Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.03.2010, 01:04:18
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Si eu tot la Iona ma gandesc

Nu stiu ce sa zic, mie nu a stat nimeni sa imi vorbeasca de simboluri...si sa imi faca paralele, dar eu stiam/simteam ce e aceea fictiune...si realism pur si simplu. Vrajitoarele sunt prezente dintotdeauna in basme...iar eu nu le-am vazut ca pe ceva posibil real...pentru ca matura aia pe care zburau ele imi dadea un indiciu clar ca e ceva imposibil, si iarasi zmeii cu 3-7 capete...mi se pareau foarte clar fictivi!
Andrusca.. cand copilul tau are proiect de la scoala sa realizeze o capcana de prins spiridusi.. cand inisista ca invatoarea le-a zis ca sigur exista spiridusi (leprechauns).. sa te vedem atunci ce atitudine iei!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.03.2010, 01:10:07
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Demersul Annei21 imi aminteste de musulmanii fundamentalisti care au emis o fatwa impotriva lui Mickey Mouse pe motiv ca e produsul capitalismului, asadar potrivnic islamului...
Acum aflu ca Pinocchio e mason curat; banuiesc ca Chip si Dale promoveaza homosexualitatea din moment ce locuiesc in aceeiasi scorbura si au acelasi sex, iar Tom motanul ii indeamna subversiv pe copii sa se apuce de fumat atunci cand pozeaza cu trabucul in gura!

Norul are forma de Cumulonimbus insa banuiesc ca masonii sunt infiltrati si-n cercurile celor care stabilesc denumirile fenomenelor meteorologice!

PS "...serial excelent in care nu se intampla nimic" - banuiesc ca vrei sa-l folosesti pe post de somnifer pentru copil, altfel nu-mi imaginez de ce l-ai pune sa se uite la asa ceva. Tu te-ai uita la un serial "excelent" in care nu se intampla nimic?
....dar oare basmul " Tinerete fara batranete, si viata fara de moarte"...apa vie, " Hansel si Grettel", "Lampa lui Aladin", zmeii, " Fetita cu chibriturile", "Cenusareasa"....ce mesaje subliminale or mai ascunde?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.03.2010, 01:24:12
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Andrusca.. cand copilul tau are proiect de la scoala sa realizeze o capcana de prins spiridusi.. cand inisista ca invatoarea le-a zis ca sigur exista spiridusi (leprechauns).. sa te vedem atunci ce atitudine iei!
Hmmm...cel mai sigur nu mi-as bate capul, sau poate ca i-as spune ca de fapt nu exista pur si simplu...desi ma gandesc in acelasi timp ca acestea sunt preocupari ce tin de perioada copilariei, si cu varsta...asa cum se afla ca nici Mos Craciun nu exista( desi il desenam intr-o veselie cat eram copil, ni se spune ca intra pe horn, ca vine de la Polul Nord, ca zboara cu sania, ca spiridusii creeaza jucarii si il ajuta pe Mos)...se afla toate si se inteleg natural, trecandu-se la alte etape! ...zic si eu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.03.2010, 01:51:00
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Cand eram foarte mic.mama ami citea povesti cu spiridusi.cand am fost mai maricel le-am citit singur.Dar am mers si la Biserica.asta nu mi-a oprit imaginatia..oare ce ar fi o copilarie fara spiridusi?fara povesti?care sa dezvolte imaginatia?sunt de acord ca unele filme su sunt pentru copiida..eu am vazut sute de ore de tom and jerry cand eram mic..si nu am un caracter violent,mi-am pus problema de a prinde un spiridus si totusi sunt ortodox,iar despre mesajele subliminale sunt convins ca nu exista..iar daca exista nu au efect dcat asupra celor care-si dau seama si vor sa fie influentati.Astazi copilasii sunt mult mai mult influentati de televizor ..in mare parte pentru ca o parte din parinti considera ca este mult mai comod sa deschida televizorul si sa-si lase copilul blocat in fatza lui decat sa-l scoata mai mult in parc sau sa se joace cu el..si asta cred ca este o problema..se va asocia din ce in ce mai mult cu personajele de acolo..despre teoria conspiratiei..nu cred in ia.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.03.2010, 10:37:33
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Andrusca.. cand copilul tau are proiect de la scoala sa realizeze o capcana de prins spiridusi.. cand inisista ca invatoarea le-a zis ca sigur exista spiridusi (leprechauns).. sa te vedem atunci ce atitudine iei!
Eu as lua-o ca un joc, as incerca sa imi fac copilul sa ia asta ca un joc. Asa cum faci animalele sa vorbeasca.
Copilul cred ca intelege...
(Ciudata idee; Poate ideile astea le vin la americani ca un fel de compensatie a unei culturi prea rationaliste.)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.03.2010, 11:03:08
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Prea multa imaginatie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.03.2010, 11:08:25
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ce le spuneti copiilor despre personajele care populeaza lumea basmelor: zane, spiridusi, vrajitori?
Exista sau nu? Cum trebuie copilul sa se raporteze la astfel de personaje? (Eu am obosit spunand ca nu exista, ca vrajitoria este un lucru f rau, interzis de Dumnezeu.. da, ma contrazic, asta este)

Din experienta de parinti: care sunt filme/ desene animate dubioase, pe care nu le-ati recomanda?

Ce stiti despre originea spirituala a celor mai cunoscute desene animate?


Si ca sa dau eu tonul: originea masonica a lui Pinocchio
http://vigilantcitizen.com/?p=3016
(mi s-a parut dubios din cauza partii cu balena care inghite corabia si aparenta "moarte" a lui Pinocchio.. m-a trecut un fior pe sira spinarii)

(mai am si altele, dar acum nu stiu unde le-am pus)


lasa-ti copii sa creada in spiridusi,zane,personaje pozitive din desene animate,acestea fac parte din farmecul copilariei...copilaria este plina de vise si imaginatie nu are rost sa le spui ca nu exista ca oricum nu te vor crede si in plus este destul de dur pt ei sa ii rupi din lumea lor fictiva care este atat de frumoasa,mai bine lasa-i pe ei singuri sa-si dea seama ce e fictiune si ce e adevar....si mama a facut la fel cu mine si dupa varsta de 12 ani am inceput sa fac diferenta dintre desen si realitate si este foarte placut sa-mi amintesc acum cum era cand eram mica..bineinteles ai grija sa nu se uite la desene cu batai sau tot felul de violente dar de ex se pot uita la ,,viata cu louie", ,,tom si jerry", ,,familia de ce",sunt multe desene frumoase iar daca nu le gasesti la tv cauta-le pe you tube ca acolo sigur gasesti ceea ce vrei:)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.03.2010, 11:20:38
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Norul are forma de Cumulonimbus insa banuiesc ca masonii sunt infiltrati si-n cercurile celor care stabilesc denumirile fenomenelor meteorologice!
Iti multumesc ca ma ridiculizezi...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.03.2010, 11:24:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
lasa-ti copii sa creada in spiridusi,zane,personaje pozitive din desene animate,acestea fac parte din farmecul copilariei...copilaria este plina de vise si imaginatie nu are rost sa le spui ca nu exista ca oricum nu te vor crede si in plus este destul de dur pt ei sa ii rupi din lumea lor fictiva care este atat de frumoasa,mai bine lasa-i pe ei singuri sa-si dea seama ce e fictiune si ce e adevar....si mama a facut la fel cu mine si dupa varsta de 12 ani am inceput sa fac diferenta dintre desen si realitate si este foarte placut sa-mi amintesc acum cum era cand eram mica..bineinteles ai grija sa nu se uite la desene cu batai sau tot felul de violente dar de ex se pot uita la ,,viata cu louie", ,,tom si jerry", ,,familia de ce",sunt multe desene frumoase iar daca nu le gasesti la tv cauta-le pe you tube ca acolo sigur gasesti ceea ce vrei:)
De acord cu tine.
Fiecare varsta are rolul ei. Iar copilaria este cea mai frumoasa parte a vietii.
Doar ca la 12 ani, copii de azi nu prea mai cred in zane :-) . Ei deja se gandesc si stiu lucruri pe care noi le aflam abia pe la 14-15-16 ani.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.03.2010, 11:27:18
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Eu am crezut in Mos Craciun pana pe la varsta de 12 ani
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din lumea animalelor! UNNOOM Teologie si Stiinta 19 17.07.2014 23:07:04
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05
Lumea 100% ortodoxa coralina Generalitati 103 10.10.2010 20:42:28
LUMEA ANIMALELOR Catalina Generalitati 5 06.06.2007 15:46:44