Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.03.2009, 22:34:37
lyna lyna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Mesaje: 5
Smile buna!

....eu sunt indragostita de muzica populara autentica......si imi plac mult pricesnele....!!!
  #42  
Vechi 23.03.2009, 22:49:03
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mie imi place aproape orice gen de muzica,mai putin cea populara(fiindca nu am trait cu ea)si rock-ul care fac creierii sa zuzuie de violenta fonica.Imi plac unele melodii populare,cele duioase care amintesc de parinti.Imi plac si cateva manele,adica eu nu sunt adepta manelelor,dar sunt unele de suflet care-mi rascoleste toata simtirea tineretii de altadata,stiu ca majoritatea melodiilor sunt plagiate,asa ca acea linie melodica imi place.Imi place muzica Japoneza,in general imi plac melodiile de duh,blues-urile fiindca sunt o sentimentala incurabila.Ador Celine Dion,cu ea mi-am trait multe tristeti si bucurii,imi mai plac si Kitaro,enigma...Toate iti fac viata sa se autodefineasca prin simtire si traire nostalgica.
Bine-nteles ca imi place si muzica clasica,precum si cea bisericeasca,mai ales cea bisericeasca.Fiecare muzica are locul ei,undeva in suflet si-n stimularea inimii si creierului nostru.
Cand eram copil,ascultam aproape in fiecare zi la ora 8 dimineata emisiunea;"o melodie pentru fiecare",apoi plecam la scoala,stiam aproape toate cantecele romanesti si adoram cantaretii ramani.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #43  
Vechi 23.03.2009, 22:54:34
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Primavara imi place sa ascult Vangelis (Oprea Sauvage) si putin Peter Gabriel. Sunt ani buni de cand acestia imi acompaniaza (uneori) meditatiile din Postul Mare. In Saptamana Mare si Saptamana Luminata ascult "Liturghia Pascal Bizantina" (Madrigal) In luna mai e Enya iar pe timpul verii multa muzica clasica (baroca in special). Toamna mă înstristez cu Depeche Mode, Sade, Eric Clapton, Sting etc. In decembrie explorez bogatul continent al colindelor si cantecelor de Craciun. În ianuarie n-am preferințe speciale iar în februarie încep să mă gândesc deja la Vangelis.
  #44  
Vechi 23.03.2009, 22:58:44
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Si eu ador Vanghelis...dar,prea multa tristete,si parca prea ma contopesc cu ea.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #45  
Vechi 24.03.2009, 19:42:58
sweety sweety is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Mesaje: 8
Implicit

eu ascult si bisericeasca, precum si unele melodii de muzica clasic, dar imi plac si genurile: r&b , eurodance, pop(cele ritmate si cele melodioase) personal, majoritatea genurilor nu le ascult pt. mesajul pe care le transmit sau versuri, ci doar pt linia melodica, ritm, fiind unele f reusite..de ex nu sunt de acord cu temele hip-hop-ului dar imi place linia melodica..eu ma relaxez prin muzica imi place f mult.
  #46  
Vechi 25.03.2009, 10:48:13
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Mie imi place muzica bisericeasca corala. Asta, deoarece am cantat intr-un cor si mi s-a lipit de suflet. Apoi ascult muzica greceasca populara. Imi mai plac foarte mult blues-urile, muzica latino. Ascult si muzica bizantina, dar mai rar. Sunt innebunita dupa colinde. Astea sunt preferintele mele.
  #47  
Vechi 25.03.2009, 14:13:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

mie imi place sa ascult melodii in care cuvantul nu intervine. Imi plac in acest sens cele japoneze. Dar sunt si situatii, cand nu-mi place sa ascult decat piese in care doar cuvantul este prezent, instrumentul lipsind cu desavarsire, ex: muzica bizantina.
  #48  
Vechi 26.03.2009, 09:41:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Muzica implica intr-un anume fel o revelatie. Mai toate marile opere au o farama de lepadare de sine a compozitorului, a factorului uman. Nu cred ca este greu de crezut faptul ca Dumnezeu lumineaza mintea celui ce compune o anumita muzica, spre a bucura si odihni pe cei de langa el. Se aplica treaba cu "impartirea darurilor": unul e muzician, unul sculptor si altul pictor.

Daca Dumnezeu isi imprima prezenta in marile opere muzicale (psaltica, simfonica..) inseamna ca si diavolul poate "ajuta" in anumite cantari. Asa ca se pune problema daca avem discernamantul necesar spre a le diferentia pe cele ziditoare de cele care ne imprastie.

Un anume parinte spunea ca toate muzicile sunt trepte spre muzica bizantina. Sunt de aceeasi parere, insa nu pot spune ca nu ma bucura muzica folk (care mi se pare deosebit de crestina, in mare parte) sau muzica instrumentala orientala, sau muzica populara vie. Daca e sa vorbim de trepte in muzica, putem spune ca toata muzica este o treapta, de la cuvinte spre necuvinte, de la sunete la tacare.
  #49  
Vechi 26.03.2009, 09:49:32
vladsergiu's Avatar
vladsergiu vladsergiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Muzica implica intr-un anume fel o revelatie. Mai toate marile opere au o farama de lepadare de sine a compozitorului, a factorului uman. Nu cred ca este greu de crezut faptul ca Dumnezeu lumineaza mintea celui ce compune o anumita muzica, spre a bucura si odihni pe cei de langa el. Se aplica treaba cu "impartirea darurilor": unul e muzician, unul sculptor si altul pictor.

Daca Dumnezeu isi imprima prezenta in marile opere muzicale (psaltica, simfonica..) inseamna ca si diavolul poate "ajuta" in anumite cantari. Asa ca se pune problema daca avem discernamantul necesar spre a le diferentia pe cele ziditoare de cele care ne imprastie.

Un anume parinte spunea ca toate muzicile sunt trepte spre muzica bizantina. Sunt de aceeasi parere, insa nu pot spune ca nu ma bucura muzica folk (care mi se pare deosebit de crestina, in mare parte) sau muzica instrumentala orientala, sau muzica populara vie. Daca e sa vorbim de trepte in muzica, putem spune ca toata muzica este o treapta, de la cuvinte spre necuvinte, de la sunete la tacare.
Ai dreptate cu ce ai spus ca muzica este o revelatie,ca de altfel tot ce creaza omul pe acest pamant,fara interventia Creatorului nu s-ar putea crea nimic,caci "toata darea desavarsita si tot darul de la Parintele luminilor vine"
__________________
"Dragostea acopera multime de pacate"Sf Ioan Teologul
  #50  
Vechi 26.03.2009, 10:37:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Muzica de cor pe patru voci acompaniata de orchestra simfonica este pentru mine cea mai inalta forma de exprimare muzicala. Dar ascultata la Filarmonica, nu pe difuzoare.

Ma intreb cum or fi corurile ingeresti... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24