Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 18.11.2020, 19:46:45
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Oricum ai privi, a ucide si a te hrăni cu o altă fiinta, înseamnă crimă. Dacă altcineva îi ia viata esti părtas pentru că sustii.
Adică multe personalități biblice importante, Moise care a dat și indicații cum să se aducă jertfele, patriarhul Avraam care a sacrificat un berbec pe muntele Moria, proorocul Ilie care a pus pe jertfelnic un vițel care s-a mistuit ca să arate cine se închină adevăratului Dumnezeu.

Frate e Biblia, nu mai tâlcuim atâta după capul nostru, ar trebui să nu ne dăm cu părerea peste învățătura de credință a Bisericii, să nu prevedem noi mai mult decât e, să nu inventăm interdicții.

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=4
Facerea cap 4.

3. Dar după un timp, Cain a adus jertfă lui Dumnezeu din roadele pământului.
4. Și a adus și Abel din cele întâi-născute ale oilor sale și din grăsimea lor. Și a căutat Domnul spre Abel și spre darurile lui,
5. Iar spre Cain și spre darurile lui n-a căutat. Și s-a întristat Cain tare și fața lui era posomorâtă.

Citat:
Sunt persoane care nu se hrănesc decât cu apă si lumină de 25 ani . Cercetătorii sunt uimiti.
Căutati pe google.

Dacă se poate trăi foarte frumos fără mâncare,cu atât mai mult doar fără carne....
Dacă dorești, trăiește tu fără carne nu e nicio problemă, dar nu e bine să te apuci de o dietă tare fără niște analize să vezi dacă ai un diabet, un ulcer, să vorbești cu un medic care se pricepe.

Și trebuie să ai grijă să nu fie e-uri prea multe în mâncarea vegetariană ce câștigi dacă mănânci numai legume modificate genetic din supermarket ?

Noi oricum postim de carne, peste 100 de zile pe an dacă ținem cele 4 posturi de peste an + miercurea și vinerea.

Nu e o crimă să te hrănești cu animale, e o idee radicală din noul val, iar animalele care nu dau randament sunt sacrificate din rațiuni ecologiste să nu polueze cu emisii de seră (vitele) și să nu consume resurse (furaje și apă).

Ar fi corect să se sacrifice animale pentru resurse fildeș, piei, tratamente farmaceutice, cosmetice, unsori, hrană pt alte animale ?

Last edited by Iorest; 18.11.2020 at 19:53:50.
Vechi 20.11.2020, 11:41:20
sergiu8 sergiu8 is offline
Member

Data înregistrării: 13.08.2017
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Adică multe personalități biblice importante, Moise care a dat și indicații cum să se aducă jertfele, patriarhul Avraam care a sacrificat un berbec pe muntele Moria, proorocul Ilie care a pus pe jertfelnic un vițel care s-a mistuit ca să arate cine se închină adevăratului Dumnezeu.

Frate e Biblia, nu mai tâlcuim atâta după capul nostru, ar trebui să nu ne dăm cu părerea peste învățătura de credință a Bisericii, să nu prevedem noi mai mult decât e, să nu inventăm interdicții.

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=4
Facerea cap 4.

3. Dar după un timp, Cain a adus jertfă lui Dumnezeu din roadele pământului.
4. Și a adus și Abel din cele întâi-născute ale oilor sale și din grăsimea lor. Și a căutat Domnul spre Abel și spre darurile lui,
5. Iar spre Cain și spre darurile lui n-a căutat. Și s-a întristat Cain tare și fața lui era posomorâtă.

Dacă dorești, trăiește tu fără carne nu e nicio problemă, dar nu e bine să te apuci de o dietă tare fără niște analize să vezi dacă ai un diabet, un ulcer, să vorbești cu un medic care se pricepe.

Și trebuie să ai grijă să nu fie e-uri prea multe în mâncarea vegetariană ce câștigi dacă mănânci numai legume modificate genetic din supermarket ?

Noi oricum postim de carne, peste 100 de zile pe an dacă ținem cele 4 posturi de peste an + miercurea și vinerea.

Nu e o crimă să te hrănești cu animale, e o idee radicală din noul val, iar animalele care nu dau randament sunt sacrificate din rațiuni ecologiste să nu polueze cu emisii de seră (vitele) și să nu consume resurse (furaje și apă).

Ar fi corect să se sacrifice animale pentru resurse fildeș, piei, tratamente farmaceutice, cosmetice, unsori, hrană pt alte animale ?
Biblia spune că la început oamenii nu se hrăneau cu carne.Citeste la Facere.
Apoi oamenii s-au pervertit.

Știu, dacă susțin că nu ar trebui să consumăm carne sunt comunist,marxist,iar daca îmi pasă de mediul natural sunt ecologist,iar ecologiștii au făcut pactul cu diavolul,deci îi demonizăm.Stiu.

Haide să ne rezumam la subiect:
Este moral să omorâm animale pentru a ne hrăni cu ele?
Da sau nu?

Acum am văzut: ai spus că nu e o crimă să omori animale.Nu mai e nevoie de răspuns.

Iar în opinia ta, dacă unele personaje biblice au mâncat carne cu siguranță e și moral.
Tine cont că personajele biblice au ucis și oameni,au făcut desfrânări și incesturi etc.
Evenimentele relatate în Biblie sunt istorisiri,nu îndemnuri sau porunci ale lui Dumnezeu.
Personaje biblice au fost poligame-au avut multe soții.Asta nu înseamnă că e moral.
Vechi 20.11.2020, 12:40:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
Biblia spune că la început oamenii nu se hrăneau cu carne.Citeste la Facere.
Apoi oamenii s-au pervertit.
I-a trăznit Dumnezeu pe cei care au mâncat carne pentru că au mâncat carne, spune Dumnezeu undeva că nu ai voie deloc să vânezi pentru a trăi într-o vreme în care nu erau frigidere, autostrăzi, sere, conducte de apă care să străbată deșertul ?

Citat:
Știu, dacă susțin că nu ar trebui să consumăm carne sunt comunist,marxist,iar daca îmi pasă de mediul natural sunt ecologist,iar ecologiștii au făcut pactul cu diavolul,deci îi demonizăm.Stiu.
Ești exagerat în momentul în care încerci să-i faci pe alții într-un fel sau altul, fără să știi dacă ei au un comportament prietenos cu mediu sau nu, care sunt rațiunile pentru care preferă să aibă o micro-fermă, dacă fac sau nu ajutorare.

Citat:
Haide să ne rezumam la subiect:
Este moral să omorâm animale pentru a ne hrăni cu ele?
Da sau nu?
E același răspuns ca la întrebarea mea , e moral sau nu să folosești resurse de origine animală (care presupun uciderea animalului), nu neapărat să te hrănești cu ele ?

Tu de ce ai mobilă în casă, de ce nu trăiești în case din chirpici, că se taie pădurea ?

Citat:
Acum am văzut: ai spus că nu e o crimă să omori animale.Nu mai e nevoie de răspuns.
Dumnezeu nu condamnă pe om dacă se hrănește și cu animale, punct, cine postește aspru toată viața nu le poate impune altora ce să facă, nu le poate trasa în forță ce să facă.

Un om care se hrănește cu animale sau pește nu are plăcerea sadică de a ucide, face un lucru pragmatic, mai ales dacă sunt multe guri în familie de hrănit.

Citat:
Iar în opinia ta, dacă unele personaje biblice au mâncat carne cu siguranță e și moral.
Biserica nu-ți dă nici ție și nici mie dreptul să inventăm noi păcate în afara canoanelor, să mustrăm oamenii pe vini colective pe care poate nu le-au făcut.

Last edited by Iorest; 20.11.2020 at 12:44:27.
Vechi 21.11.2020, 10:48:20
Member

Implicit

Citat:
I-a trăznit Dumnezeu pe cei care au mâncat carne pentru că au mâncat carne, spune Dumnezeu undeva că nu ai voie deloc să vânezi pentru a trăi într-o vreme în care nu erau frigidere, autostrăzi, sere, conducte de apă care să străbată deșertul ?

Ești exagerat în momentul în care încerci să-i faci pe alții într-un fel sau altul, fără să știi dacă ei au un comportament prietenos cu mediu sau nu, care sunt rațiunile pentru care preferă să aibă o micro-fermă, dacă fac sau nu ajutorare.

E același răspuns ca la întrebarea mea , e moral sau nu să folosești resurse de origine animală (care presupun uciderea animalului), nu neapărat să te hrănești cu ele ?

Tu de ce ai mobilă în casă, de ce nu trăiești în case din chirpici, că se taie pădurea ?

Dumnezeu nu condamnă pe om dacă se hrănește și cu animale, punct, cine postește aspru toată viața nu le poate impune altora ce să facă, nu le poate trasa în forță ce să facă.

Un om care se hrănește cu animale sau pește nu are plăcerea sadică de a ucide, face un lucru pragmatic, mai ales dacă sunt multe guri în familie de hrănit.

Biserica nu-ți dă nici ție și nici mie dreptul să inventăm noi păcate în afara canoanelor, să mustrăm oamenii pe vini colective pe care poate nu le-au făcut.
Sigur că toți trăim în case.Avem nevoie de locuințe.Nu avem de ales.S-au mai retras unii prin peșteri să se pustnicească și s-au îmbolnăvit grav.

A mânca carne e o alegere.Pot să trăiesc mult și bine fără să consum carne.
Însă fiecare e liber să facă ce îi dictează conștiința.
Dacă vrea să mănânce carne, atunci să mănânce.

In opinia mea,a ucide o ființă vie pentru a mă hrăni cu ea este o crimă.Asa îmi dictează conștiința.
Adevărul e limpede. Când ucizi un animal, ucizi.
Nu văd cu ce mă ajută să neg adevărul.

Produsele animale le pot consuma.Mananc oua,nu ucid găina.Consum lapte,nu ucid vaca.

Dumnezeu a îngăduit carnea, nu a condamnat comportamentul ăsta pentru că oamenii s-au pervertit și au devenit mai neputincioși.Asa cum mult timp a îngăduit poligamia,dar nu a poruncit-o.
La Facere Dumnezeu a lăsat să mănânce orice dar nu carne.Lui Adam nici nu i-ar fi trecut prin minte așa ceva.El,care a dat nume fiecărui animal.

Biserica nu poate interzice ce a îngăduit Dumnezeu,dar nici nu condamnă un regim lacto-vegetarian.Ba dimpotrivă.

Acum, fiecare face cum îi dictează conștiința.
Vechi 21.11.2020, 12:59:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
Sigur că toți trăim în case.Avem nevoie de locuințe.Nu avem de ales.S-au mai retras unii prin peșteri să se pustnicească și s-au îmbolnăvit grav.
Da dar vezi că nu e tocmai eco-friendly construcția de case în modul actual, poți să stai și în case de chirpici, sau în case cu acoperiș din stuf, pereții din chirpici sunt chiar mai călduroși decât niște bolțari.
Oameni au trăit de sute de ani în case din chirpici, cu acoperiș din stuf :).

Citat:
In opinia mea,a ucide o ființă vie pentru a mă hrăni cu ea este o crimă.Asa îmi dictează conștiința.
Adevărul e limpede. Când ucizi un animal, ucizi.
Nu văd cu ce mă ajută să neg adevărul.
Asta e opinia ta nu înseamnă că e opinia Bisericii asta, unde scrie în canoane că e crimă să sacrifici animale pt hrană, canoanele pot fi chiar mai dure decât biblia, dar aici n-am văzut să legifereze aspru.

Chiar mă gândesc că e muncă să crești animale, să le cureți mizeria după ele, să le dai tratamente, mâncare, apă la un moment dat și inevitabil nu vor mai da lapte, nu se vor mai oua și vor fi tăiate pt că consumă furaje și apă degeaba, produc dejecții care pot polua, vacile produc emisii de seră, găinațul de la păsări e acid și arde pământul.
Deci e chiar eco-prietenos să împrospătezi șeptelul de vite și restul.

Citat:
Produsele animale le pot consuma.Mananc oua,nu ucid găina.Consum lapte,nu ucid vaca.
M-am referit la produse animale care presupun uciderea animalului, unsoarea din care se fac săpunuri se ia după ce se taie, produse cosmetice, sau poate combustibil, fildeșul care se ia din rinoceri, elefanți, pieile din care se fac îmbrăcăminte, huse, chiar și pergamente se făceau din piei de vițel pe care apoi erau așternute texte considerate sacre.

Eschimoșii care trăiesc într-un frig mare, nu au legumele și fructele pe care le avem noi, nu se pot hrăni cu licheni, și atunci ucid reni, foci, cu untura de focă se ung pt a nu le degera nasul și urechile, poate o mai folosesc și pe post de combustibil să aprindă o feștilă.

Oamenii de când e lumea și pământul ucid animale și pentru a-și apăra culturile în care au investit, în ziua de azi o investiție ajunge la mii de euro -bani pt semințe și benzină la utilaje, arat, semănat, treierat, irigații, prețul la recoltat și desfăcut dacă se înmulțesc dăunătorii le ucid.
Deci chiar de oamenii s-ar hrăni doar din culturi,fără carne ar ucide animalele și păsările care le mânâncă culturile.

Citat:
La Facere Dumnezeu a lăsat să mănânce orice dar nu carne.Lui Adam nici nu i-ar fi trecut prin minte așa ceva.El,care a dat nume fiecărui animal.
Adam a dat nume animalelor pentru că el a fost pus de Dumnzeu să stăpânească deci omul e în vârful lanțului trofic și mai important ca un animal, în multe culturi era semn de bărbăție să te lupți cu leii, regele David se lupta cu urșii.

Culmea că tot din Facere am dat eu citatul în care Cain care a jertfit legume n-a plăcut Domnului ba l-a și ucis pe Abel care a jertfit cele întâi născute din turma lui.

Deci cel pervertit de ură se pare că era vegetarian, iar celălalt era primul drept ucis din istorie faptul că sacrifica animale nu l-a împiedicat să fie drept înaintea Domnului.

Dacă stăteai în deșert, nu într-o grădină idilică, nu puteai crea sere artificiale cu conducte care să străbată deșertul sute de kilometri și să irige, carnea se strica într-o zi două că nu aveai frigidere, oamenii se deplasau în caravane sau triburi, multe guri de hrănit și atunci se vâna.

Citat:
Amin, așa să fie.

Last edited by Iorest; 21.11.2020 at 13:35:27.
Vechi 21.11.2020, 16:52:29
Member

Implicit

Cu toții facem parte din creația lui Dumnezeu.
Nu ar trebui ca o creatură să ucidă altă creatură.

Noi discutăm aici de animale,dar sunt oameni care nu conștientizează că avortul este o crimă. Omori propriul tău copil.

Sau în condiții extreme oamenii se mănâncă între ei.Chiar este un reportaj la chinezi, arată cum mâncau carne de om.
Mai poți să zici ceva?!
Vechi 21.11.2020, 20:06:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
Cu toții facem parte din creația lui Dumnezeu.
Nu ar trebui ca o creatură să ucidă altă creatură.
Deja se întâmplă asta în natură în momentul în care animalele carnivore și omnivore le ucid pe cele ierbivore, omul are doar opțiunea să nu ucidă pentru carne, dar tot ar ucide dăunătorii ierbivori, omnivori și păsările care-i distrug culturile.

Animalele ucid oameni, e adevărat că și omul s-a înmulțit și a intrat în habitatul animalului, dar asta e porunca, înmulțiți-vă și stăpâniți pământul.

Dacă omul ar mânca doar din culturi și sere, ar fi o luptă pentru supraviețuire între ei și animalele ierbivore și omnivore cu care împart aceeași resursă, nu vorbim doar de călugări însingurați care trăiesc cu un bob de orez și un pumn de linte, ci de aproape 8 miliarde de guri care ar trebui hrănite doar din culturi.
Tehnic ar fi imposibil să se hrănească toată populația planetei doar din culturi zi de zi, fără să afecteze într-un alt mod natura.

Citat:
Noi discutăm aici de animale,dar sunt oameni care nu conștientizează că avortul este o crimă. Omori propriul tău copil.
Mi se pare ceva logic ce spui, acum sunt state în care s-a legalizat avortul și peste 3 luni de sarcină, la un moment dat se va transforma și-ntr-o eutanasie post naștere /post partum, dacă o iau lucrurile la vale cu ultraprogresism.

Citat:
Sau în condiții extreme oamenii se mănâncă între ei.Chiar este un reportaj la chinezi, arată cum mâncau carne de om.
Mai poți să zici ceva?!
E posibil ca o parte dintre primii creștini botezați să fi fost canibali, citeam în viața Sfântului Andrei că într-o cetate la Marea Neagră, Sinope, a fost mușcat la propriu de băștinași.

Din viața sfântului Apostol Andrei:
”Deci auzind că Apostolul a zdrobit legăturile și a deschis temnița, adunîndu-se toți, voiau să vadă casa în care găzduia el. Unii, privindu-l cu cruzime și cu nemilostivire, îl tîrau de picioare, alții îl trăgeau de mîini și-l tăvăleau prin țărînă. Alții, cu dinții ca niște fiare sălbatice îl mușcau, cu lemne îl băteau, cu pietre îl loveau, și fiecare dădea cu orice apuca”

http://paginiortodoxe.tripod.com/vsn...ol_andrei.html

Last edited by Iorest; 21.11.2020 at 23:05:33.
Vechi 22.11.2020, 08:23:08
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member

Data înregistrării: 02.04.2012
Implicit

Citat:
Da dar vezi că nu e tocmai eco-friendly construcția de case în modul actual, poți să stai și în case de chirpici, sau în case cu acoperiș din stuf, pereții din chirpici sunt chiar mai călduroși decât niște bolțari.
Oameni au trăit de sute de ani în case din chirpici, cu acoperiș din stuf :).

Asta e opinia ta nu înseamnă că e opinia Bisericii asta, unde scrie în canoane că e crimă să sacrifici animale pt hrană, canoanele pot fi chiar mai dure decât biblia, dar aici n-am văzut să legifereze aspru.

Chiar mă gândesc că e muncă să crești animale, să le cureți mizeria după ele, să le dai tratamente, mâncare, apă la un moment dat și inevitabil nu vor mai da lapte, nu se vor mai oua și vor fi tăiate pt că consumă furaje și apă degeaba, produc dejecții care pot polua, vacile produc emisii de seră, găinațul de la păsări e acid și arde pământul.
Deci e chiar eco-prietenos să împrospătezi șeptelul de vite și restul.

M-am referit la produse animale care presupun uciderea animalului, unsoarea din care se fac săpunuri se ia după ce se taie, produse cosmetice, sau poate combustibil, fildeșul care se ia din rinoceri, elefanți, pieile din care se fac îmbrăcăminte, huse, chiar și pergamente se făceau din piei de vițel pe care apoi erau așternute texte considerate sacre.

Eschimoșii care trăiesc într-un frig mare, nu au legumele și fructele pe care le avem noi, nu se pot hrăni cu licheni, și atunci ucid reni, foci, cu untura de focă se ung pt a nu le degera nasul și urechile, poate o mai folosesc și pe post de combustibil să aprindă o feștilă.

Oamenii de când e lumea și pământul ucid animale și pentru a-și apăra culturile în care au investit, în ziua de azi o investiție ajunge la mii de euro -bani pt semințe și benzină la utilaje, arat, semănat, treierat, irigații, prețul la recoltat și desfăcut dacă se înmulțesc dăunătorii le ucid.
Deci chiar de oamenii s-ar hrăni doar din culturi,fără carne ar ucide animalele și păsările care le mânâncă culturile.

Adam a dat nume animalelor pentru că el a fost pus de Dumnzeu să stăpânească deci omul e în vârful lanțului trofic și mai important ca un animal, în multe culturi era semn de bărbăție să te lupți cu leii, regele David se lupta cu urșii.

Culmea că tot din Facere am dat eu citatul în care Cain care a jertfit legume n-a plăcut Domnului ba l-a și ucis pe Abel care a jertfit cele întâi născute din turma lui.

Deci cel pervertit de ură se pare că era vegetarian, iar celălalt era primul drept ucis din istorie faptul că sacrifica animale nu l-a împiedicat să fie drept înaintea Domnului.

Dacă stăteai în deșert, nu într-o grădină idilică, nu puteai crea sere artificiale cu conducte care să străbată deșertul sute de kilometri și să irige, carnea se strica într-o zi două că nu aveai frigidere, oamenii se deplasau în caravane sau triburi, multe guri de hrănit și atunci se vâna.

Citat:
Amin, așa să fie.
Dupa cum se vede tu aduci tot felul de argumente cat se poate de... lumesti si omenesti, INSA
5. Dar ei n-au cunoscut, nici n-au priceput, ci în întuneric umblă; strica-se-vor toate rânduielile pământului.
6. Eu am zis: "Dumnezei sunteți și toți fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca niște oameni muriți și ca unul din căpetenii cădeți.
(Psalmi81,5-8)

Constiinta e Una Singura, Cea cereasca, la Care suntem chemati cu totii, astfel ca toti reactionam independent conform cu distanta la care ne situam fiecare de Aceasta Constiinta si Care astfel(corespunzator cu distanta) ne influenteaza mai mult sau mai putin, rezultand astfel oconstiinta individuala(sau partiala), care ne indreptateste sa ne clamam drepturi "depline".

29. Iar conștiința, zic, nu a ta însuți, ci a altuia. Căci de ce libertatea mea să fie judecată de o altă conștiință?(1Cor10,29)

Dumnezeu ne-a chemat sa fim sfinti, dar noi suntem prea preocupati sa devenim... oameni.

7. Dar nu toți au cunoștința. Căci unii, din obișnuința de până acum cu idolul, mănâncă din cărnuri jertfite idolilor, și conștiința lor fiind slabă, se întinează.
10. Căci dacă cineva te-ar vedea pe tine, cel ce ai cunoștință, șezând la masă în templul idolilor, oare conștiința lui, slab fiind el, nu se va întări să mănânce din cele jertfite idolilor?
12. Și așa, păcătuind împotriva fraților și lovind conștiința lor slabă, păcătuiți față de Hristos.
(1Cor8,7.10.12)
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 22.11.2020 at 08:25:32.
Vechi 22.11.2020, 10:14:02
Member

Implicit

Una din cele 10 porunci este: Să nu ucizi.

Duhul Sfânt dă viață oricărei creaturi.
Vechi 22.11.2020, 12:59:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
Tine cont că personajele biblice au ucis și oameni,au făcut desfrânări și incesturi etc.
Evenimentele relatate în Biblie sunt istorisiri,nu îndemnuri sau porunci ale lui Dumnezeu.
Personaje biblice au fost poligame-au avut multe soții.Asta nu înseamnă că e moral.
Apropo de ideea asta, amestecările de sânge între rude și poligamia sunt oprite expres de canoane, mâncatul cărnii în afara posturilor NU, deci nu pot fi băgate în aceeași oală, nu au supraviețuit timpului istoric al Bisericii primele două practici.
Nu se confundă mâncatul cărnii de animal, nici cu vrăjitoria cu sânge de animal,nici cu idolatria care se face încă în unele zone ale globului unde cărnurile sunt jertfite unor zeități în India de exemplu astea sunt clar oprite.

Vreau să văd unde scrie în sfintele canoane că e oprit să mănânci carne la modul general, nu în posturi, oprire adresată pentru persoanele de mir, să nu vină cineva cu rânduieli pentru călugări ale Sfântului Vasile cel mare, la călugări e altceva, deși și călugărul dacă are de la medic dietă cu carne și e bătrân în spital e posibil să mănânce și nu e condamnabil.

Last edited by Iorest; 22.11.2020 at 13:04:12.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare