Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 10.02.2009, 01:14:05
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Oare de Constantin Brincoveanu era mindra si tara?
Dar el de ea?
Cum au fost scut in fata paganilor cu totii cind au venit de l-au luat cu toata familia! Mindrie mare!
Aproape la fel de mare ca cea pentru armata in mijlocul careia a fost ucis Mihai Viteazul!

Sintem un neam cu oameni de exceptie, 1-2 pe generatie, dar un popor unit nu sintem cu siguranta. Ne laudam cu ce au facut altii pt neam uitind sa facem si noi ceva. Si nu trebuie sa devii marir ca sa faci ceva pt neam. Ajunge sa nu taci. Sa nu treci nepasator. Sa nu intorci privirea.............
Doamne-ajuta!

Frate Marius,

Sper sa nu te superi pentru cele ce iti voi spune. Caci o fac cu drag, gandindu-ma la fratia ta ca la mine. Te simt departe si suparat pe ai tai.

Plang cand citesc scrisoarea atasatului venetian la Tarigrad, Andrea Memno, cel care a relatat martiriul Brancovenilor. De ce plang? Pentru ca asa simt. Imi e greu sa inghesui in cateva cuvinte de ce. Intre multe altele si pentru ca cineva din neamul romanesc (din care facem parte inclusiv noi doi) a avut atata credinta si dragoste. Ma mir ca te intrebi daca Brancoveanu era mandru de neamul lui, ca si cum Brancoveanu era un conducator care sa nu vada padurea din cauza uscaturilor din fata. Neamul acesta este aici de foarte multi ani. Si atunci cand Dumnezeu i-a dat conducatori mari neamul a fost la inaltimea lor. Daca era un neam netrebnic Stefan nu era cel Mare, Mihai nu era Viteazul, Mircea nu era cel Batran samd. Te-ai gandit vreodata ce-au gandit romanii din ostile lui Mircea, Stefan sau Mihai cand stiau ca trebuie sa se lupte cu armate mult, mult mai numeroase? Ti-ai pus vreodata intrebarea ce era in sufletele lor in acele momente???? Crezi ca au stat impotriva altfel decat uniti?????

Si daca nu eram uniti, cum a rezistat ortodoxia in Transilvania? Cum de au ramas majoritatea romanilor ortodocsi in Transilvania chiar si atunci cand le-au daramat bisericile si manastile cu tunurile?????. Te-ai uitat pe statistici sa vezi cati au trecut atunci la catolici sau la greco-catolici in ciuda presiunilor la care au fost supusi?

Dar Unirea cum de a mai fost posibila?

Au venit si rusii peste noi si au incercat sa ne decapiteze si sa ne umileasca tatii si bunicii. Si, ce-au reusit? Au umplut Romania cu sfinti.

Revolutia din 1989, cea din strada, ca sa fac apel la cel mai recent moment, a fost facuta de oameni uniti. Adu-ti aminte cum au venit coloanele de muncitori de pe platforme in dimineata de 22 stiind ca in centru se afla trupe. Au venit neinarmati. Noaptea de 21 spre 22 in centrul Bucurestiului au stat oameni neinarmati fata in fata cu USLA si cu TAB-urile care au trecut peste unii din ei. Si nu au plecat. La Timisoara era doar o intamplare ca stateau impreuna in Piata Operei cand PCR era in CC?????

Acum, in Romania, in tara asta in care credinciosii se inghesuie sa ia lumina, se construiesc biserici dupa biserici si tot neincapatoare sunt. In acelasi timp in vest se golesc bisericile.

Si acum, ca si atunci, neamul acesta este unit in credinta. Cu credinta s-au facut toate cele bune. Cei la care te referi fratia ta sunt cei fara credinta. Si, acestia din urma, au fost, cum am putea oare nega, dar au fost intodeauna cei putini.

Daca nu eram uniti, azi nu exista Romania.

Cu tristete iti spun ca te-ai grabit si ai postat cuvinte pe care nu le intelegi. Confunzi neamul romanesc cu uscaturile lui. Afunzi, (din neatentie, poate) crucea atator milioane de eroi necunoscuti in borsul unor lichele care s-au adapostit sub mila acest neam si crezi ca esti obiectiv. Nu esti. Esti doar putin derutat. Incearca sa vezi si Romania Profunda, nu numai Romania Periferica. Ambele exista dintotdeauna, dar, chiar si pentru fratia ta, din fericire, numai una a contat decisiv.

Te astept sa te intorci acasa, in Romania.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #72  
Vechi 10.02.2009, 06:47:28
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Laur,

eu n-am cu siguranta drepratea absoluta dar in loc de discutam direct cele spuse de mine, mi se imputa ba ca-s grabit , ba ca nu ma duce mintea, ba ca altii au fumat de mult cele spuse de mine, ba una ba alta.
Probabil ca sint timpit, grabit, neexperimentat si cu siguranta mai am multe de invatat.
Acum mie mi se pare ca toata neintelegerea este mai mult o chestiune de optica decit de detinerea adevarului de mine sau de voi. Una este sa privesti sistemul dinauntrul sistemului, alta dinafara lui. Una este sa ai o perspectiva de broasca alta de vultur; functie de asta acelasi lucru poate fi f. mare sau f. mic. Nu mai continui ca oricum mi se imputa ca filozofez ca un incepator......dar cu siguranta ai prins ideea.
Cum spuneam ne place sa vedem lucrurile intr-un fel care avantajaza auto-multumirea, parerea buna despre intelectul nostru , despre neamul nostru, despre orice al nostru.
Curajul despre care vorbesti dumneata eu il numesc curajul disperarii, curajul a nu mai avea ce pierde. E si asta curaj cu siguranta dar un cu totul altul este cind lupti avind ce pierde.
Eu nu stiu ce era in mintea ostilor lui Stefan. Dumneata iti place sa crezi ca isi aparau neamul cu riscul vietii de eroici ce sintem, in numele unui ideal. Eu cred ca nu prea aveau de ales si in plus era marea ocazie de a devenii razesi, de a avea pamint, de a fi liberi ei care nu aveau de niciunele trebuiau sa riste tot ca sa cistige tot ......si ca atare au facut-o!
Paralela cu Revolutia nu-i deloc intimplatoare aceeasi situatie totul sau nimic. Ca vorbim tot de aceeasi oameni care 40 de ani au inghitit tot ce le-a fost dat sa inghita fara cirtire (mai putini citiva), dar in acesti 40 de ani aveai totusi ce pierde..........
Eu nu stiu cum a rezistat ortodoxia in Romania stiu ca mai exista insa in interiorul ei (si sint din Ardeal, nu vorbesc din carti) ura cu nemluita pentru unguri.
In privinta Unirii poporul nostru ortodox a fost de partea lui Cuza masonul luiind mosiile bisericii (ca doar n-a luat de la boieri) si facind de atunci si pina acum biserica functionara de stat.
Inainte sa vina rusii peste noi, am fost alaturi de nemti. Nu stiu ce gindea armata dar pina razboiul a fost favorabil acestora nu s-au gindit sa intoarca armele. Au facut-o insa cind au vazut ca nu stau de partea celui puternic, crezind ca rusii vor uita! N-au uitat! N-au uitat nici nemtii din pacate pina acum.
Asemanarea cu alipirea de NATO, UE nu-i deloc intimplatoare si vom platii cu siguranta dorinta asta de a fi linga cel puternic! Platim deja!
Frate Laur, cite populatie are Bucurestiu si cite locuri in biserici? Daca chiar am fi asa cum ne place sa credem neam credincios bisericile n-ar fi de cartier ci de strada.
Dumneata crezi ca mie nu mi-ar place sa vad doar lucrurile bune ca fiind majoritare? Ele insa nu sint majoritare iar batindu-ne pe burta cu cele minoritare o sa raminem la fel pina la sfirsitul veacurilor.
Dacii au fost un popor minunat care mureau zimbind. Dar noi sintem urmasii vaduvelor lor violate de Imperiul Roman. De atunci ne strecuram prin istorie cu scuza poporului mic. Desigur avem potential (hibrizii sint f. putenici) dar potentialul nostru iasa la iveala doar la disperare.
Frate Laur acasa nu ma intorc desi nici aici nu stau pe roze dar daca tot isi bate cineva joc de mine prefer sa o faca un strain. In plus acasa sint un strain oricum pentru ca desi nu se mai foloseste idea ca exista persoane care n-au mincat salam cu soia, a ramas.
Aici pot traii demn dintr-un salariu infim, in Romania nu se poate!
Iar eu m-am tirit destul.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 10.02.2009, 11:06:07
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Uniti in bine, in durere si in frumos

Doamne-ajuta!

