Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.05.2008, 21:50:19
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

va place cum canta?:) grupul byzantion?


si va plac ecteniile?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2008, 23:19:01
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

imi plc ,da si gr Bricoveanu ..si Anghelos..dar si MARIAN MOISE ..si Teodora Paunescu tuca
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.06.2008, 22:54:25
laurentzyu1988 laurentzyu1988 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 5
Implicit

nu mai ales Marian Moise e umpic plecat de acasa o cam da in manele dar asta e iar grupurile care se cred grupuri psaltice canta mai mult muzica liniara dar deca sa nu asculti nimic sunt buni si ei;)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.07.2008, 02:56:51
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurentzyu1988
nu mai ales Marian Moise e umpic plecat de acasa o cam da in manele dar asta e iar grupurile care se cred grupuri psaltice canta mai mult muzica liniara dar deca sa nu asculti nimic sunt buni si ei;)
Frate tu ai asultat pe parintii din Muntele Athos cum se cand acolo ? Te rog sa nu vorbesti daca nu stii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.07.2008, 16:21:53
laurentzyu1988 laurentzyu1988 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 5
Implicit

ma din fericire am fost in Muntele Atos cu 2 luni in urma si am ascultata cum se canta si credema ca e diferenta foarte mare din pacate la noi in tara sunt putine grupuri de muzica psaltica cu adevarat si din fericire se gasesc in bucuresti
asa ca daca vrei sa sculti ceva frumos si de calitate asculta Nectarie Protopsatu sau Grupu de psalti ai Patriarhiei (is de meserie) asculta pe cei de la Stravopoleos si mai sunt cateva biserici in care se canta bine Schidu Darvari Sf.Grigore Palama si mai sunt dar nu le stiu pe toate
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.10.2008, 11:21:08
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Fratilor, nu va mai certati, care canta si care nu! Fiecare canta dupa darul lasat de Dumnezeu si dupa straduinta fiecaruia! Totul se castiga prin munca! Fiecare are de castigat! Dar e bine sa nu exageram... ci sa incurajam grupurile psaltice, sa le ajutam pe cele din Ardeal unde este lipsa groaznica... si se lupta muuult impotriva muzicii bizantine in spatiul Ardelean...
Fiecare isi are stilul propriu, unii canta in traditie constantinopolitana, altii in traditie siriana... Altii in duhul lasat lor de profesorii pe care i-au avut! Nu putem face diferente care canta mai "beton" si care nu! Si Byzantion si Psaltii Patriarhiei si Nectarie au preogresele lor! Cunosc personal evolutia atat a psaltilor patriarhiei cat si a celor din Byzantion, doua grupuri diferite, doua stiluri diferite, dar ambele se lupta pt progresul muzicii bizantine in tara noastra, asa cum o faceau marii profesori protopsalti in veacul XVIII-XIX! Fiecare asculta ce ii este pe inima! Mie imi place Lykourgos Anggelopoulos! Il ascult cel mai mult, plus inregistrari cu protopsalti din Constantinopol, din deceniile trecute! Imi plac N grupuri cum canta, dar nu toate imi sunt pe inima mea... Si cel mai bine e sa asculti cum canta, daca aveti, cat mai multi protopsalti greci, dar de traditie bizantina autentica! Au aparut azi multi cantareti greci ce canta de capul lor, dupa teorii personale! Pe langa asta, straduiti-va si cititi cat mai mult din Istoria Muzicii Byzantine si studiati manuscrise de aveti posibilitate, io nu am aceasta, dar cine a fost la Masterclass-ul de cant bizantin la Iasi in iulie anul acesta, a avut numai de castigat!!!! Eu am invatat enorm acolo! Chiar de vi se pare ca stiti totul din Gramatica, studiati-o in continuare, ca inca nu stiti totul! Apoi sa nu va lipseasca RUGACIUNEA, pt ca prin muzica bizantina se impartasesc oamenilor dogmele Bisericii, ii ii uneste in rugaciune cu Hristos, ii duce in intimitate isihasta... Nu e o muzica care numai gadila auzul (ca muzica corala) si te duce in legatura cu Hristos, dar si te patrunde pana in cele mai tainice camari ale sufletului! Si nu poti sa nu traiesti ceea ce se canta, nu poti sa nu duci oamenii sa simta pe Hristos in ea!!! Daca e cantata si cu duh de smerenie... pt ca imi zicea un parinte ca "sa te fereasca Dumnezeu de mandria cantaretilor de muzica psaltica"! Avem de model pe maestrul Schimonah Nectarie Prodromitul, care nu a facut "tama-tam" ca stie sa cante... ci a fugit in Sf.Munte! Dar exemplu mult mai graitor este cel al Sf.Ioan KouKouzel, care desi cel mai smerit de la curtea imparateasca din C-pol, avea vocea cea mai frumoasa si era iubit cel mai mult, si pt asta, a fugit de slava omeneasca si s-a dus in Sf.Munte si acolo canta Maicii Domnului! Sau pe Sf.Roman Melodul, smeritul paraclisier al catedralei...
Sa fim cu bagare de seama unde ne ducem cu mintea, pe ce inaltimi vrem sa fim, si cum transmitem oamneilor aceasta Rugaciune psalmodiata! Sa nu ne aratam noi "cine suntem" ssi cat de buni suntem , ca stie Hristos daca ne este necesar acest lucru! Ca si in cazul Sf.Ioan Koukouzel, stie Dzeu cand sa ne faca cunoscuti oamanilor dar numai pt SLAVA SA!!! Stiindu-ne duhul slavei desarte, ne va smeri crunt!
Dumnezeu si Maica Domnului sa ne miluiasca si sa ne binecuvinteze sa fie toate pt slava Sa!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grupul Nectarie Protopsaltul Mihnea Dragomir Muzica Bisericeasca 0 27.10.2011 19:37:45
Byzantion - in concert la Catedrala Mitropolitana din Iasi [12.10.2009] andrei_im Muzica Bisericeasca 1 09.07.2010 13:04:49
Grupul PSALTIC "Macarie Ieromonahul" cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 16.11.2009 21:13:54
Grupul Romeiko mirelat Muzica Bisericeasca 4 02.11.2008 05:19:54