Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.06.2010, 16:54:38
zidaruradu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Se infiinteaza Grupul coral "Carpe in Deum"

Cu ajutorul lui Dumnezeu si cu intelegerea si bunavointa dumneavoatra, dorim sa va anuntam ca Grupul coral "Carpe in Deum" cauta persoane dornice de a face parte dintr-un cor si de a-l lauda pe Dumnezeu, pe Maica Domnului si pe sfintii bineplacuti lui. Dorim sa va informam ca sunt necesare ureche (auz muzical) si voce. Mentionam ca nu este limita de varsta si nu este obligatorie experienta. Persoanele interesate se pot informa la numerele: 0768.628.840 / 0765.961.820 sau 0720.424.217.
Va rugam sa ne sustineti si sa apelati cu incredere.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.03.2013, 00:50:57
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Un profesor de religie trebuie să aibă gândul că ceea ce face este ceva extraordinar

"Răspunsuri oferite de arhim. Hrisostom Rădășanu, consilier al Sectorului Învățământ al Arhiepiscopiei Iașilor.

Părinte consilier, cu ce trebuie să rămână în minte un elev la terminarea orei de religie?

Omul a fost creat de Dumnezeu cu minte, ceea ce ne împlinește ca oameni, dar și cu emoții, cu voință, cu simțiri trupești și sufletești. Or, ora de cateheză, ora de religie la școală este chemată să activeze, chiar și măcar pentru o oră pe săptămână, acest complex sufletesc și material numit om și să-l pună față în față cu adevăratele sale rosturi și cu chemarea lui spre veșnicie.

Mă gândesc că dincolo de exigențele firești, obișnuite, ale oricărei ore de religie (planificări, cataloage, grade didactice etc.), ținta trebuie urcată mai sus, înspre adevăratele nevoi ale omului. Iar nevoia adevărată a omului este nevoia de Dumnezeu. Asta însă nu se regăsește doar la nivelul minții, ci și la nivelul inimii, de pildă, la nivelul voinței.

Apoi: sunt un om mai interesat de valorile credinței după fiecare oră de religie? Am decis fie măcar pentru azi că voi fi un om mai bun? Pentru cunoștințe sunt examinările, ascultările, cum li se zice, dar o adevărată călăuză într-ale religiei ascultă nu doar exprimarea, frazarea coerentă a cunoștințelor de religie, ci și bătăile inimii și pulsațiile voinței interlocutorului său.

Or, pentru asta unui profesor de religie i se cere curaj de a depăși o anumită zonă de comoditate neimplicată în viețuirea tinerilor școlari, dar și gândul că ceea ce face este ceva extraordinar și merită acest curaj și efortul care îl însoțește. Am avut o experiență cu un tânăr absolvent de teologie care și-a justificat prezența în rândurile profesorilor de religie pentru ca, folosesc expresia lui, să aibă o bucată de pâine pe masă.

