Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.02.2014, 17:58:30
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iondan Vezi mesajul
O insiruire de cuvinte nu constituie un raspuns. Imposibilul poate fi inclus dar nu si ilogica.
Ultimul cuvant este dovada ca tu pretuiesti foarte mult capacitatile tale si refuzi ce nu-i logic(dupa mintea ta).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 12.02.2014, 17:06:20
iondan iondan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2014
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ultimul cuvant este dovada ca tu pretuiesti foarte mult capacitatile tale si refuzi ce nu-i logic(dupa mintea ta).
Nicidecum , părerile exprimate nu sunt ale mele, ci ale Sf. Parinti ,in care cred mai mult decat in mintea mea. Cine sunt cei pe care ii numim generic Sf. Parinti si de ce ii numim așa ? Asta-i subiectul unei alte discutii.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 12.02.2014, 18:00:54
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Mihai Eminescu

Eu nu cred nici în Iehova


Eu nu cred nici în Iehova,
Nici în Buddha Sakyamuni,
Nici în viața, nici în moarte,
Nici în stingere ca unii.

Visuri sunt și unul și-altul,
Și totuna mi-este mie
De-oi trai în veci pe lume,
De-oi muri în vesnicie.

Toate aceste taine sfinte
Pentru om frânturi de limb㠖
În zadar gândești caci gândul,
Zău, nimic în lume schimba.

Si fiindcă în nimica
Eu nu cred – o, dați-mi pace !
Fac astfel cum mie-mi pare
Si faceți precum vă place.

Nu ma încântati cu clasici,
Nici cu stil curat si antic –
Toate-mi sunt de o potriva,
Eu rămân ce-am fost : romantic.

In aceasta poezie nu este vorba despre ce crede Eminescu asa cum pare la prima vedere - ci, evident despre o trasatura remarcabila a gandirii poetului- "curajul intelectual" - caci Eminescu crede in valorile fundamentale in felul lui propriu, original, nu cum ii este impus din afara.

Cele sapte calitati ale gandirii:
1.modestia intelectuala
2.curajul intelectual
3.empatia intelectuala
4.integritatea intelectuala
5.perseverenta intelectuala
6.increderea in rationament
7.nepartinirea intelectuala

Definitiile pot fi gasite la aceasta adresa:
http://www.criticalthinking.org/page...ual-traits/528


__________________


Last edited by florin.oltean75; 12.02.2014 at 18:56:18.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.02.2014, 03:14:49
iondan iondan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2014
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Mihai Eminescu
Eu nu cred nici în Iehova
...
In aceasta poezie nu este vorba despre ce crede Eminescu asa cum pare la prima vedere - ci, evident despre o trasatura remarcabila a gandirii poetului- "curajul intelectual" - caci Eminescu crede in valorile fundamentale in felul lui propriu, original, nu cum ii este impus din afara.
Da, tocmai "curajul Intelectual" este acea trasatura "remarcabila" de care trebuie sa scapam, ca sa putem intra in Imparatia lui Dumnezeu, poate in imparatia ilogica a lu' Buddha ai nevoie de "curajul intelectual".
Reply With Quote
  #45  
Vechi 14.02.2014, 09:19:18
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

De ce sa scapam de o trasatura a gandirii, cand Dumnezeu ne-a lasat cu ea?! Gandirea, in toate formele care le are tot Dumnezeu a lasat-o asa. De ce sa nu exploatezi cev ce ti-a lasat Dumnezeu?
Imparatia Cerurilor are nevoie oare doar de oameni care nu gandesc, iau totul "mestecat" si inghit, in loc sa mestece ei?! Asa cea mi se pare oarecum incredibil. Daca Dumnezeu ne vroia prosti, ne lasa prosti pe toti, nu ne lasa prilejul sa invatam, sa avem experiente, sa putem trage concluzii s.a.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.02.2014, 11:13:35
iondan iondan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2014
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
De ce sa scapam de o trasatura a gandirii, cand Dumnezeu ne-a lasat cu ea?! Gandirea, in toate formele care le are tot Dumnezeu a lasat-o asa. De ce sa nu exploatezi cev ce ti-a lasat Dumnezeu?
Imparatia Cerurilor are nevoie oare doar de oameni care nu gandesc, iau totul "mestecat" si inghit, in loc sa mestece ei?! Asa cea mi se pare oarecum incredibil. Daca Dumnezeu ne vroia prosti, ne lasa prosti pe toti, nu ne lasa prilejul sa invatam, sa avem experiente, sa putem trage concluzii s.a.
Stii care e diferenta dintre libertate si libertinaj? Gandirea in toate formele ei,pe care le experimenteaza omul actual NU a lasat-o Dumnezeu ,ci a lasat-o Adam dupa caderea in pacat. Noi suntem oamenii cazuti, Dumnezeu l-a lasat pe Adam într-o stare inițiala pe care o recupereaza doar sfinții dupa lupte infricosatoare cu "curajul Intelectual".

Last edited by iondan; 14.02.2014 at 11:18:46.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.02.2014, 12:02:50
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Deci Adam inainte sa cada in pacat nu era capabil sa gandeasca....
In stilul asta teoria conform careia Adam era una din primele forme de oameni (humanoid) nu e chiar asa deplasata pana la urma...
Dumnezeu fiind atotputernic si perfect, clar putem trage concluzia ca gandeste; El fcut omul dupa chipul si ASEMANAREA Lui; atunci nu se explica de ce formele gandirii nu au fost de la inceput prezente la om... de ce ele au aparut abia dupa cadere; adica omul era prost pana la cadere si s-a desteptat dintr-o data dupa cdere, ; sa invers
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.02.2014, 17:56:38
iondan iondan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2014
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Deci Adam inainte sa cada in pacat nu era capabil sa gandeasca....
In stilul asta teoria conform careia Adam era una din primele forme de oameni (humanoid) nu e chiar asa deplasata pana la urma...
Dumnezeu fiind atotputernic si perfect, clar putem trage concluzia ca gandeste; El fcut omul dupa chipul si ASEMANAREA Lui; atunci nu se explica de ce formele gandirii nu au fost de la inceput prezente la om... de ce ele au aparut abia dupa cadere; adica omul era prost pana la cadere si s-a desteptat dintr-o data dupa cdere, ; sa invers
E prea mult de explicat, iar tu ai cunostinte minime despre ortodoxie.Comentezi cum " ti se pare " ca ar fi corect ,dar nu ajunge numai dorinta de a dialoga.
In linkul de mai jos ar fi cateva idei ca sa intelegem DIFERENTA enorma intre starea dinainte si cea de dupa pacat:
http://www.doxologia.ro/puncte-de-ve...r-oameni-pacat

Last edited by iondan; 14.02.2014 at 17:59:14.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.02.2014, 18:53:27
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iondan Vezi mesajul
E prea mult de explicat, iar tu ai cunostinte minime despre ortodoxie.Comentezi cum " ti se pare " ca ar fi corect ,dar nu ajunge numai dorinta de a dialoga.
In linkul de mai jos ar fi cateva idei ca sa intelegem DIFERENTA enorma intre starea dinainte si cea de dupa pacat:
http://www.doxologia.ro/puncte-de-ve...r-oameni-pacat

Coruperea nu este posibila decat pe fondul existentei unei vulnerabilitati, a unei imperfectiuni fie in forma necunoasterii, fie in forma unei predispozitii spre imoralitate.

Si ajungem din nou la concluzia ca Lucifer, Adam nu au fost creati perfecti.

Geneza nu poate fi interpretata literal, pentru ca inevitabil ajungem la concluzia ca cele create de Dumnezeu nu sunt perfecte.

Pur si simplu, coexistenta Lui Dumnezeu si cea a pacatului, in clipa de fata, este un paradox ireconciliabil - dincolo de orice teologhisire, oricat de bine ticluita si oricat de profunda ar fi.

Interpretarea Genezei a fost dificila inca de la primele incercari de intelegere a acesteia in registrul rational si nu cel dogmatic - literal.

Chiar in linkul furnizat - simpla pomenire a "hainelor de piele" este derutanta - si pentru a salva rationalitatea Bibliei, teologii fac apel la interpretari.

„Dumnezeu a făcut lui Adam și femeii lui îmbrăcăminte de piele și i-a îmbrăcat” (Facerea 3, 21).

Faptul ca inainte goi fiind nu s-au rusinat - este o alta dificultate - si din nou se face apel la diferite forme de interpretare.

Toate sunt forme de rationament - cu o anumita doza de "curaj intelectual".
__________________


Last edited by florin.oltean75; 14.02.2014 at 22:20:27.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 15.02.2014, 09:50:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul

[/i]In aceasta poezie nu este vorba despre ce crede Eminescu asa cum pare la prima vedere - ci, evident despre o trasatura remarcabila a gandirii poetului- "curajul intelectual" - caci Eminescu crede in valorile fundamentale in felul lui propriu, original, nu cum ii este impus din afara.

Cele sapte calitati ale gandirii:
1.modestia intelectuala
2.curajul intelectual
3.empatia intelectuala
4.integritatea intelectuala
5.perseverenta intelectuala
6.increderea in rationament
7.nepartinirea intelectuala

Definitiile pot fi gasite la aceasta adresa:
http://www.criticalthinking.org/page...ual-traits/528


Cu alte cuvinte omul s-a facut pe sine, prin gandirea sa, Dumnezeu, reper absolut.
Nimic nou, si Lucifer a trecut prin asta.

Tipic pentru budhism (desi aia au o scuza prin ignoranta) dar foarte prost pentru cineva care are totusi contact cu crestinismul, singura lui scuza fiind eventual ca nu l-a inteles da nici nu cred ca se poate spune ca s-a straduit din cale afara, fiind condus de fapt de alte interese, unul din ele putand fi acela de a-si sluji idolul interior.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde