Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 12.08.2010, 16:17:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Sa va spun si ce mi se pare curios. Eu stiam ca ortodoxia considera (la fel ca dvs) unirea dintre Hristos si Biserica ca fiind modelul, arhetipul pentru unirea dintre barbat si femeie in cadrul casatoriei, iar catolicismul priveste invers, adica realtia sot-sotie ar fi modelul ales pentru a prezenta relatia Hristos-Biserica, asa cum sta scris si in articolul de pe profamlia. Am citit eu o informatie gresita? M-ar incanta sa fie asa cum spuneti dvs, macar pentru perioada anterioara agiornarii.
Cele de sus inspiră cele de jos și nu invers. Evident, modelul este raportul Isus-Ecclesia, după cum se menționează clar în "Efeseni" (și se sugerează în multe alte locuri), iar familiile sunt chemate să urmeze acest model. Acesta este raportul just, prezentat și de enciclica "Casti conubii".

Citat:
Pe langa aceasta, mai am o intrebare izvorata din ignoranta: ce sunt "misionarii verbiti"?
O societate clericală cu înclinații moderniste, întemeiată în liberala Olandă.
Nu e nici o ignoranță, importanța verbiților este cu totul periferică. Practic toate fraternitățile moderniste sunt în plină disoluție, cu excepția notabilă a neocatehumenalilor și charismaticilor, fraternități laicale de inspirație penticostală.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #362  
Vechi 14.08.2010, 04:08:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
dar, sigur ti-ar place asa? Oricum mi-ai adus zambetul pe buze...
nu sunt sigura, dar cred ca m-as orienta pe moment si la fata locului.
Reply With Quote
  #363  
Vechi 14.08.2010, 04:12:21
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
In economia de piata nu se mai insoara nimeni asa fara sa se calculeze totul ...poate doar cei inconstienti care oricum nu-i mare lucru de capul lor si nu au ce pierde (la o adica:))) adica welferistii si variatiile pe aceasi tema
wow, asta doare! credeam ca n-o sa ma trezesc din visare niciodata.
Reply With Quote
  #364  
Vechi 16.08.2010, 16:47:51
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie Vezi mesajul
De ce sa fie de la sine înteles?

Diferenta obiectiva pe care o observam între femei si barbati, firea lor fizica mai firava, teama, superficialitatea etc. se datoreaza tocmai societatii, nu este o caracteristica intrinseca a femeii.

Tu vrei sa existe ordine în lume, asa cum vor si musulmanii. Hristos vrea însa sa mântuiasca oamenii.


Daca femeia e om deplin, atunci nu are de ce sa asculte de barbat. E o ineptie sa spui ca barbatul are mai multa chibzuinta, uita-te în jur, eu as zice ca dimpotriva, femeile sunt mai chibzuite.


dar femeile sunt puternic traumatizate de societate, de mentalitatile neschimbate de veacuri, milenii.


Nu trebuie sa treci printr-o casnicie ca sa întelegi asa ceva, majoritatea oamenilor au trecut printr-o casnicie si nu au învatat nimic din viata, si-au irosit timpul înpofte si distractii, si-au omorât sufletele cu pacatele. Faptul ca vii cu astfel de argumente îmidovedeste ca esti zero la întelegere, asa cum ai dovedit-o si aparând legile barbare ale islamului, taierea mâinilor si celelalte.
î

Crestinismul nu este o lege, un sistem, asa cum crezi tu ci e proiectarea modului divin de existenta în planul creat.


Sunt cu totul de acord cu tine,numai ca din cauza gandirii oamenilor si a ierarhizarii nu-mi mai vine sa merg la Biserica si ma simt inferioara.
Reply With Quote
  #365  
Vechi 16.08.2010, 17:05:34
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Sunt cu totul de acord cu tine,numai ca din cauza gandirii oamenilor si a ierarhizarii nu-mi mai vine sa merg la Biserica si ma simt inferioara.
Cineva trebuie sa fie sef in familie..Nu se poate fara un cap de familie ! Insa aceasta regula nu inseamna dezumanizarea femeii. Si barbatul are obligatii fata de femeie. S-o iubeasca, nu s-o domine sau s-o exploateze. De obicei abuzurile au loc acolo unde nu se cunoaste crestinismul cu adevarat. In familiile crestine cu adevarat, femeile sunt fericite, iar barbatii se comporta net superior celor din familiile atee.
Reply With Quote
  #366  
Vechi 16.08.2010, 20:14:55
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Cineva trebuie sa fie sef in familie..Nu se poate fara un cap de familie ! Insa aceasta regula nu inseamna dezumanizarea femeii. Si barbatul are obligatii fata de femeie. S-o iubeasca, nu s-o domine sau s-o exploateze. De obicei abuzurile au loc acolo unde nu se cunoaste crestinismul cu adevarat. In familiile crestine cu adevarat, femeile sunt fericite, iar barbatii se comporta net superior celor din familiile atee.
Daca cineva trebuie sa fie sef de ce nu este femeia,ti-ar mai conveni asa?(cred ca daca ar fi asa toti barbatii s-ar lasa de Ortodoxism in timp ce noi,femeile,nu avem dreptul sa spunem ceva)Tie ti-ar fi convenit daca femeia era capul barbatului?Ti-ar fi convenit ca sa existe un sef atunci?Daca ai fi femeie ti-ar conveni?sa te fereasca Dumnezeu sa ai o fata care sa gaseasca un barbat care sa gandeasca asa!
Nu toate femeile ar fi fericite sa stii.Eu din cauza gandirii asteia nu ma mai duc la Biserica pur si simplu ma simt inferioara din cauza asta.Daca as avea asa un barbat,chiar daca as zice ca el,as plange toata casnicia.Si femeile sunt oameni cu totul nu au doar inima si nu sunt doar fabrica de copii.Si sa stii ca sa iubesti pe cineva nu este o obligatie,ci un fapt uman,firesc in timp ce ascultarea da,este o obligatie.
Eu sunt de acord cu ce a zis Traditie si are dreptate.
Chestia asta cu barbatul capul femeii a fost facuta pe vremea cand femeia nu avea acces la scolarizare si oricum e ceva facut de mintea omeneasca asa cum este permisa si a2-a si a3-a casatorie.
Atunci cand femeia isi asculta barbatul sa se gandeasca ca il asculta pe Hristos=))de cand barbatul e fara de pacat ca si Hristos?
Sa ma fereasca Dumnezeu de astfel de barbat,mai bine necasatorita decat asa sa plang toata viata.Totusi in Romania mai trebuie sa existe si barbati cu capul pe umeri care sa nu uite cine i-a nascut,cine le-a dat viata,cine i-a ingrijit,cine s-a sacrificat pt ei si de la cine eu tot ceea ce au mostenit dar tot pe aceeasi persoana o si supun.E ortodox asa ceva?
Nu pot sa cred ca Dumnezeu a facut oameni inferiori si superiori.....El parca era numai iubire....
Reply With Quote
  #367  
Vechi 16.08.2010, 21:05:53
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Daca cineva trebuie sa fie sef de ce nu este femeia,ti-ar mai conveni asa?(cred ca daca ar fi asa toti barbatii s-ar lasa de Ortodoxism in timp ce noi,femeile,nu avem dreptul sa spunem ceva)Tie ti-ar fi convenit daca femeia era capul barbatului?Ti-ar fi convenit ca sa existe un sef atunci?Daca ai fi femeie ti-ar conveni?sa te fereasca Dumnezeu sa ai o fata care sa gaseasca un barbat care sa gandeasca asa!
Nu toate femeile ar fi fericite sa stii.Eu din cauza gandirii asteia nu ma mai duc la Biserica pur si simplu ma simt inferioara din cauza asta.Daca as avea asa un barbat,chiar daca as zice ca el,as plange toata casnicia.Si femeile sunt oameni cu totul nu au doar inima si nu sunt doar fabrica de copii.Si sa stii ca sa iubesti pe cineva nu este o obligatie,ci un fapt uman,firesc in timp ce ascultarea da,este o obligatie.
Eu sunt de acord cu ce a zis Traditie si are dreptate.
Chestia asta cu barbatul capul femeii a fost facuta pe vremea cand femeia nu avea acces la scolarizare si oricum e ceva facut de mintea omeneasca asa cum este permisa si a2-a si a3-a casatorie.
Atunci cand femeia isi asculta barbatul sa se gandeasca ca il asculta pe Hristos=))de cand barbatul e fara de pacat ca si Hristos?
Sa ma fereasca Dumnezeu de astfel de barbat,mai bine necasatorita decat asa sa plang toata viata.Totusi in Romania mai trebuie sa existe si barbati cu capul pe umeri care sa nu uite cine i-a nascut,cine le-a dat viata,cine i-a ingrijit,cine s-a sacrificat pt ei si de la cine eu tot ceea ce au mostenit dar tot pe aceeasi persoana o si supun.E ortodox asa ceva?
Nu pot sa cred ca Dumnezeu a facut oameni inferiori si superiori.....El parca era numai iubire....
Vad ca esti suparata rau! Cauta sa primesti o explicatie de la un preot- te vei declara multumita. Daca vei frecventa Biserica, lucrul acesta se va intampla curand.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #368  
Vechi 16.08.2010, 21:22:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Nu pot sa cred ca Dumnezeu a facut oameni inferiori si superiori.....
Nu cred că susține cineva că femeile ar fi superioare bărbaților sau invers. Nu aceasta este credința noastră, nu aceasta întâlnim în toată Scriptura, de la Geneză la Efeseni. Ci noi întâlnim că femeia trebuie să asculte de bărbatul (soțul) ei, ceea ce e cu totul altceva.

Din păcate, duhul întunecat al democrației și egalitarismului a intrat adânc în oameni și vedem acest , cu toate tristele lui urmări, nu numai la nivelul statului, ci și la nivelul Bisericii, Școlii sau Familiei.

Când spun "eu trebuie să ascult de episcopul meu" nu înțeleg că Dumnezeu i-a făcut pe episcopi superiori ontologic ori prin natură. Ci cred că pe ei i-a chemat ca să conducă poporul Său, iar pe mine m-a chemat ca să îl urmez pe episcopul meu. Nu înseamnă că eu sunt mai tâmpit ca monseniorul, nici că el e mai puțin păcătos ca mine ori eu ca el, iar legătura noastră nu se bazează pe concurență. Eu nu îmi doresc să fiu în locul lui, nici nu cred că aș face mai bine decât ce face el în chemarea lui. Egal cu el în natură, în demnitatea de om și în șansa la mântuire, nu sunt egal cu el în slujire. Amândoi slujim, dar în alt chip. El poruncește, iar eu execut dacă ceea ce poruncește este în acord cu poruncile lui Dumnezeu. Fiind noi mulți slujitori în jurul tronului stăpânului și arhiereului nostru, el a rânduit colaboratori ai lui, numiți "presbiteri", spre a asculta de ei așa cum ascult de el, iar el de papa, iar papa de Cristos. A rânduit și pentru mine unul: este preotul parohiei mele. Cu cât ascult de preotul meu, cu atât mă simt mai bărbat. Fiindcă, a fi bărbat înseamnă a sluji. Este trist că acest lucru a fost uitat de mulți din bărbații din vremea noastră. Secol după secol, nu a existat demnitate mai mare pentru bărbații nobili decât să îl slujească pe stăpânul lor întocmai ca pe Cristos. Iar dezonoarea nu vine din zelul slujirii, ci, dimpotrivă, din felonie, din încălcarea jurământului față de stăpân.

Ți-am spus aceste lucruri, Luminița, ca să vezi că "a asculta" nu înseamnă de loc "a fi inferior". La urma urmei, așa cum femeia are ministerul unic al maternității, și noi, laicii, avem ministerul nostru. Noi, și numai noi, suntem chemați să transformăm Cetatea Oamenilor în Cetatea lui Dumnezeu. Noi, și numai noi suntem chemați la ministerul politic: să facem astfel încât legile Cetății să fie legile lui Dumnezeu, iar conducătorii Cetății să fie oamenii lui Dumnezeu. Preoții nu pot face asta. Nu intră în "fișa postului". Cine slujește la Altar, nu poate sluji și Cetății, făcând demnitate din asta. Nu poți să le ai pe toate. Bucură-te pentru ceea ce ai și mulțumește Domnului pentru că te-a înzestrat cu darul de a fi femeie demnă, adică de a asculta de soțul pe care tu, împreună cu El, îl vei alege. Și, îți spun un secret: dacă va fi un bărbat înzestrat de Dumnezeu spre a conduce, va face astfel încât să nu simți aceasta ca pe un jug la care ești înjugată, ci ca pe o bucurie. Ai putea, din prea mult orgoliu, să găsești un bărbat care să nu fie înzestrat astfel: va trebui atunci să preiei ministerul lui, dar nu ai să fii mai fericită.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 16.08.2010 at 21:32:52.
Reply With Quote
  #369  
Vechi 16.08.2010, 21:35:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Vad ca esti suparata rau! Cauta sa primesti o explicatie de la un preot- te vei declara multumita. Daca vei frecventa Biserica, lucrul acesta se va intampla curand.
Luminita , Sofia si poate si alte femei , au motivele lor de a fi confuze , suparate , revoltate , sau mai stiu eu cum . Libertatea le apartine ! Un lucru este insa extrem de clar , cu cat ne indepartam de Biserica , cu cat aplecam urechea la cele spuse de unii binevoitori "crestini" , credinta ni se pare o adevarata povara , nedreapta , invechita , rupta de lume , si atunci mandria din noi rabufneste si isi cere dreptul la falsa libertate . Pai , mai este de actualitate Sfanta Scriptura , scrierile Sfintilor Parinti , sau barfa de la colt de strada ? Intrand (daca avem buna vointa ) putin in interiorul acestui site gasim o sumedenie de articole , sinteze , despre problematica femeii si barbatului , despre relatia dintre acestia privita din perspectiva scrierilor Sfintilor Parinti . Gasim raspuns la relatia trupesca dintre femeie si barbat , gasim tot ce vrem , dar numai putina bunavointa si mai multa lectura particulara cu cele de folos . Un exemplu luat la intamplare , efectiv luat la intamplare , de pe acest site care NU INSEAMNA NUMAI FORUM , ci mult , mult mai mult :http://www.crestinortodox.ro/editori...nti-70126.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #370  
Vechi 16.08.2010, 21:45:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Iata cum interpreteaza parintele Teofil Paraian (adica un calugar!) ascultarea sotiei fata de sot. Cititi tot, nu doar primul paragraf!

"- Pai, sotia trebuie sa stie ca-i pe locul doi! Daca vrea sa fie pe locul intai, sa stie ca nu-i pe locul ei, ci-i pe locul altuia!
Draga, lucrurile intr-o viata civilizata nu se pun asa, ca trebuie neaparat unul sa porunceasca si celalalt sa asculte! Dar in slujba Cununiei asa se spune: "Da robului Tau acestuia sa fie cap femeii si roabei Tale acesteia sa se supuna intru toate barbatului ei!" Asa este randuiala Bisericii, n-am facut-o noi, dar trebuie s-o traim noi. N-o spun aceasta in calitate de barbat, caci n-am sotie, ci o spun in calitatea pe care o am, de indrumator al vietii duhovnicesti, intemeiat pe invatatura Bisericii.
Dar oamenii pot sa traiasca foarte civilizat intelegandu-se unul cu altul, pentru ca se spune in Sfanta Evanghelie: "Vor fi cei doi un trup" (Mt., 15, 19). Ce-nseamna asta, sa fie un trup? Inseamna sa aiba unitate de vedere, unitate de actiune, sa aiba intelegere reciproca. Asa cum in trup sunt doi ochi si o singura vedere, doua urechi si un singur auz, doua nari si un singur miros, doua maini si o singura lucrare, doua picioare si un singur mers, tot asa si intre sot si sotie trebuie sa fie o legatura perfecta, o legatura neprejudiciata de fapte care sa distanteze. Fiindca in viata de familie nimic nu este particular, totul este indeobste.
Adevarul este ca lucrurile acestea sunt idealuri in viata, insa viata, asa cum se traieste, nu e condusa totdeauna de principii, ci mai mult de spontaneitate. Eu am ajuns la concluzia ca oamenii sunt disponibili pentru bine in masura in care sunt inzestrati de Dumnezeu cu o capacitate de a fec binele, iar aceia sunt mai favorizati decat altii, care au o incarcatura negativa care ii defavorizeaza. Eloementele sunt acestea si cu ele lucreaza fiecare, in masura in care se poate incadra intr-o viata superioara.
Dar important este sa se tina la acest principiu, adica sa stie sotia ca-i pe locul doi, iar sotul sa stie ca-i pe locul intai, dar nu trebuie sa tina niciunul cu dintii de situatia pe care o are, ci exista si situatia de intelegere, de reciprocitate. Fericitul Augustin are un cuvant: "In cele necesare unitate, in cele indoielnice libertate si in toate iubire!"
Unde-i iubire, lucrurile se rezolva prin iubire mai mult decat prin altceva."
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 16.08.2010 at 21:51:35.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 11:33:57
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54