Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.09.2009, 16:51:41
observator observator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2009
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Andrei, oare am ajuns ca la tot ce este nou sa luam pozitia de a ne pune mainile pe piept? In "afara" asa stau lucrurile?
Andrei pana nu da cu mucii in fasole nu se simte bine...
Draga Andrei, cel din prima coperta este un demon, un fel de legatura cu vrajmasul pentru vrajitori, de aia este legat de aceasta carte. Autoarea lu' Harry lu' peste se pare ca este vrajitoare cu acte in regula si este membra wicca de multi ani. Multe din incantatiile din acea carte sunt reale! La fel si somatiile de duhuri rele! Si copiii citesc acele lucruri fara sa stie ce inseamna! Si dupa aia niste parinti bezmetici le cumpara diverse ustensile care le imita pe cele vrajitoresti reale, si copiii imita acele vraji spunand acele incantatii! Acum intreaba-ma te rog "si care e problema cu imaginea unui demon pe coperta unui caiet de elev??" Vezi ca si satanistii au forumuri poate ai gresit site-ul...

Una e dictatura si cenzura comunista si cu totul altceva este promovarea satanismului prin toate mijloacele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.09.2009, 18:08:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
"Afara" probail ca cineva deranjat de astfel de coperti ar face reclamatie la OPC sau ANPDC, fara sa mai considere asta o fatalitate
Exact, numai ca "Afara" are curaj si singe in vine! si stau departe de fatalism mioritic, asa cum bine ai precizat. Iar marimea tarii nu este importanta ci cei care locuiesc in ea. Nu degeaba "Afara" fuge de tigani si de mentalitati tiganesti ca de ciuma tinindu-i departe.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.09.2009, 18:14:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Andrei, oare am ajuns ca la tot ce este nou sa luam pozitia de a ne pune mainile pe piept? In "afara" asa stau lucrurile?
Nuuuu, ci trebuie iesit in strada pentru aceste lucruri grave, nereglementate, daunatoare copiilor. Din pacate asta este singura solutie intr-o tara considerata din lumea a treia si tratata ca atare. In afara, trebuie numai sa sesisezi primaria prin reprezentantii ei si de regula cumva se rezolva...insa in Romania din pacate merge numai cu urlete si cu pumnul!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.09.2009, 22:16:30
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Draga Andrei, cel din prima coperta este un demon,
Ba nu, e Ralph Fiennes.

Citat:
Autoarea lu' Harry lu' peste se pare ca este vrajitoare cu acte in regula si este membra wicca de multi ani.
Ai idee ce e aia wicca? Sau iti suna nasol, pur si simplu?

Citat:
Multe din incantatiile din acea carte sunt reale! La fel si somatiile de duhuri rele!
Sunt convins. Mai ales partea cu quidditch-ul, aia e reala tare. E lucru stiut ca oricine care se respecta are o matura zburatoare in debara.

Citat:
Una e dictatura si cenzura comunista si cu totul altceva este promovarea satanismului prin toate mijloacele!
Stii cine mi-a mai zis mie ca Harry Potter e o carte satanica, atunci cand m-a vazut citind-o? Calugarul ala de la Caldarusani, Laurentiu, imediat dupa ce m-a invitat sa "mancam un mar in foisorul brancovenesc"

Un mar.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.09.2009, 01:32:23
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de observator Vezi mesajul
Multe din incantatiile din acea carte sunt reale! La fel si somatiile de duhuri rele! Si copiii citesc acele lucruri fara sa stie ce inseamna! Si dupa aia niste parinti bezmetici le cumpara diverse ustensile care le imita pe cele vrajitoresti reale, si copiii imita acele vraji spunand acele incantatii! Acum intreaba-ma te rog "si care e problema cu imaginea unui demon pe coperta unui caiet de elev??" Vezi ca si satanistii au forumuri poate ai gresit site-ul...

Una e dictatura si cenzura comunista si cu totul altceva este promovarea satanismului prin toate mijloacele!
Expeliarmus este o incantatie reala?Sau Alohomora?Avada Kedavra?
Acum analizand copertile avem pe Voldemort care e personajul negativ si poate fi creata o analogie intre el si ... nu Antihtist, intre el si Hitler cu rasa pura si ce deriva din asta.
Apoi, un desen cu o fata destul de dezbracata, desen in stil japonez, tinut in mana de doi oligofreni sau ce or fi.
Da, daca cineva ar spune ca se incearca coruperea tinerilor prin aceste imagini ar avea dreptate daca este sa o luam logic.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.09.2009, 09:07:34
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nuuuu, ci trebuie iesit in strada pentru aceste lucruri grave, nereglementate, daunatoare copiilor. Din pacate asta este singura solutie intr-o tara considerata din lumea a treia si tratata ca atare. In afara, trebuie numai sa sesisezi primaria prin reprezentantii ei si de regula cumva se rezolva...insa in Romania din pacate merge numai cu urlete si cu pumnul!
Andrei, ai si n-ai dreptate. Suntem putini. Si iti dau un exemplu: asta primavara am fost internata in spital cu fiul meu care si-a rupt mana si a avut nevoie de operatie. Saloanele din Budimex au fost modernizate cu... televizoare. Oare ce crezi ca se auzea la ora 10 noaptea in orice salon? REGINA! La ce se uitau mamele si copiii in acelasi timp? La REGINA. Eu nici nu auzisem pana atunci de Regina asta. Si in cabinetul asistentelor era tot Regina. OH, si absolut nimeni nu pierdea Hanna Montana. Numai copilul meu nu stia nimic de REgina si era cam afon in ceea ce o privea pe Hanna Montana. Deci, ma intreb si eu, oare cati am iesi in strada? Si ne-ar huidui toata lumea care nu intelege ce avem noi impotriva idolilor lor.

Si inca ceva sa va mai spun: m-am dus la librarie sa cumpar caiete pentru copii. Vanzatoarele care ma au la suflet ca le fac vanzare la carti, mi-au spus ca daca vin peste doua zile, atunci or sa aibe caiete cu Hanna Montana si nu mai stiu cine!!!!!...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.09.2009, 09:22:50
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Andrei, ai si n-ai dreptate. Suntem putini. Si iti dau un exemplu: asta primavara am fost internata in spital cu fiul meu care si-a rupt mana si a avut nevoie de operatie. Saloanele din Budimex au fost modernizate cu... televizoare. Oare ce crezi ca se auzea la ora 10 noaptea in orice salon? REGINA! La ce se uitau mamele si copiii in acelasi timp? La REGINA. Eu nici nu auzisem pana atunci de Regina asta. Si in cabinetul asistentelor era tot Regina. OH, si absolut nimeni nu pierdea Hanna Montana. Numai copilul meu nu stia nimic de REgina si era cam afon in ceea ce o privea pe Hanna Montana. Deci, ma intreb si eu, oare cati am iesi in strada? Si ne-ar huidui toata lumea care nu intelege ce avem noi impotriva idolilor lor.

Si inca ceva sa va mai spun: m-am dus la librarie sa cumpar caiete pentru copii. Vanzatoarele care ma au la suflet ca le fac vanzare la carti, mi-au spus ca daca vin peste doua zile, atunci or sa aibe caiete cu Hanna Montana si nu mai stiu cine!!!!!...
Intr-adevar, problema cu copertile caietelor e cam veche si fara rezolvare, caci au mai fost discutii din-astea si pe la TV, dar fara nici un rezultat, vad eu. Nu stiu ce or fi vazand asa deosebit la "Inima de tigan", "Regina", "State de Romania" si mai te miri ce continuari. Oare de ce ne mai miram cand ne fac astia din alte tari gipsani?!?
Apropo de Hannah Montana, cu ea n-am nimic; am vazut episoade pe anumite canale cu ani in urma, si acum redifuzate pe cele pt desene , dar e o fata decenta. e un serial comic, de urmarit.
Partea nasoala e ca acei comercianti care se chinuie sa scoata bani din orice dau si acelora un aer de .... ieftin....
Cand eram eu la scoala, aparusera caietele cu peisaje. Din fiecare tara era cate un peisaj... foarte frumoase.... apoi cele cu niste fete si niste baieti pe coperta, carora le faceam mustati si barbi si ochelari si dinti cariati, cand ne plicti la ore.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.09.2009, 11:34:38
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Consider ca daca parintii aleg caietele arata o mare purtare de grija fata de copiii lor, iar nu ceva negativ gen cenzura.

Vom da seama pentru libertatea acordata copiilor, unora care nu stiu cum sa o ia si ce sa faca cu ea.
Copiii sunt si vor fi liberi in multe, dar nu in toate.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.09.2009, 13:45:47
observator observator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2009
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Ba nu, e Ralph Fiennes.
Este imaginea unui duh rau aia. Intereseaza-te!

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Ai idee ce e aia wicca? Sau iti suna nasol, pur si simplu?
Witchcraft Association. Esti mult mai putin inteligent decat crezi.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Sunt convins. Mai ales partea cu quidditch-ul, aia e reala tare. E lucru stiut ca oricine care se respecta are o matura zburatoare in debara.
Luarea in deridere este una dintre armele cel mai des folosite de necurat. (Diavolul lucreaza prin oameni, in mod normal nu poate interveni fizic in lumea noastra).

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Stii cine mi-a mai zis mie ca Harry Potter e o carte satanica, atunci cand m-a vazut citind-o? Calugarul ala de la Caldarusani, Laurentiu, imediat dupa ce m-a invitat sa "mancam un mar in foisorul brancovenesc"
Un mar.
Idem. Vei muri impreuna cu cel pe care il slujesti. Ai grija. Rupe-te daca mai poti...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.09.2009, 15:07:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Este poate off topic discutia despre Harry Potter. Eu cred ca astia care pun pe coperta tocmai 'portretul' lui Voldemort (in fine, a actorului care l-a jucat) nu au inteles cartea si se joaca cu teribilismul si dorinta de a soca a unora. Pentru ca Harry Potter nu este o carte satanica, nici pe departe. Este o carte foarte buna in care este vorba despre lupta dintre bine si rau, raul fiind foarte clar definit. Voldemort se caractrizeaza prin dragostea de putere si lipsa oricarei alte forme de dgagoste. Vrajitoria este un mediu literar in carte, si se stie ca literatura pentru copii este plina de vrajitori, zane, etc; povestile, dar si literatura moderna, mai ales cea englezeasca.
Toti cei care critica aceasta carte am constatat ca nici nu au citit-o. In cazurile rare cand au citit o parte din ea, a fost poate singura carte de literatura fantastica pe care au pus mana din copilarie.
Eu am citit-o si m-am delectat. Este foarte bine scrisa si construita, si contine multe idei frumoase. Mai are si haz, pe deasupra.
Am scris despre asta pe alt topic, cel despre Harry Potter (nu stiu pe unde este).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
caiete, scolari

Thread Tools
Moduri de afișare