Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #10  
Vechi 07.09.2016, 04:00:46
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Subiectul topicului nu e ceea ce vreau eu de la un sot ortodox ci daca sotii vad in sotiile lor mai mult decat frumusetea fizica. Simplu!
Frumusetea fizica e mai usor de constatat. Se vede cu ochiul liber.
Cea interioara, insa, uneori e greu de depistat. Unii sunt mai discreti, altii nu stiu cum sa isi exprime insusirile, atitudinile; pe de alta parte nici privitorul nu are mereu abilitatatea de a descoperi frumusetea din semenul sau.
Dar sunt ocazii, precum ar fi unele momente de cumpana/necazuri/greutati cand se poate vedea lesne ce insusiri sufletesti are un om. Prietenul la nevoie se cunoaste, zicem. Iar prietenia este in sine o manifestare a frumusetii sufletesti.

Multe dintre femeile tinere sunt centrate mai ales pe impresia de frumusete exterioara, fizica. Poate ca e mai usor sa o afisezi, sa pozezi etc. Numai ca un barbat care vrea sa se insoare, sa aiba copii si sa se bucure de viata, nu cred ca pune accentul pe jocul trecator al nurilor. In primul rand pentru ca frumusetea fizica "se ofileste" grabnic si in al doilea rand pentru ca multi tanjesc dupa ea.... Am auzit pe multi spunind ca e un risc sa ai o sotie considerata indeobste frumoasa iar unii nu si-l pot asuma, desi probabil ca majoritatea barbatilor doresc asta.

Frumusetea interioara se cultiva cu migala, iar o femeie cu suflet frumos este, cred, o bucurie mare pentru intreaga familie.
Ramane ca sotul si ceilalti membri ai familiei sa mai si pretuiasca darul acesta al frumusetii sufletesti si sa se lase molipsiti de el.... Pentru ca frumusetea e contagioasa, am auzit... Virtutea e molipsitoare, zicea un scriitor...
Reply With Quote
 

Tags
casatorie