Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.09.2006, 20:06:43
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Cum ar trebui sa interpretam aceste cuvinte: "In casa Tatalui Meu sunt multe locasuri"?
Unii spun ca se refera la cei din rai si iad - cei prezenti in ambele locuri nu simt la fel fericirea sau suferinta. De aici ideea ca sunt multe locasuri.
Altii sustin ca notiunea de locasuri se refera la cei care au alte credinte.
In concluzie, ce semnifica aceste cuvinte?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2006, 10:50:46
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Poi eu cred ca se refera la faptul ca nu merg totzi intr-un loc...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.09.2006, 10:27:59
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
Cum ar trebui sa interpretam aceste cuvinte: "In casa Tatalui Meu sunt multe locasuri"?
Unii spun ca se refera la cei din rai si iad - cei prezenti in ambele locuri nu simt la fel fericirea sau suferinta. De aici ideea ca sunt multe locasuri.
Altii sustin ca notiunea de locasuri se refera la cei care au alte credinte.
In concluzie, ce semnifica aceste cuvinte?
Din ce am citit, in Rai nu sunt toti la acelasi nivel duhovnicesc. Asa ca locasurile se refera la nivelurile de desavarsire pe care le vor avea oamenii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.09.2006, 10:28:02
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
Cum ar trebui sa interpretam aceste cuvinte: "In casa Tatalui Meu sunt multe locasuri"?
Unii spun ca se refera la cei din rai si iad - cei prezenti in ambele locuri nu simt la fel fericirea sau suferinta. De aici ideea ca sunt multe locasuri.
Altii sustin ca notiunea de locasuri se refera la cei care au alte credinte.
In concluzie, ce semnifica aceste cuvinte?
Din ce am citit, in Rai nu sunt toti la acelasi nivel duhovnicesc. Asa ca locasurile se refera la nivelurile de desavarsire pe care le vor avea oamenii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.09.2006, 12:20:45
cornelpr cornelpr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2006
Mesaje: 29
Implicit

Toate trec...
Doamne ajuta.

Last edited by cornelpr; 06.07.2014 at 16:22:23.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.09.2006, 21:13:13
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
Cum ar trebui sa interpretam aceste cuvinte: "In casa Tatalui Meu sunt multe locasuri"?
Unii spun ca se refera la cei din rai si iad - cei prezenti in ambele locuri nu simt la fel fericirea sau suferinta. De aici ideea ca sunt multe locasuri.
Altii sustin ca notiunea de locasuri se refera la cei care au alte credinte.
In concluzie, ce semnifica aceste cuvinte?
Cred ca se refera la faptul ca nu numai crestinii dupa lege ci si crestinii dupa spirit si fapte vor ajunge acolo. Ganditi-va numai cate miliarde de persoane nu au avut ocazia sa cunoasca credinta crestina, si nu din vina lor, ci datorita circumstantelor istorice s.a.m.d. Ce inseamna asta ? Ca vor fi condamnate la iad ?! Nu, Domnul va avea o judecata speciala si nepartinitoare pentru fiecare. cel putin asta este ceea ce inteleg eu din citatul biblic respectiv. Aici in America, unde protestantismul este in floare, aceasta fraza este una din preferatele credinciosilor crestini, poate chiar un fel de scuza pentru apartenenta la una din aceste biserici si un fel de absolvire de vina pentru alegerea facuta. Ce parere aveti ?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.09.2006, 01:03:17
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Mirela, intr-adevar Dumnezeu ii va judeca si pe ceilalti dupa o lege a binelui si a raului pe care le-au facut, fiindca sunt si oameni care sunt de alta religie si au o viata de despatimire, de echilibru, de binefacere, etc. Adica multe fapte. Asta o lasam la mila lui Dumnezeu. Eu m-as bucura sa-i mantuiasca pe toti, dar cred ca nu prea va fi asa.

Acei protestanti au toate mijloacele necesare sa caute adevarul. Pe de o parte, Dumnezeu Care-i poate calauzi si, pe de alta parte, cartile ca sa poata studia o istorie a religiilor, sa-si puna intrebari, sa caute. Dar ei se multumesc cu "cred Doamne" si spera sa fie intr-unul din lacasuri. Dar de Sfintele Taine nu stiu, dar de ajutorul fara margini pe care-l poate da Maicuta Domnului nu stiu, dar de asceza nici atat, dar de a merge la un Sfant sa-l roage sa mijloceasca pt ei nu vor sa auda, ca au suficienta mandrie sa creada ca Harul lucreaza prin ei, ca stiu tot si Dumnezeu le vorbeste. Cumplita stare de mandrie. Iar daca ingerii de lumina au cazut din cauza asta, cu atat mai mult oamenii de tina.

E greu in ziua de azi si pt noi - botezati in dreapta credinta, cu duhovnici, cu Sfintele Taine, cu atatea si atatea daruri de sus - ca sa ne mantuim, dar totusi nadajduim la mila lui Dumnezeu.
Elena

Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.09.2006, 07:08:13
Marianad Marianad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2006
Mesaje: 4
Implicit

:rolleyes:In casa Tatalui sint multe lacasuri se refera la faptul ca Sfintii vor avea un loc al lor mai aproape de Sfinta Treime. Pentru ca sint prietenii Domnului
Dreptii pentru ca au urmat si ascultat Scripturile, au locul lor. Cei care sint miluitii pentru rugaciunile Sfintilor sau pentru mijlocirea Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, au alt loc.
Nu vorbim de cei de alte credinte, pt. ca nu au cele sapte mintuitoare Sfinte Taine. Numai catolicii au doar citeva...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.06.2011, 15:45:27
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

În casa Tatălui Meu multe locașuri sunt.
Iar de nu, v-aș fi spus. Mă duc să vă gătesc loc.
Și dacă Mă voi duce și vă voi găti loc, iarăși voi veni și vă voi lua la Mine, ca să fiți și voi unde sunt Eu.


"Casa Tatalui Meu" reprezinta Raiul .

In ortodoxie nu avem o descriere clara a locasurilor ceresti, dar nici a iadurilor.

Pentru cine vrea sa-si formeze o idee, prin analogie, poate studia cosmologia budista.


Universul budist este impartit in doua lumi:
- lumea supusa procesualitatii : samsara, a carei natura este in forma suferintei
- lumea imanenta dincolo de proces : nirvana


Samsara este impartita generic in sase realitati, functie de fiintele care le populeaza:

lumile zeilor
lumile semizeilor
taramul oamenilor
taramul animalelor
lumile fantomelor
iadurile


Zeii in cosmologia budista sunt fiinte vulnerabile la fel ca si oamenii dar cu calitati mentale superioare. Astfel, oamenii dupa moarte pot lua trup de zeu (inger), trup de animal, trup de fantoma flamanda sau trup negru de iad.

Samsara mai poate fi impartita in trei, functie de facultatile psihologice:

taramurile dorintelor: zei, semizei, oameni, animale, fantome, fiinte din iad
taramurile formei imaculate: zei cu trupuri stralucitoare
taramurile fara de forma: zei fara de trup


Tehnic vorbind, locasuri ale paradisurilor le regasim in taramul semizeilor si zeilor.

Taramurile formei imaculate si cele fara de forma sunt curate, luminoase, patrunse de o pace paradisiaca.

Mai jos, o anumita clasificare a locasurilor raiului:


1. Paradisuri in lumile dorintelor (kamaloka) :

Sunt paradisuri in care dorintele impure inca sunt active in inima acestor fiinte.
Aici regasim cele sase paradisuri ale zeilor cu trup si anume:


1) Paradisul celor patru regi cu alaiuri de semizei
2) Paradisul celor 33 de zei - TRAYASTRIMSA


3)Yama – Paradisul fara niciun conflict
4)Tushita – Paradisul celor multumiti
5)Nirmanarati – Paradisul manifestarilor incantatoare
6) Paranirmitavasavartin - Paradisul desfatarii in manifestarea iluzorie a fenomenelor


Fiintele din aceste paradisuri se bucura de fericiri mai intense ca fiintele umane si poseda o multitudine de capacitati paranormale, dar sunt in mare parte contaminate.

De obicei, in aceste locasuri renasc cei care au reusit sa-si curete mintea intr-o oarecare masura si sa acumuleze cantitati consistente de merit - 'sa se imbogateasca in duh'.


2. Paradisuri in lumile formei imaculate (rupaloka)

Aceste paradisuri sunt locuite de cei care au eradicat prin rugaciune curata toate dorintele impure. Se deosebesc functie de calitatea si intensitatea extazelor, care sunt clasificate pe patru nivele, nivelul 1 cel mai putin intens, nivelul 4 cel mai intens.

In cadrul fiecarui nivel sunt identificate trei subnivele de intensitate.

Astfel, pentru primul extaz- 3 paradisuri
Al 2-lea extaz- 3 paradisuri
Al 3-lea extaz- 3 paradisuri
Al 4-lea extaz- 9 paradisuri

Trupurile acestor fiinte paradisiace sunt eterice si luminoase de o frumusete divina.
Starea lor de constiinta este extrem de rafinata si pura.

Cel mai inalt paradis dintre paradisurile formei imaculate este denumit Akanishta.
Se spune ca o fiinta care a ajuns in acest locas nu mai poate cadea in lumile inferioare.
Mintea unei astfel de fiinte este atat de curata incat nu mai poate pacatui. Insa, pana la acest nivel, orice fiinta din paradisurile inferioare poate sa cada din nou pana in haurile iadurilor.

Scripturile spun ca in ultimele 7 zile de viata ale unui zeu care urmeaza sa cada in taramuri existentiale inferioare, acesta experimenteaza o suferinta atat de intensa incat o depaseste pe cea experimentata de o fiinta umana pe parcursul unei vieti intregi.

3. Paradisuri in taramurile fara forma (arupaloka)

Aceste paradisuri sunt mult mai rafinate decat paradisurile formei imaculate.
Aici salasuiesc cei a caror intelegere patrunde adancurile imaterialitatii.

Fiintele din aceste raiuri nu poseda deloc vreo forma sau trup. Totusi au o ‘parere de sine’ subtila.

In total sunt patru raiuri, clasificate functie de profunzimea si curatenia vederii, astfel:

Raiul spatiului nesfarsit
Raiul purei constiinte
Raiul nimicului
Raiul fara constiinta si fara non-constiinta


Din raiul fara constiinta si fara non-constiinta, se spune ca fiintele bodhisatvice se ridica si transcend samsara cu o glorie comparata cu sublimul nasterii galaxiilor.

Astfel ‘Parerea de sine’ inceteaza complet (parerea de sine innascuta), orice flacara a cauzalitatii karmice fiind complet epuizata.


In curriculum budist fiecare paradis este atent studiat in corelatie cu calitatile sufletesti care se cultiva.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.06.2011, 16:48:04
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Frate, ce-i cu teoria asta budista? Noi avem Filocalii, scrierile sfintilor si atatea, ca niste rauri nesecate de cuvinte duhovnicesti. De ce studiezi asa ceva?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog rugati-va pt reusita operatiei tatalui meu! Yasmina Umanitare 47 20.08.2012 11:18:06
Casa ateilor si casa noastra Man Teo Alte Religii 7 04.09.2011 02:54:53
Bonurile de casa sunt cancerigene George.m Stiri, actualitati, anunturi 4 15.12.2010 00:08:55
Rugaciune de multumire Tatalui nostru speranta1970 Rugaciuni 1 17.06.2010 21:07:01