Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.02.2013, 11:56:27
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Talking retete de post

salutare forumisti!
toata lumea stie ca incepe postul.as vrea sa stiu si eu ce retete imi puteti recomanda:
-pt post normal, am gasit ceva aici http://www.crestinortodox.ro/retete-post/
-dar si post fara ulei.
am incercat fara ulei,dar nu pot sa stau fara paine.poate gasiti ceva mai consistent, eu nu gasesc retete fara ulei.vreau ca mancarea sa fie cat de cat buna la gust.nu vreau cruditati,adica 100%vegetarian(nu mi place),vreau ceva gatit cum am spus,consistent.va multumesc daca gasiti ceva.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.02.2013, 16:40:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu prea inteleg ce doriti!
Postul este 100% vegetarian(fara produse de provenienta animala).
Ramane la aprecierea dvs daca vreti sa tineti postul cu vegetale crude sau gatite!
Este mai usor sa omiteti uleiul din retete decat sa cautati retete fara ulei.

Mancarurile cu fasole,linte,orez,quinoa,paste,cartofi sunt satioase(dar sa nu abuzati de ele caci ingrasa;si o salata bine facuta,servita alaturi de o felie de paine integrala poate fi satioasa !
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.02.2013, 19:53:37
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu prea inteleg ce doriti!
Postul este 100% vegetarian(fara produse de provenienta animala).
Ramane la aprecierea dvs daca vreti sa tineti postul cu vegetale crude sau gatite!
Este mai usor sa omiteti uleiul din retete decat sa cautati retete fara ulei.

Mancarurile cu fasole,linte,orez,quinoa,paste,cartofi sunt satioase(dar sa nu abuzati de ele caci ingrasa;si o salata bine facuta,servita alaturi de o felie de paine integrala poate fi satioasa !
da.nu m am exprimat corect.vegetarian e fara carne...consider ca adevaratul regim vegetarian este nu numai fara carne,dar si fara ulei,doar cruditati amestecate...credeam ca asa mananca vegetarienii.
am incercat odata un regim semivegetarian,fara mancare gatita(nu era vb de post) si mi a facut mari probleme,de aceea ma temeam de mancare 100% vegetariana(adica doar vegetale,fara ciorbe,fara ulei).deci pana la urma..sa inteleg ca postul fara ulei e fara nimic-nimic gatit,doar cruditati,nu stiu daca tolerez.si fara paine mi e tare greu.
postul normal pare mai acceptabil.
mersi pt alimentele recomandate.

Last edited by rainrainbow; 27.02.2013 at 20:03:16.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.02.2013, 20:35:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sarmale de legume, pilaf cu ciuperci, ciorbe fara ulei, legume fierte...
Painea contine ulei?! In orice caz, poti gasi sortimente fara ulei.

Acum, vezi si tu, daca iti permite sanatatea. Oricum, nu ar trebui sa ne facem dinainte griji cu ce vom manca... Postul nu e doar trupesc. Cu ajutorul Domnului, l-om tine. Daca incepem de acum cu grijile, aoleu, 40 de zile nu pot sa mananc aia, ma imbolnavesc daca nu mananc de ailalta, ne punem singuri piedici si nu mai realizam nimic.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.02.2013, 20:40:38
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sarmale de legume, pilaf cu ciuperci, ciorbe fara ulei, legume fierte...
Painea contine ulei?! In orice caz, poti gasi sortimente fara ulei.

Acum, vezi si tu, daca iti permite sanatatea. Oricum, nu ar trebui sa ne facem dinainte griji cu ce vom manca... Postul nu e doar trupesc. Cu ajutorul Domnului, l-om tine. Daca incepem de acum cu grijile, aoleu, 40 de zile nu pot sa mananc aia, ma imbolnavesc daca nu mananc de ailalta, ne punem singuri piedici si nu mai realizam nimic.
ok.sper sa aiba si gust cat de cat comestibil ca sa nu dau pe dinafara :))
aproape mi s a mai intamplat,cat pe aci..ca la foamea care mi era n am avut incotro.
Reply With Quote
Răspunde