Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.12.2013, 01:23:52
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Nu e normal ca o minoritate sa puna pumnul in gura majoritatii si sa-si clameze dreptul ei la diferenta in acelasi timp in care incalca dreptului majoritatii la diferenta.
Care minoritate a pus pumnul in gura majoritatii, in Romania? Exemple, te rog.

Citat:
Daca moralitatea se schimba in timp atunci ar trebui ca totul sa fie permis, dar absolut totul.
Normal ca moralitatea se schimba, si e normal sa fie asa. E chiar de dorit.

Era un timp in care sclavia era perfect morala - preotii ar trebui sa iti poata explica asta, manastirile din Tarile Romane detineau si vindeau sclavi tigani. Mergi mai in trecut, si citeste Vechiul Testament si ce era considerat moral atunci. Trebuie sa fii orb si surd sa sustii ca moralitatea e neatinsa de vremuri.

Citat:
Biserica le spune celor care vor sa auda.
\

Serios? Doar celor care vor sa auda? Deci nu exista mesaj religios in afara bisericii, da?
Daca vroiau sa le spuna doar celor care vor sa auda, asteptau ca respectivii sa le calce pragul, nu incepeau predarea ortodoxiei in scoli de la clasa intai. Si nu puneau boxe in exteriorul bisericii, sa se asigure ca la 9 dimineata, duminica, te trezesti. Fie ca vrei, fie ca nu.

Citat:
Comunistul e cel care fredoneaza " Imagine " si viseaza cum ar fi sa traiasca intr-o lume in care toti sa gandeasca la fel ca el.
Tot nu inteleg de ce vorbim despre comunisti. Daca ai o problema cu comunismul pentru ca e o utopie, ar trebui sa ai aceeasi problema si cu crestinismul. E prezent de 2000 de ani, si inca asteptam rezultatele.

Citat:
Imagine a world without atheists.
Nu e nevoie sa imi imaginez. Am fost acolo deja, ca specie. Se cheama Dark Ages si Evul Mediu. Nu ti-as dori...
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.12.2013, 02:29:07
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Doar eu? Tu nu? Nu avem toti o parere despre asta? De-asta exista o programa scolara. De-asta se si fac eforturi pentru a proteja copiii de lucruri considerate daunatoare, gen scene violente la televizor.
Eu nu. Chiar nu ma deranjeaza daca tu iti tii copiii doar in atelier la saiba sau ii inveti de mici sa-l citeasca pe Dawkins sau mai stiu eu pe cine. Tu i-ai facut, spala-te pe cap cu ei.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu? Dar educatia religioasa (ortodoxa) predata la modul confesional in scolile de Stat ce e? Si nu imi spune ca e optionala, ca asta nici macar gluma nu mai e.

Daca esti parinte, si esti ortodox, nici macar nu ai optiunea de a alege ce sa ii explici copilului tau despre ortodoxie, si mai ales cand. Si nu pot decat sa iti urez success atunci cand copilul tau va intra pe mana unui profesor de religie ortodoxa taliban, care ii va explica pustiului tau de 6 ani cum va arde in focurile iadului daca nu se roaga in fiecare zi.
E treaba fiecarui parinte si da educatia religioasa este optionala. Cine nu vrea sa-si lase copilul sa invete religie poate face asta. Cere si tu ore in care sa li se vorbeasca alor tai despre marii ganditori atei si gata, daca tot platesti atatea taxe. Nu te mai ingrijora de ce invata ceilalti copii.





Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
BOR produce bani prin afacerile pe care le are (pe care nu plateste un cent impozit) si primeste donatii. Nimeni nu stie exact cati bani fac, ca doar nu ii putem acuza de transparenta, dar saraci nu sunt.

Sistemul de invatamant nu produce bani, si depinde exclusiv de finantare de la Stat. Nimic exceptional aici, niciunde in lume beneficiile unui sistem de invatamant nu sunt masurate in profit financiar.

Sistemul de invatamant e clar subfinantat: salariile profesorilor sunt mizere, avem scoli fara incalzire si a venit iarna, avem copii la sate care nu pot merge la scoala pentru ca satul lor nu mai are scoala. Si parintii nu isi permit sa ii trimita pana la scoala din cel mai apropiat oras.

Sa cer eu Statului sa se opreasca din furturi? Asta e solutia ta? Ia incearca tu - ia vezi, te asculta cineva?
Am alta idee, insa: de ce nu o face BOR, standardul de moralitate al natiunii? Politicienii oricum se inghesuie sa ii pupe in fund pe preoti de fiecare data cand au ocazia, de ce nu isi asuma BOR treaba asta? Oare pentru ca sunt la fel de corupti ca si politicienii?

