Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.08.2012, 20:16:42
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit Ce se intampla in unele manastiri din Romania?

http://stirileprotv.ro/video/caz-rev...-rupt/60581310

Nu as fi dorit sa aduc in discutie un astfel de subiect,insa nu e prima data cand aud ca astfel de lucruri ca in reportajul de mai sus se petrec in anumite manastiri din Romania...
Si de curand am primit vestea despre o cunostinta de-a mea,care a ajuns sa aiba probleme psihice,dar si fizice,ce se agraveaza pe zi ce trece,familia incearca sa o scoata din manastire,insa pur si simplu nu se pot intelege cu stareta si parintele de acolo,care o tin pe a lor una si buna cum ca nu este nevoie de psihologi sau medici,ca sunt de la diavolul si ca au duhovnici.De cate ori mama disperata incearca sa deschida subiectul in fata lor aducand problema fiicei in discutie,i se inchide imediat gura cu ... " Sa ne rugam!"
Ba,mai mult,i s-a spus ca daca mai incearca sa faca presiuni,se poate astepta sa dispara si sa nu o mai gaseasca,ca..."au mai fost cazuri",dar si multe altele.Iar daca este sa ne amintim ca prin canoanele bisericii,din cate cunosc eu,in manastiri nu au voie sa fie primite persoane cu probleme psihice,lucrurile devin si mai stranii...
Ca sa nu mai vorbim de modul in care sunt exploatati si umiliti unii oameni care ajung in manastiri, in numele acestei ascultari.Inteleg ca viata monahala nu este parfum de roze,ca e vorba de multa nevointa,smerenie,rugaciune,insa in aceste cazuri se intrece orice limita...
Imi pare rau,am tot respectul pentru anumite manastiri,preoti,calugari,insa exemple ca cele de mai sus ar trebui scoase ca o plaga din sanul BOR,pentru ca distrug oameni prin aceste anomalii.Si intrebarea se pune...de ce nimeni nu se sesizeaza,de ce aceasta complicitate a tacerii,de ce brusc unii credinciosi sau membri ai bisericii sunt brusc parasiti de compasiunea crestineasca si simtul justitiar,pe care nu ezita sa il manifeste in alte circumstante,ba inca si foarte vehement,iar cand se ating aceste subiecte delicate incep cu "sa nu judecam",replici evazive etc.
Pai sa nu judecam,dar ar cam fi cazul ca cineva sa faca ceva,ca totusi traim in secolul XXI si avem pretentia ca ne deosebim de anumite secte pe care le catalogam drept eretice,fanatice etc.
Ma iertati daca am suparat pe cineva cu postarea mea,insa sincer sunt destul de nedumerita si revoltata privind la aceste lucruri care sunt permise tacit in sanul bisericii...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.08.2012, 20:48:36
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu ce se intampla dar ceva nu e bine, ne-am schimbat cu totii..... in manastire nu mai este cum era odata dar nici in lume nu mai este cum era odata....nu mai avem frica de Dumnezeu

Din pacate cei de la ProTv(si nu numai) scoate in evidenta tot ce e mai rau , si lumea se sminteste.

Cunosc o fata f credincioasa care a vrut sa se calugareasca si cand a descoperit cum e defapt viata in manastire a renuntat , e adevarat sunt fff multe ispite.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.08.2012, 22:55:12
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Subiectul e foarte delicat si poate ca ar trebui sa fie discutat intr-un mediu restrans, pentru ca nu cumva rauvoitorii sa le extraga din context si sa ni le serveasca cu orice prilej.
Intr-un fel sau altul, adevarul este ca se intampla lucruri foarte triste care compromit Biserica la cel mai inalt nivel. Inca n-am inteles "mecanismul"; in mintea mea, totul trebuie sa aiba o explicatie, fiindca altfel mania lui Dumnezeu s-ar abate oricum, mai devreme sau mai tarziu.
Pana nu demult, eram un inversunat luptator impotriva ideii ca numirea ca preot, la o anumita parohie (nu neaparat la oras, nu neaparat intr-o zona cu enoriasi instariti si "generosi"), se face pe bani, si-nca pe bani multi. Pur si simplu refuzam sa cred ca asa ceva e posibil. Ani la rand. Pana de curand cand Dumnezeu a oranduit sa aflu "oficial" (sa zic asa), lucruri cu totul de neinteles. Cum?!? Cum se poate impaca dragostea fata de Dumnezeu si fata de aproapele, cu pretinderea unor sume mari de bani, pentru care, ori familia trebuie sa faca mari sacrificii, ori tanarul absolvent la teologie sa-si petreaca multi ani prin tari straine, pana sa reuseasca sa adune acea suma care i s-a pretins fara menajamente...
Si e un mare paradox. Sa o luam simplu: cat timp ii trebuie unui mirean care vrea cu adevarat sa se mantuiasca, sa-si gaseasca un duhovnic BUN? De ce nu sunt toti buni? De ce unii ne dau atatea motive de sminteala, incat nici nu mai stim ce sa credem, fiindca in mintea noastra, preotul si invatatorul trebuie sa fie intotdeauna "oamenii model"?... De ce sunt pastrati in parohii, atatia "inselati" care nu fac decat sa dezbine Biserica si sa alunge pana si pe cei mai credinciosi, ce sa mai spunem de ceilalti care ar vrea sa..."se adune", in timp ce sunt atatia care abia asteapta sa primeasca o parohie unde sa puna mult suflet, dar si umarul la o "treaba curata"?... E adevarat, am vazut si dintre acei care n-au avut nici bani, nici sustinere din partea cuiva anume, dar au avut multa smerenie si multa rugaciune, iar Dumnezeu le-a dat si har si le-a facut si biserica din nimic. Sunt cazuri rare, dar SUNT.
* - Sa facem ascultare:
* - Sa ne rugam:
* - Sa nu judecam:
* - Sa facem ce spune preotul, nu ce face el, fiindca pana la urma e si el tot un om:
* - Sa nu dam in vileag o "mica" patima a duhovnicului nostru, ca stie El Dumnezeu de ce-l tine acolo si nu-l pedepseste, iar gestul nostru ar putea fi speculat de dusmanii bisericii ca o dezbinare si abia asteapta sa ne arate cu degetul...
...Oare cati dintre noi ne rugam pentru duhovnicii nostri. Dar mai ales, cati dintre noi se roaga vreodata pentru prea-sfintitii episcopi sau prea-fericitul Patriarh? Probabil, ei sunt cei mai "expusi" ispitelor de toate felurile, iar o inselare cat de mica, ar putea zgudui din temelie, Sfanta noastra Biserica Ortodoxa!...
Imi cer iertare si nici macar nu stiu cui... De obicei nu sunt omul care sa privesc catre metehnele mai-marilor Bisericii, dar as minti sa spun ca nu sufar impreuna cu atatia altii ca mine, nu atat pentru "metehnele" unor asa-zisi "preoti", cat pentru "tranzactionarile" care se fac in culise, intre doua Sfinte Liturghii...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.08.2012, 03:09:28
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
http://stirileprotv.ro/video/caz-rev...-rupt/60581310

Nu as fi dorit sa aduc in discutie un astfel de subiect,insa nu e prima data cand aud ca astfel de lucruri ca in reportajul de mai sus se petrec in anumite manastiri din Romania...
Si de curand am primit vestea despre o cunostinta de-a mea,care a ajuns sa aiba probleme psihice,dar si fizice,ce se agraveaza pe zi ce trece,familia incearca sa o scoata din manastire,insa pur si simplu nu se pot intelege cu stareta si parintele de acolo,care o tin pe a lor una si buna cum ca nu este nevoie de psihologi sau medici,ca sunt de la diavolul si ca au duhovnici.De cate ori mama disperata incearca sa deschida subiectul in fata lor aducand problema fiicei in discutie,i se inchide imediat gura cu ... " Sa ne rugam!"
Ba,mai mult,i s-a spus ca daca mai incearca sa faca presiuni,se poate astepta sa dispara si sa nu o mai gaseasca,ca..."au mai fost cazuri",dar si multe altele.Iar daca este sa ne amintim ca prin canoanele bisericii,din cate cunosc eu,in manastiri nu au voie sa fie primite persoane cu probleme psihice,lucrurile devin si mai stranii...