Frate Marius,

Cand mai treci pe acasa, opreste-te cateva minute in Tg Jiu. Aseaza-te pe unul din scaunele de la Masa Tacerii. Priveste spre Poarta Sarutului. Prin ea ai sa vezi ceea ce ar fi trebuit sa fie Catedrala Mantuirii Neamului. Dincolo de ea se arata varful Coloanei Infinitului. La acea masa s-a asezat, singura si indoliata acum, taranca romanca. Plange amintindu-si ultima masa cu barbatul si fiii inainte ca acestia sa se alature infinitului jertfelnic romanesc. Probabil ca ai copii si sotie. Probabil ca ti se vor umezi ochii cand in sufletul fratiei tale se va fi itit tacerea dureroasa a atator suflete trudite de sacrificiu. La aceasta masa a stat ani in sir si sotia de dac si Doamna Maria Brancoveanu si strabunica fratiei tale.

Eu nu ti-am scris cuvinte. Ti-am scris gandurile unui om care, tentat de aparenta imediatului, am privit si stramb, cu ceva timp in urma spre aproapele meu. Si l-am judecat nemeritat.

Uite, in timp ce-ti raspundeam, aud la televizor vorbind tatal handbalistului roman omorat de niste romi in Ungaria. Spunea, gatuit de durere si de ore de plans: "... va rog sa nu dati foc padurii pentru un ciot. Va rog din suflet. Mai mi-a ramas un pic de suflet...".

Asta incerc si eu sa-ti spun. Nu da foc la tot neamul pentru ratacitii care s-au chinuit intodeauna sa se cocoate deasupra. Sa stii ca tarandu-te cu Dumnezeu in suflet esti mult mai drept si mai inalt decat fratii tai care incearca sa te umileasca. Dar, pentru asta trebuie sa te reintorci catre fratia ta si sa-ti redescoperi fiinta si neamul in iubire. La asta m-am referit, in primul rand cand ti-am spus ca te astept sa te reintorci acasa, in Romania.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #74  
Vechi 10.02.2009, 14:12:06
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Smile Dulcea Romanie

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Va invit la o discutie despre Romania.
Spre deosebire de celelalte topicuri, aici vom vorbi NUMAI despre cele bune.
Romania are partile ei bune, pe care le ignoram, gandindu-ne numai la probleme.
Totusi ceva ne tine sa ramanem sau sa revenim in Romania. Care sunt acele lucruri?

Sa incep eu. De cat ori revin in Romania gasesc aceeasi oameni inimosi, pe care ii stiu, si pe care nu-i gasesc in alta parte. Pentru mine este un motiv serios nu numai de a veni in vizita, ci chiar de a reveni definitiv in Romania.
Interesant!Despre tarisoara asta sunt atatea de spus,incat nici nu stii de unde sa incepi.Avem o tara extrem de frumoasa(pacat ca nu ne straduim s-o facem si mai frumoasa!);are toate formele de relief,localitati frumoase,zone cu manastiri ,rezervatii naturale(Eram odata in tren pe valea Jiului si am intalnit un neamt care-mi spunea ca Germania, cat e ea de mare ,nu are minunatiile tarii noastre).Probabil de asta este numita si Raiul Maicii Domnului!
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #75  
Vechi 10.02.2009, 14:27:41
vladsergiu's Avatar
vladsergiu vladsergiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Mesaje: 38
Talking

Parca lui Nicolae Iorga ii apartine maxima despre Romania:"Frumoasa tara,pacat ca-i locuita"
__________________
"Dragostea acopera multime de pacate"Sf Ioan Teologul
Reply With Quote
  #76  
Vechi 10.02.2009, 15:11:20
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Curajul disperarii"?!?

Oare cati , din cei care am trait pe vremea comunismului, a anilor de decimare a intelectualitatii tarii, a nationalizarilor, a nedreptatilor facute in numele legii, am stiut ca de fapt Dumnezeu ne punea credinta la incercare?!? Le-am resimtit pe toate acestea ca pe mari nedreptati, dar nu am stiut rasplata care urma acestei suferinte.
Poate asistam si azi la acest "curaj al disperarii" si poate nu intelegem de ce ne pune Dumnezeu iar si iar la incercare, nestiind totodata nici care va fi rasplata cu care cei incercati de aceste ispite vor fi rasplatiti.
Pentru unii poate ca aceste cuvinte sunt "teorie" ; eu stiu insa, ca nimic nu e nici intamplator, nici fara rost; numai noi nu intelegem pe moment rostul celor prin care trecem.
Daca anii de detentie ai sfintilor din inchisorile comuniste nu au fost nici intamplatori , nici inutili, atunci nici suferinta noastra , mai mica sau mai mare nu e intamplatoare si nici inutila. Sa avem rabdare pana la capat si sa vedem ce ne aduce ca roade.
Pentru mine "curajul disperarii" este contradictie in termeni si in consecinta nu exista. Curajul de a infrunta greutatile il am de la Dumnezeu; iar disperarea a anulat-o Maica Domnului prin prezenta ei in viata crestinului.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 10.02.2009, 15:34:06
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Unde e dragostea in cuvintele tale?

Citat:
În prealabil postat de vladsergiu Vezi mesajul
Parca lui Nicolae Iorga ii apartine maxima despre Romania:"Frumoasa tara,pacat ca-i locuita"
Doamne-ajuta!

Daca nu poti sa zidesti, macar nu darama.

Cu ce iti ajuti aproapele cu o astfel de abordare???? Cu ce ajuta aceasta bascalie imaginea Romaniei????

Ti-ai ales ca definitie care sa te reprezinte: ""Dragostea acopera multime de pacate"Sf Ioan Teologul".

Asa e. Dar, unde este dragostea in modul cum te raportezi la ai tai? Vezi ce distanta mare este de la minte la inima? Poate ai vrut sa spui asa:

"Frumoasa tara, pacat ca-i ponegrita".

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #78  
Vechi 10.02.2009, 15:44:00
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da, o tara frumoasa cu multi pacatosi....cam asta e romania....cateodata ajung sa spun ca imi pare rau ca m-am nascut aici...dar asta e .....sa ne rugam sa fie bine...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 10.02.2009, 15:49:38
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Daca ar fi sa-mi induc spiritul in acel sens benefic de consideratie asupra taramului natal,atunci nu am decat laude si flori pe care sa le daruiesc tarii mele.
Daca este sa ma trezesc la realitate,eu am convingerile despre tara mea,similare cu ale lui Mircea Badea,exprimate in ;"in gura presei",analizate cu atata acuratete din fiecare zi pe care o traim in incontestabila Romanie.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #80  
Vechi 10.02.2009, 16:09:14
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Cine nu e pacatos?

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
da, o tara frumoasa cu multi pacatosi....cam asta e romania....cateodata ajung sa spun ca imi pare rau ca m-am nascut aici...dar asta e .....sa ne rugam sa fie bine...Doamne ajuta!
Doamne-ajuta!

Stie cineva o tara care sa nu aiba foarte multi pacatosi???? Sora draga, sa nu iti para rau ca te-ai nascut aici, caci esti aici prin voia lui Dumnezeu.

Spui ca sunt foarte multi pacatosi in Romania. Dar cine nu e pacatos? Si atunci, inseamna ca ai nenumarate ocazii sa faci bine. Dar, ai dreptate, sa ne rugam si in final sa nu uitam sa ne rugam si pentru iertarea pacatelor noastre.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
a doua romanie....MOARTA.terifiant iulyaan Generalitati 117 28.02.2011 16:46:24
Romanie, Romanie... eodor nastasa Generalitati 45 06.06.2010 02:03:32