Pun Biserica si scoala in antiteza pentru ca unii au primit mult prea multi bani (cu toate ca au surse alternative de finantare), iar altii (care sunt dependenti 100% de Stat) mult prea putini. Sunt doua extreme.

Indiferent cat fura sau nu politicienii, resursele financiare ale unui Stat sunt limitate, indiferent de Stat. Bani mai putini la BOR (care face oricum bani) inseamna fonduri mai mari, disponibile pentru altceva. Pentru domenii grav subfinantate, gen educatie sau sanatate.

Crestinii nu ar trebui sa plateasca taxe catre Stat, care sunt dupa aia distribuite Bisericii. Crestinii ar trebui sa plateasca taxele bisericii direct cultei de care apartin, si doar daca vor asta. Asta ar rezulta in disparitia legaturii profund corupte intre Biserica si Stat, si BOR ar deveni mult mai activa, pentru ca deh, ar trebui sa convinga oamenii sa cotizeze, nu sa se bucure de bani luati cu japca, de Stat, prin impozitare.

Daca trebuie sa te conving ca educatia si sanatatea sunt bazele viitorului unei tari, atunci nu cred ca avem ce discuta. Statul a facut DEJA ce e important pentru TINE: aveti biserici cate nu puteti numara, educatie religioasa in scoli cu profesori platiti de Stat, personal BOR platit de Stat, ce altceva mai vrei? Nu crezi ca e cazul sa se finanteze si alte lucruri in tara asta?
Nu Biserica si-a dorit o legatura cu Statul ci Statul si-a dorit o legatura cu Biserica. Si nu doar cu o Biserica ci cu toate bisericile. Contrar a ceea ce crezi tu, statul laic ocroteste dreptul persoanelor de a crede ceea ce vor ba le si incurajeaza sa creada ceea ce vor. Doar statul comunist incurajeaza persoanele sa creada ceea ce vrea statul.
Bisericile sunt pline ochi in fiecare duminica. Ceea ce inseamna ca inca nu avem destule. Singurele locuri din tara asta care mai sunt pline ochi sunt carciumile. Depinde de fiecare unde alege sa-si petreaca timpul.


Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Marea majoritate a oamenilor (inclusiv cei ortodocsi) nu au nici cea mai vaga idee despre crestinism, morala crestina, etc. Stiu ca de Paste si Craciun sunt zile libere, se mananca si se bea, si cam atat.

Si chestiile alea "sanatoase" din morala nu au de a face cu crestinismul. Sunt universale, mai mult sau mai putin.



Problema e ca voi ati ales o poveste, si acum vreti sa o impuneti si altora (vezi religia in scoli). In numele "povestii" respective BOR cere bani tot mai multi: ba pentru biserici, ba pentru salarii, ba pentru CN, alt proiect faraonic si perfect ridicol.
Nu as avea nici o problema daca povestea din capul tau sau a altora te afecteaza pe tine, si pe restul care cred in ea. Dar cand ne afecteaza pe toti, asta e deja alta problema.

Pe langa asta, nu ai nevoie de "povesti" pentru ca oamenii sa se comporte civilizat. Exista Codul Penal.
Chestii universale ? Ca de exemplu ? Ai tu o idee ca oamenii ar trebui sa nu fure si ar trebui sa o urmam toti ? Poate ar trebui sa fure si sa ucida si sa traiasca doar cei mai puternici. Unde anume scrie ca daca dansam dupa cum anume ne canta ADN-ul atunci trebuie sa fim intr-un fel sau altul ? ADN-ul nici nu stie nimic, nici nu-i pasa de nimic asa ca shoosh.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.12.2013, 02:36:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Care minoritate a pus pumnul in gura majoritatii, in Romania? Exemple, te rog.



Normal ca moralitatea se schimba, si e normal sa fie asa. E chiar de dorit.

Era un timp in care sclavia era perfect morala - preotii ar trebui sa iti poata explica asta, manastirile din Tarile Romane detineau si vindeau sclavi tigani. Mergi mai in trecut, si citeste Vechiul Testament si ce era considerat moral atunci. Trebuie sa fii orb si surd sa sustii ca moralitatea e neatinsa de vremuri.
Era o vreme cand ateii se duceau si taiau capetele aborigenilor si le puneau prin muzee ca sa arate lumii ca omul se trage din maimuta. De ce sa nu discutam despre vremea aia ? Sau era o vreme cand oamenii de stiinta au luat-o putin razna si au inceput ei sa decida cine merita sa moara si cine merita sa traiasca. Dupa care alti atei s-au hotarat ei cum sa imparta bogatia unora tuturor. Sigur ca ei n-au facut biserici, au facut puscarii dar ce mai conteaza, tot au facut ceva nu ? Nu te-ai dus sa le zici sa dea mai putini bani la puscarii si mai multi la scoli ? Oh, stai puscariile erau pline de crestini care trebuiau reeducati in spiritul omului nou, fara Dumnezeu.
\
Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Serios? Doar celor care vor sa auda? Deci nu exista mesaj religios in afara bisericii, da?
Daca vroiau sa le spuna doar celor care vor sa auda, asteptau ca respectivii sa le calce pragul, nu incepeau predarea ortodoxiei in scoli de la clasa intai. Si nu puneau boxe in exteriorul bisericii, sa se asigure ca la 9 dimineata, duminica, te trezesti. Fie ca vrei, fie ca nu.



Tot nu inteleg de ce vorbim despre comunisti. Daca ai o problema cu comunismul pentru ca e o utopie, ar trebui sa ai aceeasi problema si cu crestinismul. E prezent de 2000 de ani, si inca asteptam rezultatele.



Nu e nevoie sa imi imaginez. Am fost acolo deja, ca specie. Se cheama Dark Ages si Evul Mediu. Nu ti-as dori...
[/quote]
Boxele se pun pentru ca e prea multa lume si nu are loc in biserica. Trebuie sa fii sarit de pe fix ca sa nu intelegi asta. Plus ca la 12 se termina si poti da drumul la manele linistit.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.12.2013, 02:42:54
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul

Tot nu inteleg de ce vorbim despre comunisti. Daca ai o problema cu comunismul pentru ca e o utopie, ar trebui sa ai aceeasi problema si cu crestinismul. E prezent de 2000 de ani, si inca asteptam rezultatele.



Nu e nevoie sa imi imaginez. Am fost acolo deja, ca specie. Se cheama Dark Ages si Evul Mediu. Nu ti-as dori...
Crestinismul e un fel de comunism fara Volga neagra de la 4 dimineata. Volga o sa vina cand nu te astepti. Dar spre deosebire de comunism, nimeni nu-ti impune nimic, cel putin aici la noi nu incearca nimeni sa te bage in rai cu forta. Eventual iti mai zice unul sau altul sa fii atent ca pana la urma Volga tot vine.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.12.2013, 21:32:43
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Eu nu. Chiar nu ma deranjeaza daca tu iti tii copiii doar in atelier la saiba sau ii inveti de mici sa-l citeasca pe Dawkins sau mai stiu eu pe cine. Tu i-ai facut, spala-te pe cap cu ei.
Chiar nu sesizezi diferenta intre sistemul de invatamant de Stat, finantat din taxe, si ce ii inveti tu acasa pe copii? Se pare ca nu...

Citat:
Cine nu vrea sa-si lase copilul sa invete religie poate face asta.
Ori minti cu buna stiinta, ori esti prost informat.

In primul rand, ce materie optionala e aia la care esti inscris automat, si trebuie sa faci cerere ca sa nu participi? Si poti face asta doar dupa 16 ani, ca pana atunci esti la mana parintilor?

In al doilea rand, sunt nenumarate cazurile in care un copil nu e inscris la ora de religie, dar scoala nu ii poate oferi o alternativa. Asa ca ajunge sa petreaca respectiva ora in clasa, asistand (fara sa participe) la ora de religie.

Da, optional, ce sa zic.

Citat:
Nu Biserica si-a dorit o legatura cu Statul ci Statul si-a dorit o legatura cu Biserica.
Serios? Si atunci de ce nu rupe BOR aceasta relatie? Ce, e in pozitia de nevasta abuzata, careia ii e frica sa se duca la politie?

Apelul catre Consiliile Judetene pentru finantarea CN trimis de Patriarh acum cateva zile a fost trimis de Stat, sau de BOR? Sau Statul l-a silit pe Patriarh sa il scrie?

Vai de mine, nevinovata BOR. Probabil ca se opun de fiecare data cand le baga Statul bani in cont (sau le da vreun hotel, ca zilele astea), dar le e frica sa zica ceva...

Citat:
Contrar a ceea ce crezi tu, statul laic ocroteste dreptul persoanelor de a crede ceea ce vor ba le si incurajeaza sa creada ceea ce vor.
Aici vorbim despre finantare. Intelegi diferenta?

Citat:
Bisericile sunt pline ochi in fiecare duminica. Ceea ce inseamna ca inca nu avem destule.
Super. Inseamna ca romanii sunt ortodocsi dedicati trup si suflet, si nu ar avea o problema sa isi sustina financiar Biserica in mod direct, nu prin intermediul Statului. Ce zici?

Citat:
Singurele locuri din tara asta care mai sunt pline ochi sunt carciumile.
Carciumile alea platesc taxe, pana una alta, nu traiesc din banii Statului si din fondul de urgenta al Primului Ministru. Si nu le da nimeni nimic pe gratis. Si apropo, tot de ortodocsi sunt pline si alea :)

Citat:
Chestii universale ?
Da, moralitatea e rezultata in urma unui proces de invatare. A fi bun cu cei din jur, a coopera, are recompense. Pentru cei care nu inteleg asta, exista Codul Penal.

Uite aici cum e cu moralitatea, daca ai rabdare:

https://www.youtube.com/watch?v=jnXmDaI8IEo

Sa inteleg ca inainte de crestinism nu existau norme morale, sau juridice? OK, o sa incep sa rad acum...

Citat:
ADN-ul nici nu stie nimic, nici nu-i pasa de nimic asa ca shoosh.
Shoosh tie. Nu am zis nimic de ADN, asa ca aici ai raspuns propriilor ganduri, nu mie.

Citat:
Era o vreme cand ateii se duceau si taiau capetele aborigenilor si le puneau prin muzee ca sa arate lumii ca omul se trage din maimuta.
Care sunt acei atei? Exemple, te rog.

Citat:
Sau era o vreme cand oamenii de stiinta au luat-o putin razna si au inceput ei sa decida cine merita sa moara si cine merita sa traiasca.
Care? Cand?

Citat:
Dupa care alti atei s-au hotarat ei cum sa imparta bogatia unora tuturor.
Te referi la comunisti? Aia erau comunisti, nu atei. Ateismul nu are ideologie, sa te faca sa faci ceva anume. Dar sigur, simplifica, e mult mai usor asa, nu trebuie sa incerci sa intelegi, pana la urma...

Citat:
Boxele se pun pentru ca e prea multa lume si nu are loc in biserica. Trebuie sa fii sarit de pe fix ca sa nu intelegi asta. Plus ca la 12 se termina si poti da drumul la manele linistit.
Foarte bine. Daca nu e loc, sa se urce in autobuz si sa se duca la o biserica unde e loc. Am locuit un an langa o biserica, in Bucuresti. Duminica, singura zi din saptamana cand as fi putut sa ma odihnesc pana mai tarziu, nu puteam, ca inainte de noua incepea popa sa cante, pe boxe. Si apropo, nu era nimeni afara, la biserica aia era suficient loc inauntru. Dar popa simtea ca trebuie sa il auda tot cartierul. Cine e manelist aici?

Citat:
Dar spre deosebire de comunism, nimeni nu-ti impune nimic, cel putin aici la noi nu incearca nimeni sa te bage in rai cu forta.
Sigur, nu iti impune nimeni nimic. Dar daca nu faci cum ti se spune, ajungi in Iad pentru eternitate. Halal libertate de alegere...
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.12.2013, 22:16:11
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Chiar nu sesizezi diferenta intre sistemul de invatamant de Stat, finantat din taxe, si ce ii inveti tu acasa pe copii? Se pare ca nu...
Nu, nu cred ca e nimeni in masura sa decida cum sa-l indoctrineze pe copilul meu, ce ar trebui sa invete la scoala etc.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Ori minti cu buna stiinta, ori esti prost informat.

In primul rand, ce materie optionala e aia la care esti inscris automat, si trebuie sa faci cerere ca sa nu participi? Si poti face asta doar dupa 16 ani, ca pana atunci esti la mana parintilor?

In al doilea rand, sunt nenumarate cazurile in care un copil nu e inscris la ora de religie, dar scoala nu ii poate oferi o alternativa. Asa ca ajunge sa petreaca respectiva ora in clasa, asistand (fara sa participe) la ora de religie.

Da, optional, ce sa zic.
OPȚIÚNE, opțiuni, s. f. 1. Faptul sau dreptul de a alege din două sau mai multe lucruri, posibilități etc. pe acela sau pe aceea care îți convine; alegere
Ai dreptul de alegere deci e optional. Se pare ca tu si ceilalti care sustineti o tampenie sunteti batuti in cap.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Serios? Si atunci de ce nu rupe BOR aceasta relatie? Ce, e in pozitia de nevasta abuzata, careia ii e frica sa se duca la politie?

Apelul catre Consiliile Judetene pentru finantarea CN trimis de Patriarh acum cateva zile a fost trimis de Stat, sau de BOR? Sau Statul l-a silit pe Patriarh sa il scrie?

Vai de mine, nevinovata BOR. Probabil ca se opun de fiecare data cand le baga Statul bani in cont (sau le da vreun hotel, ca zilele astea), dar le e frica sa zica ceva...



Aici vorbim despre finantare. Intelegi diferenta?
Pentru ca nu se mai poate rupe fara un dezechilibru grav in societate. Totusi nu ti se pare ca e o mare nesimtire ca atunci cand marea majoritate a oamenilor se declara credinciosi iar ateii sunt o mana de oameni, ei sa fie cei care sa spuna statului cum sa cheltuie banii ? Lasand la o parte faptul ca persoane ca Remus Cernea erau considerate paraziti sociali si pe vremea cealalta in care idolii tai erau la putere. I-ai zis si lui Cernea sa dea spaga inapoi ? Mai cumparam naibii o aspirina doua cu banii pe care i-a primit degeaba.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Super. Inseamna ca romanii sunt ortodocsi dedicati trup si suflet, si nu ar avea o problema sa isi sustina financiar Biserica in mod direct, nu prin intermediul Statului. Ce zici?



Carciumile alea platesc taxe, pana una alta, nu traiesc din banii Statului si din fondul de urgenta al Primului Ministru. Si nu le da nimeni nimic pe gratis. Si apropo, tot de ortodocsi sunt pline si alea :)
Pai da, ca ateii beau apa plata cu lamaie.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Da, moralitatea e rezultata in urma unui proces de invatare. A fi bun cu cei din jur, a coopera, are recompense. Pentru cei care nu inteleg asta, exista Codul Penal.

Uite aici cum e cu moralitatea, daca ai rabdare:

https://www.youtube.com/watch?v=jnXmDaI8IEo

Sa inteleg ca inainte de crestinism nu existau norme morale, sau juridice? OK, o sa incep sa rad acum...
Da, altceva nu am ce face decat sa ascult povesti deghizate in stiinta. Du-te si asculta-i tu, m-am saturat sa-i aud pe toti nataraii care n-au contribuit cu nimic la progresul stintific vorbind in numele stiintei.


Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul

Care sunt acei atei? Exemple, te rog.



Care? Cand?



Te referi la comunisti? Aia erau comunisti, nu atei. Ateismul nu are ideologie, sa te faca sa faci ceva anume. Dar sigur, simplifica, e mult mai usor asa, nu trebuie sa incerci sa intelegi, pana la urma...
Din pacate pentru tine nu toti suntem spalati pe creier ba chiar am trait timpurile alea. Poate propaganda asta merge in occident unde nu se stie ca ateii sunt urmasii lui Lenin dar aici mai toata lumea a fost indoctrinata cu ateism stiintific.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Foarte bine. Daca nu e loc, sa se urce in autobuz si sa se duca la o biserica unde e loc. Am locuit un an langa o biserica, in Bucuresti. Duminica, singura zi din saptamana cand as fi putut sa ma odihnesc pana mai tarziu, nu puteam, ca inainte de noua incepea popa sa cante, pe boxe. Si apropo, nu era nimeni afara, la biserica aia era suficient loc inauntru. Dar popa simtea ca trebuie sa il auda tot cartierul. Cine e manelist aici?
Ce frumos i-ai organiza tu pe toti. Nu mai bine te-ai urca tu intr-un autobuz si te-ai duce unde vezi cu ochii ?

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Sigur, nu iti impune nimeni nimic. Dar daca nu faci cum ti se spune, ajungi in Iad pentru eternitate. Halal libertate de alegere...
Deocamdata vad ca esti bine merci si chiar arunci cu pietre, asa ca mie mi se pare ca esti destul de liber sa alegi. Dar Volga tot o sa vina.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.12.2013, 23:22:40
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Nu, nu cred ca e nimeni in masura sa decida cum sa-l indoctrineze pe copilul meu, ce ar trebui sa invete la scoala etc.
Poate ar trebui sa iti cumperi un aparat de masurat ironia.

Citat:
OPȚIÚNE, opțiuni, s. f. 1. Faptul sau dreptul de a alege din două sau mai multe lucruri, posibilități etc. pe acela sau pe aceea care îți convine; alegere
Ai dreptul de alegere deci e optional. Se pare ca tu si ceilalti care sustineti o tampenie sunteti batuti in cap.
Eu incerc sa iti explic cum sta treaba in realitate, tu scoti dictionarul. Daca nu te intereseaza o discutie serioasa, de ce te mai implici? E OK, nu-ti mai pierde timpul.

Citat:
Pentru ca nu se mai poate rupe fara un dezechilibru grav in societate.
Cum asa? Detalii, te rog.

Citat:
otusi nu ti se pare ca e o mare nesimtire ca atunci cand marea majoritate a oamenilor se declara credinciosi iar ateii sunt o mana de oameni, ei sa fie cei care sa spuna statului cum sa cheltuie banii?
Nu. Ateii nu cer bani pentru ei. Ateii cer ca cei care vor sa finanteze biserica (oricare ar fi ea), sa o faca direct. Si banii care se duc acum la biserici sa se duca inspre alte servicii, de care ar beneficia toata lumea (nu doar ateii).

Cu peste 80% din populatie ortodocsi declarati, nu ar trebui sa fie o problema. Nu?

Si nu e vorba de nesimtire, decat daca suferi de vreun sindrom de persecutie. Arunca un ochi peste gard, in alte tari. Se poate, se face, si nu a rezultat in "dezechilibre grave in societate". A rezultat insa in biserici mult mai active, mai apropiate de enoriasi, si mai conectate la problemele societatii.

Citat:
Lasand la o parte faptul ca persoane ca Remus Cernea erau considerate paraziti sociali si pe vremea cealalta in care idolii tai erau la putere.
Nu ma intereseaza Cernea si nu m-a interesat vreodata. Despre ce idoli vorbesti?

Citat:
Pai da, ca ateii beau apa plata cu lamaie.
Carciumile patriei sunt pline cu aia 1% atei? Cat de bine stapanesti aritmetica?

Citat:
Da, altceva nu am ce face decat sa ascult povesti deghizate in stiinta. Du-te si asculta-i tu, m-am saturat sa-i aud pe toti nataraii care n-au contribuit cu nimic la progresul stintific vorbind in numele stiintei.
Stiu, nu se compara cu de-alde Kent Hovind. E bine ca un punct de vedere stiintific asupra moralitatii nu te intereseaza (sau nu ai timp de el), in schimb imi explici mie ce si cum.

Citat:
Din pacate pentru tine nu toti suntem spalati pe creier ba chiar am trait timpurile alea. Poate propaganda asta merge in occident unde nu se stie ca ateii sunt urmasii lui Lenin dar aici mai toata lumea a fost indoctrinata cu ateism stiintific.
Sincer, nu stiu daca te faci ca nu intelegi, sau chiar nu intelegi. Ambele cazuri sunt la fel de grave, dar al doilea e remediabil. Primul implica o lipsa de onestitate, si as prefera sa cred ca nu e cazul.

Ateismul nu e o doctrina. Ce au prezentat aia ca ateism "stiintific" nu e nici stiinta, nici ateism. Era doar alternativa lor de indoctrinare (una dintre ele), in schimbul religiei deja existente in tara respectiva. Da, comunistii se bateau in piept ca sunt atei - si ce daca? Comunismul e foarte apropiat de religie, ca si nazismul, de altfel. In ambele cazuri e nevoie de acceptare oarba, devierile de la doctrina sunt pedepsite, si realitatea e negata la fiecare pas.

Pe scurt: ateism nu inseamna comunism, si nici invers. Poate un pic de lectura pe tema asta nu ti-ar strica. Ma rog, asta ar insemna ca ar trebui sa incetezi sa arunci cu straw men in stanga si in dreapta.

Citat:
Ce frumos i-ai organiza tu pe toti. Nu mai bine te-ai urca tu intr-un autobuz si te-ai duce unde vezi cu ochii ?
Ai ajuns in clasa a patra? Nu de alta, dar la varsta asta argumentam la nivelul asta.
Deci zi, daca biserica respectiva nu era plina, si mai era loc inauntru, de ce era nevoie de boxe, care ii deranjau pe toti cei care nu erau interesati de slujba?
Raspuns serios si la obiect, daca poti, te rog.

Citat:
Deocamdata vad ca esti bine merci si chiar arunci cu pietre, asa ca mie mi se pare ca esti destul de liber sa alegi.
Normal ca sunt liber, pentru ca am ales sa gandesc. Asta nu datorita religiei, ci in ciuda ei. Cat despre Volga aia, e la stadiul de vorbe si povesti.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.12.2013, 18:26:42
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

iuliu, scuza-ma, daresti cam pe langa cu unele aspecte...
1. Nu toti cei care s-au declarat ortodocsi la rencensamant chiar sunt ortodocsi (in adev. sens al cuvantului); ei doar au declatar religia in care-s botezati.

2. Cred ca de fapt asta e motivul pentru care BO nu se desparte de stat; frica de a ramane fara ... BANI...

3. Bisericile-s pline doar de Craciun si Pasrte si foarte rar inm fiecxare Duminica sau alta sarbatoare.

4 ADN-ul de fapt te face bun sau rau intr-o oarecare proportie. Restul ramane la latitudinea mediului si spalarii pe creier dintr-o parte sau alta (inclusiv scoala).

5. Carciumile sunt pline si cu ortodocsi, ba chiar, in majoritate ortodocsi... sa nu uitam ca suntem 80% ortodocsi, si nu exista atatia ateicat sa umpli toate carciumile tarii; dar nah... greu de gandit.

6. in legatura cu indoctrinarea copilului; se aplica si la atei. N-ar trebui sa fie obligati sa-si lase copilul indoctrinat de religie de exemplu. Dar sunt obligati... in practica... teoretic nu, practic da, ca altfel iti agreseaza copilul la scoala atat elevii, cat si profesorii.

Si ar mai fi, dar revin eu candva...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.12.2013, 20:02:58
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
iuliu, scuza-ma, daresti cam pe langa cu unele aspecte...
1. Nu toti cei care s-au declarat ortodocsi la rencensamant chiar sunt ortodocsi (in adev. sens al cuvantului); ei doar au declatar religia in care-s botezati.

2. Cred ca de fapt asta e motivul pentru care BO nu se desparte de stat; frica de a ramane fara ... BANI...

3. Bisericile-s pline doar de Craciun si Pasrte si foarte rar inm fiecxare Duminica sau alta sarbatoare.

4 ADN-ul de fapt te face bun sau rau intr-o oarecare proportie. Restul ramane la latitudinea mediului si spalarii pe creier dintr-o parte sau alta (inclusiv scoala).

5. Carciumile sunt pline si cu ortodocsi, ba chiar, in majoritate ortodocsi... sa nu uitam ca suntem 80% ortodocsi, si nu exista atatia ateicat sa umpli toate carciumile tarii; dar nah... greu de gandit.

6. in legatura cu indoctrinarea copilului; se aplica si la atei. N-ar trebui sa fie obligati sa-si lase copilul indoctrinat de religie de exemplu. Dar sunt obligati... in practica... teoretic nu, practic da, ca altfel iti agreseaza copilul la scoala atat elevii, cat si profesorii.

Si ar mai fi, dar revin eu candva...
1. La recensamant- doar am fost si eu recenzor- doar il intrebai pe om ce religie are si bifai in casuta! Acuma ca era sau nu asa cum zice, va dati seama ca nici un recenzor nu aveea de unde sa stie! E adevarat- ca in Husi fiind si oras mic si pe multi oameni i cunosteam de 20 de ani- cam stiam in general care e atitudinea lor fata de religie;

2. La noi din pacate- si nu e bine- se amesteca lucruri: statul are rolul lui, si biserica rolul ei! Din aceasta cauza e bine sa nu se influienteze una pe alta, pentru ca iese "amestecatura" si nu mai merge nici una nici alta bine. E bine ca lucrurile sa fie clare si lamurite.

3. Depinde de la localitate la localitate. Oricum, ar trebui si parohiile dimensionate in functie de numarul populatiei si dispunerea acesteia in teritoriu. De exemplul intr-un sat izolat unde ai 20-30 de locuitori batrani, e normal sa fie o biserica (nu poti pune un batran de 80 de ani sa strabata kilometri intregi peste dealuri ca sa ajunga la biserica), insa daca intr-un cartier de blocuri dintr-un oras mic sau mijlociu (nu vorbim de cartiere precum "Titan" sau "Drumul taberei"), apar vreo 10 biserici una langa alta (din care doar una se umple) atunci e cam ciudata situatia. Si preotii- cand termina seminarul- ar trebui trimisi acolo unde este nevoie (sunt sate izolate unde chiar e nevoie), si renuntat la "interventii" si "pile" ca sa obtina o parohie neaparat la oras.

4. Conteaza si "mostenirea genetica", dar si mediul si familia in care creste copilul.

5. Da- aici din pacate asa e! Nu stiu- om fi noi un popor mai "vesel"! Acuma nimeni nu zice sa nu intri nicioadata intr-un restaurant sa servesti o ciorba de burta, un mic, o bere si sa-ti cante lautarul, insa la noi din pacate multi exagereaza , se imbata, fac scandal, etc!

6. Cu predarea religiei in scoli: sunt de acord sa fie obiect de studiu, insa nu impus cu forta! Daca parintele copilului isi exprima optiunea -copilul sau sa nu participe la orele de religie- atunci nu-l poti obliga!
Oricum, din cate tin minte, cum era in 1993-1997 cand am facut scoala generala, religia era intradevar obiect de studiu, insa nici un parinte nu a avut vreo problema -copilul sau sa studieze si religia! Majoritatea eram de religie ortodoxa si cativa catolici. E adevarat- mai ales la aceea varsta- cat de "mult" ne preocupau chestiunile religioase si filozofice- va dati seama! Eram atenti la ora mai mult de "obrazul" profesorului (deh'- oras mic, fiecare se stia cu fiecare, te mai intalneai pe strada, apoi si profesorul a stiut sa se "lipeasca" oarecum de noi- mai un fotbal, mai o gluma).
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.12.2013, 01:47:41
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Poate ar trebui sa iti cumperi un aparat de masurat ironia.



Eu incerc sa iti explic cum sta treaba in realitate, tu scoti dictionarul. Daca nu te intereseaza o discutie serioasa, de ce te mai implici? E OK, nu-ti mai pierde timpul.



Cum asa? Detalii, te rog.



Nu. Ateii nu cer bani pentru ei. Ateii cer ca cei care vor sa finanteze biserica (oricare ar fi ea), sa o faca direct. Si banii care se duc acum la biserici sa se duca inspre alte servicii, de care ar beneficia toata lumea (nu doar ateii).

Cu peste 80% din populatie ortodocsi declarati, nu ar trebui sa fie o problema. Nu?

Si nu e vorba de nesimtire, decat daca suferi de vreun sindrom de persecutie. Arunca un ochi peste gard, in alte tari. Se poate, se face, si nu a rezultat in "dezechilibre grave in societate". A rezultat insa in biserici mult mai active, mai apropiate de enoriasi, si mai conectate la problemele societatii.



Nu ma intereseaza Cernea si nu m-a interesat vreodata. Despre ce idoli vorbesti?



Carciumile patriei sunt pline cu aia 1% atei? Cat de bine stapanesti aritmetica?



Stiu, nu se compara cu de-alde Kent Hovind. E bine ca un punct de vedere stiintific asupra moralitatii nu te intereseaza (sau nu ai timp de el), in schimb imi explici mie ce si cum.



Sincer, nu stiu daca te faci ca nu intelegi, sau chiar nu intelegi. Ambele cazuri sunt la fel de grave, dar al doilea e remediabil. Primul implica o lipsa de onestitate, si as prefera sa cred ca nu e cazul.

Ateismul nu e o doctrina. Ce au prezentat aia ca ateism "stiintific" nu e nici stiinta, nici ateism. Era doar alternativa lor de indoctrinare (una dintre ele), in schimbul religiei deja existente in tara respectiva. Da, comunistii se bateau in piept ca sunt atei - si ce daca? Comunismul e foarte apropiat de religie, ca si nazismul, de altfel. In ambele cazuri e nevoie de acceptare oarba, devierile de la doctrina sunt pedepsite, si realitatea e negata la fiecare pas.

Pe scurt: ateism nu inseamna comunism, si nici invers. Poate un pic de lectura pe tema asta nu ti-ar strica. Ma rog, asta ar insemna ca ar trebui sa incetezi sa arunci cu straw men in stanga si in dreapta.



Ai ajuns in clasa a patra? Nu de alta, dar la varsta asta argumentam la nivelul asta.
Deci zi, daca biserica respectiva nu era plina, si mai era loc inauntru, de ce era nevoie de boxe, care ii deranjau pe toti cei care nu erau interesati de slujba?
Raspuns serios si la obiect, daca poti, te rog.



Normal ca sunt liber, pentru ca am ales sa gandesc. Asta nu datorita religiei, ci in ciuda ei. Cat despre Volga aia, e la stadiul de vorbe si povesti.
Sa spui ca fostii tovarasi nu erau atei e ca si cum ai spune ca romano catolicii nu-s crestini. Se vede de la o posta ca esti indoctrinat pana-n gat de aceeasi propaganda rosie.

Statul roman nu da bani de la el. Noi toti punem banii intr-o caciula mare dupa care statul ii imparte acolo unde cei mai multi dintre noi suntem interesati sa-i imparta. De aia Martorul lui Iehova plateste pentru spital desi el nu se duce niciodata la spital sau X% din populatie plateste pentru scoli desi ei nu au copii. Sau o majoritate plateste pentru a-i construi stadioane unei minoritati. Ca sa ne fie bine, sa nu ne fie rau, vorba lui Hagi.
Obisnuieste-te deci cu gandul ca pentru foarte multi oameni din tara asta biserica este cel mai important lucru de pe lumea asta. De aia suntem diferiti, pentru tine e mai important un anumit lucru, pentru altii e mai important alt lucru. Nu decizi tu ce-i important pentru restul ( aceleasi lucruri care-s importante pentru tine ) si apoi spui ca statul ar trebui sa finanteze numai aia. Termina cu smecheria, si vezi-ti de treaba ca mai intelegem si noi pe ce lume traim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare