Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 02.03.2011, 23:23:42
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ scotsman

Eu inteleg ca tu sustii necesitatea "educatiei" sexuale, nu?
Din ce stiu, in uk a avut rezultate dezastruoase.

Nu educatia sexuala lipseste, ci educatia reala a copiilor si tinerilor.
Azi nu sunt educati, ci sunt corupti.
Nu sunt copii "precoce" cum se mira parintii "vai dar ce precoce este!"... Ci sunt viciati de mici.

Sensul real al educatiei ar trebui sa fie pastrarea curateniei/inocentei lor, iar nu aducerea vietii lor la standardul decadent al adultilor de azi.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 02.03.2011, 23:30:35
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Eu inteleg ca tu sustii necesitatea "educatiei" sexuale, nu?Din ce stiu, in uk a avut rezultate dezastruoase.

Nu educatia sexuala lipseste, ci educatia reala a copiilor si tinerilor.
Azi nu sunt educati, ci sunt corupti.Nu sunt copii "precoce" cum se mira parintii "vai dar ce precoce este!"... Ci sunt viciati de mici.

Sensul real al educatiei ar trebui sa fie pastrarea curateniei/inocentei lor, iar nu aducerea vietii lor la standardul decadent al adultilor de azi.
Daca educatia sexuala include o educatie despre riscul inceperii vietii sexuale la o varsta frageda,riscul bolilor venerice si al avorturilor in serie,da sunt de acord.Pana acum nu s-a facut.S-a pastrat inocenta?Nu.Chiar asa:ce demersuri concrete s-au facut? Spuneti-mi unul care a avut rezultate in ultimii 20 de ani in RO.Cum sa aiba rezultate daca cifrele sunt in urcare?

Cum ajung copii corupti?Asta este o alta discutie.Ce s-a facut concret sa nu se intimple asta?Hai ca incet,incet ajungem la cauze.Nu a interesat pe nimeni.Asta este adevarul care doare.Toti s-au complacut in situatia asta dar efectele au inceput deja sa se vada.In viitor se vor vedea si mai clar>daca scade natalitatea rezulta populatie imbatrinita adica>

,,Niciun județ nu încasează suficiente contribuții sociale pentru a-și plăti pensiile.Această situație arată starea de criză a sistemului de pensii din România, explică analistul economic Ilie Șerbănescu: „Problema este de viață și de moarte! Trebuie luate măsuri fără echivoc, fiindcă pensiile reprezintă cea mai periculoasă problemă a bugetului".

Intelegeti ce spun?Vorbesc in baza unor cifre,nu opinii personale.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 02.03.2011, 23:56:10
lvlarian lvlarian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2011
Locație: intreBotosani si Londonsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de lugrez Vezi mesajul
Nu pot sa cred ca un Dumnezeu bun te poate condamna cand situatia e de tip lose/lose si alegi raul mai mic, suferinta mai putina.
care suferinta mai putina???de unde stii tu ce urmeaza dupa avort???nu punem durerea fizica sau posibilitatea de a nu mai naste in veci,ci punem numai mustrarea constiintei ,cea pe care o omoram ,o alungam si o evitam de fiecare data cand incercam sa ascundem pacatul,sa ne complacem in el....multe de vb..mai gandeste te..Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 03.03.2011, 00:34:57
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Odios este ce scrii tu, Lugrez!

Avortul nu este acceptabil sub nici o forma.. te-ai facut aici avocatul dracului.


Lasa-ma cu pozele alea ca am facut si eu ecografii si nu arata copilul ca in poza ta la 12 sapt.
Ia priveste aici (cam asa ceva vezi la 12 sapt!):
60 zile / 7 zile = aprox 8,5 saptamani

Citat:
Acestia din filmari sunt oameni! Dar pt tine nu garantez.
De ce ma jignesti gratuit?
Reply With Quote
  #125  
Vechi 03.03.2011, 01:02:00
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
"SUFLETUL apare intr-un nou nascut in clipa ZAMISLIRII LUI.Atunci ia fiinta omul, care este ca o samanta -ca o ghinda, sa spunem; in acea ghinda este tot copacul, in miniatura, iar dupa ce ai pus ghinda in pamant, ea rasare, creste si se dzvolta.Asa si omul : este om din clipa in care se zamisleste, din clipa in care el nu e decat un punctulet; insa in acel punctulet este cuprins tot omul. Si din clipa zamislirii, punctuletul respectiv nu face decat sa se dezvolte, sa creasca; atata tot. Nu i se mai adauga nimic esential pe parcurs. De aceea avorturile sunt crime in toata legea."- IPS Serafim Joanta
Ai grija ce spui ca blasfemiezi. Avoturile spontane sunt cu foarte mult peste avorturile provocate din proprie optiune in primul trimestru de oameni in lume.

Citat:
Miscarriage statistics can be dramatic. Miscarriage reportedly occurs in 20 percent of all pregnancies. However, according to some sources, this may be an inaccurate number. Many women, before realizing a life has begun forming within them, may miscarry without knowing it-assuming their miscarriage is merely a heavier period. Therefore, the miscarriage rate may be closer to 40 or 50 percent. Of the number of women who miscarry, 20 percent will suffer recurring miscarriages.
In Romania cele 638 de avorturi din 1638 sarcini CUNOSCUTE tot sunt pe la 39% si acest procent e in descrestere. Daca punem in perspectiva cu cele spontane ajungem la un 20% din toate sarcinile, ceea ce e foarte jumate fata de cele 40-50% spontane.

http://en.wikipedia.org/wiki/Abortio...er_1989.5B7.5D

Nu-s statistici cu care sa ne mandrim si nu-s de acord cu avortul ca forma de contraceptie, e o prostie. Totusi e bine ca educatia sexuala facuta din aproape in aproape ajuta, ca de-aia sunt procentele in scadere.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 03.03.2011, 01:12:28
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Eu inteleg ca tu sustii necesitatea "educatiei" sexuale, nu?
Din ce stiu, in uk a avut rezultate dezastruoase.
Potisa dai ceva surse?

Eu vazusem o comparatie intre SUA (politica similara ca la noi, doar abstinenta) si Olanda, Germania si mai era una, unde s-a facut educatie sexuala cum trebuie. Rezultatele dezastruoase erau in SUA, cu boli venerice foarte multe la adoloscenti, sarcini la varste fragede, avorturi si tot felul de odiosenii. Tarile europene stateau mult mai bine la toate capitolele si nu promovau educatie de tip "doar abstinenta", ci de tip "cand faceti, folositi prezervativ, evitati contactele frecvente, testati-va ambii regulat daca aveti viata sexuala activa (infectiile pot fi si pe alte cai, nu doar sexuale), e preferabil sa nu schimati partenerii etc.".
Reply With Quote
  #127  
Vechi 03.03.2011, 01:44:29
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lugrez Vezi mesajul
Ai grija ce spui ca blasfemiezi. Avoturile spontane sunt cu foarte mult peste avorturile provocate din proprie optiune in primul trimestru de oameni in lume.
In primul rand am dat un citat, deci nu am spus eu.Dar evident,sunt de acord cu ce spune IPS Serafim Joanta, ca de aceea l-am si citat.

Stii ce inseamna avort spontan?
Reply With Quote
  #128  
Vechi 03.03.2011, 10:15:36
KANDIA KANDIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit Poate nu m-am exprimat bine

Nu sunt pentru avort...Imi pare o atrocitate sa omori un copilas fara aparare.Probabil este cea mai odioasa crima.Nu este ceva bun un avort.Daca exista iertare sau nu numai Dumnezeu stie.Exista si contra-exemple la cazurile extreme care s-au rezolvat prin minuni si de aceea cred cu tarie ca mama trebuie sa aleaga daca risca sa moara la nastere sau traieste pentru ceilalti copii.Ma refer strict la cazuri medicale extreme.Pentru ca minunile sunt mult mai rare decat dezastrele consemnate in statisticile medicale.
In cazurile medicale normale cred ca ar trebui interzis avortul.Sarcina nedorita de mama sa fie dusa sa sfarsit si copilul dat...nu stiu insa cui...Si cine sa interzica avortul?Statul,Biserica? Cel care interzice isi ia o mare responsabilitate cu copii pe care trebuie sa-i creasca decent.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 03.03.2011, 11:18:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
.. mi se pare atat de aberanta partea aceea cu "copiii speriati de flacarile iadului"! Nu puteau acei parinti sa ia copilul, sa-l duca la duhovnic (daca e marisor), apoi la impartasit si asa ii arata calea sa se apropie de Dumnezeu si sa se indeparteze de iad. Dar iata ca mass media trebuie sa dea cu pietre in educatia religioasa.
Probabil, este deja on loc comun, un proifesor de religie pe care il cunosc a suferit mobbing la o scoala sub pretextul asta, desi e clar ca nu i-a speriat cu iadul pe copii (directia vroia, din motive personale si greu de definit, un alt profesor).

Dar : nu este o metoda buna de a invata copiii, si oamlenii in general, sa asculte de Dumnezeu de frica. Nici educatia bazata pe frica in general nu este buna. Sigur ca un copil trebuie sa invete unde sunt limitele, sa sa respecte diverse lucruri, si trebuie si pedepsit, dar trebuie sa ajunga sa asculte mai degraba din dragoste fata de parinti decat de frica de pedeapsa.

Poate stii ce se spune, despre nivelele duhovnicesti, de 'rob' (asculti de frica de iad), 'salariat' (asculti pt rasplata, raiul) si 'fiu' (asculti din dragoste. Catre al treilea nivel trebuie sa tindem.

De iad trebuie sa ne temem pentru ca ne inspaimanta departarea de Dumnezeu si vrem sa ramanem cu El. Nu din principiu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #130  
Vechi 03.03.2011, 11:59:47
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Probabil, este deja on loc comun, un proifesor de religie pe care il cunosc a suferit mobbing la o scoala sub pretextul asta, desi e clar ca nu i-a speriat cu iadul pe copii (directia vroia, din motive personale si greu de definit, un alt profesor).

Dar : nu este o metoda buna de a invata copiii, si oamlenii in general, sa asculte de Dumnezeu de frica. Nici educatia bazata pe frica in general nu este buna. Sigur ca un copil trebuie sa invete unde sunt limitele, sa sa respecte diverse lucruri, si trebuie si pedepsit, dar trebuie sa ajunga sa asculte mai degraba din dragoste fata de parinti decat de frica de pedeapsa.

Poate stii ce se spune, despre nivelele duhovnicesti, de 'rob' (asculti de frica de iad), 'salariat' (asculti pt rasplata, raiul) si 'fiu' (asculti din dragoste. Catre al treilea nivel trebuie sa tindem.

De iad trebuie sa ne temem pentru ca ne inspaimanta departarea de Dumnezeu si vrem sa ramanem cu El. Nu din principiu.


Poate ca stiti ce vorbiti, poate , dar sa ascultam un cuvint uitat :

,,Inceputul intelepciunii este frica de Domnul" (Ps 110/10);
,,Frica de Domnul este curata, ramine in veacul veacului" (Ps.18/10);
,,Slujiti Domnului cu frica si va bucurati de El cu cutremur"(Ps. 2/11);

Vorbe mari si grele, nu mai vorbesc de adevarate . Difera insa felul in care inveti frica Domnului pe un adult si pe un copil !
Dar asa cum arata practica , inafara de ignorantii si contestatarii credintei, putini sunt cei care se apleaca cu sufletul si cu frica spre invatatura Domnului . De obicei , pe Hristos nu il mai respectam ca pe Imparatul Slavei , Imparatul imparatilor , ci il tratam ca si pe Stefanel , baitelul cu pantaloni scurti, ochelari si pistriu pe fata , vecinul si prietenul nostru de joaca! Si cum il dam naibi pe Stefanel , cum ne rastim la el la joaca, cum il scuipam pe el,cum il mintim pe el, cum il furam si il pacalim pe el tot asa vom face si cu Hristos ! Si asta se invata din casa , de la parinti si de la scola .
De unde taria credintei daca noi de mici suntem invatati ca D.zeu este un mosnegel plin de ani , cu barba alba , mergind in baston si care ne implineste noua toate poftele ?
De unde taria credintei daca nici ce zice in cartile sfinte (precum psaltirea aici de fata) nu voim sa facem si sa ne invatam copii ?

Iacata atitudinea si rezultatele occidentului putrind de umanism si socializare falsa !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Voi ati adopta un copil? sophia Generalitati 47 17.03.2011 16:16:54
Copil avortat care a supravietuit elena20 Generalitati 37 18.10.2010 07:08:34
'UN COPIL CONDAMNAT LA MOARTE' Catalina Umanitare 0 18.01.2008 18:58:09
Bona pentru copil mirc Generalitati 5 12.08.2007 15:00:04