Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.04.2007, 16:04:01
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Intr-adevar, tendinta astazi este una de sfaramare in mii de bucati... a disciplinei. Eliade spune ca daca cineva face bucati un elefant si analizeaza fiecare bucatica din el la microscop, tot nu va putea avea o vedere de ansamblu `adevarata` despre elefant ca animal, in mediul lui, in relatia cu celelalte animale etc. este nevoie asadar de o perspectiva de ansamblu a fenomenului religios. Binenteles ca este merituorie realizarea unor studii amanuntite despre diverse aspecte particulare ale fiecarei religii in parte. Insa trebuie sa existe si puterea de a aduna aceste bucati ale puzzle-ului fenomenului religios.

El zice ca istoricul reliigilor trebuie sa atraga atentia asupra faptului ca omul este o fiinta religioasa si asta nu se poate schimba - este un dat ontologic. ???;)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.04.2009, 11:22:55
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Prima lupta: Am observat si eu ca in perioada marilor sarbatori crestine, cu precadere in posturi, se ridica un necredincios care se arata lezat de un subiect ce implica Biserica. Postul acesta (Paste, 2009), in loc sa fie caracterizat de bucurie si unitate a crestinilor in Hristos, a fost si, din pacate, inca este subminat de "criza cipurilor". Cata finete a diavolului in a ne face sa pierdem atatea roade cate s'ar fi putut culege in acest post. Ne'am judecat si ne judecam unii pe altii, care marturisitori si martiri, care indiferenti si ignoranti. Este trist, dar ispita este evidenta.

A doua lupta: Televiziunea nu este condusa de un om, fie el si necredincios, ci de insusi diavolul (stiu ca suna asa, spre habotnicie, incuiere sau altele de acest gen; nu imi sta in fire, dar spun si eu acum asta). Spun asta pentru ca, "din intamplare", tocmai in perioada Deniilor si a celor mai mari Sfinte Slujbe din an au loc meciuri de fotbal si comentarii non'stop pe aceasta tema. Stau langa un pasionat peste fire de aceste meciuri (nerele in ele insele) si imi dau seama cata pierdere aduc acestea in aceasta perioada. Totul incepe si se termina cu ele. "Gata denia? Hai acasa, mai repede, ca pierd meciul." Iar daca vreo unul incepe mai devreme, asta e, "slujbe vor mai fi". Nu intamplator se "randuiesc" in aceste zile multime de meciuri.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.04.2009, 12:29:53
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Alături de cele spuse de windorin, la care subscriu, menționez că pro TV-ul difuzează, alături de serialul coregrafic cu aparență de filantropie la care se uită, ca hipnotizații, 3,5 milioane de români, documentarul "Adevăratul mormânt al lui......" (am pus puncte din jena nesfârșită de a alătura Numele cel mai presus de orice nume în acel context), inepția lui Cameroon (nu știu dacă i-am scris corect numele dar nici măcar nu-mi pasă de acest aspect), care cică i-a bulversat pe mulți în ciuda desființării lui chiar și de către oameni de știință agnostici. Așazisele canale tv de științe, se întrec în a difuza tot felul de documentare demitologizante legate de Noul Testament. O atmosferă "(pseudo)mistică" a pus stăpânire pe 85% din media românească. Putem vorbi de o prigoană în registrul soft (încă) a lui Hristos.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.04.2009, 12:38:27
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

ProTV-ul este un post ateu. Ba mai mult, un post anticrestin, care ia in ras stirile privind crestinii si Biserica.

Exemplu: "De Sfantul Dumitru, crestinii s'au omorat pe sarmale."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hai sa ajutam o casa de copii in perioada sarbatorilor! serbanica Umanitare 36 11.12.2012 01:08:28
Emisiuni audio/video stiintifice si culturale in limba romana UNNOOM Generalitati 3 26.11.2012 09:34:29
Ajutor! jurist prin preajma? suveranul Generalitati 38 09.01.2012 13:56:10