Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.11.2009, 17:21:20
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Bogatia este un dar de la Dumnezeu ,asa ca nu putem sa o numim rea. Acest dar , insa , daca nu este folosit asa cum porunceste Hristos se transforma in pacat. Mantuitorul nu i-a comdamnat pe bogati pentru bogatia lor, ci pentru ca uitau de saracii care aveau nevoie de milostenie si nu erau ajutati de cei bogati. In Vechiul Testament au fost multi drepti care au fost in acelasi timp si foarte bogati(Iacov care mai apoi s-a numit si Israel,Dreptul David,Proorocul Solomon) dupa cum au existat si Imparati binecredinciosi f. bogati dar care niciunul nu a uitat ca bogatia lor o datoreaza lui Dumnezeu si ca sunt datori sa-L "imprumute" pe Dumnezeu prin filantropia lor.
De asemeni , nici saracia nu este o virtute. Exista oameni saraci pentru ca sunt viciosi, isi beau banii sau si-i joaca la jocuri de noroc in loc sa-i duca acasa si sa-si cumpere de mancare la copii. Dumnezeu nu a sacralizat saracia, niciodata nu a spus ca e bine sa ramana oamenii asa cum sunt, saraci si nenorociti , ci a indemnat ca prin munca cinstita sa-si castige fiecare "painea cea de toate zilele", iar din prisosul care le rezulta sa nu-i uite pe sarac, pe vaduva ,pe orfan si pe cel cu copii multi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.11.2009, 17:42:02
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
eu vad lucrurile cam asa:
celui caruia Dumnezeu ii da mult, ii si cere mult inapoi.
ori bogatii, in general, sunt zgarciti. daca dau, o fac cu strangere de inima si cu parere de rau. nu e normal ca langa poarta ta sa stea o gramada de saraci si tu sa fii putred de bogat. crezi ca daca ai construit o biserica gata? din miliardele tale o biserica e nimica toata... cand langa tine nu va mai fi nimeni cu mana intinsa, cand nu vei mai auzi glas de copil plangand de foame, cand semenii tai nu vor muri de frig pentru ca nu au ce sa imbrace, atunci vei putea sa fii si tu bogat. pana atunci... sorry!
E posibil sa fie aceasta obligativitatea bogatilor, sa dea absolut tuturor care stau cu mana intinsa si afla ca e bogat???? Nu se transforma intr-o situatie devianta...pentru ca eu nu vorbesc de oameni putrezi de bogati, vorbesc de oameni care sunt bogati pur si simplu, prin munca cinstita si care mai au si alte lucruri de facut, de muncit, de imbracat, de crescut copii, de tinut copii prin facultati, de facut zestre, de un concediu ceva...cum adica sa dea toti banii pana nu mai cere si nu mai plange nici unul?

Dar poate asta ar incuraja chiar lenea, escrocheria si prostia, nu e posibil? Cati saraci nu sunt saraci pentru ca singura lor ocupatie este aceea de a detecta si afla oameni filnatropi...si ranjind in barba se indreapta glont inspre sursa???

Deci, de ce din nou saracia este privita automat pozitiv si toti trebuiesc ajutati, de ce atunci saracii nu isi accepta soarta daca e ceva crestinesc si o virtute? De ce ar sta saracii sa ceara in continuu si nu ar munci asa cum face saracul -bogat?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.11.2009, 20:07:37
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
E posibil sa fie aceasta obligativitatea bogatilor, sa dea absolut tuturor care stau cu mana intinsa si afla ca e bogat???? Nu se transforma intr-o situatie devianta...pentru ca eu nu vorbesc de oameni putrezi de bogati, vorbesc de oameni care sunt bogati pur si simplu, prin munca cinstita si care mai au si alte lucruri de facut, de muncit, de imbracat, de crescut copii, de tinut copii prin facultati, de facut zestre, de un concediu ceva...cum adica sa dea toti banii pana nu mai cere si nu mai plange nici unul?

Dar poate asta ar incuraja chiar lenea, escrocheria si prostia, nu e posibil? Cati saraci nu sunt saraci pentru ca singura lor ocupatie este aceea de a detecta si afla oameni filnatropi...si ranjind in barba se indreapta glont inspre sursa???

Deci, de ce din nou saracia este privita automat pozitiv si toti trebuiesc ajutati, de ce atunci saracii nu isi accepta soarta daca e ceva crestinesc si o virtute? De ce ar sta saracii sa ceara in continuu si nu ar munci asa cum face saracul -bogat?
cu ceea ce spui tu te-ai lipi bine de brahmanismul din india. numai ei gandesc ca cel nascut sarac este condamnat sa moara pentru a putea trece la o treapta superioara in urmatoarea reincarnare.
cei despre care zici tu ca se gandesc la un concediu si la ceva de pus deoparte pentru copii nu sunt bogati. sunt de clasa mijlocie. bogati sunt aia cu jeepane de prost gust, cu vilele pana in nori, cu jacuzzi si piscine cat strandul municipal. faci confuzie...
s-a punctat bine. ai mult trebuie sa dai mult. ce nu-ti este clar? care e problema ta ca cei saraci se invata lenesi? tu trebuie sa dai si acest lucru ti se va scrie in zapis. nu-i dai si-l judeci ca e betiv si lenes, asta ti se va scrie acolo... si ma indoiesc ca vei iesi bine alegand judecata semenului tau. si da! este obligat bogatul sa dea din preaplinul lui. e o conditie sine qua non pentru a intra in Rai. mai citeste, mai studiaza, mai mergi si la duhovnic si cere parerea.
ce copil esti... se vede ca mai trebuie sa te coci... ai timp...
Doamne ajuta!

Last edited by rebellu007; 11.11.2009 at 20:09:54.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.11.2009, 23:48:55
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ihm, asa cred si eu...insa ceva m-a determinat sa imi pun semne de intrebare legat de acest aspect al situatiei materiale. Nu aud nicaieri CA bogatia sa fie asezata pe acelasi plan cu saracia, si asta pentru ca doar saracia este ridicata la rang de virtute in timp ce cei bogatia sunt criticati aspru de tot...si chiar mi se pare ciudat acest lucru, ca venind din partea crestinilor. De ce intotdeauna sunt semne de intrebare si suspiciuni asupra modului cum si-a castigat cineva averea, dar cand cineva e sarac...vaaaaaai ce virtute!!!!!!
Da intradevar, dar ceea ce punctezi tu e saracia de bunavoie,
sunt acei oameni care renunta de buna voie la bunurile materiale in favoarea unei vieti induhovnicite, intelegi unde bat?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.11.2009, 05:26:34
none
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si bogatia si saracia trebuie conduse cinstit si corect de exemplu daca un om de afaceri nu isi face afacerile corect ala mai poate fi cinstit sau daca un om sarac cerseste pentru altcineva si e in stare sa comita infractiuni ala mai e corect sa fim seriosi amandoua trebuie gospodarite normal si onest
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.11.2009, 09:33:17
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iertati-ma !!

Dupa parerea mea nu e pacat sa fii bogat atata timp cat agonisesti drept si cinstit averea ta, si stii ce sa faci cu ea ca sa fii placut Domnului, dar mai de folos iti este a avea doar cele de trebuinta si a creste spiritual decat a avea multe si a fii mai sarac cu duhul, pentru ca uneori omul bogat uita sa se roage Domnului si sa multumesca pentru toate cate le are , dar omul sarac se roaga intodeauna pentru milostenia Lui. Pace voua si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.11.2009, 12:05:13
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de none Vezi mesajul
si bogatia si saracia trebuie conduse cinstit si corect de exemplu daca un om de afaceri nu isi face afacerile corect ala mai poate fi cinstit sau daca un om sarac cerseste pentru altcineva si e in stare sa comita infractiuni ala mai e corect sa fim seriosi amandoua trebuie gospodarite normal si onest
Asa este....foarte adevarat!
Citat:
În prealabil postat de umilul Vezi mesajul
Dupa parerea mea nu e pacat sa fii bogat atata timp cat agonisesti drept si cinstit averea ta, si stii ce sa faci cu ea ca sa fii placut Domnului, dar mai de folos iti este a avea doar cele de trebuinta si a creste spiritual decat a avea multe si a fii mai sarac cu duhul, pentru ca uneori omul bogat uita sa se roage Domnului si sa multumesca pentru toate cate le are , dar omul sarac se roaga intodeauna pentru milostenia Lui. Pace voua si iertati-ma daca v-am gresit !!
Adevarat...dar din nou, ceea ce ma pune pe ganduri este faptul ca oamenii bogati sunt catalogati mult mai usor inspre negativ decat inspre pozitiv, in timp ce se presupune ca saracii s-ar ruga foarte mult pentru milostenia lor...de ce exista tendinta aceasta de a se crede ca saracii se roaga, postesc si sunt mai aproape de Dumnezeu???

Sunt sigura ca exista saraci care sunt atat de obisnuiti cu saracia lor incat se rutineaza si pot uita de Dumnezeu la fel de mult ca orice bogat...deci eu sunt total neutra vis a vis de aceste doua categorii, dar vreau sa stiu de ce se deduce automat despre saraci ca ar fi evlaviosi, mari rugatori si tot asa...cand ei pot fi extrem de impietriti, inraiti, invidiosi, pusi pe capatuit si fac tot felul de mismasuri pentru a scapa de saracie ( deci nu o accepta sau ii induhovniceste intotdeauna)....

Cred ca exista extrem de putini saraci care sunt asa pentru Dumnezeu si pentru ca se multumesc cu putin...in realitate saracii isi doresc sa fie bogati, deci pana aici nu ii vad sa aiba vreo virtute sau evlavie prin saracie neasumata, sincer!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.03.2012, 17:03:42
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Atat saracia, cat si bogatia, ne pot face partasi uitarii lui Dumnezeu sau chiar defaimarii Lui. Totul este sa nu ajungem a ne increde in puterea banilor mai mult decat in puterea lui Dumnezeu.

Numai asa vom putea afla ca, de fapt, cele mai importante lucruri in viata aceasta nu sunt de vanzare si, prin urmare, nu se pot cumpara. Exista lucruri fara de pret precum persoana umana, virtutile, harul Sfantului Duh, mantuirea, vesnicia, pe care le dobandim ca daruri, numai razpunzand intru iubire Daruitorului.

In aceasta consta una din vocatiile crestinismului in aceasta lume, ce traieste sub robia legilor comertului, sub permanenta ispita a duhului iubirii de argint, faptul de a ne reaminti ca exista lucruri si realitati fara de pret si de a ne arata calea catre buna dobandire a lor.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.03.2012, 18:35:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
M-am intrebat de-a lungul timpului de ce se bate inspre saracie, smerenie si modestie muuulta, acestea fiind atributele crestinului adevarat??? Din ce stiu eu sunt cateva pilde in care bogatia este un dar al lui Dumnezeu pentru cei iubiti ai lui, daruind chiar unsutit. Sa inteleg ca toti oamenii de afaceri, sefii, directorii, toti bogatii, toti imparatii sunt considerati automat ca fiind pacatosi, in timp ce toti saracii sunt evlaviosi si mantuiti?????Nu poate exista om bogat care sa faca mai mult bine in lume decat pot face altii
Atitudinea sufletului față de bogăție trebuie să fie ca a unui administrator al bunurilor altuia. Noi suntem iconomi. Câtă vreme iconomisim averile după legea iubirii de oameni, Stăpânul averii ne-o menține. Dar, dacă uzurpăm dreptul lui Dumnezeu și punem altă lege în iconomia lumii, avuția se ia de la noi și se risipește. Cu orice altă lege decât cea a lui Dumnezeu avuția se risipește. În ceea ce privește avuția, trebuie să fim cu aceasta ca și când n-am avea-o.

Înțelesul bogăției: Nu sărăcia te mântuiește, nici bogăția nu te osândeșt; precum nici bogăția nu te mântuiește, nici sărăcia nu te osândește, ci cum ai sufletul tău față de bogăție și față de sărăcie.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.03.2012, 19:16:10
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
M-am intrebat de-a lungul timpului de ce se bate inspre saracie, smerenie si modestie muuulta, acestea fiind atributele crestinului adevarat??? Din ce stiu eu sunt cateva pilde in care bogatia este un dar al lui Dumnezeu pentru cei iubiti ai lui, daruind chiar unsutit. Sa inteleg ca toti oamenii de afaceri, sefii, directorii, toti bogatii, toti imparatii sunt considerati automat ca fiind pacatosi, in timp ce toti saracii sunt evlaviosi si mantuiti?????Nu poate exista om bogat care sa faca mai mult bine in lume decat pot face altii?

Ar mai fi existat Manastiri, Biserici,ctitorii, troite, comercializarea albumelor de muzica psaltica, icoane, vesminte preotesti, milostenie...daca toti ar fi saraci si asta ar fi idealul de crestin adevarat???
"Esti bogat? Foarte bine. Esti zgarcit? Foarte rau. Nu cei bogati vor fi osanditi, ci aceia care slujesc bogatiei." Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dregatorul bogat si pazirea poruncilor petrescu_dan Intrebari utilizatori 1 30.11.2010 17:32:01
Sunt sarac! Miha-anca Generalitati 275 23.09.2010 15:11:13
Razbunarea celui sarac elisabeta cretu Intrebari utilizatori 5 24.05.2010 18:49:09