Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.06.2019, 13:00:07
Rafa99 Rafa99 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2019
Mesaje: 4
Implicit Cum să trec peste această perioadă?

Bună, da din păcate trec printr-o perioadă destul de dificilă nu mai am venituri absolut deloc, dar asta ar fi cea mai mică problemă, pe lângă problemele pe care le am în familie, am eșuat rău la facultate având mai multe restanțe, asta deși
eu până în prezent am avut note foarte mari, asta doar din cauza problemelor de sănătate pe care le am de ceva timp.
De angajat nu pot să mă angajez pentru că stau destul de prost cu sănătatea. Mă simt deznădăjduit, nu știu cum să procedez, ce să fac, sunt presat de prea multe probleme, prieteni nu prea am, ce aș putea face?
Ar fi multe de zis, dar nu are sens, am nevoie doar de un sfat...

Last edited by Rafa99; 26.06.2019 at 13:02:59.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.06.2019, 16:57:09
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acesta lume e condusă de bestii, animale care nu au spirit. Ei sunt cei care conduc si stăpânesc acest pământ. Sunt ca niște mașini, muncesc din greu, coerenti si axati spre scopuri si sarcini. Si banul este pecetea lor. Asta e tot ce ei stiu, asta e lumea lor. Iar religia este modul lor de a simula ca e ceva in ei, dar nu e d3cat un mormânt gol. Doar mesia poate să pună capăt stăpânirii lor. Si sa ridice povara celor care au spirit și supraviețuiesc în lumea lor... nu stiu dacă tu faci parte dintre noi cei ce stim dar tot ce pot sa pot sa spun e ca trebuie sa rabdam.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.06.2019, 19:42:29
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Pune facultatea pe primul loc, termin-o, iar apoi te poti axa pe munca si castigarea banilor.
In general, nu poti fi bun la facultate si in acelasi timp sa ai si loc de munca. Invata ca sa iei examenele si daca vrei neaparat bani, te poti angaja part-time pe timpul vacantei de vara
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.06.2019, 14:17:16
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Astăzi stăteam așa lângă o biserică fără să cerșesc și careva trecând pe acolo m-a văzut așa mai amărât și mi-a dat o bancnotă de 10ron. Deci există Dumnezeu, nu trebuie să deznădăjduiești. Speranță și supraviețuire există și le dă și pe astea Domnul. Restanțe am avut una sau două și m-au speriat groaznic la vrermea lor dar au trecut cu bine prin mila Lui. Dacă mă lăsa în puterile mele nu făceam față, picam și mă luau și mă băgau în armata lui faraon.

Practic acum, pentru tine vine cel mai bun examen al vieții, acela când s-au terminat banii, când situația e dificilă acasă, când simți că ești în agonie și mai trebuie să stai la învățat pentru restanțele care se apropie mâncându-ți tot timpul, tot viitorul liniștit. Nu te stresa din lipsă de timp și nu te înfuria din pricina asta ci Relax. Mâncă o plăcintă cu ceai liniștit și-ți vine sufletul și inima la loc dacă nu disperi.

Batem Germania pe caniculă astăzi? Dă gol Pușcaș sau Hagi junior? Nici nu-mi vine să mă mai uit la meci. Păi am trecut de multă vreme de vârsta asta când ne entuziasmam că niște copii aleargă după o minge și dau gol. Nu cred că mă pot rupe de trecut așa că prtecis o să tremur la fiecare fază a Germaniei ca nu cumva să primim gol. Vezi ce griji și ce diperări au unii?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 27.06.2019 at 14:22:21.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.06.2019, 02:11:00
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Treci prin perioada asta învățând 3 mari lecții ale vieții
1.Banii nu au valoare
2.Trupul este supus efemerului
3.Studiu...examene...facultate=zero pe planul existențial universal

Deci tu acuma trebuie sa înțelegi ca nu pe bani,pe materie sau pe școlile astea formale trebuie sa te axezi sau ca nu acestea is adevăratul țel al tău si inclusiv al umanității.Efectiv ti s-a deschis un portal intr-un mod mai "agresiv" in care tu ești privat in acest mod de resurese financiare,De sănătate fizică ,de succes "educațional" si de muncă sau posibilitate de câștig financiar....Ce mai rămâne?Sa accesezi alt plan.Ce plan?....Asta ramane sa găsești tu ....Încearcă să vezi de ce ai ajuns in situația asta...Ce poți face...Si cu siguranță rezultatul va fi unul constructiv,chiar dacă acum totul pare dezolant,trist si fara ieșire....Pur si simplu e un test al vieții...Doar asa se pare universul ne poate face pe unii mai puternici sau poate doar asa știm sa ne găsim resursele si puterile latente.Succes și singura optiune e sa fi puternic!!!
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare