Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.11.2009, 17:12:17
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, va repet, nu e vorba de nici un amagitor, cum insinueaza Florin-Ionutz nevenindu-i sa creada ca nu sunt deacord cu parintele Papacioc shi Plamadeala, dar chiar daca ash vrea, nu am cum fi, caci Talismanul e sigur Adevarat iar Visul Maicii Domnului e o proorocie data in vis sau voi negati puterea ca Maica Domnului sa primeasca darul Duhului Proorociei?

shi nu am zis ca parintele se inseheala in toate ci ca in foarte multe are sigur dreptate dar in problema asta se arata Judaist... shi ca atare nu pot sa-l aprob, cu atat mai mult cu cat sunt sigur ca nu are dreptate caci nimeni nu este infeilibil nici macar parintele Papacioc... dar am zis ca fatza de mine el este mult mai aproape de Hristos... dar in privintza asta se inshala... caci socotelile shi demonstratziile sunt greshite caci se insinueaza ca ar fi avut nevoie sa shtie de la dreptul Simion ce urmeaza sa se intample cand defapt ea shtia cu mult inainte... dar dreptul Simion a aratat ca era shi el in Duhul, cand a marturisit 'o sabie itzi va strapunge inima' era vorba de Cuvantul lui Dumnezeu shi nu numai de rastignire deci Duhul proorocitor era shi pe termen lung... iar Maica Domnului avea Duhul lui Dumnezeu care o umbrea deci cu sigurantza daca ar fi cerut lui Dumnezeu i s+ar fi aratat shi despre sf Pavel shi sf Petru... deci eu tind sa cred ca Visul Maicii Domnului este perfect Adevarat... dar nu ma pot pronuntza cu sigurantza decat despre Talisman... care chiar daca are gresheli minore, e de la Dumnezeu...

shi cum nu am zis sa ma credetzi neaparat ca doar nu am pretentzii de infailibilitate ci am zis mereu ca sunt doar un mare pacatos mirean din BOR, v-am adus argumente valide de ce cred asha sau invers shi pentru ce am contrazisisis pe un sfant parinte pe care il apreciez shi asta nu inseamna neaparat ca 'te lasi ademenit si prins tot mai mult in capcanele amagitorului' cum insinua Florin-Ionutz ca ash mintzi...

deci suntetzi liberi sa credetzi shi sa cercetatzi scripturile ca sa gasitzi unde se vorbeshte despre Hristos... despre Cuvantul lui Dumnezeu, despre Noul Ierusalim shi despe tzara stralucirilor... (nu ma refer la mine, ci 'este Unul aici mai mare ca Templul shi ca Altarul')

deci nu va indemn sa nu-l credetzi pe parintele Papacioc ci va indemn sa nu-l credetzi infailibil... ca nimeni nu e infailibil... ci cu totzii ascultam mai mult sau mai putzin de Dumnezeu... unii cazand e drept in capcana infailibilitatzii shi mandriei... dar in multe il putetzi urma linishtitzi ca doar shi eu il urmez pe cat pot... shi cum nu pre pot mare lucru... nu imi pun nadejdea in mine insushiri...

Last edited by vsovi; 30.11.2009 at 17:31:33.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.12.2009, 11:31:12
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Apocrife, eretice, tocmai pt ca nu se incadreaza in linia si in spiritualitatea crestina si ortodoxa, ci mai degraba duce a magie
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.01.2010, 20:18:17
cozymin cozymin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2009
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Talismanul e adevarat dar shi Visul Maicii Domnului cred ca poate fi adevarat:

"Aceasta rugaciune s-a gasit la prea Sfantul mormant al Prea Sfintiei de Dumnezeu Nascatoare si pururea Fecioara Maria , care talmacindu-se din greceste ,s-a tiparit in romaneste de mai multe ori ,cuprinzand si urmatoarea preacuvantare:
Aceasta rugaciune cine o va citi cu credinta in toata ziua o data si o va purta la sine acela cu puterea lui Dumnezeu cel in trei fete preaslavit si cu ajutorul Prea Sfintei de Dumnezeu Nascatoare va fi pazit de toate relele si nu se va tine de inecare in rauri sau in mare, nici nu va muri de vreo moarte cumplita si de boala , isi va afla mangaierea sufletului sau si insanatosire.
Femeia insarcinata de o va citi in toate zilele, va naste cu usurinta ,iar cei asuprite isi vor dobandi dreptatea .C el ce va fi suparat de dusmani si de duhul necurat ,se va izbavi, si la sfarsitul vietii sale ,cu trei zile inainte de moarte sa ,va vedea in somnul sau pe Prea Sfantul de Dumnezeu Nascatoare ,cu ale carei rugaciuni , Hristos Dumnezeule mantuieste-ne pe noi . Amin

Visul ce a visat Nascatoarea de Dumnezeu mai inainte de a se rastigni Domnul nostru Iisus Hristos .
Dormind Prea Sfanta Fecioara de Dumnezeu Nascatoare in muntele Eleanului ,cand a fost ,in cetatea Betleemului, a venit acolo Domnul nostru Iisus Hristos si a intrebat-o : Maica mea Prea Sfanta dormi?
Iara ea a zis : Fiul meu prea dulce si prea frumoase Iisude am fost adormita si iata ca am visat strasnic vis pentru Tine .Si am zis Domnului : Spune ,maica mea ,visul ce ai vazut , si ea a zis : Fiul meu prea dulce ,am vazut pe Petru in Antiohia si Roma si pe Pavel in Damasc ; iar pe tine te-am vazut in cetatea Ierusalimului rastignit pe cruce ,langa doi talhari.Carturarii,fariseii si necredinciosii de faimandu-te foarte ,te-au batjocorit si descult te-au judecat ,si cu otet te-au adapat cu trestie si cu toiag peste cap te-au batut ,si in sfantul obraz te-au scuipat ,si cununa de spini pe capul tau au pus , si unul din ostasi cu sulita in coasta te-a impuns ,din care indata a iesit sange si apa.

Soarele s-a intunecat si luna in roseata s-a schimbat.Catapeteazma biseticii de sus pana jos in doua s-a despicat , intuneric mare s-a facut peste tot pamantul ,de la al saselea pana la al noualea ceas Iosif si cu Nicodim mi se parea ca te coboara de pe cruce si cu giulgi curat te-au infasurat ,si in mormant te-ai pus si in iad te-au pogorat si usile cele de arama le-ai sfaramat si zavoarele cele de fier le-ai zdrobit ,pe Adam si Eva scotandu-i afara si inviind a treia zi te-ai inaltat la ceruri si te-ai pus de-a drapta Tatalui . Iar Domnul a zis : Maica mea Prea Sfanta adevarat vis ai visat si acestea toate voua sa le patimesc pentru neamul omenesc .Si de va scrie cineva visul tau si il va tine de la sine ,il va purta in casa sa si il va pastrs de cea casa dracul nu se va apropia si pe duhul cel necurat il va goni si ingerul lui Dumnezeu va sta tot deauna langa dansul ,de-o dreapta si de navalirile si supararile dinspre oanenii cei rai va fi mantuit , si la drum de va calatori si va avea acest vis pe langa sine, acel om nu se va teme de grindina ,de tunet ,de fulger si va fi langa dansul indreptand calea lui ori incotro va merge .La dreapta judecata va afla mila si la iesirea sa din viata ma voi arata acelui om din preuna cu tine ,Maica mea si ingerul meu va lua sufletul lui ducandul in imparatia cerurilor ,veselindu-se acolo cu tate dreptii ,care din veac bine au placut mie. Amin
O pea sfanta Doamna si Stapana Fecioara de Dumnezeu Nascatoare , prineste nevrednica mea rugaciune si ma pazeste de moarte napraznica si-mi draruieste pocainta inaintea sfarsitului meu. "


deci cred ca este perfect Adevarat shi Parintele Plamadeala shi Papacioc, parintzi shi fratzi in Domnul, sfintzi ce condamna aceste scrieri se inshela caci vorbesc de o superstitzie shi ca a marturisit dreptul Simeon shi ca nu avea nevoie de vise...

dar tot ce shtia de la prooroci, astea toate pot sa nege VISUL PROOROCITOR AL MAICII DOMNULUI? POT SA NEGE CE II DADEA DUMNEZEU preasfintei Fecioare Maria pururea fecioara?

deci Atat Talismanul cat shi Visul Maicii Domnului cat shi celelalte scrieri apocrife nu sunt superstitzii shi nici inshelari diavoleshti ci sunt rugaciuni, unele cu gresheli, e drept dar Iisus Hristos Domnul le iarta cu sigurantza...

deci Sa nu-i credetzi pe monahii shi ierarhii care incearca sa anatemizeze aceste scrieri... oricata dreptate ar avea in diferite alte probleme...

aici, in condmnarea aceasta, in incercarea de a arunca lucrurile in nebuloasa superstitziilor eu nu creed ca au dreptate... deci sa nu-i credetzi!

in altele da... fiindca spun multe adevaruri...

deci cum nu sunt infailibili zic clar shi raspicat SA NU-I CREDETZI!

atentzie, nici eu nu sunt infailibil!

(rog sa ma ierte sfintziile lor shi Domnul daca afla ca i-am contrazisis pe smeritzii shi inaltzii mei fratzi preotzi monahi shi monahii)
Nu sunt adevarate! Sunt scrieri ce tin de superstitie, magie si alte nascociri babesti!
Mantuirea sta in Biserica si Sfintele Taine nu in tot felul de biletele si scrisorele!!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.01.2010, 20:52:44
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Mai Vosvi tu ai o problema cu darul proorociei. Asta e lipsa de credinta la tine, sa crezi in talisman, in nu stiu ce vis. Insusi cuvantul talisman are origine draceasca. Domnul sa ne ajute!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.01.2010, 21:35:50
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Adica Maica Domnului avea nevoie de un vis ca sa stie ce se intampla cu Fiul Ei?! Mi se pare o aberatie si multi poarta talismanul sau visul ca pe ceva sfant,uitand de fapt ca Dumnezeu e Cel care ii apara!
Proorocul Simeon a vestit Maicii Domnului faptul ca prin sufletul Ei va trece sabia, profetie implinita cand Domnul nostru Iisus Hristos era pe Cruce!
Oare Domnul Iisus Hristos nu putea sa Ii spuna Maicii Sale ce urma sa se intample, trebuia sa viseze?! Mi se pare o madalitate de a uita de adevarata rugaciune si a inlocui Dumnezeul adevarat!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.01.2010, 14:51:34
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit ce ash putea sa mai zic?

nu sunte eretice nici talismanul nici visul, nici scrisorile (epistolele) lui Dumnezeu... dar voua va place mereu sa bagați de vina... mult mai inainte de a deschide bine ochii și a incerca sa va lamuriți... așa ii place omului sa rasplateasca binecuvantarile și Cuvintele sfinte... cu fumuri și contraziceri fara nici o baza... un fel de burteli evidente ale ceriadului...

deci subliniez ca argumentația pro sau contra lasa de dorit, iar Talismanul și Visul MD sunt adevarate chiar daca au greșeli... iar Domnul mai iarta din greșeli... dar nu poți susține ca sunt minciuni sau inșelaciuni dracești... asta nici intr-un caz... deoarece:

-talismanul este ca o superstiție dar e de la Domnul, ca o credința dar e de la Domnul, e ca un secret la purtator, ca o rugaciune dar e de la Domnul pe cand caile idolești oricat de perfecte ar fi in forma, imbracate in haine de oi sau in rugaciuni multe și nesfarșite, multe sunt smintite sau sunt de la draci... iar acolo nu bagați de seama ci vedem pe TV tot felul de madame omizi și gentlemani scamatori care vorbesc și ghicesc aiurea in stele sau cafea sau in criza economica sau in tot felul de pandemii și acolo nimeni n-are nici cea mai mica obiecție... ci cu toții se arata creduli... iar aici sariți ca sa scoateți paiele din Talisman sau din Visul MD... dar daca ne-am uita in lume sau la psihanaliza sau la aia ce se ocupa cu visele și cu psihologiile, sau prin carțile alea "științifice" și oculte pe care le studiaza copiii, acolo sa vezi ce ai sa gasești, mari grozavii pardon grozamorți, și cu alea ziceți ca nu-i bai daca le credeți, pe aia absurzii ii credeți cu toții fara probleme, fara macar sa va puneți problema serios... ci zeci de ani le studiați tampeniile dar acolo nu cârtește nimeni, acolo toata gLumea merge docila... poi sigur ca e chiar frumos la vale pe derdeluș... nu+i așa? dar jos s+a topit zăpada de la focul gheenei și slalomul special se termina in balltoaca cu mocirla... in noroi... printre pisici... negre.

deci pana la urma am impresia ca voua nu va place deloc sa va lamuriți facandu-va in prealabil cruce, pecetluindu-va așa cum ne-a invațat parintele Papacioc, ci mult mai mult va place un soi de naivitatea care da dreptate minciunii, strambatații sau chiar rautații cinice... sadice... propagați ca orbii condamnarea a ceva ce nu era de condamnat sau era de condamnat doar ca nu este perfect desavarșit, pentru ca s-au gasit 1 sau 2 paie la tona de aur... iar dincolo, in tona de pacura se gasesc 1 sau 2 paie de aur și voi va indragostiți de tona aia de pacura care daca o sa ia foc o sa trozneasca și paiele alea care vi se pareau ca sunt de aur dar erau contactele la focosul nuclear... și v-ați lasat pacaliți...

nu vreau sa intru in amanunte, cine crede așa bine, cine crede invers e treaba lui sa se lamurerasca...

dar Talismanul și Visul MD sunt adevarate, reale chiar daca mai or fi avand și greșeli, dar in esența, partea grea, in apa grea, in adancime sunt valabile caci

Dumnezeu scrie mereu oamenilor și credincioșilor epistole și scrisori pe care cei ce le primesc le poarta in suflet și prin buzunare ca un Talisman Sfant și Ocrotitor

iar Visul MD e foarte plauzibil sa fie Adevarat, și se poate chiar Domnul Iisus Hristos sa afle de la MD cum avea sa moara și cum avea sa moara sf Pavel și sf Petru pentru Credința, chiar daca Domnul știa și El de la Tatal și sf Duh, deci chiar daca știa ca merge ca sa fie dat in mainile oamenilor vameși și păgani, caci tot VT vorbește despre Mesia care va patimii amarnic de la omul rau, viclean și necredincios... deci prima care a știut exact cum va fi precis a fost Maica Domnului... de la Tatal... iar apoi sfinții ascultand au implint și au baut paharul durerilor... din dragoste... pentru oameni... pentru copii... pentru noi... intru nadejdea sfintei invieri de apoi.

deci incaodata va repet: chiar daca are dreptate de foarte multe ori, nici ciocul Papaciocul nu e infailibil... Domnul gasește pana și ingerilor motive de pocaința și le dovedește greșelile in care lincezesc... deci nu e de mirare ca mulți din ierarhi o sa se mai inșele mereu pe ici pe colo... in trebile esențiale... dar nu-i lasa Domnul fara prooroci și ei se indreapta... firește daca nu-i bate și nu-i ucide cu pietre...

Last edited by vsovivi; 12.01.2010 at 15:26:31.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.01.2010, 15:28:55
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu pot sa spun ce mi s-a intamplat in urma cu 11 ani de zile,cand treceam prin niste incercari grele,inclusiv o afectiune fizica oarecum superficiala,dar care imi pricinuia mari neajunsuri si nu reuseam sa o vindec cu nimic.Eram intr-o stare sufleteasca deplorabila,refuzam sa mai ies din casa.Asta a fost pana intr-o zi cand rugaciunea "Visul Maicii Domnului" mi-a cazut in maini si am inceput sa ma rog din tot sufletul.
A doua zi,printr-un concurs de imprejurari,un calugar ce tocmai venise de la Muntele Athos ne-a calcat pragul casei,probabil mai mult si la rugamintea mamei mele care ajunsese disperata.
Era intr-adevar un om deosebit,nicidecum portretul unui om anost si sever care iti face capul calendar cu tot felul de predici,asa cum imi imaginam eu cu mintea de adolescenta de atunci,care mi-a vorbit de la suflet la suflet,m-a dojenit blajin pentru disperarea mea exact cum ar fi facut-o un frate mai mare,a si glumit cu mine si,cel mai important,mi-a redat speranta.
Nu a stat mult sa discute cu mine,maxim 20-30 de minute,dar in acel interval a reusit sa aduca vindecare si speranta in sufletul meu cat nu reusisera in atatea luni nici una din persoanele apropiate mie.
Am continuat sa corespondez cu el multa vreme si in toate scrisorile sale mi-a dat multe sfaturi de folos.Imi pare rau ca am pierdut legatura cu el...
Dupa intrevederea cu calugarul,a doua zi,un medic mi-a dat prescris un medicament care m-a vindecat in doua zile,ce nu reusise nici un alt tratament pana atunci in luni.Toate lucrurile si intreaga mea viata au revenit la normal.
Am divagat putin de la subiectul initial,insa,eu chiar am simtit ajutorul real al Maicii Domnului in acele momente,atat in suflet,cat si concret in cele doua fapte ce au urmat acelei rugaciuni.
Sunt deasemenea convinsa de un lucru,ca nu atat textul rugaciunii este cel ce ajunge la ceruri,ci ceea ce transmite sufletul nostru in acele momente cand ne rugam.
Atat am avut a spune,pentru ca realmente am simtit sa va impartasesc asta atunci cand am vazut titlul acestui topic.

Last edited by heaven; 12.01.2010 at 15:30:56.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.08.2010, 17:46:03
unpaharcuapa's Avatar
unpaharcuapa unpaharcuapa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Si eu impartasesc aceeasi parere despre "Visul Maicii Domnului" fiindca si familiei mele i-a ajutat foarte mult.Fiecare crede ce vrea.Totul se intampla acum cca noua ani.Sora mea mai mica a intrat intr-o incurcatura mare si nu mai gaseam nici o salvare...ne cuprinsese pe toti din familie disperarea si nu mai gaseam nici o scapare.Intr-o zi am ajuns la munca si mi-am rugat colega de servici sa ma ajute (sa-mi tina locul)si sa ma lase sa citesc Visul Maicii Domnului si Acatistul Sf Mina erau singurele mele rugaciuni pe care le aveam atunci.Asa am inceput si timp de vreo cateva zile numai asa m-am rugat...au trecut zilele si intr-o noapte am un vis ciudat...eram in pat,in dormitorul meu,cu sotul alaturi...el nu se trezise parca era ceva intre somn si realitate...la un moment dat au inceput niste voci care sopteau inncontinuu...stiu ca la un moment dat m-am ridicat si foarte suparata am dat cu pumnul in lada de la pat si am "strigat" ca vreau sa spun si eu ceva si sa ma lase sa spun!...aceleasi voci care sopteau parca se ridicau in tonalitate...la un moment dat s-a lasat tacerea si am auzit"sss...sss...sss...stai linistita ca totul o sa se rezolve...nu te mai necaji.."...atunci m-am trezit...sotul dormea de parca nimic nu se intamplase insa mie imi batea inima sa-mi sara din piept.Mai tarziu intr-adevar a venit si rezolvarea insa eu abia atunci am inteles ca mesajul primit in somn era de la Maica Domnului.Soaptele erau rugaciunile mele pe care le spuneam si mesajul a fost rezolvarea.Eu nu vreau sa conving pe nimeni de acest fapt ca stiu ca multi nu cred si nu ma supar,insa eu cred cu tarie ca atunci cand ceri iertare si te rogi cu tot sufletul tau pacatos pt cei de langa tine,pt tine vei primi iertare si multa ingaduita de la Domnul.Dumnezeu sa va fie alaturi!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.08.2010, 18:09:33
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Aceste carti apocrife au ajuns si la noi prin secta bogomililor(de la vecinii bulgari).
Despre aceasta secta vezi mai multe aici : http://www.crestinortodox.ro/secte-c...lii-72857.html
Orice crestin ortodox care isi cunoaste macar la nivel de incepator credinta(si nu o interpreteaza dupa ureche) intelege cat de nocive sunt aceste carti si ca sunt contrare invataturii sanatoase Ortodoxe.
Cine vrea un talisman bun,sa aiba asupra sa mereu Paraclisele Maicii Domnului si sa le citeasca zilnic si va vedea singur efectul >:d<

Last edited by strajeru; 20.08.2010 at 18:12:16.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.08.2010, 18:35:00
unpaharcuapa's Avatar
unpaharcuapa unpaharcuapa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Pt aceste motive nu imi place sa scriu in forumuri nici bine nu postezi ceva ca vine x si y si spune ca nu faci bine ca nu cutare e bine ca uite acolo e asa si pe dincolo.Mie mi-a tremurat sufletul si nu m-am rugat la alte scrieri ci m-am rugat Fecioarei Maria prin acea carticica si mie mi-a ajutat.Pacat ca nu credem cu tot sufletul si nu vedem cu ochii sufletului ceea ce e printre noi.Doamne Ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Visul Maicii Domnului diana66 Intrebari utilizatori 6 06.01.2013 21:15:02
Slava maicii domnului patricia2006 Generalitati 6 05.07.2012 16:21:19
iconita Maicii Domnului loredana Intamplari adevarate 8 25.09.2010 14:03:34
Psaltirea Maicii Domnului Daniela87 Rugaciuni 42 04.03.2010 12:51:39
Adormirea Maicii Domnului partenie Diverse Sarbatori 20 15.08.2009 21:19:08