Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2010, 13:53:57
Liliane Liliane is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit Buna

Cine imi da si mie un sfat .. De cateva vineri totul imi merge pe dos cum vine ziua de vineri cum am necazuri ce ar trebui a fac ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.08.2010, 14:00:46
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Ii sti pe cei care spun ca pe 13 ale lunii le merge prost ? Si-au creat singuri aceasta superstitie/conditionare si asa se intampla..Este o sminteala. Toate zilele sunt bune.
Deci trebuie sa te gandesti cum s-a legat napasta de capul tau taman vineri..Bine este ca exact aceasta zi sa o dedici credintei: mers la slujba, la sf Maslu sau Molifte..; faci si ceva pravila acasa(rugaciuni, un acatist, un paraclis, ceva psalmi). Cu timpul va deveni ziua ta cea pioasa si nu a necazului..Te va ajuta Dumnezeu

Last edited by IonelS; 27.08.2010 at 14:15:41.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.08.2010, 14:57:16
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liliane Vezi mesajul
Cine imi da si mie un sfat .. De cateva vineri totul imi merge pe dos cum vine ziua de vineri cum am necazuri ce ar trebui a fac ?
Probabil cineva se roagă pentru tine și a pus niște pomelnice la Sfântul Maslu sau la slujbele de vineri.
Anumiți așaziși"creștini" obișnuiesc să scoată părticele pentru anumite persoane postind în această zi.
Este greșit și nu este canonic să faci aceasta dar se obișnuiește și oricum nu știi cine și de ce a făcut acesta.Poate ai greșit cuiva cu ceva și nu-ți dai seama.

Roagă-te,mergi la biserică spovedește-te,postește miercurea,vinerea,într-un cuvânt pune început de pocăință(presupun că ești ortodoxă-dacă nu...nu știu ce să spun)
Poți face și acatistul Sfintei Cuvioase Paraschiva care este ocrotitoarea acestei zile.
Consideră aceasta ca un semn de la Dumnezeu că te iubește și vrea să faci voia Lui. Doamne ajută.

Last edited by dorinastoica14; 27.08.2010 at 15:05:12.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.08.2010, 15:28:52
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liliane Vezi mesajul
Cine imi da si mie un sfat .. De cateva vineri totul imi merge pe dos cum vine ziua de vineri cum am necazuri ce ar trebui a fac ?
Tine post negru..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.08.2010, 15:33:10
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Probabil cineva se roagă pentru tine și a pus niște pomelnice la Sfântul Maslu sau la slujbele de vineri.
Anumiți așaziși"creștini" obișnuiesc să scoată părticele pentru anumite persoane postind în această zi.
Asta cred ca e o gluma, sau crede cineva ca Dumnezeu este un aparat de indeplinit dorinte, ba mai mult, dorinte rele? Sa nu fie!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.08.2010, 15:41:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mie de ceva timp imi merge din ce in ce mai bine vinerea. Liliane, asta inseamna ca nu ziua e de vina.

Asta imi aduce aminte de vindecarea copilului lunatic. In Evanghelie se spune ca acel copil era aruncat in apa si in foc de demoni atunci cand era luna plina. Iar oamenii credeau ca luna este cauza si asa ajungeau sa se ridice impotriva Creatorului. Sa ne fie clar, nu zilele sunt cauza rautatilor, suferintelor noastre.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.08.2010, 15:44:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Asta cred ca e o gluma, sau crede cineva ca Dumnezeu este un aparat de indeplinit dorinte, ba mai mult, dorinte rele? Sa nu fie!
Nu e o gluma. Cred ca este buna remarca Dorinei. Acum nu te gandi neaparat ca persoana respectiva se roaga sa i se intample ceva rau Lianei.
Stii ca daca cineva trece, spre exemplu, pe pomelnicul de la Liturghie, cu cea mai buna intentie, fireste, niste persoane care nu sunt vrednice de a fi trecute, mai rau le face. Se poate sa o fi trecut la Psaltire...

Mi-aduc aminte ca am citit intr-o carte, parca undeva la parintele Cleopa, ca a venit la el o femeie si i-a zis ca l-a tot pus la rugaciune pe barbatu-sau, un betiv care o bate, si nimic, nu mai suporta. Si parintele, dupa ce a atentionat-o, a pus-o sa tina post negru in anumite zile si l-a pus pe respectivul la Psaltire. Cand s-a indeplinit sorocul postului negru si al cititului la psaltire, barbatul a fost prins de niste banditi, care l-au batut pana l-au lasat lat, si dupa nu s-a vindecat complet, a ramas schiop parca, si nu a mai putut sa o bata pe femeie, si s-a apropiat de Dumnezeu. Totul s-a terminat cu bine, in sensul ca scopul rugaciunii si al postului nu a fost sa-l prinda banditii si sa-l ologeasca, ci sa nu mai bea, sa nu mai bata si sa se apropie de Dumnezeu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.08.2010, 15:52:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Stii ca daca cineva trece, spre exemplu, pe pomelnicul de la Liturghie, cu cea mai buna intentie, fireste, niste persoane care nu sunt vrednice de a fi trecute, mai rau le face. Se poate sa o fi trecut la Psaltire..
Mai fratilor, speriati lumea. Nu mai faceti afirmatii care nu au nimic in comun cu invatatura ortodoxa. Nu se intampla nimic rau prin pomenire. Dimpotriva, raul apare atunci cand nu te rogi si nu se roaga nimeni pentru tine.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.08.2010, 15:54:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Pentru Liliane:

Nu stim nimic despre tine, dar daca vei trai ca un crestin adevarat, lucrurile acestea nu au cum sa te atinga. Poate este un semnal ca trebuie sa iti schimbi viata. Mergi la biserica si fa o spovedanie generala, fa o sfestanie in casa, roaga-te si tine posturile randuite de biserica (adica si vinerea).


Foarte important: Gandeste-te bine, ai facut cuiva rau, ai suparat pe cineva, te dusmaneste cineva, te-a amenintat ca te pune cineva la Psaltire... Du-te si cere iertare si impaca-te! De fapt, asta e si conditia pentru a intra in biserica. Daca stii ca esti certat cu cineva, mergi intai si te impaci si apoi te duci la biserica. Doamne ajuta!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.08.2010, 17:48:41
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Asta cred ca e o gluma, sau crede cineva ca Dumnezeu este un aparat de indeplinit dorinte, ba mai mult, dorinte rele? Sa nu fie!
Îmi pare rău Lurențiu mă știi de ceva timp de aici de pe forum și am destui ani ca să nu bat câmpii.Nu este o glumă!Am spus un lucru care nu prea se strigă în gura mare dar care din păcate se practică.
Crezi că toți oamenii care zic"Doamne,Doamne "visează la împărăția cerurilor sau mulțumesc lui Dumnezeu că le-a mai dat un prilej să se pocăiască prin necazuri și suferințe?
Ori ești idealist ori crezi că toți acei care calcă pragul bisericilor o fac pentru mântuirea sufletelor (așa cum ar fi de fapt firesc).
Mergând (adeseori ) prin mânăstiri sau la anumite bisericii(în special la Sf.Mina am auzit adeseori persoane venite de departe spunând"mi-a furat....,m-a bătut.m-a înșelat.m-a dat afară din seviciu,mi-a sticat casa...ș.ș.m.d.p am venit să pun niște rugăciuni și să se aleagă în 4o de zile!"
La astfel de cereri preotul recomandă postul ,rugăciunea și mai dă și niște părticele(am eu ce am cu părticelele!)

Last edited by dorinastoica14; 27.08.2010 at 17:55:56.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
buna cristina mioara Generalitati 18 14.08.2011 19:25:42
buna costan bianca Umanitare 21 10.12.2010 17:27:25
Buna llaurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 14.10.2008 23:09:55
buna cornel13 Generalitati 2 10.09.2008 22:20:18