Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 13.09.2016, 22:37:07
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Si DA, multi dintre cei ce astazi merg nepasatori la discoteca, se vor mantui, in timp ce altii total incredintati ca sunt deja mantuiti, pentru ca (zic ei!) urmeaza scripturile, ajung de cealalta part a staulului. Din cate ma cunosc, nici eu nu fac exceptie de la aceasta regula, la cat sunt de slab, din moment ce am intrat in polemica cu tine!... Poate tu esti mai bun...
Prin anii 90' nu erau lamurite apele in explozia aia de libertati acum e putin altfel, s-ar mantui cei care merg la discoteci doar daca s-ar pocai si eventual ar lua crucea casatoriei in cazul in care nu traiesc in celibat.

Ori acuma ce e, cei care stau prin discoteci ii judeca pe cei credinciosi chiar si la serviciu sunt oameni crestini care suporta tot felul de mizerii.

Una e sa fi intr-un fel de sera a pacatelor fara constiinta, alta e sa mai si prigonesti oamenii care mai vor sa tina de ortodoxie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #402  
Vechi 14.09.2016, 01:03:44
Gabriel 2077 Gabriel 2077 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2016
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da. Eu. 18 ani, bruneta, evlavioasa, sfioasa, 90/60/90. Sunt in anul I la ASE, la Relatii Internationale. Abia astept sa inceapa cursurile, sa vad cum e la facultate.
Ne vedem maine seara in fata la Stavropoleos ? Stiu o cofetarie acolo, se cheama "Caru cu bere".
Sa nu te deruteze userul meu masculin. E din cauza ca sub vechiul username, "CoDana98", obraznici precum AlinB imi trimiteau mesaje private care ma faceau sa rosesc. Si am trecut "catolic" ca sa vad ce spune Igor, dar eu sunt dreptmaritoare. Daca nu poti marti seara, atunci ne vedem joi fiindca miercurea tin post si unde ti-am spus, vizavi de Stavropoleos, nu au prajituri de post.

Pupici, Gabi!
Ai 2 mesaje private de la mine
Reply With Quote
  #403  
Vechi 14.09.2016, 08:59:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gabriel 2077 Vezi mesajul
Ai 2 mesaje private de la mine
Gabriel 2077, nu am sa te caut pe Facebook, asa cum imi propui. Am facut o gluma. Sunt barbat, am nevasta acasa. Am copii si am burta. Ideea pe care incercam sa ti-o transmit prin aceasta gluma era ca nu poti sti peste cine dai pe Internet si probabilitatea de a gasi, pe aceasta cale, o fata serioasa in care sa vezi, pentru mai tarziu, pe o posibila mama a copiilor tai este mica. Sunt alte metode mai proprii pentru ceea ce cauti. De exemplu, la un pelerinaj te-ai gandit ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #404  
Vechi 14.09.2016, 09:41:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

N-a functionat. Stii pe aia de la Einstein cica, cu infinitatea Unversului vs cea a prostiei omenesti?

Si ce e mai rau, e contagioasa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #405  
Vechi 14.09.2016, 11:16:20
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ce-s astea ? Teste de casatorie?

Chestiile astea se preiau in familie pe linie materna, te pregateste pt intretinrea familiei mama,bunica ,matusa,nasa de botez...tot ele te dadacesc cum e bine,cum nu este bine.
Iar daca nu stii ceva cand te casatoresti,poti invata pe parcurs. Nu o sa-ti faca una de 20 de ani friptura ,cum o face maica-sa de 45 de ani cu atata experienta in spate. Dar se invata si dupa vreo 3-10 fripturi arse o nimeni si una buna; mai mananci si la restaurant,nu poti sa divortezi acum ca nu iti face friptura ca la maica-ta!

Nu se dau concursuri de bucatarese si femei de menaj cand se cauta neveste si nici de depanatori, instalatori si mecanici auto cand se cauta soti.
Problema este mult mai complexa.
Nu e vorba de teste de casatorie- poate nu m-am exprimat eu bine! Si evident ca nimeni nu se desparte (cel putin nu un om intreg la minte) din cauza ca sotia nu a gatit nu stiu cum o friptura!

