Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.04.2011, 23:54:34
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Feluri de dragoste si feluri de fapte

Afectiunea – este forta de atractie a dragostei catre cineva care pe care il consideram important, pretios
Bunatatea – este aspectul actional al dragostei indreptat catre cineva drag
Buna intentie – este aspectul aspirational al dragostei sau dorinta ca cel indragit sa fie ferit de suferinte

Mica Dragoste – este sporadica, preferentiala, partinica, imperfecta, fluctuanta, schimbatoare
Marea Dragoste – este Dragostea Neschimbatoare care se manifesta cu mare putere fata de toate fapturile, fara exceptie.

Mica Compasiune – este dragostea indurerata, produsa incidental, circumstantial, sporadic
Marea Compasiune – este Marea Dragoste indurerata pentru toate fiintele, intelegand ca sunt patrunse de suferinta, fara exceptie

Dragostea Aspirationala – este Dragostea care nazuieste neincetat ca toate fapturile sa fie fericite
Dragostea Lucratoare – este Dragostea care actioneaza si se roaga neincetat pentru ca toata faptura sa fie izbavita de suferinta

Fapte lumesti – fapte facute din interes personal, fara Dumnezeu
Fapte inalte – fapte unite cu gandul renuntarii la cele lumesti
Fapte perfecte –fapte unite cu Marea Dragoste

Last edited by florin.oltean75; 13.04.2011 at 23:57:41.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.04.2011, 21:24:15
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Studiind Marea Dragoste

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Afectiunea – este forta de atractie a dragostei catre cineva care pe care il consideram important, pretios
Bunatatea – este aspectul actional al dragostei indreptat catre cineva drag
Buna intentie – este aspectul aspirational al dragostei sau dorinta ca cel indragit sa fie ferit de suferinte

Mica Dragoste – este sporadica, preferentiala, partinica, imperfecta, fluctuanta, schimbatoare
Marea Dragoste – este Dragostea Neschimbatoare care se manifesta cu mare putere fata de toate fapturile, fara exceptie.

Mica Compasiune – este dragostea indurerata, produsa incidental, circumstantial, sporadic
Marea Compasiune – este Marea Dragoste indurerata pentru toate fiintele, intelegand ca sunt patrunse de suferinta, fara exceptie

Dragostea Aspirationala – este Dragostea care nazuieste neincetat ca toate fapturile sa fie fericite
Dragostea Lucratoare – este Dragostea care actioneaza si se roaga neincetat pentru ca toata faptura sa fie izbavita de suferinta

Fapte lumesti – fapte facute din interes personal, fara Dumnezeu
Fapte inalte – fapte unite cu gandul renuntarii la cele lumesti
Fapte perfecte –fapte unite cu Marea Dragoste

“Chiar de-as vorbi toate limbile
Vorbite de oameni si ingeri
Daca nu am iubire
Sunt doar o arama ce suna
Sau un chimval zanganitor

Chiar daca as profeti
Si-as stii chiar misterele toate
Chiar de-as avea o credinta
Incat sa mut si muntii in mare
Fara dragoste nu sunt nimic

Chiar daca as impartii
Saracilor tot ce-i al meu
Chiar de mi-as da trupul meu
In flacari sa fie ars
NU mi-ar folosi la nimic.”


Un singur minut in care inima poarta gandul Dragostei celei Mari,
este mai valoros in fata Lui Dumnezeu decat daca am hrani toate fapturile pamantului timp de un veac.

Un singur minut in care inima poarta gandul Dragostei celei Mari,
stinge vapai nesfarsite de pacate.


Dragostea poate fi inteleasa sub mai multe aspecte.
Poate fi perceputa ca afectiune, altruism sau compasiune.

Insa, Marea Dragoste isi gaseste cel mai bine expresia duhovniceasca in Dragostea Aspirationala si Dragostea Lucratoare.

Acestea sunt sabiile de foc ale crestinului.

Marea Dragoste se invata cu ajutorul lui Dumnezeu cand reflectam la cuvantul Lui si in rugaciune.

Sunt doua invataturi care daca sunt studiate cu atentie, pot aprinde Marea Lumina in inima.

1.Aprinderea dragostei lucratoare in 9 trepte – bazata pe intimitate
2.Schimband sinele – bazata pe intelepciunea abisala

A doua este mai profunda ca prima,
dar prima aprinde cu putere duhul dragostei.
In cugetarea zilnica se impletesc amandoua metodele.



1.Aprinderea dragostei lucratoare in 9 trepte.

Acestea sunt progresive, pemitand inimii ganditoare sa intre cu delicatete,
din ce in ce mai profund in miezul Iubirii:

1. Intelegand importanta fapturilor
2. Intelegand ca toate fiintele sunt egale in fata Lui Dumnezeu
3. Intelegand ca toate fiintele ne sunt apropiate, asa cum mama este de copilul ei
4. Intelegand dragostea mamei
5. Dorind din suflet sa rasplatim bunatatea mamei
6. Legand sufletul de mama, cu mare afectiune
7. Sagetati de durere sau Marea Compasiune
8. Dragostea aspirationala
9. Dragostea lucratoare
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.04.2011, 22:16:40
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit 1.Intelegand importanta fapturilor

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul

1.Aprinderea dragostei lucratoare in 9 trepte.

Acestea sunt progresive, pemitand inimii ganditoare sa intre cu delicatete,
din ce in ce mai profund in miezul Iubirii:

1. Intelegand importanta fapturilor
2. Intelegand ca toate fiintele sunt egale in fata Lui Dumnezeu
3. Intelegand ca toate fiintele ne sunt apropiate, asa cum mama este de copilul ei
4. Intelegand dragostea mamei
5. Dorind din suflet sa rasplatim bunatatea mamei
6. Legand sufletul de mama, cu mare afectiune
7. Sagetati de durere sau Marea Compasiune
8. Dragostea aspirationala
9. Dragostea lucratoare

Daca cineva ar intreaba ce este mai pretios, un diamant sau un mar, cel mai probabil i s-ar raspunde ca diamantul. Dar daca ar fi o mare foamete, atunci nimeni n-ar avea ce face cu diamantul, marul devenind mult mai pretios.

Aceasta arata limpede ca niciun lucru nu este pretios in sine, ci functie de modul in care raspunde la necesitatile noastre.

Pentru cel ce se nevoieste duhovniceste, nestematele lui sunt fapturile.

Orice fiinta ar privi, sau la orice fiinta s-ar gandi, o considera si apreciaza ca o mare comoara, pentru ca sursa manturii lui este ascunsa in fapturi.

Din acest punct de vedere fapturile sunt la fel de importante ca si sfintii, pentru ca la sfinti nu putem ajunge cu simtirea daca nu iubim deplin si neconditionat toate fapturile.

Fara oamenii de langa noi nu exista mantuire.

Rugaciunea facuta fara intelegerea primei trepte, adica a importantei fapturilor, nu are aripi.

Aceasta cugetare poate dura ani intregi pana sa ajunga la maturitate, dar si cel mai mic efort este rasplatit cu prisos de Dumnezeu.

Realizarile duhovnicesti sunt averea noastra interioara.

Intrucat fapturile si sfintii sunt la fel de importanti in economia mantuirii si aprinderii dragostei,
de ce nu aratam acelasi respect fapturilor pe care il aratam sfintilor?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.04.2011, 19:54:49
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Afectiunea – este forta de atractie a dragostei catre cineva care pe care il consideram important, pretios
Bunatatea – este aspectul actional al dragostei indreptat catre cineva drag
Buna intentie – este aspectul aspirational al dragostei sau dorinta ca cel indragit sa fie ferit de suferinte

Mica Dragoste – este sporadica, preferentiala, partinica, imperfecta, fluctuanta, schimbatoare
Marea Dragoste – este Dragostea Neschimbatoare care se manifesta cu mare putere fata de toate fapturile, fara exceptie.

Mica Compasiune – este dragostea indurerata, produsa incidental, circumstantial, sporadic
Marea Compasiune – este Marea Dragoste indurerata pentru toate fiintele, intelegand ca sunt patrunse de suferinta, fara exceptie

Dragostea Aspirationala – este Dragostea care nazuieste neincetat ca toate fapturile sa fie fericite
Dragostea Lucratoare – este Dragostea care actioneaza si se roaga neincetat pentru ca toata faptura sa fie izbavita de suferinta

Fapte lumesti – fapte facute din interes personal, fara Dumnezeu
Fapte inalte – fapte unite cu gandul renuntarii la cele lumesti
Fapte perfecte –fapte unite cu Marea Dragoste

Vedeti dvs, de ce dragostea este mantuitoare? De ce nu cunoasterea? De ce nu faptele bune singure? De ce nu corectitudinea? Pentru ca dragostea strapunge pana in adancul nostru, dragostea ajunge la inima sufletului, lacasul unde se salasluieste Domnul Hristos in noi, dragostea se revarsa, dragostea nu-si ajunge siesi, dragostea ne uneste, dragostea ne face sa ne simtim una, desi suntem diferiti, dragostea ne smereste si tot dragostea, dragilor, ne lumineaza.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.04.2011, 22:12:51
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Idealul unei dragoste mărețe nu este altceva decât manifestarea grandomaniei născute din mândrie. Ne place să credem că suntem sau putem fi niște ființe de un eroism extrem. Un om smerit nu are asemenea ambiții.

Bunătatea adevărată înseamnă să dorim oamenilor ce dorim și nouă și să împlinim voia lui Dumnezeu. Ce e mai mult de atât, himera unei iubiri 'cutremurătoare', este de la cel rău, ca orice altă dorință de mărire.

Dacă am iubi cu adevărat pe Dumnezeu, după cum spunea Sf. Siluan, am vrea să murim numaidecât ca să fim cu El. Dar în realitate nu numai că iubim lumea de acum și am vrea ca această viață să nu se termine niciodată, dar chiar am vrea ca Dumnezeu să nu existe ca să ne simțim singuri stăpâni ai propriei existențe.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.04.2011, 22:40:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Idealul unei dragoste mărețe nu este altceva decât manifestarea grandomaniei născute din mândrie. Ne place să credem că suntem sau putem fi niște ființe de un eroism extrem. Un om smerit nu are asemenea ambiții.

Bunătatea adevărată înseamnă să dorim oamenilor ce dorim și nouă și să împlinim voia lui Dumnezeu. Ce e mai mult de atât, himera unei iubiri 'cutremurătoare', este de la cel rău, ca orice altă dorință de mărire.

Dacă am iubi cu adevărat pe Dumnezeu, după cum spunea Sf. Siluan, am vrea să murim numaidecât ca să fim cu El. Dar în realitate nu numai că iubim lumea de acum și am vrea ca această viață să nu se termine niciodată, dar chiar am vrea ca Dumnezeu să nu existe ca să ne simțim singuri stăpâni ai propriei existențe.
Ea de bune cuvintele Apostolului Pavel, despre dragoste ce mulți creștini le cunosc ! În rest sunt fabulații și răutăți ce nu au legătură cu dragostea adevărată ! Doamne iartă-ne pe toți . Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.04.2011, 23:24:19
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Idealul unei dragoste mărețe nu este altceva decât manifestarea grandomaniei născute din mândrie. Ne place să credem că suntem sau putem fi niște ființe de un eroism extrem. Un om smerit nu are asemenea ambiții.

Bunătatea adevărată înseamnă să dorim oamenilor ce dorim și nouă și să împlinim voia lui Dumnezeu. Ce e mai mult de atât, himera unei iubiri 'cutremurătoare', este de la cel rău, ca orice altă dorință de mărire.

Dacă am iubi cu adevărat pe Dumnezeu, după cum spunea Sf. Siluan, am vrea să murim numaidecât ca să fim cu El. Dar în realitate nu numai că iubim lumea de acum și am vrea ca această viață să nu se termine niciodată, dar chiar am vrea ca Dumnezeu să nu existe ca să ne simțim singuri stăpâni ai propriei existențe.
Nu, Traditie1 draga, dragostea nu ne poate mandri pentru simplul fapt ca nu e a noastra. Ea ne e data de Sus. Sigur ca dragostea de Sus trebuie sa se lege de ceva si acel lucru e chiar iubirea noastra, asa imperfecta cum e, dar trebuie sa fie prezenta acolo, caci ne spune Mantuitorul "sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti!", deci si iubirea noastra e necesara, iar mai apoi ne-a spus celor ce dorim sa fim frati intru Hristos "sa va iubiti unii pe altii cum v-am iubit Eu pe voi!", adica aici e deja alta iubire, mai inalta decat a noastra, care nu e decat umbra a acesteia. Aceasta Iubire inalta, insa, care nu-i a noastra ne ridica pe noi spre Dumnezeu. Iar meritul nu e al nostru asa ca nici mandria nu are de ce se fali. Dar ne putem fali cu altceva, ne putem fali cu formalismul nostru, cu respectarea la litera a tipicoanelor, cu postul peste masura, cu numaratul metaniilor, cu corectitudinea zeloasa, cu cunostiintele teologice, cu numarul de citate memorate, cu o asceza rau inteleasa, etc, etc. Cat despre partea cu murirea, insa, Doamne sa ne ierti, dar vei vrea acum cu-o ... moarte ... sa ne certi?! Nu, Traditie1 draga, noi stim ca Domnul ne vrea vii pentru ca de aia ne-a trimis in lume si ne-a dat si ceva talanti la purtator, ca sa-i inmultim nu sa ne-ntoarcem cu ei in pozonar(!). Iar cel ce vrea sa faca voia Domnului stie asta si isi duce misiunea pana la capat, cu alte cuvinte isi face partea sa de datorie (stii povestea cu pasarea colibri care aducea apa in cioc ca sa stinga padurea? e pe forum, da' nu mai stiu pe ce fir).
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.04.2011, 23:40:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dragostea pe care o revărsăm asupra oamenilor este ca lumina care descoperă lucrurile aflate până atunci în întuneric. Prin iubire cunoaștem și vedem pe celălalt în adevărata lumină. Numai iubirea este văzătoare. Dacă cineva vrea să știe ce înseamnă să fii văzător cu Duhul, trebuie să știe că asta înseamnă să iubești. Dacă nu vedem iubirea în jur, este pentru că noi înșine nu o avem. Nu poți vedea ceva pentru care nu ai ochi.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.04.2011, 23:46:10
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Idealul unei dragoste mărețe nu este altceva decât manifestarea grandomaniei născute din mândrie. Ne place să credem că suntem sau putem fi niște ființe de un eroism extrem. Un om smerit nu are asemenea ambiții.

Bunătatea adevărată înseamnă să dorim oamenilor ce dorim și nouă și să împlinim voia lui Dumnezeu. Ce e mai mult de atât, himera unei iubiri 'cutremurătoare', este de la cel rău, ca orice altă dorință de mărire.

Dacă am iubi cu adevărat pe Dumnezeu, după cum spunea Sf. Siluan, am vrea să murim numaidecât ca să fim cu El. Dar în realitate nu numai că iubim lumea de acum și am vrea ca această viață să nu se termine niciodată, dar chiar am vrea ca Dumnezeu să nu existe ca să ne simțim singuri stăpâni ai propriei existențe.

"Marea Dragoste" sunt doar doua cuvinte.

Mintea poate vedea dragoste fata de toti in smerenie sau poate vedea duhul mandriei pentru ca e ranita de cuvantul 'mare'.

Cuvintele ne despart dar ne si aproprie.

Doamne miluieste-ne!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.04.2011, 23:26:26
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

2. Intelegand ca toate fiintele sunt egale in fata Lui Dumnezeu


Noi consideram ca unele fiinte sunt mai importante decat altele.
Dumnezeu nu are aceasta perspectiva.

Este omenesc sa simtim ca persoanele apropiate sunt mai valoroase decat cele necunoscute.
Insa Dumnezeu ii priveste pe toti cu acelasi ochi.

Cel ce se nevoieste, trebuie sa se imbogateasca in Intelepciunea Egalitatii
si sa considere la fel de valoroasa orice fiinta, in sensul unei valori nepretuite,
fie prieten sau dusman, fie cunoscut sau necunoscut.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De câte feluri este Împărtășania. dorinastoica14 Impartasania (Taina Euharistiei) 7 13.12.2011 00:12:04
Două feluri de a iubi. Mihnea Dragomir Nunta 8 30.10.2010 23:05:20
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
De cite feluri sint lacrimile? patinina34 Generalitati 37 23.05.2009 21:36:27
Cite feluri de cruci avem? patinina34 Generalitati 33 11.05.2009 06:12:24