Ca sa nu mai vorbim de modul in care sunt exploatati si umiliti unii oameni care ajung in manastiri, in numele acestei ascultari.Inteleg ca viata monahala nu este parfum de roze,ca e vorba de multa nevointa,smerenie,rugaciune,insa in aceste cazuri se intrece orice limita...
Imi pare rau,am tot respectul pentru anumite manastiri,preoti,calugari,insa exemple ca cele de mai sus ar trebui scoase ca o plaga din sanul BOR,pentru ca distrug oameni prin aceste anomalii.Si intrebarea se pune...de ce nimeni nu se sesizeaza,de ce aceasta complicitate a tacerii,de ce brusc unii credinciosi sau membri ai bisericii sunt brusc parasiti de compasiunea crestineasca si simtul justitiar,pe care nu ezita sa il manifeste in alte circumstante,ba inca si foarte vehement,iar cand se ating aceste subiecte delicate incep cu "sa nu judecam",replici evazive etc.
Pai sa nu judecam,dar ar cam fi cazul ca cineva sa faca ceva,ca totusi traim in secolul XXI si avem pretentia ca ne deosebim de anumite secte pe care le catalogam drept eretice,fanatice etc.
Ma iertati daca am suparat pe cineva cu postarea mea,insa sincer sunt destul de nedumerita si revoltata privind la aceste lucruri care sunt permise tacit in sanul bisericii...
Doamne ajută!
Bine ați spus: "în unele mănăstiri", nu în toate. Cred că în mediul monahal, ca și între creștinii mireni, există diverse tipuri de atitudine, mentalități diferite, moduri diferite de a înțelege și trăi credința. Cred că, în mănăstiri, ca și în lume, există creștini autentici, dar și habotnici, credincioși înduhovniciți, cu dreaptă socoteală, dar și persoane care suferă de maladia spirituală a fanatismului etc. Generalizările sunt nepotrivite pentru că... Zosima și Ferapont din "Frații Karamazov" (credința autentică și habotnicia - două atitudini puse în antiteză de căte Dostoievski, prin crearea celor două personaje menționate) pot fi regăsiți pretutindeni, în orice mediu social.
Așa cum ați observat, inclusiv aici, în mediul virtual, pe forum, unii dintre cei care postează exprimă idei inteligente, cu adevărat creștine, iar alții, având aceeași credință, scriu (nu se știe de ce) mesaje în care, contrar duhului iubirii evanghelice, îndeamnă la intoleranță și/sau la habotnicie. La fel se întâmplă și în mănăstire: unii monahi sunt modele de viață creștină autentică, iar alții...
Cunosc personal două măicuțe de la mănăstirea Christiana și vă pot spune cu toată sinceritatea că aceste mirese ale lui Hristos și-au dedicat întreaga lor viață slujirii lui Dumnezeu în mod direct (prin viața lor liturgică profundă) și indirect (prin îngrijirea persoanelor aflate în așezământul social al mănăstirii). Aceste măicuțe tinere, unele dintre ele studente la Teologie, singure, aproape complet lipsite de vreun sprijin material, se dedică zi și noapte, cu dragoste, bătrânilor bolnavi, săraci și abandonați pe care-i au în grijă. Amândouă sunt foarte deschise, inteligente și optimiste (adică exact așa cum ar fi normal să se comporte toți cei care cred în Hristos); pe scurt, mărturisesc, prin viața lor, bucuria autentică a comuniunii cu Dumnezeu.
Gândiți-vă, de asemenea, la monahi înduhovniciți precum au fost vrednicii de pomenire părinți Teofil Părăian, Arsenie Papacioc etc etc. Să nu uităm nici de maica Siluana Vlad care, din proprie inițiativă, și-a asumat misiunea de a acorda consiliere psihologică (are studii de specialitate) și duhovnicească deținuților din penitenciare, celor bolnavi de depresie, celor care au fost abuzați sexual în copilărie etc. Există, din mila lui Hristos, călugări cu viață sfântă, urmași vrednici ai celor din relatările Patericului. Nu exagerez, cunosc personal astfel de călugări și-I mulțumesc lui Dumnezeu pentru că mi-a dăruit bucuria de a întâlni asemenea creștini, care și-au transformat întreaga viață într-o neîncetată doxologie închinată lui Hristos Domnul!