Un gând perfect justificat întru logica lumii, dar insuficient după logica lui Dumnezeu. M-am întristat înaintea acestui argument, dar m-am gândit la sutele de profesori de religie care, în condiții dificile, reușesc, vorba colindei, să vină nu cu vreun gând rău, ci să-L aducă pe Dumnezeu simțit în viețile atâtor oameni. Dacă Îl ai pe Domnul, poți să Îl oferi și elevilor, și colegilor profesori, nu doar din perspectiva volumului de cunoștințe religioase, ci și din perspectiva cumințeniei creștine, a autenticității evanghelice și a dragostei întru Adevăr." (Sursa: Ziarul Lumina)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 03.11.2013, 21:15:01
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Am citit cam ce a spus fiecare ,de la profesorul de religie s-a ajuns la altele cu ...catolicii ,apoi corale ,cuvinte frumoase si in mare parte adevarate despre slujirea ca profesor de religie .Insa nimeni nu a vorbit aici (poate gresesc nu am citit toate postarile),despre salarizare . Cati stiu ca un profesor la inceput primeste pana la 800 de lei ron ? Cati stiu ca e foarte greu sa "prinzi" un post in orase ? Da asa e profesor de religie ortodoxa e mai mult o jertfa ,totusi daca ajungi sa predai la sat sunt Primarii care nu iti deconteaza transportul ,sunt mari probleme in acest sens ,esti nevoit ca din 800 de lei sa-ti platesti transportul ! Cunosc pe cineva care in acest "stil" a renuntat la jertfire dupa sase luni de activitate ,acum lucreaza agent de vanzari cu 1400 lei/luna.
Deci dupa ce ca primesti 800 de lei (cam atat primeste o vanzatoare la alimentara),ajungi la un moment dat sa aduci bani de acasa !!! Aceasta este situatia sistemului de invatamant din Romania . Din toata povestea asta se naste o intrebare fireasca ,eu pentru ce am cheltuit trei ani in facultate ,unii au si master ,ca sa primesc 800 lei ron si sa-mi platesc din astia si transportul ?
Dupa umila mea parere religia ar trebui sa fie fundatia unei natiuni ,de aici putem cladi oameni morali ,oameni sanatosi mintal ,care mai tarziu sa cladeasca o societate sanatoasa ,normala .

Last edited by catehumen; 03.11.2013 at 21:32:46.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.01.2014, 12:55:18
lena20 lena20 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2013
Mesaje: 14
Implicit

In mod normal, sigur, profesorul ar trebui sa fie constient de misiunea lui in scoala. Indrumator spiritual, un apropiat al elevilor, un om bland si un exemplu pentru ei. Eu nu am finalizat de mult timp scoala si, pot sa spun ca, tatal meu ma obliga sa merg la ora de religie la partea ortodoxa. Am mers, am ascultat de el, insa tot ce se face e dictare, ascultare a lectiei, note mici daca nu ai invatat si un limbaj de genul: prostule, nu esti capabil....plus ca, el ne povesteste de damele de lux din Romania... ne spune parerea lui despre ele si despre femei in general...Am ramas socata, omul acesta nu are o chemare spre religie sau spre zona aceasta spirituala... Mie nu mi-a placut ora, am chiulit si apoi am ales orele de la grupa catolica care nu e atat de numeroasa, insa de fiecare data colegii mei imi povesteau ca se simt atat de bine, nu se pune accentul pe ascultat si nota, cat pe intelegerea temei si a parerii proprii despre tema si Dumnezeu. Nu e strict si colegilor le place sa o asculte pe rpofesoara cum le vorbeste despre anumite teme, impuse, de altfel de programa. Am fost la ore si am ramas, ma simt bucuroasa si mereu linistita cand ies de la ora, profesoara se vede ca are un har sau un dar de a vorbi despre religie, Dumnezeu si iubire... Mi se pare ca majoritatea profilor de religie ortodoxa sunt facuti pentru orice altceva decat pentru a preda religia si ce inseamna Dumnezeu. In scoala mai este un prof de religie, la partea catolica si am tinut ora si cu el si m-am simtit la fel de liber de a fi eu, de a povesti deschis despre teme. Tocirea si memorarea temelor de religie mi se pare cea mai mare prostie. E, totusi, partea spirituala a omului in care ar trebui sa se bucure de ea, nu sa se simta oglibat, sa stea cu sila la ora mai ales cand il auzi pe prof ca vorbeste de dame de companie, de luxul lor si de alte magarii care nu isi au locul aici.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujirea preotesei: chipuri de preotese E_my Preotia (Hirotonia) 40 14.12.2013 20:01:00
Minunea cu slujirea Sf. Liturghii de catre 3 copii yo_mama_cool Intamplari adevarate 4 14.08.2013 21:40:32
Responsabilitatea profesorului de religie I.Calin Sectiune dedicata profesorilor de religie 23 04.08.2012 15:42:35
Despre slujirea lui Dumnezeu mihailt Generalitati 13 31.01.2012 15:18:33
Vestimentatia profesorului Carmen FUNIERU Sectiune dedicata profesorilor de religie 38 19.05.2011 20:00:24