Eu altceva am vrut sa spun! Si anume ca este necesar si a cunoaste un om inainte de casatorie si in casa si gospodaria lui/ei, pentru a vedea ce atitudine are acel om fata de treburile gospodaresti, care- cred ca sunteti de acord cu mine- trebuie facute impreuna (exceptând cazurile de imbolnaviri sau accidente) de cei doi soti!

Sunt din pacate si barbati si femei lenesi/lenese sau puturosi, care nu vor sa contribuie cu nimic la treburile casnice!

Asa cum sunt si barbati care refuza sa-si ajute sotiile in gospodarie (barbati care prefera sa stea tot timpul liber cu prietenii la bere, sau pe stadion, etc), la fel exista si femei care, desi ar putea din punct de vedere fizic, refuza sa faca orice treaba in gospodarie , preferand sa stea si sa barfeasca cu prietenele, sau sa stea toata ziua la coafor, spa, solar, cumparaturi de haine de lux, prin mall-uri, etc!

De asta este necesara si cunoasterea omului si in privinta atitudinii lui in privinta treburilor gospodaresti.
Reply With Quote
  #406  
Vechi 14.09.2016, 12:39:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Faptul ca unul e mare cafegiu si consumator de entertainment modern se poate deduce si fara a sta impreuna cu cineva in aceeasi casa, ba chiar de acolo pana la relatii intime nu mai e mult si pentru acest motiv cati duhovnici ar da binecuvantare traiti voi sub acelasi acoperis inainte de casatorie sa vedeti daca va intelegeti cu menajul ?!

Eu nu cred ca s-ar hazarda multi la asa ceva doar de vreo doua cazuri am auzit, unul era o marturisire, altul era un viitor preot care a luat binecuvantare de la episcop in ultimul an de facultate pt a putea plati chiria cu angajamentul si cercetarea ca respecta canoanele si avand planificata casatoria imediat dupa terminarea facultatii.

Preotul de care vorbesc din cauza tensiunii era chiar sa se desparta de viitoarea sotie si nu cazuse in pacat, doar asa a facut dracul sa ridice nori negri asupra viitoarei familii deci crestinii care fac alegerea asta ori se primejduiesc sa aiba relatii intime, ori sa vina tensiuni mari si destructive asupra relatiei daca nu chiar amandoua situatiile.

Acum familia merge dar nu cred ca nici el nu ar da binecuvantare pt ca viitorii soti sa locuiasca sub acelasi acoperis inainte de casatorie.

A treia chestiune e ca altfel lupta dracul tinerii casatoriti, altfel pe cei necasatoriti care curvesc, pe cei din urma nu-i lupta asa tare decat daca s-ar casatori.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 14.09.2016 at 12:41:45.
Reply With Quote
  #407  
Vechi 14.09.2016, 14:10:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ca sa nu mai vorbim ca oricine se poate preface la inceput, mai ales ca stie ca e pus la test: ca e sotie harnica si iubitoare, ca el e saritor in cele ale menajului si etc.

Iar imediat dupa casatorie, sa se shimbe treaba: fac doar daca.., nu am avut timp, etc.

Pe urma, ce faci cu copiii? Chiar daca exista bunavointa si intelegere atat timp cat nu exista greutati deosebite, ce faci cand apare si un copil, doi, etc?
Copii schimba substantial parametrii vietii in doi.

Facem si un copil doi de proba si daca treaba nu merge ii dam la infiat?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #408  
Vechi 14.09.2016, 15:50:44
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Lasa-ma nene cu paradoxurioe astea inventate care tie poate ti se par istete de dragul de a rupe clisee, dar nu sunt.
Nu esti Dumnezeu sa stii care si mai ales cati si de unde se vor mantui.
Daca esti asa incredintat ca discoteca scoate oameni si biserica ii ajuta sa ajunga in Iad, ce Dumnezeu mai cauti pe aici?
Uneori, fara a fi constienti neaparat de ceea ce facem, devenim "dulaii" ortodoxiei, si nu realizam ca prin asa-zisa noarta vigilenta, nici pe altii nu-i ajutam, nici noi nu reusim sa mai urcam macar o treapta, fie ea cat de mica.
De la o vreme, fiecare om constata ca prima conditie sa te mantuiesti, este sa accepti de buna-voie sa traiesti cu acest... paradox: sa intinzi celalalt obraz, in loc sa lovesti de doua ori pe-atat; sa taci mai ales cand cei certati cu Dumnezeu te umilesc; sa-l iubesti cu sinceritate pe cel ce te prigoneste si sa fii capabil sa te rogi pentru mantuirea lui; sa dai din inima, nu doar din ce-ti prisoseste, ci din ce ai mai scump, ca sa poti primi cu folos... E simplu si totusi atat de complicat pentru cei care inca nu pot face diferenta intre darul de la om si darul de la Dumnezeu.
Cine se va mantui, stie Dumnezeu. Doar ca "Cei din urma vor fi cei dintai", sau pilda lucratorilor veniti in ceasul al 11-lea, nu sunt vorbe goale. Ca si fecioarele intelepte si neintelepte, care in principiu, TOATE cu virtute! Si-apoi nici nu e nevoie sa cautam prea mult sa realizam cum lucreaza harul. Incepand cu apostolul Petru ("Pleaca de la mine, Doamne, ca sunt om pacatos!") si continuand cu Saul, cel asemeni cu apostolii, devenit Pavel, cu femeile pacatoase (Maria Magdalena, femeia cananeianca, Maria Egipteanca) si cu multimea de sfinti altadata nevrednici pacatosi, toti fac dovada ca harul nu se uita la haina, ci la inima smerita.
Biserica nu ajuta pe nimeni sa ajunga in iad si nu se cade sa speculezi cu rautate rolul Bisericii, ci singur omul cu pareri de sine, devenit "dulau" peste noapte (desi nu-i cere Biserica sa fie astfel aparata), omul este cel care alege sa se pretinda "dulau" cand toti ceilalti vad bine ca-i un biet catelus entuziasmat de imensa lui umbra proiectata pe perete, mai ales ca se afla... dincolo de gard (in spatele monitorului).
Credinciosul adevarat nu trebuie sa faca doar zgomot, ci sa fie capabil sa lase in urma lui "un sens", nu o tulburare. Iar tu, Alin, ai fost harazit cu cel mai dulce nume pronuntat in limba romana... Macar si numai pentru-atat, si tot ar trebui sa fii mai ponderat in replici...
Eu, dupa cate vezi, vin rar si scriu si mai rar. Faptul ca te deranjeaza interventia mea, (sau a oricui are o alta parere decat a ta) incercand sa pui la punct prin metode "neortodoxe" (abureli, lasa-ma nene, ce cauti aici...) iti pune tie o eticheta proasta, nu celor de care te legi tu. Daca vrei sa umilesti, esti liber s-o faci, dar asta nu te face mai destept si nici mai credincios. Invata sa treci peste, oricat ti-ar fi de greu. Dumnezeu nu da nimanui mai mult decat poate duce. Iar daca totusi te consideri indreptatit la opinii, fii ingaduitor cu toti in jurul tau. Numai asa vei fi luat in sfarsit in serios!...


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Prin anii 90' nu erau lamurite apele in explozia aia de libertati acum e putin altfel, s-ar mantui cei care merg la discoteci doar daca s-ar pocai si eventual ar lua crucea casatoriei in cazul in care nu traiesc in celibat.

Ori acuma ce e, cei care stau prin discoteci ii judeca pe cei credinciosi chiar si la serviciu sunt oameni crestini care suporta tot felul de mizerii.

Una e sa fi intr-un fel de sera a pacatelor fara constiinta, alta e sa mai si prigonesti oamenii care mai vor sa tina de ortodoxie.
Adevarat, cam asa stau lucrurile, dar maine este o alta zi. O astfel de persoana colinda in anii din urma, discotecile, barfind tot ce se putea, ba fiind si atee pe deasupra. Si totusi a cunoscut un tanar credincios de care s-a indragostit, si care intre timp a ajuns preot intr-o parohie din Bucuresti, iar ea o sotie ascultatoare si credincioasa, multumind in fiecare clipa lui Dumnezeu pentru mila si rabdarea de care a dat dovada fata de ea.
"Mizeriile" de la serviciu... E ciudat... In cine sa loveasca diavolul? In "prietenii" lui? Nu. "Mai inainte de a va batjocori pe voi, pe Mine M-au batjocorit! Fericiti cei prigoniti pentru dreptate..." Cu siguranta PUTEM trai si cu aceasta povara, daca vrem. Numai asa vom putea indeplini conditia de a primi... ceva mai bun! Nu pentru ca ne asteptam sa primim ceva mai bun, ci fiindca Dumnezeu nu ramane nimanui dator...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #409  
Vechi 14.09.2016, 16:50:16
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Si cum se zice, rabdare, rabdare, rabdare, …. pana deja a trecut timpul… dupa care apar frustrarile ca varianta 2 nu s-a indeplinit si mai bine alegea varianta 1 decat singuratatea.
Părintele avea credința tare, dragostea și rugăciunile dânsului erau bine primite înaintea lui Dumnezeu. Foarte rar se întâmpla ca cei care veneau și cereau sfaturi duhovnicești să nu-și rezolve necazul lui. Când se întâmpla ca cineva să vină să spună că n-a reușit, se mâhnea foarte tare.

A venit la dânsul o doamnă cam de 53 de ani care era singură, necăsătorită, îi murise și mama și-l întreabă pe părintele:

-Părinte, am un apartament cu 3 camere și vreau să-l schimb dar mi-e frică să nu mă păcălească cumpărătorul.

-N-ai bărbat, asta e treaba bărbatului, el e cu treburile?

-Nu părinte, sunt singură, știți că am venit la rugăciunile dumneavoastră și tot nu m-am căsătorit.

-Nu se poate așa ceva, n-ai făcut matale ce te-am învățat!

-Am făcut părinte, dar tot nu m-am căsătorit.

-Nu-i adevărat, ai fost mândră, ai căutat bărbat frumos și deștept să te fălești cu el ! Vezi că nu asta îți trebuie, ci sprijin în viață, soț pentru matale și nu pentru lume.

-Ce să fac părinte, că sunt tare singură, mama a murit și n-am pe nimeni…!

-Ce pot să-ți fac eu matale, asta e calea pe care ai ales-o singură, acum eu nu am ce să mai fac, la vârsta asta ce bărbat te mai ia, faci cum te-o duce capul pe matale, fata se mărită de tânără...!

A rămas părintele foarte tulburat și îi părea rău, că nu l-a ascultat ceea ce a învățat-o și a rămas singură și mai ales că a trebuit s-o certe. Și după ce a plecat, o bucată de vreme tot la ea se gândea că nu are ce să mai facă și spunea:” Dumnezeu s-o lumineze în viața ei de acum înainte...!”

http://www.parinteleilarionargatu.ro...ti--Casatoria/
Reply With Quote
  #410  
Vechi 14.09.2016, 17:46:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
-Nu-i adevărat, ai fost mândră, ai căutat bărbat frumos și deștept să te fălești cu el ! Vezi că nu asta îți trebuie, ci sprijin în viață, soț pentru matale și nu pentru lume.
Lucrurile sunt simple uneori, problema e ca daca ajungem la simplitatea asta, cred ca multi nu mai cauta casatorie :)

Cati nu cauta casatorie pentru ambitii diverse, ori ca leac la propria singuratate, ori pentru nevoi sociale, financiare si de alta natura, nu pentru a sluji, sacrificiu, etc.

Cine spune ca vrea sa se casatoreasca si zice ca nu ii iese treaba, ar trebui mai intai, cu sinceritate, sa-si ia constiinta la intrebari si sa vada ce vrea de fapt mai intai si intai.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde