Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.09.2011, 12:50:07
belciuge belciuge is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2006
Mesaje: 12
Implicit La nunta trebuie neaparat nasi?

Buna ziua

La nunta trebuie neaparat sa ai nasi? Sau preotul te poate cununa si fara nasi?
Si cununia religioasa se poate face si in timpul saptaminii? luni, marti sau joi nu numai simbata si duminica?

Multumesc,
Elena
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.09.2011, 12:52:20
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de belciuge Vezi mesajul
Buna ziua

La nunta trebuie neaparat sa ai nasi? Sau preotul te poate cununa si fara nasi?
Si cununia religioasa se poate face si in timpul saptaminii? luni, marti sau joi nu numai simbata si duminica?

Multumesc,
Elena
cred ca este o gluma
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.09.2011, 20:12:02
belciuge belciuge is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2006
Mesaje: 12
Implicit

De ce trebuie sa ma enervez intotdeauna cind postez pe un forum crestin ortodox? In loc de "cred ca este o gluma" nu puteai sa spui "in canoanele bisericii se specifica clar etc. etc...".
Avea dreptate matusa mea din Canada cind spunea ca aici preotii sint (adaug de la mine "si crestinii ortodoxi") foarte agresivi si nepoliticosi fata de Canada sau Occident unde nu stiu cum sa se mai poarte sau sa-ti vorbeasca ca sa te atraga sa te duci la slujba, la spovedit etc. Off.

Elena
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.09.2011, 20:20:54
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de belciuge Vezi mesajul
Buna ziua

La nunta trebuie neaparat sa ai nasi? Sau preotul te poate cununa si fara nasi?
Si cununia religioasa se poate face si in timpul saptaminii? luni, marti sau joi nu numai simbata si duminica?

Multumesc,
Elena
Da, la cununia religioasa prezenta nasilor este absolut necesara intrucat ei devin martori si parinti spirituali ai mirilor, inaintea lui Dumnezeu. Nunta este Sfanta Taina si se poate oficia in orice zi a saptamanii dar pentru ca dupa slujba religioasa urmeaza de obicei petrecerea este indicat a se alege o zi in care nu este post. De ex daca alegi marti sau joi, ar trebui sa inchei petrecerea la miezul noptii intrucat urmeaza miercuri sau vineri si sunt zile de post. Biserica Ortodoxa recomanda tinerilor sa se casatoreasca Duminica ca nu cumva nuntasii sa doarma in timpul Sfintei Liturghii( situatie creata in cazul nuntilor de sambata).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.09.2011, 20:26:30
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de belciuge Vezi mesajul
de ce trebuie sa ma enervez intotdeauna cind postez pe un forum crestin ortodox? In loc de "cred ca este o gluma" nu puteai sa spui "in canoanele bisericii se specifica clar etc. Etc...".
Avea dreptate matusa mea din canada cind spunea ca aici preotii sint (adaug de la mine "si crestinii ortodoxi") foarte agresivi si nepoliticosi fata de canada sau occident unde nu stiu cum sa se mai poarte sau sa-ti vorbeasca ca sa te atraga sa te duci la slujba, la spovedit etc. Off.

Elena
te rog sa ma ierti
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.09.2011, 20:45:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Miercurea si vinerea nu se fac nunti. Iata cand nu se pot face nunti in 2012: http://calendarortodox2012.crez.ro/. E o pagina si pentru 2011.

--- Ce rol au nașii de Cununie și ce condiții trebuie să îndeplinească?

Ca și la Taina Sfântului Botez, tinerii sau mirii, care urmează a se cununa, sunt însoțiți de nași sau de nuni. Nașii asistă pe finii lor atât la logodnă, cât și la cununie și se implică sau participă activ la săvârșirea acestor două slujbe îndeplinind împreună cu preotul anumite gesturi sau acte liturgice, între care punerea inelelor în degetele mirilor, la logodnă, și punerea și luarea cununiilor de pe capetele mirilor, la cununie. De asemenea, ei țin lumânările de o parte și de alta a mirilor. Aceste lumânări sunt un simbol al luminii sau căii celei adevărate pe care trebuie să meargă viitorii soți, nașii angajându-se să le fie garanți sau chezași ai seriozității și trăiniciei vieții de familie pe care cei doi tineri o încep.

Așadar, nașii nu au numai un rol estetic sau întregitor al decorului care însoțește slujba cununiei religioase. Ei nu sunt simpli asistenți așa cum sunt ceilalți nuntași, ci ei sunt sau devin din acel moment părinții sufletești sau spirituali ai finilor. Așa cum fiecare se naște din părinții trupești, apoi se renaște spiritual prin Botez, asistat de părinții sufletești, adică de nași, la fel și la cununie, când se naște și se formează un nou și unic trup, care este trupul familiei, avem nevoie de părinți spirituali care sunt nașii sau nunii.

Având în vedere această calitate deosebită a nașilor și răspunderea lor pentru buna călăuzire a viitorilor soți, tradiția bisericească cere ca nașii să îndeplinească anumite calități sau condiții.

În primul rând, ei trebuie să fie ortodocși. Rânduielile canonice mai vechi și mai noi cer cu insistență ca nașii să nu fie de altă confesiune și aceasta pentru faptul că buna călăuzire a finilor trebuie făcută în spiritul tradiției și credinței ortodoxe. în Regulamentul de procedură al instanțelor disciplinare si de judecată din Biserica Ortodoxă Română, articolul 47, se precizează că "clericii sunt obligați să nu oficieze slujba cununiei decât între ortodocși, asistați de nuni ortodocși". De aceea, asistența mirilor la cununie de către nași de confesiune catolică sau protestantă nu este îngăduită. Cu atât mai mult, aceștia nu pot fi de altă religie, adică de exemplu de religie musulmană.

În al doilea rând, este bine și recomandabil ca nașii sau nunii să fie mai în vârstă decât mirii, pentru a avea mai multă autoritate în fața lor și mai multă experiență de viață, din care să împărtășească și viitorilor soți. Nașii trebuie să fie și din punct de vedere al vârstei ca niște părinți ai tinerilor soți. Obiceiul ca mirii să fie asistați de nași de aceeași vârstă sau chiar mai tineri, nu este recomandabil, pentru că prin aceasta se diminuează seriozitatea instituției nășiei, devenind o simplă formalitate. De aceea, obiceiul ca nașii de botez să fie și de cununie, respectat încă în mediul rural, este foarte sănătos. Când nașii sunt mai în vârstă decât finii, și respectul față de ei este mai mare.

Cât privește persoanele care pot să îndeplinească calitatea de nași, acestea pot fi și rude apropiate: frați, surori, veri și cumnați. Părinții nu pot fi nașii propriilor lor copii. De asemenea, ca și în cazul Botezului, călugării nu pot îndeplini calitatea de nași, deoarece, trăind departe de lume, nu se pot ocupa de educația și îndrumarea religioasă a finilor.

În al treilea rând, nașii trebuie să fie cununați și cu viață morală exemplară. Nu este recomandat ca nașii să fie tineri necăsătoriți, pentru că nu se poate angaja și garanta seriozitatea noului cuplu, neputând fi un exemplu de urmat. De asemenea, nu este de dorit ca nașii să fie mamă și fiu sau tată și fiică, ci cuplu căsătorit. Cât privește viața morală exemplară a nașilor, aceasta trebuie să fie condiția esențială a vieții lor. Finii trebuie să vadă în tot ceea ce fac nașii un exemplu de urmat. În privința aceasta, Sfântul Simeon al Tesalonicului precizează că nunii care asistă la unirea celor doi tineri țin locul de părinți și învățători. De aceea trebuie să fie ortodocși și iubitori de Dumnezeu. Obiceiul practicat în Moldova și mai ales în Bucovina, ca la cununie să fie mai multe perechi de nași, nu este recomandat.

Nășia de cununie, ca și nășia de botez creează rudenia spirituală sau religioasă care este respectată ca atare în Biserica Ortodoxă Română, în Biserica Ortodoxă Sârbă și o parte din Biserica Bulgară. În Bisericile de limbă greacă și celelalte de limbă slavă, rudenia spirituală a nășiei de cununie nu este socotită la fel ca și cea de la Botez.

În legătură cu practica nășiei de cununie, aș dori să amintesc un obicei care trebuie reactualizat și anume datoria de a săruta mâna nașilor atât în momentul săvârșirii Cununiei, cât și în viața civilă. Dacă luăm în serios această instituție a nășiei și-i dăm greutatea pe care Biserica i-o dă din totdeauna, și dacă socotim pe nași ca pe părinții spirituali, atunci semnul văzut al respectului față de ei este sărutarea mâinii. Dintr-un modernism exagerat și rău înțeles s-a renunțat la un străvechi și frumos obicei românesc, care trebuie adus în actualitate.


http://www.parohiamacin4.org/cununie.htm - mai multe aici.

Si un cuvant de invatatura al parintelui Papcioc despre taina Cununiei, poate
foloseste:

ă vorbim de marea masă a crestinilor, care sunt în lume. Acestia îsi pun problema căsătoriei, a alegerii fetei, a alegerii băiatului, cu un principiu: ori bine, ori deloc. Si să intre într-o viată crestină, întru totul crestină, posibilă unei căsnicii, unei case, unei familii.

Nu se face această căsătorie datorită acestui lucru, care de altfel îi încurajează foarte mult pe tineri: plăcerea. Asta-i o consecintă. Vei avea plăceri, dar ăsta nu-i un scop. Eu nu mănânc pentru că e gustoasă mâncarea, ci mănânc să-mi întretin viata. Plăcerea o să vină. Că te culci cu sotia, cutare. Dacă vă gânditi la plăcerile astea, după cum multi se gândesc, se vor întâmpla. Dar nu acesta e scopul.

Scopul nuntii este ajutorul spre mântuirea reciprocă, stimularea celuilalt spre mântuire. Pentru că există o fortă ascunsă, care de multe ori nu se vede: nu stii ce te cheamă spre ea, spre casa ta sau spre el. Asta e iubirea, care joacă un rol mântuitor si creator, întotdeauna.

Faptul că există un punct de atractie în căsătorie, că te înveseleste, că prinzi puteri, nu te descurajezi, nu esti adormit, vorbeste de la sine. Este însăsi Taina Nuntii. Plus copiii, care joacă un rol determinativ. Până la urmă sunt niste îngerasi, de îti stă mintea în loc când îi vezi miscând si când încep să-ti pună întrebări. Te miri: "Cine, Doamne, le dă lor în minte?"

Va să zică, această unitate de iubire, de dragoste, de inimă, care este în familie, asta pune în om puterea de a crea, cu ajutorul lui Dumnezeu. Deci, căsătoria înseamnă o dorintă si o educatie spre mântuire, având element sigur iubirea. Dar dacă te gândesti numai la plăceri, astea se consumă si iubirea încetează, pentru că se vestejeste, pentru omul care nu e crestin.

Căsătoria este un prilej de întărire crestină a unuia cu celălalt si, cum spun, cu adevărat, chiar dacă vine si ca figură de stil, să umplem Raiul de copii crestini! Căsătoria face adânc Raiul de crestini. Călugăria e o altă viată, e o nebunie pentru Hristos, e o ducere cu totul în altă lume, prin renuntare la personalitate, la voia proprie, voia pe care ne-a dat-o Dumnezeu. Vointa liberă, ratiunea si afectele, toate aceste lucruri le avem ca puncte formate, de om întreg, asemenea lui Dumnezeu. Toate aceste lucruri, la călugărie trebuie să le dobori, să-ti tai voia, să faci ce îti zice celălalt, chiar dacă nu-ti convine, si sâ iei crucea si sâ-Mi urmezi Mie! Cruce înseamnă să duci ceea ce nu-ti convine. (http://www.sfaturiortodoxe.ro/calugariecasatorie.html)


Casa de piatra!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.09.2011, 22:11:22
belciuge belciuge is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2006
Mesaje: 12
Implicit

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Scuze acceptate, Gdf.

Motivul pentru care am intrebat este ca din experienta mea de viata stiu ca multi au dificultati in a gasi nasi. Pur si simplu lumea refuza pentru ca este o cheltuiala si in afara de asta chestia cu "nasi spirituali care sa te calauzeasca in drumul tau spre mintuire" este o gluma in zilele noastre. Este mai mult traditie in genul "sarut mina nasa, ce mai faci.." decit o pereche de oameni casatoriti care sa-ti fie alaturi in drumul mai mult decit anevoios spre mintuire. Parintii mei au avut niste nasi care numai aproape nu le-au fost, sora mea are niste nasi cu care nu mai vorbeste (recunosc ca nu este numai vina nasilor dar oricum nu s-au inteles mai deloc dupa cununie), sora mea este nasa de cununie a unei cunostinte/amice cu care nu mai vorbeste de ceva timp s.a.m.d.

Asa ca.. avind in vedere ca nu am de gind sa fac mare chef as fi vrut sa stiu daca pot sa ma scutesc de oboseala asta cu gasitul nasilor. Sigh. Am citit parca intr-un roman romanesc (Mara?) cind se casatoresc pe ascuns tinerii si preotul ii cununa fara nasi.. Trebe sa-l intreb pe duhovnicul meu. Sper sa nu faca si el ochii maari la mine

Elena
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.09.2011, 22:24:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

De ce nu il rogi pe duhovnicul tau sa iti fie nas si dna preoteasa nasa?
De casatorit va poate casatori orice preot.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.09.2011, 03:03:12
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa e, dar e enervanta asfixierea efectiva de la petrecerea nuntii cu "nasule, nasule"; nasul in sus, nasul in jos, parca nasii sunt mirii. Enervanta obsesia balcanica pentru nasi: nasi la casatorie, nasi la botez (astea doua le inteelg, le sustine Biserica, asa ca trebuie urmat ce zice ea), nasi peste tot...chiar cand faci blatul pe tren... aici e o cultura inca ruraloida...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.09.2011, 20:28:54
belciuge belciuge is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2006
Mesaje: 12
Implicit

:) buna ideea sa-l rog pe duhovnicul meu. Multumesc.
Elena
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Trebuie toate traditiile (nasi mai saraci)? sophia Botezul 42 16.11.2014 13:49:16
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
botez cu 2 nasi ioanav04 Botezul 4 07.08.2010 11:53:25
nasi cris13 Nunta 0 13.09.2008 15:22:57
despre nasi xdaria Nunta 7 09.10.2007 07:09:10