Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 10.02.2015, 01:31:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Nu stiu de ce am impresia ca domnul Marcel a mai fost pe aici demult. Da nu-i nimic, mergem inainte ca doar suntem fundamentalisti anti gay si nu fundamentalisti pro gay ca domnia sa :

Alin are dreptate. In articolul respectiv se spune : " While our study results provide further evidence for early (prenatal) biological influences on variation in male sexual orientation, we also emphasize that genetic contributions are far from determinant but instead represent a part of the trait’s multifactorial causation, both genetic and environmental."

Asta ca fapt divers, oricum nu conteaza pentru ca nu stiu de ce ar trebui sa credem toti ca sunt unii care vor sa descopere adevarul si nu sa serveasca o anumita ideologie.
Deci nu conteaza ca e una sau mai multe gene ci spune ca genele respective reprezinta doar o parte din cauza pentru care unii o iau razna. Deci omul creste gay si din alte motive, nu doar pentru ca are genele intr-un anumit fel.

Acum sa vedem, poate fac studii si pentru bisexuali, trisexuali, onanisti, zoofili si pedofili. E tare incalcita genetica asta. Sigur exista gene care-i fac pe unii ( macar in parte ) sa fie atrasi de gaste.
  #92  
Vechi 10.02.2015, 01:39:30
MarcelEmil MarcelEmil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2015
Mesaje: 38
Implicit Calitativ vs cantitativ.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Exemplul ales pentru a lămuri teoria acelui continuum aduce un spor de înțelegere, cred. Pe de altă parte el se referă doar la variații cantitative (mai mulți sau mai puțini centimetri), în timp ce homosexualitatea e o chestiune calitativă.
Problema nu constă în cât de mult sau cât de puțin face un homosexual, ci în ce anume face (subiectiv și comportamental). El face altceva decât un heterosexual.
Acest "altceva", această "calitate" diferită are nevoie de explicații ceva mai largi decât cele oferite exclusiv de datele materialiste ale geneticii (clasice).
Răspuns acum numai la această problemă, urmând ca în măsura timpului disponibil să scriu cam ceea ce se știe acum despre homosexualitate și să abordez erorile frecvente în spațiul public, voite sau din necunoaștere, vis-a-vis de acest subiect.

Orice abordare calitativă poate fi transformată în una cantitativă atunci când este posibilă instituirea unei unități de măsură și a unei metode de a măsura. În cazul orientărillor sexuale este posibilă prin măsurarea reacțiilor la stimuli erogeni specifici.

Convențional continuumul heterosexual-homosexual este împărțit în 7 zone, de către așa numita scară Kinsey: Zona 0 pentru heterosexualitate, zona 6 pentru homosexualitate iar zonele intermediare 1-5 fiind pentru amestecuri de atracții homosexuale și heterosexule, în grade diferite. Unii, printre care mă număr, înțeleg prin bisexualitate toate zonele 1-5 iar alțíi rezervă acestă denumire doar pentru zona centrală, 3. Această scară este utilizată în toate cercetările sociologice și psihologice asupra orientărilor sexuale.

Last edited by MarcelEmil; 10.02.2015 at 02:23:02.
  #93  
Vechi 10.02.2015, 02:47:14
MarcelEmil MarcelEmil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2015
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Alin are dreptate. In articolul respectiv se spune : " While our study results provide further evidence for early (prenatal) biological influences on variation in male sexual orientation, we also emphasize that genetic contributions are far from determinant but instead represent a part of the trait’s multifactorial causation, both genetic and environmental."
Nu știu în care aspecte zici că are dreptate pentru că el nu vorbește depre factori determinanți. Nici eu n-am vorbit despre așa ceva.

Despre factorii de mediu, în engleză "environmental", am scris și eu și am explicat și ce înseamnă aceștia pentru geneticieni.

În domeniul orientărilor sexuale se cunosc unii factori care contribuie la acestea, dar până în prezent nici unul nu este dovedit a fi determinant (hotărâtor) De asemenea se cunoaște că unii factori care au fost sau mai sunt invocați în etiologia orientării sexuale în realitate n-au nicio contribuție. Faptul că un factor nu este determinant nu însemnă că el este ignorabil ("fix-pix").

Iau un exemplu care vă este foarte la îndemână și care mi-a venit în minte în timp ce scriam altceva pentru acest forum, în care există un factor determinant dar alături de el nici ceilalți factori nu sunt neglijabili: Cred că suntem de acord că factorul determinant pentru orice însănătoșire, dintr-o boală oarecare, este voia lui Dumnezeu. Dacă tratamentul medical este "fix-pix", pentru că nu este factor determinant, atunci de ce să mai fie administrat? De ce să nu desființăm spitalele și facultățile de medicină?

Last edited by MarcelEmil; 10.02.2015 at 03:49:36.
  #94  
Vechi 10.02.2015, 03:58:30
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarcelEmil Vezi mesajul

Orice abordare calitativă poate fi transformată în una cantitativă atunci când este posibilă instituirea unei unități de măsură și a unei metode de a măsura.
Nu doar când e posibilă (și deseori nu este posibil!) dar mai ales atunci când are sens și este relevantă pentru specificul fenomenului studiat. Întrucât nu măsurăm doar pentru că e posibil sau doar de dragul de a măsura...
Dar dacă ai în vedere strict acțiunea de măsurare a distribuției unei variabile, afirmația este adevărată, desigur. Și cu toate acestea măsurarea este doar un aspect al cunoașterii, iar fenomenele complexe cum sunt cele care țin de personalitate nu pot fi epuizate cognitiv prin măsurare, oricât de minuțioasă ar fi ea.
Această abordare care scoate în față măsurarea e specifică domeniului experimental și statisticii. Are o valoare indiscutabilă în cunoașterea științifică, în limitele date de cadrul epistemologic respectiv. Însă, așa cum probabil cunoști, măsurarea cantitativă oferă doar un tip de date asupra unui fenomen, însă nu ne poate spune nimic despre natura fenomenului studiat, despre semnificațiile lui etc.
Apoi, să nu uităm că nici o măsurare și nici o prelucrare statistică, oricât de savante ar fi, nu pot înlocui interpretarea celor aflate prin măsurare. Practic, în urma unor măsurări avem sarcina să răspundem la întrebări de genul: și ce relevanță au aceste date, ce înseamnă ele, ce impact au, unde și cât contează etc. Orice măsurare e continuată prin interpretări și explicații în acord cu o teorie sau o paradigmă supraordonată. Sper că ești de acord - e banal ce spun aici...

Revenind la problematica strictă a homosexualității, fie ea și modelată ca o poziție pe o scală propusă de cineva, tot ne rămân întrebările de tip calitativ:
a) ce motivație susține modul de a fi al homosexualului; în ce constă ea, cum s-a format și cum se menține
b) care sunt scopurile urmărite, spre ce tinde psihologia și comportamentul persoanei respective
c) ce particularități au trăirile lui afective, emoțiile și sentimentele, pasiunea (considerată morbidă)
d) ce fel de voință are acest om, cum este orientată, ce trăsături îi sunt mai pregnante sau dimpotrivă, slab funcționale
e) care îi sunt mecanismele de apărare specifice; ce trăsături de personalitate îi sunt specifice și cum se raportează între ele
f) ce putem spune despre dinamica relațiilor dintre inconștientul pulsional și celelalte instanțe ale psihismului
g) ce evenimente sunt semnificative în drumul de viață al acestui om? care este scenariul său de viață înlăuntrul căruia trăiește și îi implică și pe alții?
h) are el un anumit specific al vieții spirituale? în ce raport se află cu Dumnezeu și cu semenii?
Aceste întrebări devin și mai complexe dacă ne referim acum nu doar la o persoană ci la un cuplu de homosexuali sau la asociații întregi precum și la relațiile lor cu heterosexualii, apoi cu instituțiile statului, cu Biserica etc.

Tabloul interogației e desigur mult mai vast și mai profund, însă am enumerat aceste întrebări doar pentru a argumenta aspectul calitativ, pe care îl consider esențial atunci când dorim să cunoaștem o persoană și însușirile personalității, cu atât mai mult o comunitate care nu e astăzi deloc discretă și minoră...
Acest aspect, calitativ, îmi pare de departe mult mai important comparativ cu orice modelare cantitativă. Care, la rândul său, are și ea rolul ei, anume când se subordonează corect unei ipoteze ce poate fi operaționalizată și abordată în forma unor variabile măsurabile.

La sfârșit o întrebare: aspectele morale și duhovnicești ale problemei homosexualității au ceva de câștigat, în planul reflecției noastre, prin abordările cantitative? Dacă da, ce anume?
Mie mi se pare că deplasarea atenției asupra problemei măsurării servește de minune mascării aspectului-cheie al homosexualității: natura patologică și căderea morală. Specificul acestora nu poate fi redus la nici o abordare cantitativă. Sunt ireductibile la cifre, oricâte statistici am încropi, ca o găteală, primprejurul lor...
  #95  
Vechi 10.02.2015, 07:09:46
MarcelEmil MarcelEmil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2015
Mesaje: 38
Implicit

Cu tot ceea ce scrieți în prima treime a textului, respectiv în zona
Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Nu doar când e posibilă [...] - e banal ce spun aici...
sunt de acord.

Problemele pe care le ridicați în partea centrală a textului, respectiv în zona
Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Revenind la problematica strictă a homosexualității, [...] nu e astăzi deloc discretă și minoră....
sunt legitime. N-am răspuns pentru toate iar pentru cele cărora le-aș putea răspunde sunt necesare detalieri și timp. Le rețin și o să revin asupra lor.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Acest aspect, calitativ, îmi pare de departe mult mai important comparativ cu orice modelare cantitativă. Care, la rândul său, are și ea rolul ei, anume când se subordonează corect unei ipoteze ce poate fi operaționalizată și abordată în forma unor variabile măsurabile.
Cele două laturi, cantitativă și calitativă nu se exclud ci se completează. Totuși, aspectele cantitative sunt reci, insensibile la considerente de ordin politic, moral, religios etc. iar interpretările lor, pe care le subsumați calitativului, cel puțin principial n-ar trebui să le contrazică flagrant.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Mie mi se pare că deplasarea atenției asupra problemei măsurării servește de minune mascării aspectului-cheie al homosexualității: NATURA PATOLOGICĂ și căderea morală. Specificul acestora nu poate fi redus la nici o abordare cantitativă. Sunt ireductibile la cifre, oricâte statistici am încropi, ca o găteală, primprejurul lor...
Sintagma "natura patologică" are mai multe înțelesuri.
- Dacă se interpretează în sens medical, așa cum pare la prima vedere, atunci, părerea mea este că ea excede competențelor din sferele moralei, socialului și religiei. Este strict de competența medicilor să spună ce este boală a corpului sau a minții.
- Dacă se are în vedere homosexualitate ca "boală sufletească", cum este calificată deseori, atunci este strict de competența bisericiilor s-o considere astfel, pentru că bisericile au în grijă sufletele, și nimeni dinafara lor n-ar trebui să se amestece în această privință. Aici am avut în vedere în vedere definiția sufletului, așa cum apare în DEX '98: 3. "(În filozofia idealistă și în concepția religioasă) Substanță spirituală care dă omului viață și care este socotită de origine divină și cu esență veșnică."
- Unii consideră homosexualitatea ca o patologie ideologică a societății, asemeni comunismului, nazismului, antisemitismului etc. Nu sunt de aceași părere pentru că toate patologiile societății sunt pur ideologice pe când homosexualitatea nu are nici o componentă ideologică. Faptul că în jurul ei se duc lupte ideologice n-o transformă în ideologie. Activismul pro sau anti homosexuali (homofobia) pot fi calificate ca patologii sociale.

Last edited by MarcelEmil; 10.02.2015 at 07:47:26.
  #96  
Vechi 10.02.2015, 08:36:07
MarcelEmil MarcelEmil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2015
Mesaje: 38
Implicit Unele aspecte privind moralitatea.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
La sfârșit o întrebare: aspectele morale și duhovnicești ale problemei homosexualității au ceva de câștigat, în planul reflecției noastre, prin abordările cantitative? Dacă da, ce anume?
Întotdeauna și pentru oricine un plus de informație este un câștig.

Important este ca o biserică să ia decizii pe baza cunoașterii faptelor. Faptele, în special cele de științifice, nu sunt întotdeauna așa cum credem că ar trebui să fie. Parcurgând în ultima săptămână acest forum am constatat că în sânul bisericii se propagă multe informații care contravin realității și multe confuzii. (Am găsit pe acest forum informația că "Biserica Creștină (Ortodoxă) oferă consiliere duhovnicească și SPITALICEASCĂ pentru păcatul sodomiei" care, în mod evident, este greșită.) Informațiile greșite, în mod inevitabil, pot conduce la concluzii greșite. Părerile, opiniile, credințele de tot felul, atunci când se constată că sunt în contradicție cu datele științifice cred că ar trebui schimbate. Soarele nu se învârte în jurul Pământului chiar dacă vreo 10 sfinți de primă mărime, printre alții, au susținut acest lucru și nu cred că, în prezent, vreun profesor de religie îi învață pe copii așa ceva chiar dacă aceasta a fost opinia bisericii mai multe secole.

Biserica Catolică, de exemplu, are propriile institute de cercetare și patronează universități, în domenii cât se poate de laice. Probabil că apreciază că are ceva de câștigat din această stare a lucrurilor. Voi încerca să arăt în altă ocazie cum și-au schimbat alte biserici creștine părerea despre homosexuali și despre homosexualitate dar schimbările produse în alte părți nu-s obligatorii și la noi.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Mie mi se pare că deplasarea atenției asupra problemei măsurării servește de minune mascării aspectului-cheie al homosexualității: natura patologică și CĂDEREA MORALĂ. Specificul acestora nu poate fi redus la nici o abordare cantitativă. Sunt ireductibile la cifre, oricâte statistici am încropi, ca o găteală, primprejurul lor...
Judecățile morale trebuie să se circumscrie unor limite de aplicabilitate. Natura, de exemplu nu poate fi judecată după principii morale. Dacă plouă sau nu plouă nu-i treaba moralei iar ploaia nu este nici morală, nici imorală și nici amorală. Ceea ce simte omul fără voia lui se abstrage judecăților morale. Faptul că unei persoane îi este foame sau sete, că îi vine să râdă sau să plângă nu intră în competența moralei. În particular, homosexualitatea, la fel ca și heterosexualitatea, este instinctuală și ca atare este parte a naturii, indiferent cum am considera originea ei, biologică sau non-biologică, la fel cum parte a naturii sunt foamea, setea, râsul, plânsul etc. Comportamentul sexual, inclusiv homosexual, poate intra în sfera de reglemantare a moralei.

Există, că ne place sau că nu ne place, mai multe sisteme morale. Fiecare biserică și fiecare societatea are sistemele ei morale, în general diferite de la o zonă geografică la alta, de la o perioadă istorică la alta, și există un șir nesfârșit de sisteme morale create de către filosofi. Conviețuirea dintre oameni face necesară tolerarea altor sisteme morale, indiferent cât de putenice ar fi convingerile noastre asupra corectitudinii unui anume sistem moral. (Anul acesta se împlinesc 10 ani de când o româncă, învățată prin mănăstirile Moldovei că ecumenismul este lucrătura diavolului, a găsit de cuviință, cu mintea ei slabă, să ucidă, în Franța, un pastor nonagenar care-și dedicase viața ecumenismului.) În baza acestei toleranțe necesare, în opinia mea, nici statul nu trebuie să impună bisericii obligații care ar contraveni normelor morale ale acestora și, similar, nici biserica statului. Astfel, dând exemple inspirate din ceea ce am citit că se întâmplă în alte părți, statul nu trebuie să impună bisericilor să oficieze cununii între persoane de același sex și nici bisericile să nu se opună ca statul să reglementeze oficierea de căsătorii civile între persoane de același sex.

Am citit deseori acuzații de relativism moral, susținute dinspre poziții religioase, și de excesiv conservatorism, susținute de pe poziții liberale, și nu doar la noi în țară ci pretutindeni pe unde am acces la informații. Da, moala nu este un dat, nici măcar cea religioasă deși se susține deseori contrariul, ci evoluează în timp. Sinodul Apostolic de la Ierusalim (cca. 46) a produs o revoluție în sistemul moral prin renunțarea la Legea lui Moise. Evoluțiile canoanelor reflectă evoluția moralei. În unele biserici / societăți morala evoluează mai repede, în altele mai încet. Dacă analizăm cauzele profunde ale schismelor și multitudinii de biserici creștine existente în prezent constatăm că ele sunt în primul rând generate de evoluții diferite ale sistemelor morale.

Nu arareori, chiar în cadrul aceluiași sistem moral, intră în conflict unele norme morale. Conflictul trebuie rezolvat. Un exemplu la îndemână, din sistemul moral al BOR, rezolvat corect, este cel al avortului atunci când sarcina pune în pericol viața mamei. Într-o împrejurare cardinalul Vienei a făcut o alegere de natură morală, ca între două rele, argumentând în favoarea uniunilor civile între persoane de același sex în maniera: decât un lanț de legături pasagere este preferabilă o legătură stabilă. Cum apreciați acestă alegere admițând, măcar ipotetic, că nu există altă alternativă? (Deși teoretic alternativa există în practică ea nu este viabilă.) Iau ca exemplu, ipotetic și pur teoretic, că ar intra în conflict dreptul la viață și la sănătate al unui homosexual, pe care sunt convins că BOR nu-l neagă, și dreptul clerului BOR de a-i acuza pe homosexuali. Mai precis, cum ar trebui să acționeze BOR în condițiile în care s-ar dovedi că homofobia susținută de către biserică îi omoară pe homosexuali? În opinia mea ar trebui ca în această împrejurare biserica să lupte împotriva homofobiei

Last edited by MarcelEmil; 10.02.2015 at 09:20:10.
  #97  
Vechi 10.02.2015, 09:13:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

"Norocul" nostru e că vine din când în când pe aici căte un semidoct și ne zice cât de proști suntem și nu știm că homosexualitatea ca și multe alte aberații sexuale (să ne oprim doar la ele) sunt ceva natural și Biserica ar trebui să țină cont de concluziile "cercetătorilor britanici".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #98  
Vechi 10.02.2015, 10:02:11
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Precum bine se cunoaște, adeseori viața noastră poate fi modificată substanțial doar ca urmare a unei simple bătăi din aripi a unui fluture...
Nu vreau sa deturnez discutia si sa fac prea mult offtopic. Gasesc foarte interesanta aceasta afirmatie si sunt curios cum impaca o astfel de viziune pronia si providenta divina cu liberul arbitru. Una dintre scuzele oferite: "schimbarea nu este substantiala" nu pare sa stea in picioare in acest caz.
  #99  
Vechi 10.02.2015, 11:28:12
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
"Norocul" nostru e că vine din când în când pe aici căte un semidoct și ne zice cât de proști suntem și nu știm că homosexualitatea ca și multe alte aberații sexuale (să ne oprim doar la ele) sunt ceva natural și Biserica ar trebui să țină cont de concluziile "cercetătorilor britanici".
Iti inteleg nedumerirea si nemultumirea. Este posibil ca toate actiunile care in prezent au conotatii morale negative sa isi gaseasca "justificare" genetica. Justificare in sensul ca nu mai putem discuta despre un liber arbitru. Toti factorii extrerni si interni care conduc la un anumit eveniment constituie circumstante atenuante si fac notiunea de liber arbitru inutila.

Suna ciudat insa daca tu, DragosP, sau eu Inorogul, am fi avut o constructie fizica identica, pana in cel mai mic detaliu si am fi "beneficiat" de un context social identic (care nu se rezuma la atat, ci se extinde la totalitatea trairilor generate de mediul extern) cu al persoanei asupra careia facem judecati, a spune ca nu am face sau nu am fi facut aceleasi lucruri devine un nonsens.
Extrem de banal insa, daca erai Hitler si nu Dragos, ai fi actionat identic cu Hitler.
Liberul arbitru devine o simpla iluzie. Daca tu, Dragos, te razandesti de 100 de ori aspura unui lucru nu inseamna ca ti-ai exercitat liberul arbitru, ci ca nu puteai sa procedezi altfel decat asa cu am procedat deja, razgandindu-te de 100 de ori.

Faptul ca am mustata si freza ca a lui Hitler nu ma indreptateste sa spun ca eu nu as fi facut ceea ce a facut el. Sunt aproape o infinitate de alti factori care nu coincid in cazul nostru si niciunul dintre acestea nu poate fi imputat din punct de vedere moral. ...Asa cum spune domnul Cezar, bataile din aripi ale unui fluture pot modifica substantial viata.

Problema intervine atunci cand aceste diferente devin imputabile din punct de vedere moral. Responsabilitatea morala a unei persoane fata de propria sa constructie fizica si fata de factorii externi este cel mult insignifianta, daca nu chiar inexistenta.

In mai toate cazurile in care se efectueza judecati de ordin moral, cel care judeca se transpune incomplet in pielea celui pe care il judeca si decide, in mod incorect, ca ar fi procedat altfel decat cel pe care il judeca. Fie isi asuma doar partial contextul social al respectivului (ex: si eu am trei copii acasa si am fost batut de un tata alcoolic cand eram mic dar tot nu fur; contextul este asemanator dar incomplet), fie uita cu desavarsire de factorii fizici (care cuprind si inteligenta nativa).

Chiar daca nu putem vorbi despre o responsabilitatea morala, in sens filosofic, nu inseamna ca aceasta o exclude pe cea sociala. Orice comportament pe care societatea, de comun acord, il considera incompatibil cu aceasta este descurajat si sanctionat. Pe cale de consecinta, in cele mai multe cazuri cel care savarseste actul anti-social este izolat.

Va rog sa nu considerati parerea mea ca fiind una specific secularista, atee etc.. In spatiul "forumistic" se dezbate cu arodare inca ideea de iluzie a liberului arbitru dar cea cu inexistenta raspunderii morale este cel mai probabil nepopulara :).

PS: foarta interesanta dezbaterea dintre domnul Cezar si domnul Marcel. Din punctul meu de vedere comunitatea are numai de castigat din acestea.
  #100  
Vechi 10.02.2015, 11:52:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mă dezamăgești.
Credeam că știi că toate gândurile/acțiunile noastre sunt strict produsul/rezultatul unor banale reacții chimice.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare