Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 05.09.2016, 21:10:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Nu as accepta necredinicios ca mi-e groaza de urmari. Dar ma gandesc ca sunt si care accepta ca nu prea sunt multi barbati in biserica oricum.
Ar mai fi un aspect si anume ca exista diferenta mare de perceptie a credintei intre un barbat necatehizat si o femeie credincioasa, fara a fi eminamente ostil credintei.

Practic ar trebui evaluat si acest lucru pe langa daca e botezat ortodox, e educat, are adictii si daca-i plac copiii, ce parere are despre copiii cu handicap, are cruzime sau ticalosie in fata celor care par slabi, cum se raporteaza la Biserica are un minim respect, vrea casatorie la Biserica, respecta pe oamenii care postesc.

Spun de criteriile de mai sus, deoarece s-ar putea sa mai exista oameni care orbecaie credinta la inceput si fara sa stie din atitudinea lor buna se sincronizeaza cu unele aspecte ale Bisericii si au potential sa creasca in credinta, ei au o sansa sa vina la credinta prin sotie.

Trebuie urmarit si potentialul de credinta, raportat la educatie si trasaturi de caracter.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 05.09.2016, 21:37:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Un om care doreste sa se casatoreasca, sa fie normal si sa aibe copii este ortodox?
Un om care doreste sa duca o vita normala, sa iubeasca, sa aibe anumite relatii ca sa aibe copii, este ortodox sau nu?
Da este ortodox, de ce nu ar fi, conceptia radicala e impotriva placerii din viata de cuplu care e doar o picatura in ocean avand in vedere provocarile din viata de familie care il asteapta pe fiecare, daca oamenii isi iau in serios responsabilitatile de cuplu de la asigurarea existentei, marginalizarea din partea celor din clase sociale superioare, cresterea copiilor, gospodarirea pana la relatia cu parintii celuilalt

Cred ca platesc inzecit sotii in incercari si greutati, fata de bucuriile conjugale, ori daca lasa sa vina si copiii deja egoismul se diminueaza pentru ca daruiesc la randul lor.

Vorba parintelui Necula cand urca spre 40 febra baiatului sau cand i s-a administrat un vaccin gresit fetei sale, trecea prin stari si framantari crancene, nu se oprea din rugaciuni si psaltire.

In familiile crestine unde e bunastare materiala dar fara copiii iarasi sunt niste dureri si uneori chiar reprosuri la adresa lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Daca-l iei la puricat gasesti macar un pacat, oricat s-ar stradui.
Si atunci?
Ar mai fi si disfunctionalitati si deviatii de comportament care pot ingreuna o viata de cuplu, plus o stare psihica precara poate la asta s-ar referi cercetarea, nod in papura se va gasi oricarui om.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 05.09.2016, 22:54:26
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Trebuie urmarit si potentialul de credinta, raportat la educatie si trasaturi de caracter.
Bineinteles ca e de apreciat si de luat in calcul, o persoana cu inclinatie spre credinta dar insuficient catehizata. Cred ca mie imi este doar incercata credinta putin...
Reply With Quote
  #64  
Vechi 05.09.2016, 23:04:18
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mi-as dori sa dati exemple aici, ca sa intelegem la ce se face referire.
Am impresia ca se cantaresc oamenii aici ca la piata (si nu numai aici se fac aceste judecati).
Cred ca vorba de felul incare facem alegerile. Si daca tu critici acest proces, sa stii ca nu e nimeni impotriva ca altii sa se ia sa se casatoreasca cu prima/primul iesit in cale daca asta vor. Dar sunt si altii care isi pun intrebari cam care ar fi criteriile in casatoria ortodoxa. Nu prea am fost incantata de baietii care nu le au cu credinta. Acum fiecare alege pt el.

Vorbesti de normalitate. Pai pt unul e normal sa lase sa se nasca toti copiii care vin, pe cand pt altul e 'de la sine inteles' ca o sa aiba doar 2. Daca vorbim de normalitate in ortodoxie, atunci vorbim deja de chestii mai clare, si raspunsul e evident.

Last edited by Roxia85; 05.09.2016 at 23:16:15.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 05.09.2016, 23:23:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ar mai fi un aspect si anume ca exista diferenta mare de perceptie a credintei intre un barbat necatehizat si o femeie credincioasa, fara a fi eminamente ostil credintei.

Practic ar trebui evaluat si acest lucru pe langa daca e botezat ortodox, e educat, are adictii si daca-i plac copiii, ce parere are despre copiii cu handicap, are cruzime sau ticalosie in fata celor care par slabi, cum se raporteaza la Biserica are un minim respect, vrea casatorie la Biserica, respecta pe oamenii care postesc.

Spun de criteriile de mai sus, deoarece s-ar putea sa mai exista oameni care orbecaie credinta la inceput si fara sa stie din atitudinea lor buna se sincronizeaza cu unele aspecte ale Bisericii si au potential sa creasca in credinta, ei au o sansa sa vina la credinta prin sotie.

Trebuie urmarit si potentialul de credinta, raportat la educatie si trasaturi de caracter.

Foarte corect dar din pacate sunt exceptii care mai degraba confirma regula: fara o credinta autentica, oamenii cad in cele mai de jos ale pamantului..

Nici pentru cei care se considera credinciosi o viata morala in toate detaliile vietii de zi cu zi, nu e din cale afara de usoara,
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 05.09.2016, 23:30:18
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
De ce mai bine ar face sa n-o marite ?!

Este un lucru absolut normal si firesc (si in deplina concordanta si cu religia ortodoxa), ca atunci când un barbat iubeste cu adevarat o femeie, sa se casatoreasca cu aceea femeie si sa-si intemeieze o familie cu aceea femeie!

In egala masura, si casatoria si monahia, sunt cai pentru mantuire si pentru o viata crestineasca!

Depinde de fiecare in parte cum simte si ce inclinatii are- spre casatorie ori spre monahie!
Tie asa-ti place sa crezi si-atunci nu te intereseaza Scriptura, ci firea(ca-i firesc).
Monahii isi neglijeaza firea trupeasca supunand-o catre firea duhovniceasca.

Noi suntem niste inconstienti ingeri cu chip dumnezeiesc si trup omenesc, dar nu ne place sa lucram la asemanarea cu Dumnezeu si ne pacalim ca suntem oameni vrednici.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 05.09.2016, 23:47:29
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Da- dar nu putem fi toti monahi! Nu poate exista o societate omeneasca, un stat sau o comunitate umana in care toti oamenii sa se calugareasca! Cineva trebuia sa lucreze si in fabrici /industrie, cineva trebuie sa lucreze si pamantul, cineva trebuie sa lucreze si in transporturi si telecomunicatii, cineva trebuie sa lucreze si in politie/armata/servicii de informatii, etc!

Altfel nu poate fi conceputa existenta unui stat modern.

Iar fara casatorie, si familie, fara nasterea de copii, societatea si specia umana ar disparea fizic!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 06.09.2016, 01:41:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ar trebui definit ce inseamna un om ortodox si o nevoie ortodoxa.
Un om care doreste sa se casatoreasca, sa fie normal si sa aibe copii este ortodox?
Un om care doreste sa duca o vita normala, sa iubeasca, sa aibe anumite relatii ca sa aibe copii, este ortodox sau nu?

Mi-as dori sa dati exemple aici, ca sa intelegem la ce se face referire.
Am impresia ca se cantaresc oamenii aici ca la piata (si nu numai aici se fac aceste judecati).
Unii sunt impotriva casatoriei considerand-o ca fiind pacat (adica relatiile intre soti sunt pacat) si am intalnite destui pe acest forum.
Si am mai vazut de-a lungul timpului tot felul de teorii (nu esti ortodox pentru ca nu esti perfect de ex.).

Apropos - chiar ieri ne spunea preotul la predica, referindu-se la un teolog (preot si el cred), care spunea ca nu exista om care sa nu faca pacat, greseala, fiindca este in natura lui. Daca-l iei la puricat gasesti macar un pacat, oricat s-ar stradui.
Si atunci?

Nu cred ca a spus nimeni aici pe forum ca relatiile dintre soti sunt pacatoase ,desigur daca nu se facea referire la relatiile din post ,zile de oprire,perioada ciclului si alte referiri la curatie(gravidie, boala,etc).


Da,de acord suntem pacatosi si facem pacate la tot pasul,dar nu este de dorit sa avem o atitudine laxa fata de acest aspect al firii umane,sa nu ne delasam cu usurinta ca si asa suntem coruptibili si sa facem mai multe.
Daca avem cateva kilograme in plus,continuam sa ne imbuibam consolandu-ne ca si asa suntem grasi?

Nu este productiv sa ne consolam ca suntem pacatosi ci sa fim vigilenti sa nu facem pe acelea care puteau fi oprite cu oarecare control de sine/vointa.

Oricum,preotii mai trec cu vederea relatiile maritale in post ale cuplurilor tinere,prospat casatorite,cu hormoni vijeliosi...dar la cuplurile adulte,care s-au mai linistit, spre 50 de ani asa...nu vad o problema in a nu putea sa se infraneze pt perioada de post sau inainte de Sf.Liturghie,sa fie mai linistiti.
Este in natura lucrurilor oricum.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 06.09.2016 at 01:43:46.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 06.09.2016, 01:44:31
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Monahi, nemonahi, in stat sau in afara lui (?), fapt e ca transmiterea ereditara a caracterelor e o mare enigma. Probabilitati, nenumarate influente iar in final e de crezut ca-i chiar Degetul Domnului pe acolo.
Einstein, am auzit, era destul de lamurit cu problema asta.
Cand prima lui dragoste l-a intrebat, entuziasmata de aburii geneticii ei blondine, "Iubi, iti dai seama cum va fi pruncul nostru daca va mosteni inteligenta ta si frumusetea mea?", Einstein i-ar fi replicat: "Dar daca va mosteni frumusetea mea si inteligenta ta?..."
Reply With Quote
  #70  
Vechi 06.09.2016, 01:49:16
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Stim ca femeii i s-a dat blestemul : "atrasă vei fi către bărbatul tău și el te va stăpâni ..." .
Slava Domnului!, ca asta nu e blestem ci binecuvantare!
Si este asa, macar in sensul ca prin acest mesaj Dumnezeu statorniceste femeii (care oricum se aratase debusolata din fire - vezi treaba cu neascultarea si aplecarea cugetului spre scorniri serpesti) un drum sigur catre fericire si mantuire. O pune, adica, pe Eva, in contact cu drumul spre Casa, spre a nu rataci iarasi. Ii arata solutia!
Dar Eva, oh, Eva... a uitat si asta, se pare.
Iat-o, inca si azi, dupa doua milenii in Biserica: inca mai zice ca Tatal nostru a blestemat-o.
Nu voieste in ruptul capului sa accepte, cu recunostinta, ca a fericit-o!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare