inseamna mandria de a fi roman....asta asa , printre altele....Si conteaza si numele si MODALITATEA e exprimare...ca nu stai cocotat pe nori , iar ceilalti sunt biete "furnici"..clujanule....Sa nu mi-o iei in nume de rau....In loc de EU e mai bine sa inveti sa pronunti si NOI...Numai bine!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.02.2011, 08:49:09
KANDIA KANDIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit @calator

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
sunt convinsa ca s-a gandit si la romani...
Sa spui ca esti roman , nu e mandrie desarta....
Ma bucur ca mai sunt oameni ca tine.Pentru ca atat de multi ne improscam singuri neamul cu noroi...asa o fi crestineste...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.02.2011, 08:51:38
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de KANDIA Vezi mesajul
Ma bucur ca mai sunt oameni ca tine.Pentru ca atat de multi ne improscam singuri neamul cu noroi...asa o fi crestineste...
Multumesc KANDIA !
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.02.2011, 10:58:10
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Din nefericire asa se pare....iar Mihnea Dragomir ti-a raspuns mai sus PERFECT ! Habar n-ai ce inseamna mandria de a fi roman....asta asa , printre altele....Si conteaza si numele si MODALITATEA e exprimare...ca nu stai cocotat pe nori , iar ceilalti sunt biete "furnici"..clujanule....Sa nu mi-o iei in nume de rau....In loc de EU e mai bine sa inveti sa pronunti si NOI...Numai bine!
De la inceput threadul n-a fost bun... realizarile personale ale cuiva nu releveaza faptul ca e roman... sau ca a facut-o din dragoste pentru Romania... nici nu releva faptul ca e patriot...pot sa dau si exemple, dar in fine...
Iar Mihnea a facut un oarecare mesaj pe care eu efectiv nu l-am inteles... adica de cand se compara dragostea de Dumnezeu cu cea pentru poporul roman? Cat despre intrigile care pesemne ar fi la cauza motivului postarii mele, daca tu crezi asta, in fine e treaba ta... mie nici macar nu mi-a trecut prin cap asa ceva... am zis, si ma repet, e doar o chestie lamentabila sa te mandresti cu realizarile cuiva, prin faptul ca esti roman... cat despre a face lucrurile din patriotism... asta, cred ca e mai degraba o problema, decat o calitate... Si iarasi, calitatea de a fi roman, nu are nici o legatura cu calitatea de a... escalada un munte, a castiga la olimpiade etc... asta e o logica defectuoasa... sa presupui ca daca o persoana apartenenta la un grup de persoane daca are o sumedenie de calitati, atunci intreg grupul are sau aceeasi sumedenie sau cateva din sumedenia de calitati... cand grupul in sine nu ti-a dovedit nimic...
Cat despre modalitatea de exprimare, consider absolut ne-necesara cu privire la acest subiect comercial si lipsit de valoare... plus ca atunci cand vorbesc de o parere personala, atunci e chiar foarte indicat sa folosesc eu si nu noi, ca astfel induc lumea in eroare, si in plus nu mi-e frica de parerile mele... pentru ca nu mi se pare sa gandesc gresit, sau sa am o parere paralela cu realitatea... eu mai degraba as intreba, care e realitatea? dupa cine?
Daca nu imi place ca sentimentul meu national sa fie dictat de cineva, ca de exemplu mass-media, asta e problema mea...
Iar cat despre faptul ca locul unde locuiesc ar avea ceva de a face cu "calitatile" mele, iarasi, ai o logica defectuoasa...
Eu, mai degraba asa as pune intrebarea: cine sta cu capul cocotat in nori?
Ca sa fiu sincer nici nu ma intereseaza, nici nu ma afecteaza... eventual ma afecteaza superficialitatea... dar asta din modul meu personal de vedere, nu al nostru, ca nu sunt mai multi... :))
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.02.2011, 14:46:51
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

xanixade
"De la inceput threadul n-a fost bun... realizarile personale ale cuiva nu releveaza faptul ca e roman... sau ca a facut-o din dragoste pentru Romania.."

E NUMAI opinia ta ! Oricum e mult mai inspirat decat un anume thread al tau ....Bine ca sunt oameni cu suflete diferite de al tau, adica oameni adevarati si patrioti!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dictionar al scriitorilor romani (pentru cei interesati) LapetiteMoc Generalitati 0 27.04.2010 11:38:20
Adulterul - motiv cu temei biblic si canonic pentru divort NTatiana Intrebari utilizatori 35 23.04.2010 13:11:30
Pr.prof.dr.acad. Dumitru Popescu georgeval Stiri, actualitati, anunturi 0 11.03.2010 14:28:38
Poluarea,un motiv de-ngrijorare ory Generalitati 9 08.08.2009 09:33:05
in Franta se cauta, pentru mediul rural, medici generalisti romani LapetiteMoc Stiri, actualitati, anunturi 0 26.07.2009 18:43:43