Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 03.02.2009, 20:19:46
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
In loc sa va bucurati de viata, sa va perfectionati ca Oameni, nu simple persoane, va pierdeti timpul cu numerologie, astrologie.
2012 adunat, scazut, inmultit, integrat, bla bla; stati linistiti, nu va veni prea curand nimic apocaliptic, Viata e eterna.
"...astept invierea mortilor si VIATA VEACULUI CE VA SA VINA!"
Reply With Quote
  #42  
Vechi 03.02.2009, 21:36:39
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Sa lasam mortii in lumea lor, si sa ne bucuram de viata.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 03.02.2009, 22:49:55
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Sa lasam mortii in lumea lor, si sa ne bucuram de viata.
Crestinul trebuie sa se gandeasca tot timpul ca viata asta e efemera, si ca cel mai important lucru pe care il are de facut in ea este sa se pregateasca pentru vesnicie.

Bogdan.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.02.2009, 08:02:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit cip-cirip

Stimabili forumisti din toata lumea,

Va aduc la cunostinta urmatoarele:

1. Aproape in orice obiect care contine o parte electronica se gaseste cate un cip sau mai multe cipuri. Daca nu stiati asta, ati aflat acum. Deci ce-i de facut? O sa aruncati televizoarele, calculatoarele si toate obiectele electronice la gunoi? Nu cred.

2. In Apocalipsa scrie clar de un semn, ceva care va fi pus pe/in mana dreapta sau pe/in frunte. Probabil va fi injectat un astfel de cricuit electronic cu memorie si eventual un mic procesor, care va fi capabil sa comunice niste date stocate unui scanner prin intermediul unei antene (crutati antenele din casa, nu le distrugeti, nu le aruncati ca n-au facut nimic rau). Deci, pana va fi vorba de stampile micro-electronice sau implanturi pe mana dreapta sau pe frunte, va rog cat de respectuos pot sa va vedeti de pacatele voastre, ca mai este pana atunci. Nu mult, dar e vorba de zeci de ani oricum (chiar si zece). Mai sunt cateva semne de implinit pana sa vina vremea cipurilor. Deci sa avem grija de moartea care poate veni si astazi si sa nu ne gandim mai mult decat se cade la componentele electronice din carduri/buletine/pasapoarte, ca nu are sens.

3. Daca ne vom impaca cu Dumnezeu si cu constiinta, atunci vom fi paziti prin pronia Lui de orice rau si de orice amagire. Numai sa fim sinceri. Sa scapam mai intai de rau din noi si vom fi feriti de raul care poate sa vina dinafara.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.02.2009, 15:55:01
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Stimabili forumisti din toata lumea,

Va aduc la cunostinta urmatoarele:

1. Aproape in orice obiect care contine o parte electronica se gaseste cate un cip sau mai multe cipuri. Daca nu stiati asta, ati aflat acum. Deci ce-i de facut? O sa aruncati televizoarele, calculatoarele si toate obiectele electronice la gunoi? Nu cred.

2. In Apocalipsa scrie clar de un semn, ceva care va fi pus pe/in mana dreapta sau pe/in frunte. Probabil va fi injectat un astfel de cricuit electronic cu memorie si eventual un mic procesor, care va fi capabil sa comunice niste date stocate unui scanner prin intermediul unei antene (crutati antenele din casa, nu le distrugeti, nu le aruncati ca n-au facut nimic rau). Deci, pana va fi vorba de stampile micro-electronice sau implanturi pe mana dreapta sau pe frunte, va rog cat de respectuos pot sa va vedeti de pacatele voastre, ca mai este pana atunci. Nu mult, dar e vorba de zeci de ani oricum (chiar si zece). Mai sunt cateva semne de implinit pana sa vina vremea cipurilor. Deci sa avem grija de moartea care poate veni si astazi si sa nu ne gandim mai mult decat se cade la componentele electronice din carduri/buletine/pasapoarte, ca nu are sens.

3. Daca ne vom impaca cu Dumnezeu si cu constiinta, atunci vom fi paziti prin pronia Lui de orice rau si de orice amagire. Numai sa fim sinceri. Sa scapam mai intai de rau din noi si vom fi feriti de raul care poate sa vina dinafara.

Iti multumesc pentru aceste iluminari. In sfarsit am aflat de lucruri de care nu auzisem in viata mea. Si eu care distrusesem tot ce are legatura cu electronica in casa, iar acum ma straduiam sa distrug ultimii electroni care mai ramasesera din locuinta pentru ca, nu-i asa, tot ce este electron ar putea duce la o asociere de elctroni, apoi la un CIIIIIIIP. Imi pare rau Ionut, dar tu chiar n-ai inteles nimic.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.02.2009, 16:13:32
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit discutiile fara duh de pace sunt de la diavol sau de la om

Sunt de parere ca Ionut-Florin vede lucrurile ok.

Cum am mai spus, este important ce facem la ultimul pas, nu la cei de pana atunci. Daca "cezarul" vrea buletine cu cip e ok, caci buletinele sunt ale lui, nu ale omului sau ale lui Dumnezeu. Eu personal nu simt ca posed un buletin in momentul de fata, cu toate ca am, cum avem toti. Asa nu voi simti nici daca are cip.

Insa daca "cezarul" vrea oameni cu cip, asta nu se poate, caci capodopera lui Dumnezeul, care este omul, nu poate fi reconstruit sau reprogramat. Caci stim ca cipul pe corp influenteaza libertatea omului.

"Sa dam cezarului cele ale cezarului si lui Dumnezeu cele ale lui Dumnezeu!"

Si legat de atitudinea pe care trebuie sa o avem, este nevoie de multa blandete. Blandetea este semnul prezentei Sfantului Duh, nu lovirea cu argumente si numirea celuilalt frate (botezat si cu rugaciune) eretic.

Sa ne gandim daca Hristos este multumit de raspunsurile noastre. Un raspuns gresit, spus cu blandete si sincera cautare, e mai bun decat unul dat cu mandria cunoasterii adevarului si cu lipsa de blandete.

Sa-mi fie cu iertare, nu vreau sa supar pe nimeni. Astea sunt parerile mele, nu adevarul sau calea Bisericii. Vom vedea ce va face Biserica si ne vom tine dupa ea, ca una ce este urmatoare lui Hristos, care este "Calea, Adevarul si Viata."
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.02.2009, 17:10:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule eu v-am zis care e parerea mea:

666=flok, flok, flok, ia cauta dumneata sa-l clateshti cu indreptari:"Aici este intzelepciunea!"

dar shtampila, cipul ala nociv pare ca ar avea o parte ascunsa cu care te va shtampila/formata cu &&,

ca sa te inchini la balaurele ala mare cu 7 capete shi zece coarne, ca doar este asha o marshava viclenie... ca dracul primit pe frunte ori pe mana dreapta sa umble din om in om asha ca shi pacatul... asha ca americanii ....prin filme, ori ca acasa la ei, vai de noi, vai de ei, suflet fara chei.

shi mai e unul, un fir dat ca sa fie pastrat ca pentru muzeu, unul lung shi rasucit pe un batz, asha ca shi gandul cu care sa nu te imprieteneshti, un fir smuls dintr-o barba lunga shi alba...

deci vezi, ramo-furnica nu pricepe nimica, shi vrea sa fie shtampilata ca sa primeasca cu entuziasm, apostazia generalizata, ca sa-l introneze peste el, peste om, pe ala marshav shi rau, ajutat de patriarh care va participa la intronarea lui antichrist, shi antichrist il va ucide pentru ca va fi demascat de patriarh, shi in vremea sa antichristul va auri clopotnitzele bisericilor shi va renova fatzadele interioare shi exterioare ale bisericilor unde se va intra asha ca la muzeu, vraishte vor fi putand orishicine sa intre shi sa iasa, asha ca un suflet fara chei, fara ushi, fara fereshti, shi le va pregati shi ticlui spre ispita, spre jertfa nesangeroasa, cum e pacatul shi spurcaciunea pustiirii ca sa cazi in ispita, dar care defapt e jertfa sangeroasa caci pana la urma mori din pacatele alea ale necredintzei shi mandriei shi minciunii, caci sunt singogi ale satanei, shi nu trebuie sa intram in ele... shi nici sa privim la chipul spurcat ce se va arata printre shtiri la rubrica noutatzi... caci va inshela pe oameni, daca s-ar putea pana shi pe cei aleshi... acest mare 'berator, mare zalvator al natziunilor, acest mare drac venit impreuna cu un mare vrajitor shi magician shi care sunt venitzi in toata puterea de nalucifariferizare hipnotizanta shi fascinanta a satanei, caci echipa asta va invia mortzi, va cobora foc din cer inaintea oamenilor shi va face din cele uscate proaspete shi daca te va linge sharpele vei parea tanar shi frumos in ochii tai, shi nu va mai fi moarte in timpul sau, caci la inceput se va arata bland, dar cand se va crapa pamantul din pricina faradelegilor lui, shi oamenii care vor merge ca sa-i ceara de mancare, va spune "pamantul nu da rod" ...

nu cumva de 60 de ani traim acest coshmar al minciunilor?

dar precis se vor uni cu internatzionala capitalist-ateista shi vor introna legea lor:

"nici munca fara bani, nici bani fara munca" shi te vor shtampila cu 666 ori cu && fie vazut fie nevazut, ca pana la urma fireshte ca pe Pacatul vor sa-l formateze, sa-l desavarsheasca in om... sa purtam cu totzii chipul pacatului, chipul de fiara, chipul de balaure... sa nu mai fim dupa chipul shi asemanarea lui Dumnezeu ci sa fim shi noi om cu 7 capete shi zece coarne... ori asha ca o fiara mititica ca un miel dar vorbind ca un balaur,
= = = = = =,

shi oamenii au facut chip fiarei ori balaurului cel cu rana ca de moarte ce parea vindecata, shi se mirau shi urmau pe fiara pentru ca balaurul i-a dat puterea lui fiarei shi pentru ca avea rana ce parea vindecata, deci au facut un chip fiarei a doua care lucra inaintea fiarei dintai shi inaintea balaurelui, shi au dat chipului un duh, ca chipul acela sa shi vorbeasca, shi au hulit oamenii pe Dumnezeu shi s-au luat dupa fiara shi s-au inchinat la balaure, shi

ea este care ii sileshte pe mici sau mari, pe bogatzi ori pe saraci, pe liberi ori pe slobozi ca sa-shi puna semn pe mana dreapta sau pe frunte, ca sa poate vinde sau sa cumpere, shi nu poate decat cel ce are semnul, ce are numele fiarei sau numarul numelui ei, care este un numar de om insemnat, aici este intzelepciunea, ferice de cine shtie sa socoteasca numarul, caci este un numar de om insemnat 666, (eu cred ca este bir catre hula intzeleapta a gLumei), shi va inshela daca ar putea pana shi pe cei aleshi, pe cei care de la intemeierea lumii sunt scrishi in cartea vietzii mielului junghiat...

intr-un cuvant imi pare ca este ereticul-ortodox shtiut doar de Dumnezeu sufletul sau care s-a cardashit cu CMB ori CIE-Vulcana Bai... care lucreaza prin puterea satanei... prin infricosharile inchinatorilor de idoli, shi care va despartzi in locul Domnului oile de capre, deci ni se cere sa nu-i credem... ca sa nu facem pacate nici de-a stanaga shi nici de-adreapta.... shi ashtia vor conduce lumea shi il vor introna pe fiul falsei paci, beratorul cel mare shi ala ne va insemna ca pacatoshi ori nepacatoshi shi ne va tzine in evidentzelel lor contabiliceshti...

caci vor veni asha ca pentru un recensamant ca sa ne convinga, sa votam, sa semnam, sa acceptam, sa ne invoim ca sa-l introneze, sa acceptam sa lasam sa se autointroneze peste noi, ca sa ne fie bine, noua shi la copii, la nevasta, ca sa avem noroc de la zmeusul Molochi, ochiu ala de fariseu care se recunoashte pe sine in meritele altuia cu care shtim judeca pe fratele nostru dar barna din ochiul nostru n-o vedem shi nici nu vrem s-o scoatem, caci ne place mai bine asha tari la cerbice, ca sa putem clati cu indreptari pe fratzii noshtrii, fireshte pentru slava de la oameni shi ca sa ne ascundem dupa minciuna ca sa ne dam vrednici, sa ne creada fraierii, ca oasnadind pe altul noi defapt suntem vrednici, strigand hotzii, noi suntem talhari cinstitzi... oameni de bine, mushamalizatzi shi cu busuiocul dres.

deci e complicat rau... asha ca este o taina... ce va fi shi cum va fi. Shi trebuie multa veghe shi rabdare... de sus, shi intzelegere tot... de sus. ca de smerenie, fireshte ca nu duce nimeni lipsa... ori de dragoste de Dumnezeu ori fireshte ca nimeni nu tagaduieshte puterea lui Dumnezeu... deci suntem cu totzii gata mantuitzi... ca altfel cum...

dar ce ne facem dupa ce trece inshelatorul, marshavul, mincinosul shi vine Acela, Adevaratul Dumnezeu care o sa ne desparta shi o sa ne insemne? Atunci va fi plansul shi scrashnirea dintzilor, acolo va fi frigul shi focul de afara care nu te arde ci o sa te chinuieshti.

(iertati interpretarea, infloririle, minciunile shi alte probleme, iertatz, iertatzi)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.02.2009, 20:34:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Iti multumesc pentru aceste iluminari. In sfarsit am aflat de lucruri de care nu auzisem in viata mea. Si eu care distrusesem tot ce are legatura cu electronica in casa, iar acum ma straduiam sa distrug ultimii electroni care mai ramasesera din locuinta pentru ca, nu-i asa, tot ce este electron ar putea duce la o asociere de elctroni, apoi la un CIIIIIIIP. Imi pare rau Ionut, dar tu chiar n-ai inteles nimic.
Uita-te cate topicuri s-au deschis pe tema asta. Si ce scrie in ele... ma doare mintea, dom'le, sincer, chiar daca n-am inteles nimic. :) Asa ca am simtit nevoia sa fac aceste destainuiri ironice, na. Nu pentru toti, evident, ci pentru cei care au scris unele mesaje pe ici pe colo... S-avem pardon!

Cip-cirip si Chip&Dale, noapte buna copii!

Cheers!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.02.2009, 19:35:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Si ea (fiara) ii sileste pe toti, pe cei mici si pe cei mari, si pe cei bogati si pe cei saraci, si pe cei slobozi si pe cei robi, ca sa-si puna semn pe mana lor cea dreapta sau pe frunte. Incat nimeni sa nu poata cumpara sau vinde, decat numai cel ce are semnul, adica numele fiarei, sau numarul numelui fiarei. Cine are pricepere sa socoteasca numarul fiarei; caci este numar de om. Si numarul ei este sase sute saizeci si sase" (Biblia,Apocalipsa, 13:16-17)

,,Cine se inchina fiarei si chipului ei si primeste semnul ei pe fruntea lui, sau pe mana lui, va bea din vinul aprinderii lui Dumnezeu, turnat neamestecat,in potirul maniei sale, si se va chinui in foc si in pucioasa, inaintea sfintilor ingeri si inaintea Mielului. Si fumul chinului lor se suie in vecii vecilor. Si nu au odihna nici ziua nici noaptea cei ce se inchina fiarei si chipului ei si oricine primeste semnul numelui ei.'' Biblia; Apocalipsa, cap. 14, versetele 9-11

,,Si am vazut ca o mare de cristal, amestecata cu foc, si pe biruitorii fiarei si ai chipului ei si ai numarului numelui ei, stand in picioare pe marea de cristal si avand alautele lui Dumnezeu. Si ei cantau cantarea lui Moise, robul lui Dumnezeu, si cantarea Mielului, zicand: Mari si minunate sunt lucrurile tale, Doamne Dumnezeule, Atottiitorule! Drepte si adevarate sunt caile Tale, Imparate al neamurilor! Cine nu se va teme de Tine, Doamne, si nu va slavi numele Tau? Ca Tu singur esti sfant si toate neamurile vor veni si se vor inchina inaintea Ta, pentru ca judecatile Tale s-au facut cunosccute." '' Biblia; Apocalipsa, cap. 15, versetele 2-4.


Il rugam pe Bunul Dumnezeu sa ne dea intelepciune si curaj pentru a ne informa corect unii pe altii, caci, asa cum spunea Sfantul Teodor Studitul, ,,atunci cand credinta este primejduita, porunca Domnului este de a nu pastra tacere." Dumnezeu sa ne ajute! Amin.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 15.02.2009, 20:18:19
vladsergiu's Avatar
vladsergiu vladsergiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Frate, daca ai poarta inchisa la gradina, te temi ca vor intra animalele sa iti strice straturile? NU! Dar daca o deschizi, ele vor intra si vor prapadi gradina si ce ai cultivat!
Mizerie nu va intra in mancare de tii oala acoperita numai daca iei capacul!
Asa si aici, e de ajuns sa "deschizi" sau sa "descoperi" sufletul tau prin primirea acestor microcipuri, ca ele vor devasta apoi sufletul, si cand "va intra" balaurul cela mare, vei fi deja distrus, ele avand un efect extraordinar de negativ asupra inimii si a sufletului!!!
Deci mai bine previi si "iti pazesti gredina" sufletului!!! Iarta-ma!!!
Ce treaba are cipul de pe buletin cu balaurul,poate ma lamuriti si pe mine.
__________________
"Dragostea acopera multime de pacate"Sf Ioan Teologul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o lamurire va rog Hartford Botezul 8 06.07.2010 23:05:06
Lamurire Thheo Pocainta 2 21.11.2008 20:10:09
O lamurire lucyan Stiri, actualitati, anunturi 2 19.02.2008 19:49:45
Lamurire, va rog! dana_anghel2000 Stiri, actualitati, anunturi 3 24.08.2006 16:03:26