Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.09.2010, 13:04:48
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Va multumesc frumos pentru precizari.Deci editura Sophia.Excelent.Sinteza aleasa de catre dvs a fost extrem de buna.Ar fi trebuit sa intreb eu mult mai precis dar mi-ati dat toate datele asa ca am tot ce imi trebuie.Va doresc toate cele bune
check your mail Scot, o am in format electronic si ti-am trimis-o mai inainte.
capitolul despre patologia imaginatiei e la pag. 92.
cine mai doreste cartea, pot sa i-o trimit daca imi lasati adresa de mail pe pm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.09.2010, 13:07:06
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
check your mail Scot, o am in format electronic si ti-am trimis-o mai inainte.
capitolul despre patologia imaginatiei e la pag. 92.
cine mai doreste cartea, pot sa i-o trimit daca imi lasati adresa de mail pe pm.
Nice avatar si ca de obicei salvezi tu situatia(adica nu ne lasi sa dam bani pe timp de criza)si ne dai gratis o carte.Ce ciudat suna in aceste vremuri..Delia..multumesc.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.09.2010, 13:07:53
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Majoritatea ascetilor ne avertizeaza ca demonul plasmuieste o lume fantasmagorica. Pierdea omului in lumea gandurilor fantasmagorice reprezinta o piedica in unirea cu Dumnezeu. Aceasta lume fantasmagorica preocupa mintea cu nimicul si o saraceste de relatia cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.09.2010, 13:19:14
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Nice avatar si ca de obicei salvezi tu situatia(adica nu ne lasi sa dam bani pe timp de criza)si ne dai gratis o carte.Ce ciudat suna in aceste vremuri..Delia..multumesc.
hombre, you're welcome
la cat iti sunt de datoare...
sper sa nu ai probleme la download
si btw, parca ai ''inghiti lumina'' citind-o, vorba lui Badilita.

Last edited by delia31; 07.09.2010 at 19:37:40.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.09.2010, 19:18:44
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ mihailt

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Gandirea imaginativa este buna sau rea in functie de cum o foloseste omul.
Gandirea imaginativa este ceva foarte normal pentru oameni si toti suntem inzestrati cu ea de Dumnezeu de la creatie.
Este scris in cartea "Viata si Invatatura Sfantului Grigorie Palama " de parintele Staniloae ca Sfintii au avut insuflate de Dumnezeu imaginatii Sfinte.
(vedenii).
Puteti vedea cartea Apocalipsei care a fost scrisa de Sfantul Ioan Teologul dupa ce a primit a acea vedenie Sfanta de la Dumnezeu.
Dealtfel se istoriseste destul in Sfanta Scriptura si in Noul si in Vechiul Testament de imaginatii Sfinte.

Nu este vreun Sfant Sinod panortodox care sa fi condamnat imaginatia da este Sfant Sinod Ecumenic care a startornicit in Biserica Ortodoxa (pentru ca BC nu asculta in totalitate acel Sfant Sinod) cultul Sfintelor Icoane,Sfantul Sinod Ecumenic al VII-lea.
Cum atunci cand privesti faci uz de imaginatie se poate intelege foarte bine ca imaginatia nu te desparte de Dumnezeu ca atunci ni s-ar fi zis sa nu ne inchinam la Sfintele Icoane.

Parerea mea.
Am evitat initial sa raspund deoarece a)ma gandesc ca este diferenta de varsta intre noi si este nepoliticos sa dau "lectii", b) nu sunt sigura ca te intereseaza subiectul sau doar vrei sa-ti afirmi propriul punct de vedere (asta pt ca evident nu ai citit articolul la care fac trimitere pt a da un raspuns la obiect), c) in urma discutiilor cu tine iti vine ideea ciudata sa ma banezi (pe motive absolut fanteziste - apropo de utilizarea imaginatiei - cum ar fi acum sugestia ca eu am ceva impotriva icoanelor!)

Dar am ceva timp la dispozitie si incerc sa raspund, totusi, la ambele tale postari.

1. Ce este aceea "gandire imaginativa"? Gandirea si imaginatia sunt procese complet separate (asa cum apar ele si la Dogmatica sf. I. Damaschin, dar si in manualul de psihologie studiat in liceu)

2. In articolul citat de mine se exprima ideea ca imaginatia este urmarea caderii, iar in cartea citata de Aurelia Popescu se spune ca imaginatia a dus la caderea omului care a imaginat sa ajunga dumnezeu... Deci ideea ca imaginatia exista de la inceput este doar o opinie.

3. Sfintii NU au "imaginatii Sfinte", ci nu imagineaza nimic. Eu primesc cunoasterea dumnezeiasca nemijlocit! Nu au nevoie sa "imagineze" lucruri.
De fapt, ei sfatuiesc in permanenta paza mintii.. pazirea de orice plasmuire a mintii umane.

Citat din articol:
"Pocainta este legata cu smerenia. Mai mult, pocainta exista in climatul smereniei. De aceea spunem ca unde exista profunda smerenie, acolo nu este posibil sa se dezvolte imaginatia. Imaginatia creste mai mult prin trufie, egoism, ingamfare. Cel trufas viseaza necontenit, are parere buna despre sine insusi, stabileste inalte gaduri pe care vrea sa le realizeze si astfel da un mare prilej pentru atatarea imaginarului."

4. Vedenie nu este tot una cu lucrarea imaginatiei. In nici un caz. Faci mari confuzii in termeni. Am mai spus, sfintii se lupta cu orice plasmuire a mintii lor.

5. Si acum problema icoanelor. Icoanele sunt reprezentari ale unor lucruri reale.
(Daca ar fi produse de imaginatie nu ar fi icoane ci ar fi tablouri cu tematica religioasa (cel mult- cum sunt picturile altor religii crestine). Sfintii pot fi pictati tocmai pentru ca au o existenta reala, au fost oameni care au avut bucuria sa-i cunoasca etc.)

Ele sfintesc vazul (asa cum ascultarea Sf. Liturghii sfinteste auzul) si inalta cugetul omului spre cele ceresti.
Dar icoanele nu sunt prilej de plasmuiri fanteziste (daca la asta te-ai referit, ca nu am inteles de fapt unde bate argumentatia ta).
Privirea unei icoane nu trebuie sa duca la inchipuiri de lucruri. Si de fapt presupun ca stii ca in rugaciune, mai ales, omul trebuie sa respinga orice imagine, orice reprezentare vizuala care ia nastere in mintea sa cu privire la lucrurile ceresti. Multi s-au demonizat cedand placerii de a imagina lucruri sfinte in rugaciune pentru o stare exaltata! Adica este pericol mare.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.09.2010, 19:34:18
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit confuzie de termeni

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Una e nalucirea si alta e gandirea imaginativa.
De unde pana unde sa zici imaginatiei ca e rea pentru ca unii o folosesc pentru a-si naluci pacate?
Daca spre exemplu eu fur ceva inseamna ca mainile sunt rele ca am furat cu ele?
Sau ca eu le folosesc rau?
Nu se vede ca Dumnezeu Iisus Hristos da pilda folosind imagini din viata normala pentru a explica celor care il ascultau pe cat puteau sa inteleaga cele referitoare la Imparatia cerurilor si la altele?
Eu nu am vorbit nici de nalucire, nici de gandire imaginativa (care este o strutocamila).

Analogiile, metaforele (care sunt derivate din analogii) folosite in parabole sunt considerate procese ale gandirii, nu ale imaginatiei. Cel putin din cata psihologie cunosc azi. Deci iar esti pe langa subiect.

(Si oricum metafora, parabola sunt procedee lingvistice. Ajuta se se transmita un mesaj cat mai corect, atunci cand cuvintele/expresiile uzuale nu pot ajunge la esenta. Deci iar nu tin de imaginatie.. cel putin in masura in care nu se vorbeste de dragul cuvintelor)

Last edited by anna21; 07.09.2010 at 19:42:42.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.09.2010, 19:37:50
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Normal ca imaginatiile sfinte sunt lucrarea lui Dumnezeu in imaginatia Sfintilor.


In Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul scrie ca si vederea foloseste imaginatia si nu scrie pe undeva in Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul de imaginatie ca ar fi rea sau ca ar fi aparut in urma caderii.
Gandirea imaginativa (cu imagini) e foarte folosita (in constructii si nu numai) si nu e deloc rea ci e foarte buna si ma indoiesc foarte tare ca ar fi aparuta in urma caderii.
"Facultatea de imaginație este o putere a sufletului irațional. Ea lucrează prin organele simțurilor si se numește si percepție. Imaginabil si perceptibil este ceea ce cade sub imaginație si sub percepție, după cum vederea este însăși puterea optică, iar vizibil ceea ce cade sub vedere, spre exemplu: o piatră sau altceva din acestea. Imaginația este un afect al sufletului irațional, produs de un lucru ce cade sub imaginație. Halucinația este un afect zadarnic al sufletului irațional, care nu are ca pricină nici un lucru ce cade sub imaginație. Organul puterii de imaginație este cavitatea anterioară a creierului."
Asa au fost facuti Adam si Eva de Dumnezeu cu simturi si imaginatie si nimeni nu a zis ca acestea ar fi fost cauza caderii ca doar in Sfanta Scriptura si de la Sfintii Parinti aflam de cauza caderii a fost ca Eva a fost amagita de Satana sa pacatuiasca iar nu ca imaginatia cu care Adam si Eva fusesera inzestrati de ziditor ar fi fost de vina.

Daca e sa o luam dupa cum spune Sfantul Ioan Damaschinul apoi a folosi imaginatia pentru a iti inchipui pacate se numeste halucinatie iar nu imaginatie.
(si aceasta a aparut in urma caderii iar nu imaginatia).

(mai incolo in Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul zice:
"Puterea de imaginație percepe prin simțuri pe cele materiale și le transmite puterii cugetătoare sau celei
raționale, căci amândouă sunt identice.")
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 07.09.2010 at 19:47:47.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.09.2010, 19:46:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Normal ca imaginatiile sfinte sunt lucrarea lui Dumnezeu in imaginatia Sfintilor.


In Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul scrie ca si vederea foloseste imaginatia si nu scrie pe undeva in Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul de imaginatie ca ar fi rea sau ca ar fi aparut in urma caderii.
Gandirea imaginativa (cu imagini) e foarte folosita (in constructii si nu numai) si nu e deloc rea ci e foarte buna si ma indoiesc foarte tare ca ar fi aparuta in urma caderii.
"Facultatea de imaginație este o putere a sufletului irațional. Ea lucrează prin organele simțurilor si se numește si percepție. Imaginabil si perceptibil este ceea ce cade sub imaginație si sub percepție, după cum vederea este însăși puterea optică, iar vizibil ceea ce cade sub vedere, spre exemplu: o piatră sau altceva din acestea. Imaginația este un afect al sufletului irațional, produs de un lucru ce cade sub imaginație. Halucinația este un afect zadarnic al sufletului irațional, care nu are ca pricină nici un lucru ce cade sub imaginație. Organul puterii de imaginație este cavitatea anterioară a creierului."
Asa au fost facuti Adam si Eva de Dumnezeu cu simturi si imaginatie si nimeni nu a zis ca acestea ar fi fost cauza caderii ca doar in Sfanta Scriptura si de la Sfintii Parinti aflam de cauza caderii a fost ca Eva a fost amagita de Satana sa pacatuiasca iar nu ca imaginatia cu care Adam si Eva fusesera inzestrati de ziditor ar fi fost de vina.

Daca e sa o luam dupa cum spune Sfantul Ioan Damaschinul apoi a folosi imaginatia pentru a iti inchipui pacate se numeste halucinatie iar nu imaginatie.
(si aceasta a aparut in urma caderii iar nu imaginatia).
Frate, daca te sminteste ce postez eu, nu mai citi, rezuma-te la Dogmatica sf. Ioan Damaschin.
(Desi sincer nu cred ca este pericol, ca tot nu ai citit articolul.. Nici n-are importanta..)
Eu am deschis threadul pentru ca aceste lucruri ma preocupa si sper sa gaseasca si altii raspunsuri (in masura in care le cauta).
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.09.2010, 19:52:08
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un.simplu.gand Vezi mesajul
Am mai spuso si o mai spun!Cum crezi tu ca a creat Dumnezeu lumea?Intai si-a imaginato apoi a creato.Bineinteles ca imaginatia poate fi buna sau rea depende pentru ce o folosesti.
Vad ca nimeni nu s-a obosit sa raspunda acestui mesaj.

Dumnezeu viseaza? Dumnezeu gandeste in procedeele logicii umane? Cat fac 1+1 pentru Dumnezeu? Tot 1, cumva? Dar 1+1+1? Etc..

Altfel spus: nu poti sa-L reduci pe Dumnezeu la caracteristicile psihologice umane. Crezi ca foloseste aceleasi procese cognitive ca si creatia sa?
Dumnezeu nu imagineaza in avans!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.09.2010, 19:55:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Vad ca nimeni nu s-a obosit sa raspunda acestui mesaj.
Ba, ti-au raspuns si inca foarte concis si la subiect, mai ales mihailt.

Da-te jos de pe strutocamila pe care o tot calaresti si ai sa intelegi POATE mai bine!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Sfantului Gherasim Kefalonitul, Izgonitorul demonilor Loghin Alina Intrebari utilizatori 0 05.03.2011 13:03:35
Lupta impotriva demonilor, patimilor, vraji, farmece, magie si dobadirea mantuirii sofia_78 Generalitati 14 11.01.2011 14:19:05
Ierarhia Demonilor Ioan-Victor Generalitati 9 26.01.2010 20:51:47