Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2010, 00:11:51
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit O idee

Am vazut ca evolutia, ca proces, este negata de catre religie. Dat fiind faptul ca eu nu ignor datele stiintifice, m-am gandit la urmatoarea ipoteza, pe care cred ca am mai "soptit-o" pe alt thread care insa nu avea legatura cu asta.

Are certitudinea cineva ca o zi a creatiei a durat 24 de ore, ca o zi obisnuita? Nicaieri nu scrie asta in Biblie. Mai ales ca soarele nu a fost creat in prima zi, asta asa, ca sa dau un exemplu. Plecand de la ideea asta, de ce sa nu fie plauzibila ipoteza conform careia, daca Dumnezeu a creat totul, evolutia ca proces, sa fie tot o creatie a lui Dumnezeu? Presupunand ca este o fiinta superioara, perfecta, care nu are inceput sau sfarsit, cel mai probabil timpul este irelevant in cazul sau. Atunci de ce nu e posibil ca Dumnezeu sa fi creat viata prin acest mecanism? Mecanism care continua sa functioneze si in prezent? Iar planeta si tot ce exista pe ea a aparut si se modifica dupa aceste legi naturale, date de creator, printre care este si evolutia.

Nu pot fi sigur de ipoteza asta, pentru ca nu pot verifica direct. Dar la fel nu pot fi sigur de afirmatiile religiei. De aceea, sunt de principiul ca a fi bun, adica sa nu faci rau celor din jur, este cel mai bine. Refuz sa cred, si asta de multi ani, ca doar apartinatorii unei religii sau alteia sunt demni de divinitate, daca ea exista. La fel cum resping ideea de popor ales, cum am citit prin Biblie sau cum am auzit despre evrei, de exemplu. Toti suntem oameni, suntem egali. Conteaza cum e omul in adancul lui, iar Dumnezeu cred ca e capabil sa vada acest aspect.
Reply With Quote
 

Tags
agnosticism, evolutie, pareri, religie



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Are cineva idee ce inseamna?... lacrimi Secte si culte 40 08.02.2010 10:09:33