Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 17.08.2010, 13:38:24
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Asa este! Exista si la ortodocsi astfel de grupari si activitati.
Exista de exemplu organizatia Syndesmos, pe plan international (vezi www.syndesmos.org ). Si exista in multe tari organizatii de tineret.
Ba e foaaaaaarte slab, in Romania cel putin. In comparatie cu cercetasia, la noi e dezastru mai ales pentru perioada de formare (8-16 ani). Pentru cei care deja sunt formati exista ASCOR-ul, mai exista grupuri in parohii, dar nu exista grupuri si activitati in care sa te formezi, daca nu esti deja la nivelul pelerinajelor prin manastiri.
Pentru preadolescenti, nici macar atat nu exista, cu exceptia Taberelor de la Durau organizate de Mitropolia Moldovei, unde in sfarsit se face ceva de valoare pentru copii in sensul formarii crestine.
Reply With Quote
  #382  
Vechi 17.08.2010, 13:49:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
dar nu exista grupuri si activitati in care sa te formezi, daca nu esti deja la nivelul pelerinajelor prin manastiri.
Nu ! Nu e suficient să existe grupuri în care să te formezi-și-atât. Biserica trebuie să dubleze statul, aplicând modelul atât de eficient în formarea tinerilor pe care l-a aplicat Mișcarea Legionară în anii 30. Face statul, să zicem, "clubul tinerilor pictori" ? Facem și noi, îi spunem "clubul tinerilor pictori "Sf Luca". Și așa mai departe. La aceste întruniri, tinerii nu vor veni să discute Cathismul, ci să facă pictură (în exemplul ales). Va exista doar un spiritual, eventual acelați cu cel de Clubul Aeromodeliștilor "Sf Arhanghel Gabriel" și o rugăciune la începutul lucrului. Modelul e uluitor de eficient. Singura critică solidă care se poate aduce ține de riscul "insularizării" noastre. Altfel spus: cum s-ar putea împăca asta cu îndemnul lui Isus de a fi "sarea pământului" ori "levura din aluat".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #383  
Vechi 17.08.2010, 15:40:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Sunt cu totul de acord cu tine,numai ca din cauza gandirii oamenilor si a ierarhizarii nu-mi mai vine sa merg la Biserica si ma simt inferioara.
Ai o problema mare cu intelegerea masculinului si a femininului. Am vazut ca ai mai postat acest lucru si pe alte topicuri. Biserica nu ridica masculinul deasupra femininului. E de ajuns sa te uiti la pictura - vei vedea nu doar barbati sfinti, ci si femei. Asa ca nu mai ezita, intra in biserica si multe se vor schima in bine prin participarea ta la slujbe.
Reply With Quote
  #384  
Vechi 18.08.2010, 21:29:01
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Costel..ei nu urca si inca destul dar fie nu vreau sa dau in barbati si apoi sa imi sariti toti in cap,ma voi duce la Biserica pentru ca tot s-a insistat sa ma duc dar nu are nimeni cum sa ma convinga contrariul realitatii!Oricum sa va fereasca Dumnezeu pe barbatii credinciosi sa aveti fete care sa gaseasca sot care sa gandeasca asa ca voi.
Doamne ajuta!Sper sa-mi fie mai bine dupa ce ma voi duce la biserica dar am indoieli
Reply With Quote
  #385  
Vechi 18.08.2010, 23:39:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Ba e foaaaaaarte slab, in Romania cel putin. In comparatie cu cercetasia, la noi e dezastru mai ales pentru perioada de formare (8-16 ani). Pentru cei care deja sunt formati exista ASCOR-ul, mai exista grupuri in parohii, dar nu exista grupuri si activitati in care sa te formezi, daca nu esti deja la nivelul pelerinajelor prin manastiri.
Pentru preadolescenti, nici macar atat nu exista, cu exceptia Taberelor de la Durau organizate de Mitropolia Moldovei, unde in sfarsit se face ceva de valoare pentru copii in sensul formarii crestine.
Da, ai dreptate. Exista lucruri mai ales pentru cei deja formati.
Si in occident cam tot asa este, cu unele exceptii cum ar fi in Franta ACER-ul. Desi si el este centrat in Paris din cate mi=am dat seama. dar organizeaza tabere de o luna odata pe an, pentru copiii din toata tara.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #386  
Vechi 18.08.2010, 23:40:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu ! Nu e suficient să existe grupuri în care să te formezi-și-atât. Biserica trebuie să dubleze statul, aplicând modelul atât de eficient în formarea tinerilor pe care l-a aplicat Mișcarea Legionară în anii 30. Face statul, să zicem, "clubul tinerilor pictori" ? Facem și noi, îi spunem "clubul tinerilor pictori "Sf Luca". Și așa mai departe. La aceste întruniri, tinerii nu vor veni să discute Cathismul, ci să facă pictură (în exemplul ales). Va exista doar un spiritual, eventual acelați cu cel de Clubul Aeromodeliștilor "Sf Arhanghel Gabriel" și o rugăciune la începutul lucrului. Modelul e uluitor de eficient. Singura critică solidă care se poate aduce ține de riscul "insularizării" noastre. Altfel spus: cum s-ar putea împăca asta cu îndemnul lui Isus de a fi "sarea pământului" ori "levura din aluat".
Interesanta idee. Este intr-adevar cu doua taisuri. Poate ar trebui ca aceste cluburi sa invete tinerii sa participe apoi si la alte cluburi si activitati pentru toata lumea, nu numai pentru crestini.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #387  
Vechi 19.08.2010, 07:41:30
Ostasul's Avatar
Ostasul Ostasul is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.05.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Interesanta idee. Este intr-adevar cu doua taisuri. Poate ar trebui ca aceste cluburi sa invete tinerii sa participe apoi si la alte cluburi si activitati pentru toata lumea, nu numai pentru crestini.
In lume nu traim izolati, lucrul despre care vorbeai este posibil, cu o conditie- acceptarea.
__________________
Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul – Amicus Plato sed magis amica veritas
Reply With Quote
  #388  
Vechi 19.08.2010, 09:33:56
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Smile :)

'' noi trebuie sa fim perfecte, trebuie sa muncim mai mult, trebuie sa avem tot timpul rabdare, trebuie sa fim iubarete, sa ne imbracam bine ca altfel riscam sa il pierdem si sa plece la alta...si chiar daca suntem exact cum isi doresc tot nu e bine...oare hai sa ii intrebam care o fi motivul?''

Noi femeile trebuie sa fim ca Maica Domnului ...cum acest lucru nu este posibil evident putem incerca toata viata noastra totusi avem exemplu demn de urmat ...parerea mea ,iertati daca gresesc


Acum as vrea sa scriu o povestioara a Parintelui Argatu care mi s-a parut potrivita de relatat..



Cain si Abel
Abel era pastor.Si a adus jertfa Lui Dumnezeu mieluseaua cea mai frumoasa ,tot ce iubea el mai mult.La jertfa aceasta ,Dumnezeu a privit cu dragoste,deoarece el a jertfit ceea ce iubea el mai mult,ceea ce a avut el mai bun .
CAIN era agricultor .Cand a adus jertfa ,a gandit:de ce sa aduc jertfa un snop de grau bun,de vreme ce si asa arde in foc..???!!! A adunat cateva paie de pe margine si cu neghina si cu iarba - a facut un snop.La jertfa asta Dumnezeu nu a privit cu placere .Fumul acestei jertfe s-a intors pe pamant.Nu a ajuns la Dumnezeu.
Noi ,cand daruim ceva de pomana ,zicem:asta veche ,lasa,sa o poarte cel sarac. Sau asta care nu imi place sa o dau la un sarac.Dar cand ajungi la Ceruri ,in lacasul OM MILOSTIV ,stai cu aceste lucruri pe care le-ai daruit ,stai o vesnicie si privesti la ele....
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #389  
Vechi 19.08.2010, 09:53:25
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Smile Continuare..

Daca le-ai dat nespalate,murdare,le ai asa cum le-ai dat : patate, cu miros greu etc.
Cain ,in loc sa-si dea seama ca o astfel de jertfa nu putea sa placa Lui Dumnezeu ,a mers la camp si l-a omorat pe fratele sau,Abel ,gandind : Sanu mai fie Abel cu jertfa lui si atunci Dumnezeu are sa se multumeasca cu jertfa mea asa cum este,facuta asa cum vreau eu,nu cum vrea Dumnezeu.
Au trecut multi ani,pana s-a nascut din ADAM si EVA un alt fiu credincios LUI Dumnezeu - s-a nascut SET .Pana ce a crescut acesta ,fiicele lui Cain erau mari,urmasii lui s-au inmultit in acest timp.
Dumnezeu ii spune lui SET :Fiii Cerului sa nu ia fiii pamantului,ca sa nu se amestece credinta.
Fetele lui Cain erau mai frumoase.
''Pe care o iubesti?''
''Pe cea frumoasa..''
Cea frumoasa poate face parte din ceata lui CAIN.
Si zici :''Eu pe aceasta vreau sa o iau...''
Mama zice :'' De ce vrei sa mi-o aduci pe asta in casa?Nu are suflet bun .Nu face fapta buna ,nu-i credincioasa!''
Dar tu zici :''Mama,daca nu o iau pe asta, mie cununie nu-mi mai trebuie!
CAnd unul din soti este din Cain si celalalt din SET ,se traieste greu,este diferenta de pareri in casa .
Cel din SET zice :'' Mergem la Biserica?"
Cel din Cain zice :''Ce-ti trebuie Biserica?''
Cel din Set zice:''Facem milostenie ?''
Cel din Cain zice :''De ce sa dam din munca noastra?''
Apoi daca ea merge la Biserica ,pe furis ,ca sa nu stie sotul daca o prinde ,ii da bataie...
Mamele simt ,intotdeauna ,ce este bine pentru copilul lor.
Si zice mama :''Mai baiete ,n-o lua pe aceea.''
Dar tu zici :''Pe aceea o iau ,pe aceea o iau..''
Si dupa aceea ,ii pune soacrei ,in mancare spurcaciuni,iar soacra bolnava azi,bolnava maine si curand moare.
Se intampla sa fie amandoi SET.Aici este intelegere .''Mergem la Biserica?",''Mergem''...''Facem milostenie?''...''Facem ! ''....''Mergem la Manastiri?'' ''Mergem!''....Si tot asa ..au acelasi gand.
Se intampla sa fie amandoi Cain ...
Acestia stau tot timpul unul impotriva celuilalt si amandoi impotriva vecinilor ,a rudelor ,a prietenilor.Acestia au iadul pe pamant.
Mama a patimit cu acel copil.Ea are un merit inaintea lui Dumnezeu.Ea vrea sa aiba si o bucurie de la acel copil.Copilul nu vrea sa stie de aceasta.El vrea sa-i bage cu forta ,in casa ,pe fata aceasta,pe care dansa nu o vrea .Si ajunge ,de o si otraveste pe soacra .Tot bolnava ,bolnava ,bolnava si moare soacra.''

Ps: Sper ca am redat exact si corect totul si cei care citesc au folos.Amin
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #390  
Vechi 01.12.2010, 19:50:58
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie Vezi mesajul
Mântuitorul nu a spus nici un cuvânt despre subordonarea femeii sau necesitatea ca ea sa asculte de barbat.

Closca: ma referam la aspectul fizic, care este o expresie a caricaturizarii spirituale.

Mântuitorul nu a zis "Eu sunt Calea pentru barbati iar femeile trebuie sa asculte de ei". Si femeile tot pe Hristos Îl au cap.

Vorbesti despre casnicie ca având drept obiectiv unirea a doi indivizi pentru a duce greul vietii materiale. În realitate fiecare om e chemat sa cunoasca pe Dumnezeu în Duhul Sfânt.


Feministele nu au mai multe sanse la mantuire, pentru ca lupta impotriva a ceea ce Apostolul Pavel a spus inspirat de Duhul Sfant in prima epistola catra corinteni.

Supunerea femeii nu inseamna inferioritate ci subordonare. E o diferenta.

S-a constatat stiintific ca femeile casatorite sunt mai sanatoase decat cele nacasatorite.


Vezi mântuirea juridic. Ea este unirea cu Hristos. Cine se uneste cu Hristos a dobândit mântuirea, cine respecta reguli orientale traieste cu multumirea de sine câteva decenii si apoi descopera ca n-a agonisit nimic pentru viata vesnica.

Stiintific s-au constatat tot felul de prostii, ca masturbarea nu stiu ce beneficii aduce si altele.



Daca supunerea sau subordonarea n-ar separa de Hristos, Dumnezeu nu ar mai spune aceste cuvinte prin sfantul Apostol Pavel.

Uite inca o subordonare poruncita de Dumnezeu:
Efeseni 6:5 Slugilor, ascultati de stapanii vostri cei dupa trup, cu frica si cu cutremur, intru curatia inimii voastre, ca si de Hristos,


O tot dai cu regulile acestea. Dar care e scopul lor? Poruncile divine, cele adevarate, au un scop precis, sunt proiectarea ]n planul creat de existenta a tipului divin, vesnic de existenta. }mplinind poruncile lui Dumnezeu noi de fapt traim ]n adevar.

Dar aceste reguli cu subordonarea femeii si ascultarea robilor la ce folosesc?
si cum dovedesti asta? sau tu nu detii filtrul ratiunii?

sa zic toti profetii , indiferent de religie: le-a zis doamne-doamne. indiferent ca era vorba de rzboi, crime, violuri, segregari, discriminari. de fiecare data cand nu le-a convenit o treaba, se apucau repede sa scrie o epistola, predica, orice, prin care aduceau la cunostinta drept-credinciosilor ce i-o mai spus dumnezeu in timp ce dormeau.
tragedii nascute din ratiune eu nu cunosc, tragedii din credinta oarba, ura sau habotnicie sunt cu miile, si dintre cele mai sangeroase si nefericite.

personal cunosc infinit mai multe cazuri de femei casatorite nefericite, exploatate, abrutizate si aservite, pentru ca drept-credinciosii crestini sau musulmani, sau babele si mosnegii nesimtiti si bagaciosi, au reusit sa raspandeasca ideea ca femeia este inferioara, ca trebuie sa asculte, nu are voie sa-si foloseasca creierul din dotare.


imi faceti nemasurata sila toti astia care depuneti toate eforturile sa limitati drepturile altora, a celor care va stau in coasta si va taie din privilegiile fara numar.


poate daca n-ai mai turui pe forum despre ce drepturi iti revin tie si ce drepturi nu revin altora, ai descoperi fericirea si implinirea biblica ingrijindu-ti copiii si stand la cratita (ca tot sustii ca sunt izvor de fericire maxima).


cel mai amuzant si paradoxal este faptul ca taman monahii si cei singuratici au gasit de cuviinta (si o fac in continuare, din nefericire) sa dea lectii cu privire la cum ar trebui sa stea lucrurile intr-un cuplu, despre cum ar trebui sa cresti un copil sau cati ar trebui sa faci, de cate ori ar trebui sa te acuplezi intr-o saptamana.

nu vi se pare deloc ridicola situatia?

Last edited by eu_rationez; 01.12.2010 at 19:56:35.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 11:33:57
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54