Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 30.08.2010, 20:00:02
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

Hristos ne-a iubit cu mizeria noastra, cu lipsa conditiilor MEDIULUI in care lucrezi, cu puroaie, cu flegme, cu tusiri in fata si varsaturi. Conditiile MEDIULUI erau sub orice critica. Lumea murdara tragea de el il murdarea pe haine cu singe si puroi. Cei mai saraci dintre saraci nu erau aruncati in strada ci se lucra cu ei, si nu 5 minute, cu o binecuvintare...ci trebuie sa stai cit trebuie.
Oare chiar sa nu existe nimeni dintre preoti care sa faca in adevar toate acestea? Eu sigur nu le fac, dar sunt oameni care le fac, chiar mai mult. Dar tu le pui pe toate si pe toti intr-un sac. Idealismul (cand este folosit ca arma) este o sabie cu doua taisuri: trebuie sa implinesti tu mai intai cele ce soliciti de la ceilalti. Realitatea este ca nu lipsa idealismului te sperie ci posibilitatea existentei lui. Din intunericul lui, diavolul a strigat: nu exista lumina!.
Nu are rost sa sustii ca Biserica Ortodoxa este slaba fiindca nu are o opera sociala de amploarea celei occidentale; tu nu vrei sa lucrezi, oricum. Nu are rost sa acuzi preotii ca se invart prin Altar; tu nu crezi in "invarteala" lor, oricum. Nu are rost sa te erijezi in aparatorul ortodoxiei in fata nemernicilor de preoti; tu nu esti ortodox (ura te vadeste)! Nu are rost sa continuam aceasta discutie; nu-ti foloseste.

Pentru stiinta ta: Hristos nu aceasta mizerie pe care o prezinti tu a cautat sa o curateasca; vorbesti de lucruri ce iti sunt straine si astfel nu poti sa vezi esenta.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 30.08.2010, 20:12:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul

Pentru stiinta ta: Hristos nu aceasta mizerie pe care o prezinti tu a cautat sa o curateasca; vorbesti de lucruri ce iti sunt straine si astfel nu poti sa vezi esenta.
Oare?
Esti de-a dreptul amuzant.
Tu cind esti cu piciorul rupt si-ti iese osul crapat prin piele oare de ce ai nevoie...de predici ale nemuririi sufletului si a salvarii lui sau de o tija si de cineva care sa se murdareasca pe miini cu singe pentru a ti-o fixa?..eh, parca nu prea mai iti pasa de ESENTA in acele momente? oare nu-i asa? tu crezi ca nenorocitii care-l inconjurau de predici aveau nevoie sau sa fie spalati si ingrijiti? si scapati de buboie? tu crezi ca ele trec de la sine, daca da, poate-mi arati si mie cum se face acest lucru aici pe pamint repetind "minunea"

Oare Hristos a saturat multimile continuind cu predicile la nesfirsit sau LA UN MOMENT DAT OPRINDU-SE si saturindu-i cu piine si peste? fii sigur ca a realizat perfect ce trebuie facut...

Eu sunt ortodox convins dar de tip nou, si in bun acord cu duhovnicul meu, si fii fara nici o grija ca nu am nevoie sa fiu pe placul tau...nu suport ipocrizia si minciuna si mai ales fatarnicia cu fata lunga...

Si din nou lasa-ma tu pe mine. Eu lucrez in planul meu cu oamenii tu insa ESTI PREOT!..nu eu
Reply With Quote
  #283  
Vechi 30.08.2010, 21:11:08
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oare?

Eu sunt ortodox convins dar de tip nou, si in bun acord cu duhovnicul meu, si fii fara nici o grija ca nu am nevoie sa fiu pe placul tau...nu suport ipocrizia si minciuna si mai ales fatarnicia cu fata lunga...

Si din nou lasa-ma tu pe mine. Eu lucrez in planul meu cu oamenii tu insa ESTI PREOT!..nu eu
Slava Domnului ca nu sunt ortodox de tip nou; trebuia sa schimb toate icoanele din casa! De cea a Sfantului Nicolae (el e foarte vechi, a trait demuuult!) mi-ar fi parut foarte rau!

Ma ispitesti si profiti de faptul ca nu ma pot abtine de la a fi ironic atunci cand vad Prostia si Badarania incercand sa se imbrace elegant, pentru a se da drept Intelepciunea si Cunostinta.
Omule, vai de noi, amandoi! Dar stii ce? Eu mai am o sansa, fac pocainta, ma smeresc si tac, chiar de acum. Dumneavoastra (ei, vezi!) ce veti face?
Reply With Quote
  #284  
Vechi 31.08.2010, 07:12:40
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

In tara cu 90% ortodocsi sunt 1,9 medici la mia de locuitori. Raportul 1,9/1000 este mai mic decat in tari precum Moldova, Bulgaria, Ucraina .
Reply With Quote
  #285  
Vechi 31.08.2010, 08:51:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
hmmm,
Par Gheorghe, citesc si ma intristez....
Imi pare rau pentru tine ca gindesti asa...."Mediul acesta (TBC) este unul din cele mai degradante nu numai pentru pacient dar si pentru personalul din aceste spitale" si ca nu ai recunoscut in acestea o posibilitate de a te mintui si tu si sotia ta prin lucrarea inimi in actiune...ACESTEA sunt SANSELE pe care vi le-a dat Dumnezeu pentru a te sfintii, sa ajutati bolnavii de TBC prin actul "IUBIRII IN ACTIUNE"...

UITI DE HRISTOS, omule a lui Dumnezeu!...Hristos cind s-a bagat printre leprosi, paduchiosi si handicapati si bolnavi urit mirositori si "degradanti" NU a cerut beneficii si protectie sociala si NU s-a plins de batjocura!

Gindeste-te bine de ce ti-ai ales aceasta meserie de preot, tu si alti preoti care se ascund pe aici sub alte pseudonime nastrusnice!..oare este doar pentru a primi oameni la spovada, si a te foi toata ziua prin altar?...nu cred! Eu nu zic ca toti sunt capabili de dragoste pentru cel nemernicit si urit mirositor ca Maica Theresa, dar macar sa nu ne plingem ca nu cistigam CIT TREBUIE

..si mai vorbim ca s-a apostaziat Occidentul. GRESIT! Occidentul a trecut de la vorbe la fapte, de la ritualuri seci si ne-productiva in multe cazuri(dar buna la teschelie), la iubirea aproapelui in actiune(dar aia doare si pute)!..prin respect la toate nivelele de guvernamint. La ei religia iubirii s-a revarsat in afara..a parasit biserica, nu a ramas in cladire.
Da, intradevar occidentaliiin parte au parasit bisericile, dar au umplut societatile de caritate si de voluntari prin spitalele de bolnavi terminali, isi deschid usile si inimile tuturor nevoiasilor. Priveste doar ce fac cu tiganii si alti saraci goniti de noi..pe care nici nu-i lasam sa intre in biserica.

De la aceasta mentalitate stagnanta, din pacate, treburile merg in jos
Andrei se stie foarte bine ca in Statele Unite sistemul de asigurari are multe hibe si la total populatie sunt multi care nu isi permit sa plateasca aceste asigurari care sunt foarte scumpe.
Nu mai lauda sistemul occidental care se ocupa de trup ,ca dovada ca occidentalii au parasit bisericile.
Noi suntem roboti?
O sa ajungem sa pretindem ceva in schimb pentru ca am ajutat daca nu Il avem pe Hristos ,si asta se va intampla in Occident mai ales ,deoarece in lipsa lui Dumnezeu oamenii se vor impietri cu inima.
Ne dadea parintele acum ceva timp un exemplu ,o actrita americana care face fapte de binefaceri ,dar care e o persoana cu o moralitate dubioasa.
Pai degeaba faci fapte bune daca dai exemplu prost in alte privinte ,poti trage dupa tine in iad mii de tinere pentru ca e trendy sa te distrezi in dreapta si in stanga si apoi mergi prin tari sarace.
Esti ca cel care cara apa cu o galeata gaurita ,faptele bune se pierd.
Cum e posibil ca in Statele Unite sa fie atatea inchisori si fiecare cetatean sa fie considerat un posibil infractor?
Eu nu spun ca nu sunt si parti bune acolo pentru ca e mai mult respect pentru lege dar ce s-a intamplat in timpul uraganului Catrina acum cativa ani dovedeste ca sistemul e putred.
Si vor mai veni dovezi.
Si lasa tu preotii nostri ,sa multumim Domnului ca la veniturile care le au mai accepta sa imbratiseze aceasta meserie.
Eu ma uit la Trinitas ,la Viata parohiilor ,niste preoti minunati si ma bucur ca in vremurile pe care le traim mai avem asemenea traitori.
Dumnezeu sa te lumineze sa te straduiesti si tu un pic pentru sufletul tau.
p.s.Am si e o curiozitate ,pana acum nu am mai auzit ,cum adica "ortodox de tip nou"?

Last edited by anita; 31.08.2010 at 08:53:19.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 01.09.2010, 13:20:38
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Legat de numarul de biserici ...

"Dupa 1989, in medie, Romania s-a ales cu 200 de biserici noi pe an, in timp ce numarul scolilor a scazut cu peste 1.000 pe an.

Locurile din spitale au scazut cu aproape 4.000 pe an.

Romanii au de doua ori mai multe biserici decat institutii in care se pot educa sau isi pot ingriji sanatatea"

Last edited by cocacoc; 01.09.2010 at 13:25:11.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 01.09.2010, 13:33:16
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Legat de numarul de biserici ...

"Dupa 1989, in medie, Romania s-a ales cu 200 de biserici noi pe an, in timp ce numarul scolilor a scazut cu peste 1.000 pe an.

Locurile din spitale au scazut cu aproape 4.000 pe an.

Romanii au de doua ori mai multe biserici decat institutii in care se pot educa sau isi pot ingriji sanatatea"
O falsă problemă. Actualmente, educația nu face parte din prioritățile politicienilor români. Și nici starea de sănătate a acestei nații.
Iar creșterea numărului bisericilor ține de BISERICĂ și nu de statul român.
Și apoi, votul nu vinde de la copii sub 18 ani (școli) și nici de la bolnavi (spitale), care de cele mai multe ori nu votează, ci vine de la credincioși fie ei practicanți sau nu.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 01.09.2010, 13:35:17
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Legat de numarul de biserici ...

"Dupa 1989, in medie, Romania s-a ales cu 200 de biserici noi pe an, in timp ce numarul scolilor a scazut cu peste 1.000 pe an.

Locurile din spitale au scazut cu aproape 4.000 pe an.

Romanii au de doua ori mai multe biserici decat institutii in care se pot educa sau isi pot ingriji sanatatea"
De sanatatea sufleteasca nu vorbeste nimeni.
Sunt spitale care s-au inchis pentru ca nu aveau un numar suficient de bolnavi internati ,in mediul rural vorbesc.
Iar cu educatia ,ce sa spun ,daca doar cladirile ne educa ar fi bine .Dar nu am auzit de copii care nu invata pentru ca nu au scoli .
Din pacate numarul de copiii a scazut drastic si asta tot o consecinta a lipsei de educatie religioasa ,au crescut avorturile.
De avorturi nu scrie nimeni nicaieri.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 01.09.2010, 13:58:33
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oare?
Esti de-a dreptul amuzant.
Tu cind esti cu piciorul rupt si-ti iese osul crapat prin piele oare de ce ai nevoie...de predici ale nemuririi sufletului si a salvarii lui sau de o tija si de cineva care sa se murdareasca pe miini cu singe pentru a ti-o fixa?..eh, parca nu prea mai iti pasa de ESENTA in acele momente? oare nu-i asa? tu crezi ca nenorocitii care-l inconjurau de predici aveau nevoie sau sa fie spalati si ingrijiti? si scapati de buboie? tu crezi ca ele trec de la sine, daca da, poate-mi arati si mie cum se face acest lucru aici pe pamint repetind "minunea"

Oare Hristos a saturat multimile continuind cu predicile la nesfirsit sau LA UN MOMENT DAT OPRINDU-SE si saturindu-i cu piine si peste? fii sigur ca a realizat perfect ce trebuie facut...

Eu sunt ortodox convins dar de tip nou, si in bun acord cu duhovnicul meu, si fii fara nici o grija ca nu am nevoie sa fiu pe placul tau...nu suport ipocrizia si minciuna si mai ales fatarnicia cu fata lunga...

Si din nou lasa-ma tu pe mine. Eu lucrez in planul meu cu oamenii tu insa ESTI PREOT!..nu eu
Asa se vorbeste cu un parinte bai nesimtitule ? Pe vremuri pentru obraznicia asta te omora lumea , te bateau cu pietre si te spanzurau. Nu-i de mirare ca traim din ce in ce mai greu, ca meritam totul cu varf si indesat, stiti sa va plangeti si sa va certati dar sa faceti un lucru bun nu stiti. Iti da un parinte un sfat care e nemasurat mai intelept si mai traitor ca un mirean de rand si tu esti marele praslea si stii totul.Taci si asculta ca nu stii nimic, daca te crezi stiutor , stii foarte bine cine te faci sa crezi asta. Vai de capul nostru.....
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.

Last edited by TreciLaRugaciune; 01.09.2010 at 14:02:38.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 01.09.2010, 14:21:46
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Legat de numarul de biserici ...

"Dupa 1989, in medie, Romania s-a ales cu 200 de biserici noi pe an, in timp ce numarul scolilor a scazut cu peste 1.000 pe an.

Locurile din spitale au scazut cu aproape 4.000 pe an.

Romanii au de doua ori mai multe biserici decat institutii in care se pot educa sau isi pot ingriji sanatatea"
Copiezi ce ai citit într-un articol de ziar imbecil în loc să gândești care e cauza acestor date (dacă sunt reale, că pot fi exagerate, folclorul e în floare pe internet și în presă).

Înainte de revoluție structura societății românești era cu totul alta, la sate și în orașe erau numeroși copii. De pildă la o școală obișnuită din București pentru elevii din același an clasele puteau ajunge până la litera H, adică 8 clase. În prezent dacă te uiți în aceeași școală vei vedea că abia se umple o clasă sau două de elevi în același an. La sate situația e și mai drastică, tinerii au migrat la oraș sau în străinătate, copii mai sunt câțiva sau deloc așa că multe școli sătești s-au închis.

În sănătate e vorba de o reformă a sistemului. Comuniștii construiseră prea multe spitale pentru că atunci oamenii se îmbolnăveau mai ușor datorită foamei, frigului, lipsei medicamentelor etc sau pur-și-simplu fiindcă era politică de stat să se construiască spitale în localitățile mai mari. În prezent acele spitale nu mai sunt necesare, nu există un număr de bolnavi care să solicite existența atâtor paturi de spital. Spitalele din România nu sunt aglomerate așa cum ar trebui să fie dacă numărul de paturi ar fi insuficient.


Apoi, despre faptul că se ridică numeroase biserici: acest lucru corespunde unei cereri care există pentru astfel de lăcașe. Ele nu stau goale ci se umplu de obicei la slujbe.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 08:30:57
Biserici din Romania cu moaste 1 Bucurie Moaste 10 09.07.2011 00:21:12
taxele in biserica si in spitale Mirela0110 Generalitati 53 18.02.2011 20:19:40
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28