Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 18.09.2022, 21:38:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
...
Pentru ca eu nu m-am smintit din cauza Sinodului din Creta asta ma face eretic?
Te rog sa ma ierti pentru ca te-am facut eretic fara sa fii, insa am tinut sa-ti demonstrez ca
sunt multe maruntisuri care nu sunt corectate fiindca aproape nimeni nu le baga in seama din cauza inertiei omenesti sau le e indiferent. De ce? Raspunde-ti tu singur, ca-i delicat.

Saptamana trecuta s-a citit in Evanghelie si versetul:
13. Și nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer.(In3,13)
Dupa slujba i-am spus unui preot ca versetul asta e o dovada ca Adam si Eva nu au cazut din Rai fiindca nu fost creati in Rai, eventual au cazut de la chemarea adresata lor de a se sui acolo, mai ales ca in Rai nu sunt diferente de zex pentru ca nu sunt trupuri deloc.
Asta se predica aprope in toate parohiile fiindca asa este regulamentar.
Citat:
Nu am vorbit de Sinodul din Creta,ci de cele 7 Sinoade Ecumenice.
Eu am pomenit despre Creta fiindca tu numesti pe toti membrii oricarui sinod Sfinti Parinti(?!?!?!) Toti sunt oameni si decid(prin Duhul Sfant???) ce le cere imparatul, Patriarhul, mai multi episcopi, sau nu conteaza cine (la Creta, mai "ecumenic" decat toate).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 18.09.2022 at 22:57:59.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 18.09.2022, 21:45:21
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Fiul lui Dumnezeu care din Tatăl s-a născut mai inainte de toți vecii - nu creaza iluzia de timp, exprimarea vrea sa spună în afara timpului.
De asta nu interpretam de capul nostru.
Mai degrabă e dinaintea timpului perceput de Moise când a scris Facerea, nu în afara lui pt că dacă ar fi în afara lui lumea s-ar distruge fără de Hristos

Ioan cap.1
1. La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul.
2. Acesta era întru început la Dumnezeu.
3. Toate prin El s-au făcut; și fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.
4. Întru El era viață și viața era lumina oamenilor.
5. Și lumina luminează în întuneric și întunericul nu a cuprins-o.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 18.09.2022, 22:12:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Legat de Sinodul din Creta, viața litugica și sacramentala a Bisericii a fost aceeași înainte și după Sinod. Nu s-a schimbat nimic.
Sinodul din Creta a dezbinat Bisericile Ortodoxe Naționale între participante și neparticipante, primul rău.

Al doilea că s-au rupt între ei nepomenitorii de BOR și nepomenitorii între ei în mai multe facțiuni.

Al treilea rău e că preoții neecumeniști și cu mărturisire, o parte din ei au fost lipsiți de amvonul cu care putea îmbărbăta turma și că s-a mărit obediența față de orice, ecumenism excese de putere administrative, iar unii preoți sunt mai slabi calificați decât cei mai bine pregătiți nepomenitori și e un vid acolo etc.

Al patrulea rău e că unii preoți de valoare, care știau greacă excelent și traduceau bine precum Ciprian Staicu nu sunt în misiunea pastorală a BOR, BOR avea nevoie de ei să îmbărbăteze credincioșii în pandemie și în alte bătălii Referendumul pt familie de pildă, și ca să aducă izvoare de primă mână de la preoții mărturisitori care au scris în greacă patrologie, nu prea sunt mulți experți pe greacă, Patrologie, acte preparative sinodale și Sfintele Sinoade etc.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Cu excepția câtorva mai chițibușari care se uita la orice virgula în Scripturi, Sfinții Părinți și le place sa creeze dezbinare, certuri. Au încercat o schisma,dar nu le-a reușit.
Poate sunt mii de nepomenitori cu tot cu diaspora, totuși erau printre cei mai acrivici și conștiincioși din Bor am văzut la înmormântarea părintelui Antim o parte din ei

Uite câți au fost la înmormântarea părintelui Antim un preot care era respectat la Sihăstria înainte să întrerupă pomenirea:
https://youtu.be/u4uJHtpWPXA?t=404
Aici sunt doar o parte dar sunt prin toată țara răspândiți, unii sunt oameni care au fost în mărturie întru cuvânt în toate vremurile grele ale BOR-ului, cazul Tanacu, cazul Colectiv, Referendumul pt familie, scoaterea obligativității orei de religie, împărtășirea cu o singură linguriță, plandemia, vaxinul .

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
La momentul respectiv Patriarhia a prezentat oficial punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe Române,un punct de vedere care a pus capăt încercărilor de dezbinare în Biserica a câtorva schismatici.
Patriarhia e prea apropiată și implicată în Consiliul Mondial al Bisericilor și alte foruri care nu au nimic dogmatic în ele, dar asta nu înseamnă că ne pot trage și pe noi, încă nu e sfârșitul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.09.2022 at 22:40:02.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 18.09.2022, 22:51:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
...
Pentru ca eu nu m-am smintit din cauza Sinodului din Creta asta ma face eretic?
Nu te-ai smintit, dar oare nu esti sustinator al lui daca n-ai nicio reactie?
Nu eretic, ci fatzarnic, adica in acord cu dogma oficiala; tot asa cum Iisus i-a facut fatarnici pe iudeii vremii Lui, deoarece erau cu totii "regulamentari", ca tine.
Daca nu conteaza ce se citeste, oare conteaza numai sa spui "Dă, Doamne!" si sa nu fii caterisit?

Cer iertare!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 19.09.2022 at 06:43:06.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 19.09.2022, 07:14:14
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu am pomenit despre Creta fiindca tu numesti pe toti membrii oricarui sinod Sfinti Parinti(?!?!?!) Toti sunt oameni si decid(prin Duhul Sfant???) ce le cere imparatul, Patriarhul, mai multi episcopi, sau nu conteaza cine (la Creta, mai "ecumenic" decat toate).
Eu am numit Sfinți Părinți pe cei care au participat la cele 7 Sinoade Ecumenice. Atât. Dacă citești cu atenție postarile mele vei vedea ca asa este.
Si am scris ca pe baza celor 7 Sinoade Ecumenice avem Dogma ortodoxa după care se ghidează Biserica.

Tu ai adus în discuție Sinodul din Creta, eu nici nu pomenisem de el pana sa o faci tu.

Dogma ortodoxa nu are legătură cu ce s-a întâmplat la Creta. Dacă la Creta s-ar fi întâmplat ceva care sa vina în contradicție cu Dogma ortodoxa, cu cele 7 Sinoade și ce au stabilit Sfinții Părinți atunci ar fi fost o mare problema într-adevăr.
Crezul s-a definitivat la Sinodul 2, nu la Creta.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 19.09.2022, 07:26:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Legat de Sinodul din Creta, viața litugica și sacramentala a Bisericii a fost aceeași înainte și după Sinod. Nu s-a schimbat nimic.
Asta-i dovada indubitabila ca nu este credinta; nici macar "caldicica" nu-i.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #137  
Vechi 19.09.2022, 07:28:54
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

[quote=Iorest;671835]

Poate sunt mii de nepomenitori cu tot cu diaspora, totuși erau printre cei mai acrivici și conștiincioși din Bor am văzut la înmormântarea părintelui Antim o parte din ei

