Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 01.08.2012, 05:49:56
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum vi se par aceste costume de baie?
http://www.wholesale7.net/new-summer...it_p33131.html
http://www.wholesale7.net/2012-new-s...it_p33101.html

Eu nu prea sunt fana fustei,rochiei. Mereu am impresia ca mi se ridica, desi nu se intampla nimic. Asta ptr. ca nu sunt obisnuita cu ele, de cand sunt mica mama numai pantaloni mi-a luat. Iar recent, cand mi-am luat 2 fuste a cam strambat din nas.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 01.08.2012, 07:04:58
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie mi se pare foarte amuzant sa vad barbati tineri cu pantaloni multati, asa cum poarta fetele. Si daca mai au si parul lung(rockeri,emo), de la spate zici ca sunt femei. Sa nu mai zci de barbati care se epileaza, isi fac manichiura, se penseaza, unii mai folosesc si dermatograf. Of si vai.

Era mult mai simplu, zic eu, inainte, cand toti romani-mai ales cei de la tara- purtau portul national. Portul e si frumos, si comod, si decent. E tinuta perfecta ptr. un ortodox. Si portul din imperiul bizantin era tare frumos inainte. Pacat ca nu se mai poarta si azi. Azi purtam carpe (rochii f scurte) si blugi taiati si decolorati.

Nu toti barbatii din antichitate/evul mediu purtau numai mantii. Nu e vb. despre pantalonii care au fost introdusi mai tarziu, cei de stofa si care se poarta azi. Portul popular romanesc era f.asemanator si pe vremea dacilor, portul fiind o mostenire sigura de la daci. E vorba despre nadragii aceia albi, peste care este camasa lunga pana pe la genunchi +- si barul. Din cate am citit si vazut in poze,muzee barbatii romani mereu purtua ceva peste acei nadragi, camasa, matie. (poporul dac exsita din antichitate, nu dupa ce au fost cotropiti de romani, mentionez asta ptr. ca multi zic ca istoria romanilor incepe dupa colonizare) Dau citate din surse exacte:

" Este stiut ca taranii nostri mai poarta si azi, in multe zone ale tarii, aceeasi imbracaminte ca dacii de pe columna lui Traian (itari, camasa lucrata cu flori pe poale si maneci, cojocele lucrate cu flori, caciula - pe care romanii nu le aveau) si ca femeile dace erau net superioare celor romane ca stil si arta in toalete (camase cu decolteu, ie, fusta cu clos, fote, bazma etc, pe care - de asemenea - femeile romane nu le cunosteau). De asemenea, insusi cuvantul imbracaminte este de origine dacica, fiind grefat pe cuvantul dac braca "pantaloni", cuvant care a evoluat in limba româna sub forma de bracinari "itari" si bracinar "curea, sfoara, cingatoare pentru strans pantalonii". Primul care foloseste brava este Ovidius, apoi Tacitus. Amandoi se refera la estul Europei: Ovidius descriind pe geti, Tacitus folosind litere elene. Deci cuvantul braca nu este celtic, ci dac. Dimpotriva, romanii, veniti in Dacia au adoptat portul dac, astfel cum ne informeaza D. Protase. Pana in prezent nu s-a gasit nici un monument in care sa fie reprezentat un dac in toga romana. In fapt, colonistii erau obligati sa adopte portul dac pentru a nu "crapa" iarna de frig, asa cum ne demonstreaza monumentul sculptural de la Casei (Jud. Cluj) al lui Iulius Crescens imbracat intr-un cojoc mitos, ca si cel de la Apulon. Ca element de permanenta a elementelor de port de-a lungul mileniilor, in afara closului si decolteului, avem originala caciula dacica pe care o mai poarta inca taranii nostri, ca mostenire din timpurile imemoriale ale pelsagilor dunareni si carpatici si ale lui "Mithras genitor luminis" reprezentat ca un tanar imbracat in costum traditional dac: camasa lunga, cingatoare peste mijloc, mantie ce-i ajunge pana mai jos de genunchi si caciula traditionala daca pe cap. E o costumatie identica cu cea a dacilor sculptati pe columna lui Traian. Imaginea taurului este simbolul unei bogatii a dacilor stravechi: cresterea vitelor si agricultura. Aceeasi reprezentare o intalnim, ca element de traditie, la Corbea din colectia Teodorescu. " http://dacia.8m.net/Cultura/cultura.html

"Conform acestor mărturii, bărbații purtau o cămașă din pânză (in sau alceva) despicată în părți (până la mijloc) și scoasă peste pantaloni. Aceasta era lungă până la genunchi. Mânecile pot fi atât lungi, cât și scurte.Pantalonii erau confecționați din pânză groasă, de cele mai multe ori nu prea strânși pe picior, dar nu lipsesc nici aceste cazuri (lipiți de pulpă sau picior, un fel de ițari). Existau și cămăși despicate în părți cu crețuri la mâneci și poale făcute din pânză mai subțire, după cum se văd pe unele scene de pe basoreliefurile Columnei lui Traian. Acest gen de cămașă se pare că nu se regăsește la alte populații învecinate, fiind o creație specifică strămoșilor noștri. La brâu erau încinși cu o curea prevăzută cu o cataramă rectangulară, ovală ori rotundă (de dimensiuni mici), sau în lipsa acestora, purtau un simplu brâu torsionat. Nobilii purtau peste armură o curea lată (cu o pafta ornamentală, de dimensiuni mai mari), de care se atârna sabia. " http://www.terradacica.ro/reenactmen...civ_dac_b.html
http://enciclopediagetodacilor.blogspot.ca/
Port popular romanesc: poze
Attached Images
File Type: jpg Portul-popular-romanesc-vechi.jpg (36,4 KB, 3 views)
File Type: jpg 3-tipuri-masagete.jpg (40,6 KB, 1 views)
File Type: jpg 2-tipuri-masageti.jpg (40,4 KB, 1 views)
File Type: jpg 4-Bahnhof_Portul_Rucar.jpg (46,1 KB, 1 views)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 01.08.2012, 07:54:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Cum vi se par aceste costume de baie?
http://www.wholesale7.net/new-summer...it_p33131.html
http://www.wholesale7.net/2012-new-s...it_p33101.html

Eu nu prea sunt fana fustei,rochiei. Mereu am impresia ca mi se ridica, desi nu se intampla nimic. Asta ptr. ca nu sunt obisnuita cu ele, de cand sunt mica mama numai pantaloni mi-a luat. Iar recent, cand mi-am luat 2 fuste a cam strambat din nas.
Costume potrivite discutiei de fata,adica decente in limita imprejurarilor(fiindca te duci la plaja nu pot fi cu maneca lunga si continuate in jos cu fusta :)
Insa chiar si asa,nu este sanatos sa stai toata ziua in soare,ci numai cateva ore dimineata si spre apus.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 01.08.2012, 09:37:10
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Costume potrivite discutiei de fata,adica decente in limita imprejurarilor(fiindca te duci la plaja nu pot fi cu maneca lunga si continuate in jos cu fusta :)
Insa chiar si asa,nu este sanatos sa stai toata ziua in soare,ci numai cateva ore dimineata si spre apus.
Sunt costume ptr. inot mai mult, nu ptr. bronzat. Imi mai plac si rochitele de inot, sunt pe acel site. Daca s-ar imbraca fiecare femeie asa iar barbatii ar purta sotri in loc de slipi si tricou ptr inot ar fi altfel la plaja. Iar cand stai pe plaja sa iei o pauza de la balacit poti sa iti iei o rochie de plaja pe tine.

Asa e, nu e sanatos. Mie la mare nu-mi place sa stau la plaja, ma plictisesc. Eu ma duc ptr. apa. Una e sa inoti in mare alta e sa inoti in piscina. Pacat ca Vama Veche si Constinestiul nu mai sunt ce erau odata.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 01.08.2012, 09:59:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Sunt costume ptr. inot mai mult, nu ptr. bronzat. Imi mai plac si rochitele de inot, sunt pe acel site. Daca s-ar imbraca fiecare femeie asa iar barbatii ar purta sotri in loc de slipi si tricou ptr inot ar fi altfel la plaja. Iar cand stai pe plaja sa iei o pauza de la balacit poti sa iti iei o rochie de plaja pe tine.

Asa e, nu e sanatos. Mie la mare nu-mi place sa stau la plaja, ma plictisesc. Eu ma duc ptr. apa. Una e sa inoti in mare alta e sa inoti in piscina. Pacat ca Vama Veche si Constinestiul nu mai sunt ce erau odata.
Stii ce imi place in USA?
Faptul ca toti,dar absolut toti barbatii poarta la plaja sorturi largi(care sorturi sunt lungi pana aproape de genunchi).
Tare mult ii apreciez!
Barbatii americani chiar ii iau in deradere pe europenii si latinii care adopta stilul asta macho,de prostituata masculina!Foarte bine!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 01.08.2012, 10:06:05
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
sunt foarte decente.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 01.08.2012, 10:23:39
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Eu as propune si polemica inversa: sa revina si barbatii la hainele pe care le purtau Domnul si apostolii. Tot ca niste rochii pana in pamant erau.
asa era in regiunile Orientului.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 01.08.2012, 11:00:39
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
asa era in regiunile Orientului.
Romanii, dacii purtau pantaloni adca?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 01.08.2012, 11:01:47
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Romanii, dacii purtau pantaloni adca?
nu stiu, tu ce crezi? daca ne uitam la imbracamintea calusarilor, traditionala, se vede ca purtau pantaloni.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 01.08.2012, 11:20:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Romanii, dacii purtau pantaloni adca?
Eu cred ca purtau,dar acoperiti de o roba.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Camasa-imbracaminte barbateasca? elena20 Reguli in Biserica 7 26.01.2013 21:38:26
Doliul in imbracaminte elizabeta Generalitati 21 24.01.2012 15:16:42
Imbracaminte modesta Smila1 Generalitati 144 19.05.2011 12:36:51
Despre podoabe si machiaj ortodox4life Generalitati 117 24.09.2009 12:21:11
Despre machiaj si bijuterii danyel Generalitati 102 20.07.2007 16:15:30