Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.09.2006, 12:28:39
crina crina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2006
Mesaje: 5
Implicit

O zi buna tuturor! As vrea sa gasesc raspunsul la o intrebare care ma framanta. Am sufletul curat, cred in Dumnezeu si cu toate acestea am motive sa cred ca, pentru scurt timp, am fost posedata. Pentru cateva minute devenisem hotarata sa ma sinucid ; nu sunt nici nebuna, si am o fire in general optimista. Ceva s-a intamplat si mi-am revenit. Am incercat sa lupt si sa ma rog in continuu. Toate acestea s-au intamplat intr-un loc unde am aflat mai tarziu ca s-au mai sinucis doi oameni.
Va rog sa ma luminati: de ce mi s-a intamplat mie? am stat in acel loc impreuna cu mai multi oameni carora nu li s-a intamplat acest lucru. Ma sperie faptul ca numai mie mi s-a intamplat. Ma stiu cu sufletul curat, generoasa, ma las mereu pe ultimul loc pentru binele si fericirea altora. Va rog sa-mi spuneti care este punctul meu slab prin care necuratul a intrat in mine si a incercat sa ma atraga in lumea lui.

Astept cu nerabdare un raspuns, pentru linistea mea
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.09.2006, 12:41:48
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crina
O zi buna tuturor! As vrea sa gasesc raspunsul la o intrebare care ma framanta. Am sufletul curat, cred in Dumnezeu si cu toate acestea am motive sa cred ca, pentru scurt timp, am fost posedata. Pentru cateva minute devenisem hotarata sa ma sinucid ; nu sunt nici nebuna, si am o fire in general optimista. Ceva s-a intamplat si mi-am revenit. Am incercat sa lupt si sa ma rog in continuu. Toate acestea s-au intamplat intr-un loc unde am aflat mai tarziu ca s-au mai sinucis doi oameni.
Va rog sa ma luminati: de ce mi s-a intamplat mie? am stat in acel loc impreuna cu mai multi oameni carora nu li s-a intamplat acest lucru. Ma sperie faptul ca numai mie mi s-a intamplat. Ma stiu cu sufletul curat, generoasa, ma las mereu pe ultimul loc pentru binele si fericirea altora. Va rog sa-mi spuneti care este punctul meu slab prin care necuratul a intrat in mine si a incercat sa ma atraga in lumea lui.

Astept cu nerabdare un raspuns, pentru linistea mea
Scuze dar eu am impresia ca prea se da importanta la anumite situatii care....daca ar fi trecute cu vederea si nu le/am mai despica atata in 4 ar fi uitate imediat cum s/au petrecut iar viata ar decurge in continuare cat mai normal....parerea mea este ca ar trebui sa fim mai optimisti,mai cu credinta in Dzeu si in puterea si voia Lui si sa interpretam cat mai mult ceea ce ni se intampla in mod pozitiv...si atunci nu ne/am mai inspaimanta gratuit si ne/am mai face atatea probleme ,efectiv din nimic...
Eu cred ca exista o tendinta generala de a ne lamenta si a face din nimic ceva,decat sa iesim imediat din ceva ce,poate ni se pare pe moment a fi rau.

Ca de ex...daca imi vine lesin pe strada,in loc sa ma gandesc pozitiv,ca poate fi de la caldura,de la nemancare daca este cazul...eu incep sa ma gandesc la locul in care mi s/a facut rau....cercetez cum,de ce si in ce fel...etc...si in loc sa mananc ceva si sa caut sa stau la umbra sa ma linistesc putin,mai rau imi fac si accentuez starea.
Cam asa vad eu situatia ta...cred ca iti face placere sa te vezi o victima a fortelor malefice...iar daca asta te incanta,stai linistita ca nu te vor ocoli...cu cat ii bagi mai mult in seama cu atat te vor baga si ei...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.09.2006, 14:55:22
crina crina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2006
Mesaje: 5
Implicit

Multumesc pentru raspunsul tau, dar cred ca l-ai scris mai mult pentru linistea ta. Eu iti doresc sa te fereasca Dumnezeu de ceea ce mi s-a intamplat mie. Nu te condamn cu nimic, si eu as fi spus acelasi lucru cuiva care ar fi pretins ca i s-a intamplat asa ceva. Mai mult, sunt o fire cam sceptica si cam realista. Am terminat Facultatea de Matematica, sectia Matematici - Studii Avansate, iar parintii mei sunt fizicieni. Cand eram mica nu mi se spuneau basme de adormit copiii cu zane sau fantome, ci mi se spunea teoria Big Bang-ului. Poate din aceasta cauza ma chinuie cele ce mi s-au intamplat ; incerc zadarnic sa gasesc o solutie realista, insa nu reusesc. Mi-as dori sa cred in fantome sau demoni care intra in oameni pentru ca, daca as crede, poate ca as intelege ceea ce mi s-a intamplat.

Eu iti multumesc inca o data pentru raspunsul meu. Am pus mesajul pe forum ca sa gasesc o explicatie si nu ca sa fiu contrazisa, numita nebuna sau sa mi se spuna ca "mi s-a parut" . Afla ca sunt destul de puternica si rezistenta din punct de vedere fizic ca sa nu adaug ca nu plec niciodata urechea la povesti cu fantome, ci din start le desfiintez. Asa ca nu te invinuiesc. Totusi, astept in continuare un raspuns sau macar o relatare din partea cuiva caruia i s-a intamplat ceva similar.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.09.2006, 15:42:05
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atunci daca esti asa cum te descrii nu inteleg unde si care este problema de te framanta atata si nu o poti depasi?
Iti vorbeste o persoana careia i s-au intamplat situatii similare si chiar mai rau...dar am privit probabil situatiile din alt unghi de vedere si uite-ma in ziua de azi mai bine ca oricand si fara probleme sau complexe...ceea ce-ti doresc si tie sincer.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.09.2006, 15:47:23
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Stimata Crina, pentru noi astia care am terminat stiintzele exacte, si am facut la matematici si la fizici de ni s-a acrit, folosind Laplacieni si integrale de diferite ordine, si explicandu-ne lumea reala in care traim prin diferite metode stiintzifice, cu diferitzi operatori metafizici, deci cu noi astia neumanistii se cere mai multa ingaduintza, iar dumneata parand mult mai scolita decat mine, poate ar trebui sa te intreb eu pe dumneata cum itzi explici ce ti s-a intamplat si nu invers, ca si mie mi s-au intamplat atatea, dar stimata clausemi iara ne-a spus ce este bine sa faci cand te i-a cu lesin, si te ia cu lesin si cand vorbesti de ce s-a intamplat, dar si cand te apuci sa-l ascultzi pe cate un savant cum iti explica in cazul ca mergi la toate cursurile lui si mai iei si ore suplimentare, si daca itzi faci temele si rezolvi toate problemele pe care tzi le da ca tema de casa, atunci ajungi chiar sa ai nevoie de sfatul lui clausemi, sa cautzi prima banca la umbra si sa stai jos, sa te linistesti si sa tragi cateva guri sanatoase de aer pana-ti revi...
Pai zici ca te-a posedat pentru cateva momente o entitate? pai putea fi un romulan sau klingonian care precis o fi vrut sa te "citeasca" pentru a ataca nava capitanului Kirk. Dar cum tu esti femeie desteapta, precis itzi vei da seama ca respectiva entitate care te-a posedat a pus stapanire pe tine si te persecuta, si ca doar s-a prefacut ca a si iesit, si ca, n-ai ce sa faci, deacum esti blestemata pe viatza si trebuie sa te obijnuiesti cu acest gand, cu care ne-am obijnuit cu totii de altfel decand nava Enterprise a acostat pe la ciudatzii astia de terrieni, care inca se mai ocupa cu credintzele ancestrale, cu religiile, cu morala, cu lucruri pe care numai prin Andromeda sau in Sirius le mai gasesti... Oricum, sa-ti dau un exemplu ca lumea este mai complicata decat ne asteptam, pai am vazut in TV, deci filmat clar, cum un politician a fost lovit de ceva invizibil in plin discurs, si ne-am mirat cu totzii deoarece izbitura a fost redata pe toate canalele de stiri, si cum bine zice clausemi, tu te plangi de o scurta posedare...? Pai fii serioasa si revin-o la normal...:) sau n-ai vazut ca traim in plina era a luptei intre indivizii obijnuitzi si cei modificatzi genetic (fie datorita radiatziilor fie de catre medici malefici) ce au capatat diferite insusiri (sa vada prin ziduri, sa aduca furtuna, sa se teleporteze, sa-si schimbe forma,...) si mereu astia obijnuitzii vor sa-i distruga... sau n-ai vazut X-Men seriile 1 si 2 ca seria 3 n-am vazut-o nici eu...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.09.2006, 16:04:28
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sovidiu

nu stiu cum faci..dar reusesti sa ma bine dispui si sa fiu in asentimentul tau....cu alte cuvinte,mai in gluma ,mai in serios ai perfecta dreptate si ar trebui sa luam aminte la ce spui.
:D :D :D
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.09.2006, 16:24:46
crina crina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2006
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
Stimata Crina, pentru noi astia care am terminat stiintzele exacte, si am facut la matematici si la fizici de ni s-a acrit, folosind Laplacieni si integrale de diferite ordine, si explicandu-ne lumea reala in care traim prin diferite metode stiintzifice, cu diferitzi operatori metafizici, deci cu noi astia neumanistii se cere mai multa ingaduintza, iar dumneata parand mult mai scolita decat mine, poate ar trebui sa te intreb eu pe dumneata cum itzi explici ce ti s-a intamplat si nu invers, ca si mie mi s-au intamplat atatea, dar stimata clausemi iara ne-a spus ce este bine sa faci cand te i-a cu lesin, si te ia cu lesin si cand vorbesti de ce s-a intamplat, dar si cand te apuci sa-l ascultzi pe cate un savant cum iti explica in cazul ca mergi la toate cursurile lui si mai iei si ore suplimentare, si daca itzi faci temele si rezolvi toate problemele pe care tzi le da ca tema de casa, atunci ajungi chiar sa ai nevoie de sfatul lui clausemi, sa cautzi prima banca la umbra si sa stai jos, sa te linistesti si sa tragi cateva guri sanatoase de aer pana-ti revi...
Pai zici ca te-a posedat pentru cateva momente o entitate? pai putea fi un romulan sau klingonian care precis o fi vrut sa te "citeasca" pentru a ataca nava capitanului Kirk. Dar cum tu esti femeie desteapta, precis itzi vei da seama ca respectiva entitate care te-a posedat a pus stapanire pe tine si te persecuta, si ca doar s-a prefacut ca a si iesit, si ca, n-ai ce sa faci, deacum esti blestemata pe viatza si trebuie sa te obijnuiesti cu acest gand, cu care ne-am obijnuit cu totii de altfel decand nava Enterprise a acostat pe la ciudatzii astia de terrieni, care inca se mai ocupa cu credintzele ancestrale, cu religiile, cu morala, cu lucruri pe care numai prin Andromeda sau in Sirius le mai gasesti... Oricum, sa-ti dau un exemplu ca lumea este mai complicata decat ne asteptam, pai am vazut in TV, deci filmat clar, cum un politician a fost lovit de ceva invizibil in plin discurs, si ne-am mirat cu totzii deoarece izbitura a fost redata pe toate canalele de stiri, si cum bine zice clausemi, tu te plangi de o scurta posedare...? Pai fii serioasa si revin-o la normal...:) sau n-ai vazut ca traim in plina era a luptei intre indivizii obijnuitzi si cei modificatzi genetic (fie datorita radiatziilor fie de catre medici malefici) ce au capatat diferite insusiri (sa vada prin ziduri, sa aduca furtuna, sa se teleporteze, sa-si schimbe forma,...) si mereu astia obijnuitzii vor sa-i distruga... sau n-ai vazut X-Men seriile 1 si 2 ca seria 3 n-am vazut-o nici eu...
Pe langa niste cursuri de matematici (care nu se invata din serialele Star Trek), vad ca ti-ar mai trebui si niste cursuri de gramatici elementare. Mai intai invata sa pui cratima corect, si apoi da-mi mie lectii despre viata.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.09.2006, 16:37:04
Tiberiu_Rusu Tiberiu_Rusu is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.09.2006
Mesaje: 31
Implicit

trebuie sa-ti asumi responsabilitatea pentru ce ti-a trecut prin cap.

si asta pentru toata lumea. asumati-va responsabilitatea fratilor pentru porcariile pe care le faceti, nu dati vina pe Satan.. si pentru ce ati facut bine... tot voi sunteti responsabili, nu dati "vina" pe Dumnezeu.

trebuie sa te intelegi pe TINE. trebuie sa stii ce se intampla in capul tau si de ce. si apoi sa faci sa se intample dupa cum vrei tu, adica sa te controlezi. astfel nu vei mai fi nevoita sa faci ca un copil mic si sa dai vina pe un personaj din basme ori de cate ori o dai in bara.

P.S. pentru acea cunoastere a mintii tale, si nu numai a tale, iti recomand NLP. Programare Neuro-Lingvistica. dar probabil ca n-ai tu interes pentru asa ceva, vrei doar calea usoara again and again and again and again..

dau cu sanatate pentru voi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.09.2006, 16:49:17
crina crina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2006
Mesaje: 5
Implicit

Iti multumesc pentru recomandarile tale, insa nu era vorba despre nici o porcarie pe care am facut-o. Eram la mare, in vacanta cu prietenii. Era vorba doar de ceea ce mi si intampla continuu in acel loc. Oricum, nici nu banuiam ca mesajul meu ar putea atrage altceva decat rautate si replici ironice din partea oamenilor de rand, si eu nu de la ei caut ajutor. De la cine cautam, am primit, in mesageria mea personala. Asa ca sugerez oricui mai vrea sa arunce noroi pe mine, sa nu se deranjeze, pentru ca raspunsul l-am aflat si nu mai am nevoie de mizeriile nimanui.

Sa va fie de bine!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.09.2006, 18:44:49
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Crina
"Oricum, nici nu banuiam ca mesajul meu ar putea atrage altceva decat rautate si replici ironice din partea oamenilor de rand, si eu nu de la ei caut ajutor. "

Eu cred ca ochiul murdar nu poate vedea decat murdar...iar in alta ordine de idei cred ca ai gresit site-ul sau Forumul...aici sunt in general oameni de rand,crestini mai mult sau mai putin simpli...te sfatuiesc sa mergi sa ceri sfaturi pe alte forumuri cu oameni de nivelul tau...sincer ma si mir ca ai putut sa te injosesti apeland la ajutorul nostru....
Cat despre mine, ma simt grozav in situatia in care sunt iar cu privire la una ca tine nu pot sa spun decat ca ,in final ti-ai aratat adevarata fata si pt asta nu pot decat sa te compatimesc....
Acestea fiind spuse ,cred ca voi incheia comunicarea cu asemenea persoana....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 16:14:15
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 17:02:01
Se intampla din nou... Hector Biserica Romano-Catolica 176 21.09.2011 13:00:04
Ce se intampla cand nu se poate scana codul de bare? BogdanF2 Generalitati 2 26.01.2009 14:47:43
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 20:34:45