Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #24  
Vechi 28.05.2012, 03:22:28
weareready weareready is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.05.2012
Mesaje: 22
Implicit

nu este doar viziunea mea. sunt altii cu sute de ani inainte care au invatat despre asta. insasi crestinismul cunoaste acest lucru in cercuri mai inalte...nu d-alde noi care gustam ce ni se da.


in aceasta viziune lucifer este "omul-spirit" creat in facere 1, este "fiul risipitor", care si-a facut propria creatia in facere 2 pentru a fi idolatrizat. ulterior isi intelege greseala si si-o rascumpara devenind Hristos, Recunoscutul, Unsul, Fiul, Fratele nostru.

in toata aroganta lui a devenit cel mai umil, astfel fiind recunoscut la botez de catre Tatal: El este fiul meu.

lucifer este Iisus, in trecutul sa pacatos. asta afirma si Sf Petru si chiar Iisus insasi (alfa si omega, inceputul si sfarsitul, steaua diminetii).

cred ca am repetat asta de zeci de ori pe acest forum...dar nu sunt urechi sa auda.

in fine... tot ce este important: sa fim oameni mai buni, cu noi si cu cei din jurul nostru. conteaza mai putin sa intelegem cine si de ce ne-a creat, care este scopul universal si etc. sunt intrebari care depasesc pe multi, dar pentru care eu imi pun tot timpul si energia la bataie.
Reply With Quote
 

Tags
documentar, dumnezeu, iisuse hristoase, religie, teologie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate cel mai bun documentar... alexmatei Teologie si Stiinta 30 23.08.2011 16:50:26
Rugaminte catre preoti si mai ales profesori de religie sophia Sectiune dedicata profesorilor de religie 22 04.09.2009 18:14:57
documentar interesant tigerAvalo9 Intamplari adevarate 0 13.07.2009 00:28:16
Un documentar cum nu am mai vazut. Luca_002 Generalitati 46 15.12.2007 01:53:54