Uite câți au fost la înmormântarea părintelui Antim un preot care era respectat la Sihăstria înainte să întrerupă pomenirea:
https://youtu.be/u4uJHtpWPXA?t=404
Aici sunt doar o parte dar sunt prin toată țara răspândiți, unii sunt oameni care au fost în mărturie întru cuvânt în toate vremurile grele ale BOR-ului, cazul Tanacu, cazul Colectiv, Referendumul pt familie, scoaterea obligativității orei de religie, împărtășirea cu o singură linguriță, plandemia, vaxinul
[quote]
Așa este însă mulți Preoți cu har au rămas în Biserică și au continuat pomenirea Episcopilor.
La noi Părintele Paroh pentru care am un deosebit respect, ca și pentru duhovnicul meu, ne-a spus foarte clar sa nu ne luăm după acești nepomenitori,sa rămânem în Biserica până la sfârșit. Ca la fel a fost și în trecut cu trecerea la stiliști.
Au venit chiar la Părinte sa îl convingă dar nici nu a stat de vorba cu ei. A spus să procedam la fel. Le-a spus doar sa se întoarcă în Biserica și apoi avem ce discuta.
Spunea ca Biserica e atacata din interior de lupii în haina de oaie și din exterior. Sa nu ne luam după eretici și schismatici.
La noi unii din nepomenitori deja s-au întors înapoi, si-au cerut iertare,au văzut cum e pe acolo,cum e la sectari,se cearta și dezbina între ei.

Astea toate au fost cu ani de zile în urmă. Acum e pace și liniște în Biserica.

Sincer nu înțeleg de ce unii încă bat apa în pio și fac o piatra de poticneala din asta.
Cine caută mântuirea și are o credință vie, traitoare în Hristos, în Biserica nu ia aminte la toate valurile de dezbinari și nu se smintește la orice tulburare care se face.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 19.09.2022, 07:31:54
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu te-ai smintit, dar oare nu esti sustinator al lui daca n-ai nicio reactie?
Nu eretic, ci fatzarnic, adica in acord cu dogma oficiala; tot asa cum Iisus i-a facut fatarnici pe iudeii vremii Lui, deoarece erau cu totii "regulamentari", ca tine.
Daca nu conteaza ce se citeste, oare conteaza numai sa spui "Dă, Doamne!" si sa nu fii caterisit?

Cer iertare!
Bun,acum pe lângă eretic,sunt și fariseu și fățarnic.
Este Cine sa judece pe fiecare dintre noi !
Mulțumesc!
Reply With Quote
  #139  
Vechi 19.09.2022, 07:35:47
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Asta-i dovada indubitabila ca nu este credinta; nici macar "caldicica" nu-i.
Credința se vede prin fapte, în viata reala,nu în discuțiile interminabile de pe forum.
Dumnezeu este Judecătorul. Eu nu mi-am permis etichetari la adresa ta,deși aveam motive întemeiate din postări sa o fac.
Ti-am răspuns la idei dezbătute cu argumente.

Mulțumesc încă o dată pentru judecata de valoare pe care o emiți!
Reply With Quote
  #140  
Vechi 19.09.2022, 08:01:13
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit În ortodoxie facem ascultare de Părintele duhovnic

Exista o pilda în Pateric. Un ucenic e pus de Parinte sa planteze cu rădăcinile în sus. Se gândește în sinea lui.Oare de ce ma pune Părintele sa fac asa?! Plantele se vor usca.
Dar a făcut ascultare.
Pentru ascultarea lui,Dumnezeu a făcut ca plantele sa crească normal.

În legătură cu acest Sinod din Creta cu ani de zile în urmă când am întrebat ce e cu el și cu nepomenitorii,dar mai ales ce e de făcut, Părintele duhovnic a fost categoric și asta în scsunul de spovedanie unde vorbește Hristos: Noi nu avem nimic de a face cu aceștia. Ii lăsăm în pace.

Duhovnicul este în locul lui Dumnezeu. Cine asculta de duhovnic asculta de Dumnezeu. Cine nu,nu.Si suporta consecințele.

Cine are ascultare de la duhovnic sa le dea dreptate nepomenitirilor sa le dea, dar întâi sa cerceteze dacă nu cumva duhovnicului a căzut în schisma el insuși.

.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare