Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.03.2010, 22:04:19
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit anna21

Buna Anna21,

te poti mantui "oriunde", prin oriunde m-am referit in orice conditii de spatiu sau loc te-ai afla, in mijlocul pacatului inconjurat de musulmani sa zicem, sau inconjurat de stilisti, daca tu te tii de biserica ortodoxa si respecti legile lui Dumnezeu atunci te poti mantui "oriunde" te-ai afla. De ce spun asta, ptr ca pe site-uri similare ortodoxe din SUA, forumuri ortodoxe etc, duhul ortodox e efectiv autentic, umilinta, credinta totala, ducerea crucii, pocainta, incredere si traditionalism ortodox autentic; comparativ cu multe opinii eretice si cu multe indoieli credinta pe care le vad exprimate pe acest site realizat de o tara majoritar ortodoxa.

Crestinismul ortodox rasaritean este singura religie din lume care iti poate aduce speranta mantuirii, cititi link-ul Sf Ignatie Briancianinov pe care vi l-am trimis despre asta, si va voi mai trimite si altele



Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ma bucur ca ai venit pe forum..

Discutiile despre calendar pe alte threaduri m-au pus si pe mine pe ganduri. Fara indoiala schimbarea calendarului este o manevra ecumenista.. si atunci este firesc sa-ti pui intrebari.
O sa ma uit pe linkurile tale.

(nu stiu daca te poti mantui oriunde.. ca Lot, cum spui tu.. In afara Bisericii eu nu pot vedea mantuire. Evident la Dumnezeu toate sunt posibile, dar daca noi cu buna stiinta ne dezlipim de Biserica Ortodoxa si de dreapta credinta, ne indepartam de mantuire. O sa primesc pietre in cap pentru aceasta afirmatie. Dar asta cred eu acum).
__________________
"Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da. Cauta si vei gasi.", Noul Testament
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.03.2010, 23:35:41
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Draga Antonio,

Nu-mi gasesc cuvintele sa-ti raspund efectiv, nu stiu cum s-o dau ptr ca am simtit o mare frustrare in cuvintele tale, ura chiar pot spune si o dorinta efectiva de a-ti impune cu forta parerile tale, aducand drept argumente niste citate (eu cred ca multe fabricate de stilisti ptr a-i tine pe membri acolo, ma refer la citatele scrise de Sfinti Parinti din Muntele Athos).

Cred ca toti am realizat ca esti stilist, asta este treaba ta ca nu noi vom raspunde ptr tine si ptr faptele tale, dar nu vad duhul blandetii in cuvintele tale, duh dupa care ne recunoastem noi intre noi crestinii care beneficiem de Duhul Sfant, se spune ca pomul dupa roadele sale il recunosti.

Inainte de a raspunde unui mesaj, politicos este sa citesti acel mesaj, ai deschis tu oare site-ul pe care ti l-am trimis al Manastirii Pantokratoros din Sfantul Munte Athos, site care are drept scop inlaturarea tuturor ereziilor din credinta ortodoxa, site la dezvoltarea caruia participa TOATE!! manastirile din Sfantul Munte Athos, inclusiv Vatopaidi, Marea Lavra etc? Ai citit tu acolo pe acel link, nu citate adunate de prin site-uri stiliste, ci pozitia OFICIALA a Sfantului Munte Athos legat de catolicism, protestantism, budism, yoga, hinduism, iudaism, islamism, STILISTI!! ? Toti la un loc sunt considerati eretici, si acolo sunt date ARGUMENTE!! o gramada legata de minuni Dumnezeiesti inregistrate in Sfantul Munte Athos demonteaza orice alta intrebare sau pozitie personala cum ca ar mai exista MACAR PUTIN! Duh Sfant in aceste biserici. Pozitia Sfantului Munte Athos, in care intra NEGRU PE ALB, e un link intreg despre Stilisti separat, cu minuni si cu citate din Sfinti Parinti, si apoi pozitia Sfantului Munte sa "va feriti ca de foc de stilisti ca va pierdeti mantuirea", Sfinti care-au fost rapiti la cer cu duhul in timp ce cereau raspuns la intrebarea daca cei cu calendar nou sunt eretici sau si-au pierdut mantuirea sau Duhul Sfant, si daca nu-i mai bine sa treaca la stilisti, si asta este pozitia Sfantului Munte Athos dragul meu, sa ne ferim de stilisti ca de foc ca ne pierdem mantuirea.

Vezi tu, Biserica Ortodoxa Romana sau Greaca n-a pierdut Duhul Sfant din Sfintele Taine, asta spune si Sfantul Munte Athos, ci a ramas la fel, pe cand Sfantul Munte Athos spune in "Declaratie contra Ecumenismului" si pe tot parcursul acelui site, ca nu exista urma de indoiala ca toate celelalte biserici crestine sau nu (inclusiv stilistii) au pierdut ORICE!! urma de Duh Sfant din Sfintele Taine, iar acest raspuns dupa cum stii si tu il obtin prin mari posturi, rugaciuni si cercetari foarte atente, acolo ei sunt rupti de lume, unii stau prin pustie, prin paduri, ei nu "mangaie" cu vorbe orgoliul nici unui Patriarh, ei spun ADEVARUL si numai adevarul, ptr ca scopul lor singur e mantuirea si-atat, si ce spun e bun spus si cercetat.

Tu esti liber sa crezi orice, dar eu sa fiu in locul tau as cerceta si partea cealalta, mergi tu cu ochii tai in Muntele Athos si intreaba, scrie pe email pe site-ul pe care ti l-am trimis al Sfantului Munte Athos si intreaba TU, nu ce gasesti pe-aici pe site-ul stilistilor, si-o sa vezi cu ochii tai raspunsul lor, gandeste-te ca e o problema serioasa aici, e vorba de mantuirea ta vesnica nu de o intrebare gen daca sa port fusta pana la genunchi sau pana jos.

Ca intr-adevar calendarul nu a fost bine c-a fost schimbat asta-i altceva, ideea e alta, Patriarhiile au ramas in comuniune, si Rusa si Greaca si Romana si Sarba, asta-i ideea, n-a fost schisma cum au facut catolicii de s-au rupt si-au plecat, sau Stilistii, nu stiu cum sa ma exprim ca sa intelegi, scrie la acesl site si sunt sigura ca te vor lamuri categoric, e ca si cum o familie are 5 membri, unul face un pacat si alege sa traiasca singur sa plece, altul face un pacat dar ramane in sanul familiei si e iertat si familia merge mai departe intreaga fara pedepse, ca la spovedanie, unii din mandrie nu se spovedesc si aleg sa se lupte singuri cu viata, altii raman langa biserica si fac ascultare si chiar de gresesc se impartasesc prin ascultarea pe care o fac, nu stiu cum sa-ti explic. Daca Ierusalimul, Rusii etc, sunt in comuniune cu noi, ne primesc la Sfanta Spovedanie daca mergem la ei, ba ne si impartasesc, daca mergem in Sfantul Munte Athos primim impartasanie acolo, pai un catolic se poate impartasi acolo? Un stilist se poate impartasi in situatia in care Sfatul Munte Athos a emis o pozitie clara ca stilistii sunt la un loc cu ereticii si catolicii? Citeste, documenteaza-te pe ambele cai, nu doar pe una. S-or putea impartasi daca nu spune ca e la stilisti ci spune ca e la rusii din Romania sa zicem, dar stii si tu ca impartasania astfel e foc ptr cel ce o primeste.

Calendarul nu e un idol in sine, ci e facut un idol de catre stilisti, ptr ca (asa zice pe site-ul Sfantului Munte Athos) ca stilistii au impresia ca-i mantuie calendarul, ci ce te mantuie e ascultarea, oare pe Maria Egipteanca care a stat in pustie 50 de ani ptr ca a realizat pacatele sale pe cand era prostituata si n-a avut nici biserica acolo, nici calendar, dar la sfarsit la adus Domnul la ea prin rugaciunile ei fierbinti pe Sf Staret Zosima sa o spovedeasca (ca nu se spovedise niciodata in viata) si sa o impartaseasca, a dobadit sfintenia, ascultarea mantuie, ca ea saraca acolo nici sarbatorile nu stia cand sunt, dar a venit la ea preot ortodox (in sensul ca era biserica crestina veche) si i-a dat Sfintele Taine si asta a mantuit-o, pai daca chema un preot rupt de biserica (Domnul n-a ingaduit asta) nu era in van toata pocainta sa? ca eretici erau si-atunci.

In pustiul egiptului traiau pustnici cu gramezile, botezati si care faceau ascultare de biserica, unii mergeau duminica de duminica la biserica sa ia Sfintele Taine, faceau ore pana la cea mai apropiata biserica, altii am citit in Pateric ca aveau rugaciunea inimii si erau o flacara a Duhului Sfant ei insisi si mergeau rar Duminica ptr ca erau ore pana acolo, aveau viata de pustinicie in desert in rugaciune necontenita si pocainta dar faceau ASCULTARE fara CALENDAR langa ei, si au ajuns Sfinti, iar schimstaici erau si pe vremeea lor.

Vrei sa-ti spun ca pe vremeea pustinicilor, pana acum 1500 de ani Sfanta Impartasanie se lua intr-o mana luai Sfanta Paine (Trupul Domnului) si intr-alta beai din Cupa Sfantul Vin (Sangele Domnului), asa se facea cateva sute de ani, si acum ptr ca au decis toate Patriarhiile la un loc sa le combine ptr ca e foarte greu sa impartasesti atata lume asa, si unii mai scapa pe jos Painea ne pierdem mantuirea? Nu, ptr ca se face ASCULTARE si nu s-a umblat la DOGMELE bisericesti, la fel daca Sfantul Munte ne spune ca nu conteaza calendarul la mantuire, ca nu noi vom da socoteala ptr el, ci conteaza ascultarea in cadrul bisericii si sa nu ne facem nici o problema din cazuza calendarului ci probleme sa ne facem din cazuza stilistilor, pai ne-ar mai fi impartasit pe noi in Sfantul Munte daca ne considerau eretici?

Pe subiectul asta se poate scrie o carte intreaga, dar iti trebuie ochi sa vezi, citeste pe site-ul Sfantului Munte Athos sa vezi "asa zisele" minuni prosetante de vorbire in limbi, cum sunt posedari demonice, sau aparitiile de la Fatima etc, aparitii dracesti cercetate ANI de calugarii din Sfantul Munte, calugari care si ei sunt vizitati de necurat in forma Maicii Domnului sau a Mantuitorului, dare i au niste metode sa verifice o minune, pe loc, si imediat diavolul pleaca si trosneste ceva suparat.

Stiai ca Pr Arsenie Boca e considera Sfant de Sfantul Munte Athos, cauta site-ul manastirii Vatopaidi si citeste acolo despre Sfantul Parinte Arsenie Boca pe nou.

Ai auzit de parintele Ilarion Argatu, cel mai mare exorcist roman, vazator cu duhul, si mare facator de minuni, care spunea la fel "sa fugim de stilisti ca de ...", ale carui moaste sunt la Suceava si care tot pe nou e? Citeste in viata parintelui cum avea o enoriase foarte evlavioasa care provenea dintr-o familie de stilisti, ea era singura care devenise ortodoxa si tot timpul se spovedea cum ca familia ei ii spune sa treaca la stilisti c-o sa-si piarda mantuirea si ea spunea ca nu se duce nici rupta, si era foarte bisericoasa, pana intr-o zi cand s-a spovedit la Parinte ca ea mai are putin si moare si ii e frica, daca nu se mantuieste, si ca au convins-o rudele si ea de saptamana viitoare o sa treaca la ei, parintele a inceput sa planga si sa-i spuna, mai femeie asta-i coada necuratului ca sa te piarda tocmai acum la final, ca pe toti din familia ta i-a castigat si ea nimic, Dupa ce-a murit, parintele a pus rugaciuni la Domnul vreo 7 zile de post negru si rugaciuni neincetate sa-i arate unde a mers sufletul acelei enoriase, si-ntr-o noapte a venit un inger la dumnealui, si dupa ce a cercetat ingerul (ca si cei din Sfantul Munte, cu rugaciunea inimii, cruce etc, nu era prima data cand se intampla asta), ingerul i-a spus "ai pus rugaciune la Domnul sa-ti arate unde-i sufletul lui X si am venit sa te iau sa-ti arat. Si l-a dus in iad, si acolo a vazut-o pe femeie chinuita rau de niste demoni si cand l-a vazut pe parinte a inceput sa strige, parinte scapa-ma ca uite unde am ajuns."

Eu ma rog de exemplu la Sf Matrona pe vechi si la parintele Argatu pe nou, ambii ma ajuta la fel de mult, efectiv, nu pot povesti in cuvinte ce ajutor mare primesc de la amandoi, si ma rog lucruri diferite (ma rog, ajutor in viata).

Sunt atat de multe lucruri de spus dar as scrie o carte, cel mai bine tu decide singur, dar cerceteaza ce ti-am spus mai intai.

Doamne-ajuta!
__________________
"Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da. Cauta si vei gasi.", Noul Testament
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.03.2010, 23:56:48
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Uite aici din nou link-ul de la Sfantul Munte Athos despre stilisti, gasesti mai multe articole acolo, vreo 3-4 link-uri pe tema asta dar in engleza, site-ul e realizat de Sfantul Munte in Greaca, Romana, Rusa, Sarba si Engleza: http://www.impantokratoros.gr/6EFD9747.en.aspx

Stii cand spun Sfintii Parinti din Muntele Athos si de pretutindeni ca nu mai suntem legati de ascultare? Cand se va umbla la DOGMELE bisericii, la slujbe etc, si ei se tem ca asta se va face dupa asa zisul, pregatitul, Sinod Ecumenic al 8-lea, care va avea drept scop unirea tuturor bisericilor crestine intruna, si se va decide modernizarea ortodoxiei prin modernizarea inclusiv a slujbelor bisericesti, vietii monahale etc, atunci ne spun ca suntem liberi de ascultare ptr ca se incalca dogmele bisericesti in slujbe etc si atunci se va pierde Duhul Sfant, nu va mai veni sa sfinteasca Sfintele Daruri, ptr ca Duhul Sfant se pierde prin neascultare sau prin modificarea cantarilor, "de-ai venit sa-ti aduci darul tau la Altar si-acolo ti-ai amintit ca esti CERTAT cu fratele tau, atunci lasa darul tau in fata altarului, si du-te mai intai de te IMPACA cu fratele tau si-apoi adu din noul darul tau la Altar.", ca daca nu te impaci ramane neprimit, cam asa e cu stilistii.

Si cand o fi sa se modernizeze slujbele si sa apara biserica unita, ni se spune ca biserici ca cele de acum vor fi pana la sfarsitul veacului, doar sa le cautam in acele perioade si sa nu intram in cele noi ci sa mergem la cele cum sunt astazi.

Chiar in decembrie am cunoscut un Sfant Parinte din Sfantul Munte venit cu niste Sfinte Moaste la parohia mea, si a slujit SFANTA LITURGHIE, cu preotii nostri.

Oare n-ai vazut tu Sfinti Parinti din Muntele Athos slujind Sfanta Liturghie in Grecia, Grecia care are calendar pe nou? Daca nu, atunci citeste viata unor Sfinti greci din Muntele Athos sa vezi cum veneau prin orase in Grecia (dupa aprobarea calendarului) si tineau slujbe ptr enoriasi, ca femeile n-au voie acolo, exorcizari etc. Pai ai auzit tu de vreun preot din Munte ca vine la stilisti si slujeste cu ei?

Doamne-ajuta!
__________________
"Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da. Cauta si vei gasi.", Noul Testament

Last edited by sofia_78; 05.03.2010 at 00:03:04.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.03.2010, 00:54:29
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Sofia, lasand la o parte presupusa "frustrare si ura" din partea mea sa trecem la subiect! Ai scris mult, si prost din punctul meu de vedere!

In primul meu comentariu pe acest topic, ti-am pus niste intrebari! Doar vorbareala am primit din partea ta, si nici un raspuns la SUBIECT! Asa ca voi incerca din nou:

1) sursa/documentul unde ai citit ca cei de pe vechi s'au lamentat din cauza "anatemizarii din partea BOR-ului"!

2) sursa/documentul unde Patriarhul Ierusalimului de atunci a afirmat ca'i anatemizeaza!

3) sursa/documentul anatemizarii din partea Patriarhiei Moscovei!

Multumesc!


Imi zici de comuniunea cu Muntele Athos! Dar sa vedem situatia din Muntele Athos: manastirea Esphigmenou nu'l comemoreaza pe Patriarh, schitul Sfantului Basil tot nu'l comemoreaza si nici zilotii din pustie!

Imi zici de "Muntele Athos" ca si cum mi-ai zice de Hristos... vezi ca si ei sunt oameni! De exemplu Manastirea Grigoriu a cenzurat pasaje "politically incorrect" din cartea Sfantului Ioan Iacob, din Ierihon catre Sion!

http://traditiaortodoxa.wordpress.co...-bisericeasca/

Aceeasi neo-athoniti au declarat ROCOR-ul, biserica Sfantului Filaret si Ioan Maximovic si Vladica Averchie SCHISMATICA SI FARA HAR!

http://traditiaortodoxa.wordpress.co...ra-granitelor/

Aceeasi neo-athoniti au fost de acord cu evacurea Esphigmenoului si tu imi vorbesti de "vocea infailibila" OFICIALA ATHONITA! Te rog...


Ce face acum "Sfantul Munte" e sa dea din gura, continuand comemorarea Patriarhului eretic din "iconomie"... Adevaratii crestin-ortodocsi ca cei de la Espghimenou CARE NU'L MAI COMEMOREAZA PE PATRIARH AU FOST SI SUNT PERSECUTATI! AU MURIT PERSOANE LA ESPHIGMENOU DATORITA EMBARGOULUI VRUT DE BARTOLOMEU!

Uite aici ADEVARATUL GLAS ATHONIT:

http://traditiaortodoxa.wordpress.co...-la-esfigmenu/

Eu stiu de Sfinti ca papa Nicholas, sau Haralambie CARE AU FOST DE PARTEA VECHILOR-CALENDARISTI, stilisti cum ii chemi tu, si tu dupa schimbarea calendarului AU FOST DE ACORD CU EI!

Si Sfantul Nicolae Velimirovic cand a fost in Sfantul Munte, N'A VRUT SA LITURGHISEASCA CU INOVATORII DE LA VATOPEDU! Dar si aici vei ramane rece...

Ti-am aratat ca Filoteu Zervakos a dat binecuvantare fiului sau duhovnicesc ca sa mearga la "stilisti"! Dar faci si tu ca mihailt: e un fals!


Iarasi imi zice de ascultare: ti-am mai spus ca ascultarea se face pana la erezie! Aduci in discursul nostru "lingurita", (luata din cartea lui Epifanie); ei bine, eu nu inteleg cum un om normal la cap poate face o astfel de comparatie, intre o inovatie masonica, draceasca, anatemizata, care a adus tulburare si folosirea linguritei!


Sa ne intoarcem la ascultare! Observ, ca si tu vezi ascultarea in mod papistas! Ierarhii nu sunt infailibili, si de multe ori o dau in erezie! Atunci, drept-credinciosii se despart de ei!
Asta zic SFINTII PARINTI, SA NE DESPARTIM DE IERARHII CARE PROPOVADUIESC EREZII! Sau Daniel, Bartolomeu, Kiril, s.a.m.d. propovaduiesc Ortodoxia prin acordul de la Balamand sau in CMB?


Vorbesti pe final de Parintele Argatu... acela care zicea sa ne dam cu aghiazma sub brat! Foarte patristic intr-adevar! Vezi ca si Parintele Gheorghe Anitulesei de la Radauti, anti-ecumenist din BOR a combatut "sfintenia" lui argatu...


Si ca sa'nchei, nu comuniunea este importanta ci ADEVARUL! Nu m'ar mira ca tu sa fi in prima linie pentru "ascultare" si atunci cand "oficial", BOR se va uni cu romano-catolicismul!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.03.2010, 00:59:45
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Sf.Ioan Damaschin Ne spune:

Existenta lui Dumnezeu nu este pusa la indoiala de cei care primesc Sfintele Scripturi, adica Vechiul si Noul Testament si nici de multimea paganilor, deoarece, cunostinta existentei lui Dumnezeu este sadita in chip natural in noi. Dar rautatea celui viclean contra firii omenesti a avut atata putere incat a tras pe unii in cea mai absurda si cea mai rea decat toate rautatile, prapastie a pierzarii, anume de a spune ca nu exista Dumnezeu. Nebunia acestora, aratand-o talcuitorul lucrurilor dumnezeiesti, David, a spus: “Zis-a cel nebun intru inima sa: Nu este Dumnezeu” (Psalmi XIII, 1). Pentru acest motiv, ucenicii si apostolii Domnului, intelepti fiind de Prea Sfantul Duh, facand semnele dumnezeiesti prin puterea si harul Lui, au fost inaltati din abisul necunostitei catre lumina cunostintei de Dumnezeu, prinsi de vii fiind cu mreaja minunilor. Tot astfel si urmasii harului si dregatoriei acestora, pastorii si invatatorii, primind harul luminator al Duhului, luminau, prin puterea minunilor si prin cuvantul harului, pe cei intunecau si intorceau pe cei rataciti. Noi, insa, care n-am primit nici darul minunilor, nici al invataturii, deoarece nevrednici neam facut prin inclinarea catre placeri, ei bine, noi vom vorbi putin despre acestea din cele ce ni s-au predat de talcuitorii harului, invocand pe Tatal si pe Fiul si pe Sfantul Duh.

Toate cele care exista sunt sau create sau necreate; iar daca sunt create, sunt negresit si schimbatoare, caci existenta acelora care a inceput prin schimbare va fi supusa cu siguranta schimbarii, fie distrugandu-se, fie schimbandu-se in chip liber. Dar daca sunt necreate, urmeaza ca sunt negresit si neschimbatoare. Lucrurile, care au o existenta contrara, acelea au contrar si felul de a exista, adica insusirile. Si cine nu va cadea de acord cu noi ca toate existentele, toate cele care cad sub simtirea noastra, chiar si ingerii, se schimba, se prefac si se misca in multe feluri! Cele spirituale, adica ingerii, sufletele si demonii, se schimba potrivit vointei libere, care creste sau se micsoreaza, fie in progresul in bine, fie in indepartarea de bine. Celelalte se schimba prin nastere si distrugere, prin crestere si micsorare, prin schimbarea insusirilor si miscarea de la un loc la altul. Prin urmare, fiind schimbatoare, negresit sunt create; si fiind create, negresit au fost create de cineva. Creatorul, insa, trebuie sa fie necreat. Dar daca si acela a fost creat, negresit a fost creat de cineva, si asa mai departe, pana ce vom ajunge la cineva necreat. Asadar, creatorul fiind necreat, negresit este si neschimbator. Si cine altul va fi acesta daca nu Dumnezeu?

Dar si coeziunea insasi si conservarea si guvernarea creatiei ne invata ca exista Dumnezeu, care a urzit acest univers, il tine, il pastreaza si are totdeauna grija de el. Caci cum ar fi putut ca naturile contrare, adica focul si apa, aerul si pamantul, sa se uneasca unele cu altele pentru formarea unei singure lumi, si cum ar putea sa ramana nedescompuse, daca nu le-ar uni o forta atotputernica si nu le-ar pastra totdeauna nedescompuse?

Cine este acela care a oranduit cele ceresti si cele pamantesti, toate cele din aer si toate cele din apa, dar mai vartos, cele dinaintea acestora, cerul, pamantul, aerul, natura focului si a apei? Cine le-a amestecat si le-a impartit pe acestea? Cine este acela care le-a pus in miscare si conduce mersul lor neincetat si neimpiedicat? Nu este oare fauritorul lor acela care a pus in toate o lege, potrivit careia totul se conduce si se guverneaza? Si cine este fauritorul lor? Nu este oare acela care le-a facut si le-a adus la existenta? Caci nu vom da intamplarii asemenea putere! Dar sa admitem ca s-au facut prin intamplare. A cui este oranduirea acestora? Sa o admitem, daca vrei, si pe aceasta. A cui este atunci conservarea si pastrarea lor, potrivit legilor dupa care, la inceput, au fost aduse la existenta? Evident, a altcuiva decat a intamplarii. Iar acesta cine este altul daca nu Dumnezeu?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.03.2010, 03:07:16
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Draga Antonio, nu eu raspund ptr mantuirea ta ci tu insuti, asa ca daca tu alegi in continuare sa cauti argumente ptr erezia ta, e treaba ta, daca nu-ti place asa mult de Pr Ilarion Argatu, atunci iti voi mai da cateva nume de Sfinti care au trait pe calendarul nou in Romania si Grecia iar moastele lor acum stau la mare cinste in manastiri pe NOU din Romania si Grecia, si mai fac si minuni:

Sf Ioan Iacob Hozevitul a fost calugarit in 1933 la Manastirea Neamt, unde in 1936 a fost tuns monah, l-ai auzit vreodata sa mearga la stilisti? Moastele lui fac acum minuni.

Sf Nicolae Planas, preot in Atena pe nou in 1932.

Sf Sava cel Nou, in 1948, in insula Kalimnas din Grecia.

L-as adauga si pe Pr Arsenie Boca mare facator de minuni, care nici nu vroia sa auda de erezii si eretici.

Nu mai spun de Sfintii inchisorilor, ai citit vreodata viata Sf Valeriu Gafencu, mare sfant al inchisorilor comuniste, inainte de 1989? Citeste si poate vezi acolo ce rugaciune a inimii practica si era ortodox pe nou practicant, vorbea intruna de biserica si preoti si calugarie, a vrut sa se calugareasca dar l-au distrus comunistii, facea rugaciunea inimii in celula lui, si-i spunea colegului care se afla in alta celula ce se intampla in celula aceluia sau ce vede acela pe geam cand iesea lumea de biserica, rugaciunea vazatoare cu duhul, dar duhul vine doar la cei ce fac ASCULTARE inca o data.

Si alaturi de Valeriu Gafencu mai sunt si alti sfinti ai inchisorilor exhumati cu sfinte moaste si canonizati. Oare de ce n-au ales ei stilistii?

Si te rog nu mai adresa intrebari care sa-ti justifice tie de ce trebuie sa ramai la stilisti? Si-asa esti convins ca faci bine ce faci, ce nevoie de confirmari mai ai, fa precum crezi, ce poate fi mai anatema decat ca daca merge un stilist in Rusia nu-l impartaseste nici un preot, mai e ceva mai anatema decat asta?

Sanatate iti doresc!
__________________
"Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da. Cauta si vei gasi.", Noul Testament
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.03.2010, 17:06:24
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofia_78 Vezi mesajul
Draga Antonio, nu eu raspund ptr mantuirea ta ci tu insuti, asa ca daca tu alegi in continuare sa cauti argumente ptr erezia ta, e treaba ta, daca nu-ti place asa mult de Pr Ilarion Argatu, atunci iti voi mai da cateva nume de Sfinti care au trait pe calendarul nou in Romania si Grecia iar moastele lor acum stau la mare cinste in manastiri pe NOU din Romania si Grecia, si mai fac si minuni:
Cine vorbeste de ...erezie! Lasa manipularea draga Sofia; nu NOI AM SCHIMBAT SFANTA TRADITIE, nu noi am schimbat calendarul bisericesc, nu noi am facut acorduri cu ereticii, liturghii si rugaciuni!

Dar iti place sa te minti singura! Chiar nu conteaza in ce manastiri stau sfintele moaste! Moastele Sfantului Ambrozie al Mediolanului si Sfantului Nicolae sunt la papistasi!


Citat:
Sf Ioan Iacob Hozevitul a fost calugarit in 1933 la Manastirea Neamt, unde in 1936 a fost tuns monah, l-ai auzit vreodata sa mearga la stilisti? Moastele lui fac acum minuni.
Sa vedem daca e chiar asa cum zici tu, sau cum zice Sfantul:

Însemnăm spre știința tuturor creștinilor ortodocși, de Răsărit,
aceste canoane din Pidalion, că nu-i este iertat nimănui a strica Pascalia,
care este în Psaltire, și a schimba Sfintele Paști și sfintele sărbători de la data lor,
care sunt așezate în calendarul iulian al Sfintei Biserici Ortodoxe de Răsărit.

(Aici clericii năimiți sunt cei înșelați cu înnoirile aflați în slujba masoneriei și a comunismului) [- nota Sfântului Ioan Iacob Românul].

din Sfântul Ioan Iacob Românul Din Ierihon către Sion, ediția Jerusalem, 1999, pg. 561-566.

---

Iată un semn de încurajare pentru bieții creștini râvnitori, carii pătimesc pentru apărarea Sfintelor Canoane și cari sunt luați în batjocură de lumea modernă când pomenesc de Pidalion! (OARE LA CINE CREZI CA SE REFERA SFANTUL? LA CLEOPA&MANDITA CARE HULEAU SI MANIPULAU ASA CUM FACI TU "DEMN" SI ACUM...

Și dacă nu ascultăm de Sfintele Canoane, atunci înseamnă că nu cinstim nici pe Cuviosul Nicodim și nici pe Sfinții Părinți din vechime. Iar hotărârea care au făcut-o pentru canonizare (adică recunoașterea) Cuviosului Nicodim este ca o grămadă de cărbuni aprinși în capul celor cari au hotărât aceasta. Pe marele apărător al Sfintelor Canoane și a vechiului Călindar l-au așezat între Sfinți, iar cartea Sfintelor Canoane și Călindarul vechi îl țin sub picioare!

Tu care ești neîntrecut la sfătuire și prea dulce vorbire, vorbește și acum tainic, la inima Păstorilor duhovnicești de după «Perdeaua Roșie» ca să nu mai facă tovărășie cu Stăpânirea întunericului, ca să nu mai înjuge Biserica la carul sovietic, să nu mai facă slujnică pe Mireasa lui Hristos, care este Biserica.

---

În mânăstire s-a împrietenit cu cei mai bătrâni și mai învățați părinți, cu care discuta despre mântuirea sufletului și problema schimbarii calendarului, care era încă mult discutată atunci și constituia o problemă cheie. S-a împrietenit cu un frate din Bucovina și pe acest frate starețul a hotărât să-l facă călugăr împreună cu alți frați dar el n-a voit, spunând că mai întâi să facă Botezul adevărat prin afundare după cum s-a rânduit prin Sfinții Apostoli, iar nu prin stropire cum se făcea atunci în Bucovina. După ce l-a botezat, a fost făcut și călugăr și cu acesta fratele Ilie s-a hotărât ca să meargă la Muntele Athos, unde se păstrează Calendarul adevărat ortodox. (pagina 15 în ediția greacă).

În toamna lui 1936 pornește spre Locurile Sfinte unde se păstrează Calendarul Ortodox neschimbat moștenit de la Sfinții Părinți ai Bisericii de Răsărit. (pagina 16 în ediția greacă).

După câtva timp a murit Patriarhul Nicodim al României și după obicei toate patriarhiile îi fac parastase la 40 de zile. Când a făcut parastas și Patriarhul din Ierusalim, arhimandritul Victorin îl cheamă să ia parte și pe părintele Ioan, dar nu s-a dus, pentru că Patriarhul Nicodim cât a trăit a persecutat Biserica cu calendarul adevărat Ortodox. Din cauza aceasta, arhimandritul Victorin s-a supărat foarte tare și n-a vrut să treacă pe la Iordan, apoi din cauza războiului a plecat un an în Liban, iar la reîntoarcerea sa, așa fel a făcut încât a trimis la Iordan pe părintele ce fusese mai înainte. (pagina 20 în ediția greacă).

Părintele Ioan ținea foarte mult la respectarea canoanelor Bisericii Ortodoxe de Răsărit, din care pricină a avut mult de suferit.


Din momentul când a fost hirotonit preot în Biserica Sfântului Mormânt și până la sfârșitul vieii, Părintele Ioan n-a slujit împreună cu alt preot. De asemenea, când slujea Sfânta Liturghie, nu punea la Proscomedie pe clericii de care auzise a fi masoni. (pagina 23 în ediția greacă).



http://traditiaortodoxa.wordpress.co...-bisericeasca/



Dar sa vedem draga Sofia, cum mai manipulezi si CE A ZIS UCENICUL SFANTULUI IOAN IACOB, CUVIOSUL IOANICHIE PARAIALA:

La Cucova a fost măcel în toată puterea cuvântului, au fost uciși oameni care nu vroiau nici măcar să se apere; asasinii au fost acoperiți de imunitate: credința se plătește cu sânge. Eu am fost aici – m-am pus cu fața la pământ ca să scap cu viață.

http://traditiaortodoxa.wordpress.co...iacob-romanul/


SA TE VAD DACA AI CURAJUL SA'L NUMESTI "STILIST" SI PE PARINTELE IOANICHIE PARAIALA CARE DUPA CUM VEZI, N'A ACCEPTAT SCHIMBAREA, IN '36 FIIND LA CUCOVA, UNDE NOU-REFORMISTII AU UITAT DE "DRAGOSTE"



Citat:
Sf Nicolae Planas, preot in Atena pe nou in 1932.
After the calendar reform of 1924, when those who maintained the Old Calendar were first being persecuted, Saint Nicholas wanted to serve the Feast of the Holy Prophet Elisseos in the Church dedicated to his name in Athens (it has since been demolished), but decided against it after considering the possible confrontations which might ensue; he arranged, therefore, to serve at the Church of Saint Spyridon in Mantouka instead. However, the next day, June 14 (Old Style), found Saint Nicholas in the Church of Saint
Elisseos, serving the Divine Liturgy in honor of the Holy Prophet.

In great perplexity, his spiritual children asked him why he had changed his mind, to which Saint Nicholas replied with his characteristic simplicity, "...[T]his morning I saw the Prophet and he told me to come here to serve and not to fear anything, because he will watch over me" (Papa-Nicholas Planas, op. cit., p. 54 ).-Eds.]


http://www.holyfire.org/eng/doc_LitHavoc.htm


Orthodox Church in Russia through the Revolution, causing both Churches to stumble in one way or another, and admitting to both a craving for modern ideas and innovations which ultimately shattered the harmony of Orthodoxy throughout the world. How did Papa-Nicholas deal with these apocalyptic events and influences?

When one of his Readers asked him about the controversial Calendar reform, Papa Nicholas replied, "From conviction, the Old, and from obligation, the New!" In other

words, he continued to serve according to the Old Calendar--even when this necessitated serving secretly at night, but he did not leave the New Calendar bishops who had enacted this unlawful change. To the "ecclesiastical politics" of his day he reacted with his characteristic patience, meekness, and with obedience wherever possible without compromising the principles of traditional Orthodoxy.

When his secret serving according to the Old Calendar was discovered he was often reprimanded by the higher authorities in the Church. He always appeared when summoned and took his dressing-down without self-justification, disarming his accusers with his childlike simplicity and forthrightness. His intent was to remain true to his conscience; he did not try to build up a following or in any way stir up the faithful over the issue of the Calendar, although he blessed others to follow his example and to work for the formal reinstatement of the Old Calendar. Over and ever he said to everyone, "Whatever has been done uncanonically cannot stand--it will fall."


Sadly, the Calendar question was never resolved. The harsh and quite unchristian polemics that have become a hallmark of many in the Greek Old Calendar Movement since then are far removed from the behavior of Papa-Nicholas who is championed as the Movement’s founder. One cannot help but wish that his stirring example of charity had been taken more to heart by those that shared his love for the Traditions of the Church in that otherwise worthy movement.

Photios Kontoglou, the great 20th century iconographer of Greek Orthodoxy, himself a lover of the Church's Traditions, wrote that "for Christians there does not exist a more effective teaching than reading the life of a saint--especially that of one who has lived in our own time and Who, by his own life, was manifested as a saint without fanfare." Papa Nicholas has been described as "a living sermon." In his life we find not only a lesson in dealing with some of the unprecedented difficulties facing the Church today, but also a criterion by which we may measure our own behavior as Orthodox Christians, wherever we are, whatever our circumstances, no matter what scandals, temptations, or trials come our way.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.03.2010, 17:06:54
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
Sf Sava cel Nou, in 1948, in insula Kalimnas din Grecia.
[b]The first is Saint Savvas the New ( 1948), who followed the Old Calendar during his many years on Mount Athos and in Jerusalem. However, he reposed in the Convent of All Saints on Kalymnos, a convent which out of obedience to the local Bishop had adopted the New Calendar. [b]Nonetheless, when Saint Savvas reposed on April 7 (New Style), one of the nuns was granted a vision of his soul ascending to Heaven, in which she heard him chanting, "Announce, O earth, great joy"-a hymn for the Annunciation, a Feast which the Old Calendarists at that very time were celebrating (see Constantine Cavarnos, St. Savvas the New [Belmont, MA: Institute for Byzantine and Modern Greek Studies, 1985], p. 78).[/quote][/quote]

Dupa aceasta minune, acele maici S'AU INTORS LA VECHIUL CALENDAR, LA CALENDARUL SFINTILOR PARINTI!

Citat:
L-as adauga si pe Pr Arsenie Boca mare facator de minuni, care nici nu vroia sa auda de erezii si eretici.
Facatori de minuni au si romano-catolicii si coptii si protestantii... Daca nu esti in Dreapta-Credinta poti sa faci cate minuni vrei...

Citat:
Nu mai spun de Sfintii inchisorilor, ai citit vreodata viata Sf Valeriu Gafencu, mare sfant al inchisorilor comuniste, inainte de 1989? Citeste si poate vezi acolo ce rugaciune a inimii practica si era ortodox pe nou practicant, vorbea intruna de biserica si preoti si calugarie, a vrut sa se calugareasca dar l-au distrus comunistii, facea rugaciunea inimii in celula lui, si-i spunea colegului care se afla in alta celula ce se intampla in celula aceluia sau ce vede acela pe geam cand iesea lumea de biserica, rugaciunea vazatoare cu duhul, dar duhul vine doar la cei ce fac ASCULTARE inca o data.

Si alaturi de Valeriu Gafencu mai sunt si alti sfinti ai inchisorilor exhumati cu sfinte moaste si canonizati. Oare de ce n-au ales ei stilistii?

Si te rog nu mai adresa intrebari care sa-ti justifice tie de ce trebuie sa ramai la stilisti? Si-asa esti convins ca faci bine ce faci, ce nevoie de confirmari mai ai, fa precum crezi, ce poate fi mai anatema decat ca daca merge un stilist in Rusia nu-l impartaseste nici un preot, mai e ceva mai anatema decat asta?

Sanatate iti doresc!
Am citit viata lui Valeriu Gafencu! Am citit si viata lui Anton Durcovic, am citit si vietile episcopilor si preotilor romano-catolici din inchisorile comuniste (eu fiind romano-catolic inainte)! Exact ce zici tu acolo, asta ziceau si ei; toti vorbeau foarte frumos despre Dumnezeu, despre iubire, despre suferinta! Dar la ce e buna iubirea si suferinta daca nu e'n Dreapta Credinta?

Ascultare... ti-am spus ca ORTODOCSII (tu poate esti ortodoxa "oficial" dar de mentalitate esti papistasa, vazand ca numa' la ei papa e infailibil) RUP COMUNIUNEA CU IERARHII CARE PROPOVADUIESC EREZII!


Despre ce "alti" sfinti vorbesti? Vad ca ai uitat de "ascultare" si atata timp cat Biserica ta nu recunoaste sfintenia presupusilor sfinti enumerati de tine, n'are rost sa vorbim de "sfinti"!


Nu inteleg de ce ar trebui sa fim in comuniune cu "Rusia", care pentru tine inseamna Patriarhia Moscovei, o grupare schismatica, serghianista dominata de atei!

De ce crezi ca ROCOR-ul Sfantului Ioan Maximovic, Sfantului Mitropolit Filaret, Vladicai Averchie N'A AVUT COMUNIUNE CU PATRIARHIA MOSCOVEI?

Uiti sa zici ca'n Rusia, ORTODOCSII DIN CATACOMBE N'AU COMUNIUNE CU ACESTI SERGHIANISTI DE LA MOSCOVA!


Si, da, oficial preotii din BOR si din PM liturghisesc impreuna; dar neoficial, uite ce se intampla (luat de pe altermedia de la userul Daria, si el din BOR, impotriva "stilistilor"):

4.Nu știu dacă matale ai fost în Rusia , da’ eu am fost și acolo sunt mănăstiri care,când aud de România încep să țipe ca din gură de șarpe:”Romania? Niet! Niet!” aceasta însemnând că nu aveam voie la cazare , masă etc. Nu le păsa că venim de la 4000 de km, “rascolnici, calendar, niet!”.
Mi-au lăsat o greață iremediabilă (situația se întâlnește la călugări, maicile ne-au primit peste tot cu multă dragoste.)
În halul ăsta i-a adus calendarul și habotnicia, niet dragoste, niet compasiune,niște descreierați tipiconali.



Dar de Sfantul Ioan Maximovic ce zici? Cred ca stii ca a avut legaturi cu "stilistii"! Uite aici, Sfantul impreuna cu Episcopul "STILIST" Petros din America:

http://traditiaortodoxa.wordpress.co...arista-greaca/

Cred ca stii ca ROCOR-ul Sfantului Mitropolit Filaret, Vladicai Averchie si Serafim Rose a fost in comuniune cu "STILISTII"...



Si pe final, te intreb din nou:

1) sursa/documentul unde ai citit ca cei de pe vechi s'au lamentat din cauza "anatemizarii din partea BOR-ului"!

2) sursa/documentul unde Patriarhul Ierusalimului de atunci a afirmat ca'i anatemizeaza!

3) sursa/documentul anatemizarii din partea Patriarhiei Moscovei!

Multumesc!

Last edited by Antoni0; 05.03.2010 at 17:09:23.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.03.2010, 17:22:21
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Am uitat sa spun despre Pr Ilie Lacatus, care a murit pe vremea comunistilor, si ale carui moaste sunt in Cimitirul Ghencea frumos mirositoare si fac minuni celor care se roaga cu credinta, probabil va fi sanctificat dupa ce se umple cartea vietii sale cu minuni.

Neamaipomenind de multele vindecari miraculoase din bisericile si manastirile romanesti si grecesti, de icoanele facatoare de minuni, de marturiile miilor de oameni care i-au drumul manastirilor an de an nu ca sunt prostiti de preoti ci ca simt schimbari si minuni in viata lor.

Uitati ce zice Sf Ioan de Kronstadt legat de mantuirea schismaticilor: http://209.85.135.132/search?q=cache...-de-kronstadt/ viziune mantuire schismatici&cd=1&hl=ro&ct=clnk&gl=ro

Cuvantul "Iisus" apare de 99 ori in Coran, uitati aici in engleza o inregistrare a unei predici normale al unui hogea din islam despre Mnatuitorul nostru: www.youtube.com/watch?v=4xyE3ITVb6E

Ca sa nu mai spunem de sutele de arheologi din intreaga lume care au cautat tot pamantul ptr dovezi si au gasit toate cele scrie in Vechiul si Noul Testament.

Un video drag mie, care arata marturiile mai multor oameni care au primit Lumina la Ierusalim, si au vazut-o zburand prin biserica, iar un preot atonit care era necredincios atunci s-a calugarit imediat, filmul e in limba engleza si are aprox 30 min, deci aveti rabdare sa-l vedeti pe TOT, dat pagina in sus pe link pana la film: http://oode.wordpress.com/2009/04/14...ight/#comments

Iar aici viziunea si profetia Sf Ioan de Kronstandt despre cum singurii care se vor mantui vor fi numai cei care vor ramane in credinta ortodoxa de acum, comun acceptata, pana la sfarsit: http://209.85.135.132/search?q=cache...&ct=clnk&gl=ro

Asa ca cine crede ca poate fi caldicel, si poate merge si la asa zisul Sf Anton de la catolici si la magie alba la tanti Vasilica si la manastirea Frasinei atunci sa nu se mire ca merge din necaz in necaz, singur va raspunde ptr faptele lui, si sa nu se-astepte la ajutor de Sus pana ce nu se va intoarce cu inima umilita si tot sufletul sau deplin 100% la invataturile ortodoxe, nu poti fi si cu Domnul si cu Mamona, c-apoi sa stii ca esti lasat in mainile lui Mamona.

Sanatate!
__________________
"Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da. Cauta si vei gasi.", Noul Testament
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.03.2010, 17:45:45
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Draga Antonio, credeam ca te-ai lamurit, dar eu din acest moment cu tine nu mai doresc sa intru nici in conflict nici in discutii, se zice ca daca vezi pe unul ca zice un lucru rau sa-l mustri tu, apoi daca nu se indreapta, sa mai chemi 2-3 si sa-l mustri de fata cu aceia si daca nici asa sa-l spui preotului sa vorbeasca poate asa se indreapta iar daca tot pe-a lui o tine, sa-ti fie tie ca un strain. Din Noul Testament.

Asa ca dragul meu, e viata ta, tu biserica ortodoxa a Rusiei o faci schimatica, Sfantul Munte Athos e vai de capul tau dupa tine, nu mai spun de Grecia si Romania, maine poimaine daca Ierusalimul va zice ceva ii faceti si pe-aceia schismatici, numai voi sunteti cei drepti. Ma intreb cum de ce la schimbarea calendarului n-a trecut nici un mare duhovnic din Grecia si Romania la stilisti, ci numai niste nume cvasi-cunoscute, care s-au luat dupa capul lor si au reactionat la suparare si frustrare cu primul gand ce l-au avut, sa se rupa de biserica, apoi asta se face cu duhul blandetii, sa vorbesti, sa vezi daca gasesti o solutie. Dar sa faci ce-a facut Luther de a vazut lumina el dupa 1000 de ani de crestinism s-a luminat de-odata el si a atras credulii dupa el, si-apoi alte si alte secte s-au rupt cu cate un iluminat in frunte, apoi faceti ce doriti.

Oare stii tu cate minuni se fac la Manastirile Marea Lavra si Vatopedi in Sgantul Munte, Vatopedi e cel putin un colt de rai, cate boli pe patul mortii s-au vindecat acolo. Si sa stii ca nici ele nu-l ridica in slavi pe Patriarhul Bartolomeu, ba dimpotriva, si nici Pr Iustin Parvu nu-l ridica in slavi pe al nostru, dar ce nu intelegi tu este ca acesti Patriarhi inca N-AU CAZUT, n-au schimbat dogmele, sunt pacatele lor si noi nu-i judecam pe ei atat timp cat biserica lor a ramas la fel INCA. Cand o veni vremea om vedea, nu stii tu oare ca oricat de pacatos ar fi un preot, cand incepe Sf Liturghie il acopera Duhul Sfant si o sfinteste? Deci pana s-or schimba dogmele nu noi raspundem ptr pacatele altora, sa stam noi linistiti ca le avem pe-ale noastre.

Eu nu stiu cine e acea usere, iti pot spune ca in Rusia la manstirile care se viziteaza (cele mai importante din Rusia) toate primesc pe romani, ii spovedesc daca stiu limba sau in engleza si ii si impartasesc dragul meu daca ai dezlegare de la duhovnicul tau, si la fel e si la Ierusalim. La manstirea cu moastele Sf Matrona, Sf Kuksa, Sf Seraphim de Sarov etc, eu nu stiu ce cvasi-monahi pe-acolo isi exprima parerile proprii, dar crede-ma ca nimeni din monahi si preotii de-acolo nu si-ar risca propria mantuire impartasind un eretic daca ar fi sa fie asa, ci eu impartasesc in cunostinta de cazuca, ptr ca Sfintii si batranii si monahii si preotii sfinti s-au rugat sa primeasca raspuns la intrebarea asta si raspunsul a fost ca suntem egali cu ei, si ca socoteala vor da cei ce nu cerceteaza singuri sa vada daca nu cumva stilistii ii aburesc ca sa ramana la ei ca sunt schismatici.

Deci sanatate inca o data si cu asta e ultimul meu post catre tine, ca tu tot pe-a ta o tii, si nici macar nu vrei sa cercetezi si partea cealalta.
__________________
"Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da. Cauta si vei gasi.", Noul Testament
Reply With Quote
Răspunde

Tags
catolicism, dumnezeu, judecata, ortodoxie, profetii

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exista dumnezeu? alexdu Generalitati 118 17.01.2011 14:02:21
Dumnezeu, exista sau nu? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 19.11.2010 21:11:56
Exista sau nu Dumnezeu vlad79 Teologie si Stiinta 236 23.11.2008 19:19:01