"...familia incearca sa o scoata din manastire,insa pur si simplu nu se pot intelege cu stareta si parintele de acolo..."
Ea vrea să plece din mănăstire? Pentru că, dacă ea dorește să părăsească viața monahală, cred că stareța are datoria de a-i respecta libertatea; în schimb, dacă decizia persoanei în cauză este să rămână în mănăstire, consider că nimeni nu are dreptul, din punct de vedere moral, s-o constrângă să părăsească modul de viață pe care și l-a ales în mod liber și conștient. Aceasta este opinia mea, dar s-ar putea să mă înșel, necunoscând situația decât din relatarea dvs.
"sa nu mai vorbim de modul in care sunt exploatati si umiliti unii oameni care ajung in manastiri, in numele acestei ascultari."
Da, îmi este foaarte dificil să înțeleg acest principiu al ascultării "necondiționate". Cred că în mod necondiționat avem datoria (și dreptul) să-L ascultăm doar pe Dumnezeu, fiindcă El este unica Ființă cunoscătoare a adevărului și binelui absolut. Credința noastră creștină este religia libertății, potrivit cuvintelor Sfântului Apostol Pavel: "Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate" (II Cor3, 17). Dragostea presupune respectarea libertății celui iubit și Revelația dumnezeiască (atât prin Sf. Scriptură, cât și prin Sfânta Tradiție) ne oferă numeroase temeiuri de a crede că Dumnezeu, Cel Ce ne-a înzestrat cu liberul arbitru, ne respectă libertatea atât de mult, încât îi include în dragostea și Providența Sa chiar și pe cei care-I neagă existența. La începutul istoriei sale, monahismul era un mod liber de viață, o permanentă celebrare a dragostei și libertății duhovnicești.
Să nădăjduim că, în viitor, vor exista cât mai mulți duhovnici trăitori, cu o viață spirituală profundă și autentic creștină, care vor înțelege importanța acestui minunat și sfânt dar divin, care este libertatea. Din fericire, există și astăzi mulți asemenea duhovnici, Hristos Dumnezeu să-i întărească în credință și să-i ajute să sporească tot mai mult, din zi în zi, în dragostea față de El!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.08.2012, 08:04:02
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri!Personal cred ca astfel de situatii ar trebui discutate deschis si cu sinceritate intre membrii comunitatii ortodoxe si mai ales de catre prelati.Si nu doar discutate,ci si luate masuri.Asa ar fi cel mai normal,corect,transparent si crestinesc.In plus,ar fi o lectie prin care BOR ar arata ca nu doar spune niste lucruri,ci le si face.
Bineinteles ca peste tot sunt oameni si oameni,nimeni nu este perfect,iar sfinti cu atat mai rar vom gasi,insa nu asta este ideea.Vorbim de niste lucruri extrem de grave,care,repet...distrug oameni.
Personal mai putin ma intereseaza ce masina are preotul nu stiu care sau ce bani a dat ca sa obtina parohia (uneori li se si impune mai mult sau mai putin fatis,deci multi nu prea au incotro daca nu vor doar sa priveasca la diploma de teolog)...desigur,nu este firesc,nu este corect,insa cu adevarat imi pasa cand aud de oameni care au vocatie si in anumite manastiri se lovesc de o atitudine si niste anomalii care ori ii pun pe goana ori ii pun pe butuci,atat psihic,cat si fizic.Sau de persoane care ajung in sanul manastirilor nu din motive vocationale,ci datorita faptului ca au suferit puternice traume,dezamagiri si nu se mai pot regasi in lume,iar atunci aleg calea manastirii.Staretul sau stareta,preotul duhovnic ar fi normal sa nu ii tunda in monahism daca aceasta este motivatia,iar daca mai vorbim si despre cineva care intra cu probleme psihice,mai ales ca si canoanele interzic...e grav.Si e si mai grav ca rudele sa vina sa explice,sa iti ceara ajutorul,iar tu sa te faci ca ploua.Si in mod sistematic sa induci sentimente de autoculpabilizare persoanei care si asa este labila emotional si gandul cum ca,daca paraseste manastirea va ajunge in iad.
Laura ma intreba daca prietena despre care am vorbit doreste sa ramana in manastire.Da,doreste,dar discutam despre un om care deja a intrat acolo cu o depresie diagnosticata de medici,cu care se lupta de ani de zile,dar si alte probleme,iar in prezent se afla in pragul unei psihoze,daca deja boala nu s-a instalat: are halucinatii,idei delirante,trece de la o stare emotionala la alta in cateva secunde,dar si altele.Si fizic sanatatea ei este pe butuci.Traieste cu groaza ca daca pleaca de acolo va ajunge in iad si spune din ce in ce mai des ca se va sinucide daca este luata de acolo.Cam ce discernamant mai poate avea o astfel de persoana?Familia nu vrea sa o ia pe sus,insa in momentul de fata ar avea nevoie de ajutorul staretei si al preotului duhovnic al manastirii,pentru ca ei sunt singurii de care ea asculta orbeste in prezent.Ei vor doar sa mearga cu ea sa fie investigata din toate punctele de vedere.Si in loc sa gaseasca o cale de dialog,sprijin,intelegere,li se spune ca nu este nevoie de medici sau psihologi,ca ei au duhovnici si ca se roaga.
Bineinteles ca daca s-ar dovedi ca fata este sanatoasa dpdv psihic,mi se pare si mie normal ca parintii,chiar daca le vine greu,sa accepte alegerea ei,dar macar sa i se dea sansa sa fie investigata si ajutata daca este cazul,iar eu personal,din cele ce mi s-au spus,cred ca are nevoie urgenta de ajutor si ca pe zi ce trece lucrurile se agraveaza.
In fine,asta este o mica parte din poveste,sunt multe altele pe care nu le voi spune,pentru ca scopul meu nu este de a denigra viata monahala,ci doar sa inteleg de ce nimeni nu ia vreo masura.
As vrea sa pot sa o ajut si pe ea si pe parintii care sunt disperati,insa efectiv ma depaseste situatia,nu stiu ce sa le spun,mai mult de cateva lucruri pe care le-am aflat si eu la randul meu,insa oricum este ca o lama cu doua taisuri,pentru ca si pe sus daca ar fi luata pentru a fi investigata,exista riscul Doamne fereste,sa se omoare,dupa cum tot ameninta sau sa dispara si sa nu mai fie de gasit,iar pe de alta parte,ramanand in starea aceasta patogena,iarasi nu poate sa ii fie decat din ce in ce mai rau...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 04.08.2012 at 08:46:36.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.08.2012, 10:13:33
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Va multumesc pentru raspunsuri!Personal cred ca astfel de situatii ar trebui discutate deschis si cu sinceritate intre membrii comunitatii ortodoxe si mai ales de catre prelati.Si nu doar discutate,ci si luate masuri.Asa ar fi cel mai normal,corect,transparent si crestinesc.In plus,ar fi o lectie prin care BOR ar arata ca nu doar spune niste lucruri,ci le si face.
Bineinteles ca peste tot sunt oameni si oameni,nimeni nu este perfect,iar sfinti cu atat mai rar vom gasi,insa nu asta este ideea.Vorbim de niste lucruri extrem de grave,care,repet...distrug oameni.
Personal mai putin ma intereseaza ce masina are preotul nu stiu care sau ce bani a dat ca sa obtina parohia (uneori li se si impune mai mult sau mai putin fatis,deci multi nu prea au incotro daca nu vor doar sa priveasca la diploma de teolog)...desigur,nu este firesc,nu este corect,insa cu adevarat imi pasa cand aud de oameni care au vocatie si in anumite manastiri se lovesc de o atitudine si niste anomalii care ori ii pun pe goana ori ii pun pe butuci,atat psihic,cat si fizic.Sau de persoane care ajung in sanul manastirilor nu din motive vocationale,ci datorita faptului ca au suferit puternice traume,dezamagiri si nu se mai pot regasi in lume,iar atunci aleg calea manastirii.Staretul sau stareta,preotul duhovnic ar fi normal sa nu ii tunda in monahism daca aceasta este motivatia,iar daca mai vorbim si despre cineva care intra cu probleme psihice,mai ales ca si canoanele interzic...e grav.Si e si mai grav ca rudele sa vina sa explice,sa iti ceara ajutorul,iar tu sa te faci ca ploua.Si in mod sistematic sa induci sentimente de autoculpabilizare persoanei care si asa este labila emotional si gandul cum ca,daca paraseste manastirea va ajunge in iad.
Laura ma intreba daca prietena despre care am vorbit doreste sa ramana in manastire.Da,doreste,dar discutam despre un om care deja a intrat acolo cu o depresie diagnosticata de medici,cu care se lupta de ani de zile,dar si alte probleme,iar in prezent se afla in pragul unei psihoze,daca deja boala nu s-a instalat: are halucinatii,idei delirante,trece de la o stare emotionala la alta in cateva secunde,dar si altele.Si fizic sanatatea ei este pe butuci.Traieste cu groaza ca daca pleaca de acolo va ajunge in iad si spune din ce in ce mai des ca se va sinucide daca este luata de acolo.Cam ce discernamant mai poate avea o astfel de persoana?Familia nu vrea sa o ia pe sus,insa in momentul de fata ar avea nevoie de ajutorul staretei si al preotului duhovnic al manastirii,pentru ca ei sunt singurii de care ea asculta orbeste in prezent.Ei vor doar sa mearga cu ea sa fie investigata din toate punctele de vedere.Si in loc sa gaseasca o cale de dialog,sprijin,intelegere,li se spune ca nu este nevoie de medici sau psihologi,ca ei au duhovnici si ca se roaga.
Bineinteles ca daca s-ar dovedi ca fata este sanatoasa dpdv psihic,mi se pare si mie normal ca parintii,chiar daca le vine greu,sa accepte alegerea ei,dar macar sa i se dea sansa sa fie investigata si ajutata daca este cazul,iar eu personal,din cele ce mi s-au spus,cred ca are nevoie urgenta de ajutor si ca pe zi ce trece lucrurile se agraveaza.
In fine,asta este o mica parte din poveste,sunt multe altele pe care nu le voi spune,pentru ca scopul meu nu este de a denigra viata monahala,ci doar sa inteleg de ce nimeni nu ia vreo masura.
As vrea sa pot sa o ajut si pe ea si pe parintii care sunt disperati,insa efectiv ma depaseste situatia,nu stiu ce sa le spun,mai mult de cateva lucruri pe care le-am aflat si eu la randul meu,insa oricum este ca o lama cu doua taisuri,pentru ca si pe sus daca ar fi luata pentru a fi investigata,exista riscul Doamne fereste,sa se omoare,dupa cum tot ameninta sau sa dispara si sa nu mai fie de gasit,iar pe de alta parte,ramanand in starea aceasta patogena,iarasi nu poate sa ii fie decat din ce in ce mai rau...
Am încercat de pe leptop să scriu pe acest topic. Nu știu dacă din neatenția mea sau din alte cauze mi-a dispărut postarea ( și nu-i prima dată).
Dacă această situație te-a impresionat așa de mult de ce nu scrii maicii starețe sau la episcopia de care aparține mănăsirea o scrisoare (clasică) în care să ceri analizarea situației maicii bolnave?
În mănăstiri sunt niște reguli care trebuiesc respectate întocmai chiar dacă par uneori inumane sau absurde. Ascultarea este mai mare decât toate cerințele. Cred că noi nu putem înțelege și de aceia nu avem competența de a judeca pentru că "dreptatea noastră este înaintea lui Dumnezeu ca o cârpă lepădată"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.08.2012, 11:19:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Am încercat de pe leptop să scriu pe acest topic. Nu știu dacă din neatenția mea sau din alte cauze mi-a dispărut postarea ( și nu-i prima dată).
Dacă această situație te-a impresionat așa de mult de ce nu scrii maicii starețe sau la episcopia de care aparține mănăsirea o scrisoare (clasică) în care să ceri analizarea situației maicii bolnave?
În mănăstiri sunt niște reguli care trebuiesc respectate întocmai chiar dacă par uneori inumane sau absurde. Ascultarea este mai mare decât toate cerințele. Cred că noi nu putem înțelege și de aceia nu avem competența de a judeca pentru că "dreptatea noastră este înaintea lui Dumnezeu ca o cârpă lepădată"
Dorina draga,sa ii scriu eu maici starete ca sa obtin ce?Cand membrii familiei incearca sa se inteleaga si cu ea si cu preotul duhovnic si sunt ignorati?
Evident ca exista si varianta ca ei sa mearga la episcopie,daca nu vor ajunge la nici o intelegere cu cei din manastire,insa atata timp cat fata are ganduri de suicid si i se inoculeaza ideea ca daca pleaca de acolo va ajunge in iad...e foarte riscant,nimeni nu vrea sa riste ca o nenorocire sa se intample...Oamenii nu vor sa faca ceva fortat,doresc sa caute o punte de intelegere cu cei de acolo,dar in zadar.
Iar in privinta ascultarii...eu cred a este nevoie sa ne pastram dreapta socoteala,ca daca ajungem sa punem ascultarea asta mai presus de binele omului si chiar decat canoanele bisericii din care faci parte,deja nu ne mai deosebim cu nimic de anumite secte care au fost catalogate drept fanatice.
Adica,as dori sa intreb si eu,care este sensul spiritual si de nepatruns pentru mintea umana,de a lasa un om sa se chinuie in dureri atroce avand piciorul rupt,asa cum a patit maica din reportajul de mai sus,timp de o saptamana,interzicandu-i sa apeleze la medic,iar ulterior sa le pedepsesti si alungi din manastire pe cele doua maici care au avut indrazneala sa calce peste ascultare, si au dus biata femeie sa fie ingrijita si inclusiv pe ea,pentru ca nu a mai rezistat sa agonizeze?Doamne iarta-ma,dar daca noi nu ne pastram viu discernamantul,nu ne sesizam si BOR nu ia masuri in astfel de cazuri,atunci n-ar mai fi cazul sa ne miram de ce unele persoane din exterior ne catalogheaza in fel si chip.
Si bineinteles ca ma impresioneaza cazul despre care am povestit,este o prietena pe care o cunosc de ani de zile,insa singurii care pot si au dreptul sa faca ceva sunt apartinatorii,rudele de gradul I.Si sunt disperati,bat la toate usile,asa a ajuns mama sa ma sune si pe mine,sa imi povesteasca ce se petrece,insa in afara de cateva informatii pe care am reusit sa le aflu despre anumite proceduri,dar si alea fiind,dupa cum am spus,pe muchie de cutit,chiar nu stiu ce se poate face si mai mult decat atat...sunt consternata ca nu se face nimic de catre cei care au puterea de a lua masuri!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 04.08.2012 at 11:22:49.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.08.2012, 11:52:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Mai am o mentiune de facut: am mai scris aici nu doar pentru a dezbate subiectul de dragul de a-l dezbate,ci pentru ca stiu ca au mai fost cazuri,nu neaparat identice,insa similare si m-ar interesa sa aflu ce solutii au gasit membrii familiei pentru a rezolva situatia,asta daca sunt printre membrii forumului si persoane care s-au lovit ele personal sau cunosc astfel de cazuri.Iar daca nu doresc sa posteze public,imi pot scrie pe privat sau sa schimbam adresele de mail si sa discutam acolo.Va multumesc mult!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.08.2012, 11:53:35
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Dorina draga,sa ii scriu eu maici starete ca sa obtin ce?Cand membrii familiei incearca sa se inteleaga si cu ea si cu preotul duhovnic si sunt ignorati?
Evident ca exista si varianta ca ei sa mearga la episcopie,daca nu vor ajunge la nici o intelegere cu cei din manastire,insa atata timp cat fata are ganduri de suicid si i se inoculeaza ideea ca daca pleaca de acolo va ajunge in iad...e foarte riscant,nimeni nu vrea sa riste ca o nenorocire sa se intample...Oamenii nu vor sa faca ceva fortat,doresc sa caute o punte de intelegere cu cei de acolo,dar in zadar.
Iar in privinta ascultarii...eu cred a este nevoie sa ne pastram dreapta socoteala,ca daca ajungem sa punem ascultarea asta mai presus de binele omului si chiar decat canoanele bisericii din care faci parte,deja nu ne mai deosebim cu nimic de anumite secte care au fost catalogate drept fanatice.
Adica,as dori sa intreb si eu,care este sensul spiritual si de nepatruns pentru mintea umana,de a lasa un om sa se chinuie in dureri atroce avand piciorul rupt,asa cum a patit maica din reportajul de mai sus,timp de o saptamana,interzicandu-i sa apeleze la medic,iar ulterior sa le pedepsesti si alungi din manastire pe cele doua maici care au avut indrazneala sa calce peste ascultare, si au dus biata femeie sa fie ingrijita si inclusiv pe ea,pentru ca nu a mai rezistat sa agonizeze?Doamne iarta-ma,dar daca noi nu ne pastram viu discernamantul,nu ne sesizam si BOR nu ia masuri in astfel de cazuri,atunci n-ar mai fi cazul sa ne miram de ce unele persoane din exterior ne catalogheaza in fel si chip.
Si bineinteles ca ma impresioneaza cazul despre care am povestit,este o prietena pe care o cunosc de ani de zile,insa singurii care pot si au dreptul sa faca ceva sunt apartinatorii,rudele de gradul I.Si sunt disperati,bat la toate usile,asa a ajuns mama sa ma sune si pe mine,sa imi povesteasca ce se petrece,insa in afara de cateva informatii pe care am reusit sa le aflu despre anumite proceduri,dar si alea fiind,dupa cum am spus,pe muchie de cutit,chiar nu stiu ce se poate face si mai mult decat atat...sunt consternata ca nu se face nimic de catre cei care au puterea de a lua masuri!
Nu se poate eventual incerca transferul ei la o alta manastire unde apoi stareta si preotul duhovnic sa fie mai cooperanti? In unele manastiri se intampla din pacate nereguli (am si eu o sora in manastire, nu vorbesc aiurea), dar sunt si manastiri unde stareta are discernamant bun si lucrurile se pot aranja.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.08.2012, 14:33:26
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Din pacate cei de la ProTv(si nu numai) scoate in evidenta tot ce e mai rau , si lumea se sminteste.
Nu scot in evidenta tot ce e mai rau ci unele cazuri (ce se inmultesc) care nu fac cinste Bisericii.
Da, lumea se sminteste...tatal meu dupa ce a vazut-o pe stareta de la televizor care a nascut gemene ironizeaza mai mult Biserica.
Asa a lasat Dumnezeu pentru a se cerne oamenii ca sa se imputineze credinta si in acelasi timp sa creasca in valoare. Pentru a creste in valoare duhovniceasca trebuie prigoana.
Putini vor mai fi preotii buni si vor cauta putini credinciosi mult timp sa gaseasca un parinte duhovnic cu har...acestea au fost prorocite de mult timp si acum e doar inceputul..asa ca pregatiti-va sufleteste pentru vremuri mai grele.
Referitor la cazul prezentat nu cred sa-i fie acceptat transferul si nici investigatii nu cred sa i se faca.
Chiar daca pleaca sa i se faca investigatii starea ei se va inrautatii, ea este atasata de manastire si depresia se va accentua..rezultatul poate fi un tratament medicamentos mai agresiv sau chiar internarea si in niciun caz nu vad o imbunatatire a situatiei. Familia poate doar sa fie alaturi de ea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum pot salva unele inregistrari din Audio Ortodox merascu Generalitati 3 12.09.2012 11:50:25
de ce sunt unele animale asociate cu...? victortiti89 Generalitati 1 06.06.2011 16:21:39
Despre unele cutremure -cauza lor sunsray Secte si culte 4 22.04.2011 14:07:17
De ce unele femei nu au dureri la nastere? taluta Intamplari adevarate 72 01.09.2010 18:00:30
vi sau intamplat unele lucruri ciudate chiar in zi pintilescu Botezul 10 29.08.2007 23:01:13