Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 25.09.2022, 09:05:35
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tu ai avut revelatii sau vorbesti doar despre revelatiile altora?
Revelatiile proprii sunt mai puternice decat ale altora si deriva din Duhul Sfant, dar si acestea din urma(ale altora), rationalizate si dezbatute (ca-n orice cateheza), se intaresc in inima.
Domnule ,

Vad ca nu te lași, m-ai hărțuit cu mesaj privat și după ce am ieșit de pe forum.
Probabil suferi de mania controverselor și logoree.

În primul rând, te-am întrebat de apartenență și nu ai fost sincer.Ai evitat și ne-ai trimis un mesaj privat primit în urma cu ani de zile de la un user.

Ti-am prezentat detaliat dogmatica ortodoxa, cele 7 Sinoade în rezumat, vii cu retorica protestanta sa critici ortodoxia. Apoi schimbi registrul și o dai pe Sinodul din Creta.

Îți permiți sa pui la îndoială cele 7 Sinoade și Crezul ,dar ma faci tot pe mine eretic. Chiar ai tupeu.
Apropo, Revelația Dumnezeiască se refera la Sfânta Scriptura.

Am întâlnit indivizi ca dumneata și prin Biserica: ei critică tot,ca de ce Biblia e așa și nu altfel, de ce Biserica nu respecta Biblia la nu știu ce verset,ca de Sfinții Părinți nu respecta la nu știu ce verset Biblia, apoi ca de ce Biserica nu respecta Sfinții Părinți la orice virgulă.....?!
Faci parte din categoria oamenilor cărora nimic nu le convine,tot timpul găsesc cusur la alții, la orice,mereu au ceva de comentat, toți greșesc și tu ești acolo sa ii îndrepți,cu sarcasm și superioritate.

Te rog sa ai bun simț și sa nu mai recurgi la lașitatea specifica sa mai răspunzi la mesaj.
E o regula ce tine de verticalitatea caracterului: Când omul se retrage după forum nu îl mai harțuiești.

Sa-ti fie rușine!
Reply With Quote
  #152  
Vechi 25.09.2022, 23:17:57
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Se pare ca nu te-ai retras de pe forum daca ai revenit sa vezi. Acel MP putea muri acolo, dar ai revenit si public, si pe MP cu acelasi mesaj. De ce? Pentru ca esti stresat si vrei sa te "indrepti" in ochii tai, in idolatria mintii tale.

Nu eu te-am hartuit, ci Duhul Sfant, Care-ti semnaleaza doua greseli pe care "le-ai uitat" aici. Prima greseala se refera la lepadare(oare stii ce-i aia?), iar a doua la comunicare.
Le voi dovedi publicand MP "stresant" la care te referi:



Citat:
În prealabil postat de Demetrius
Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
...

Astea toate au fost cu ani de zile în urmă. Acum e pace si liniste în Biserica.
Ti se pare doar, te amagesti tare. Acum e mai mare lepadarea(vaccinarea).

Citat:
Sincer nu înt›eleg de ce unii încă bat apa în pio si fac o piatra de poticneala din asta.
https://www.dex.ro/mojar
https://www.dex.ro/piu%C4%83

Piuă înseamnă mojar, un vas mic vechi(de obicei din bronz), in care se sfarâmau cu ajutorul unui mâner din acelasi metal diferite seminte, boabe de cafea, piper, sare, scortisoară, zahar ca sa se faca praf.
Asadar, a bate apa in piuă inseamnă, asa cum sugerezi, a face ceva de pomană, a lucra in pagubă, deoarece apa nu se poate sfărâma.
https://www.bing.com/images/search?v...t=0&ajaxserp=0


Ca sa-mi fie rusine numai mie, nu si tie(ca vad ca nu-ti este), nu te mai intreb nimic ca sa nu te deconspir.
Mergi in pace!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 26.09.2022 at 06:41:48.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 26.09.2022, 12:53:34
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Domnule Sergiu8,

Mie-mi pare sincer rau ca ne parasesti.
Scrii frumos, crezi, esti ortodox pana in maduva oaselor, imi face placere sa-ti citesc postarile si mesajele.

Fratele Demetrius n-are probleme decat cu metempsihoza si karâma carora si-a incredintat sufletul avand impresia ca e Mantuitorul sau adevarul Adevarat.

Si pe mine m-a hartuit dar e riscul meseriei, mi-a dat mereu sa-mi beau perlele ca pe medicatia pentru erezie, pentru nebunie, pentru mediocritate, incultura si suficeienta de semidoct. Ma bucur ca ma lucreza cu versete din scripturi. Asa se dovedeste aurul curatit in 7 focuri si asa ies la iveala eresurile, pentru ca sa se lamureasca Cuvantul... roditorii, implinitorii fata de aburiszatorii si hahalerele limbute pline de logoree frenetica, istUrico-istErica patimase, pesimista care te tzepuiesc sa fugi impreuna cu ei de datoriile noilor porunci Duhovnicesti, sa fugi la balta lui balasurdomutzifer cel autist care-si uita datoriile dreptei Credinte pentru a implinii datoriile grijilor vaitelor desarte ale gLhumii.

Deci draga Sergiu8 nu nuita ca pe forum ai fost ca un medicament, ca o mangaiere pentru mine asa ca Demetrius cu exceptia metempsihozei lui karâma pe care pe undeva a inceput s-o recunoasca de ispita si de capacana. Impacati-va pana apune soarele ca asa e recomandarea sfintilor parinti.

Iata si mie mi-e rusine ca-s muuuuhUult mai rau ca voi. Dar io am defectul asta prost ca prea recunosc.... ca sa ma laud k lumea.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 03.10.2022 at 14:54:17.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 02.10.2022, 11:10:18
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Se pare ca nu te-ai retras de pe forum daca ai revenit sa vezi. Acel MP putea muri acolo, dar ai revenit si public, si pe MP cu acelasi mesaj. De ce? Pentru ca esti stresat si vrei sa te "indrepti" in ochii tai, in idolatria mintii tale.

Nu eu te-am hartuit, ci Duhul Sfant, Care-ti semnaleaza doua greseli pe care "le-ai uitat" aici. Prima greseala se refera la lepadare(oare stii ce-i aia?), iar a doua la comunicare.
Le voi dovedi publicand MP "stresant" la care te referi:





https://www.bing.com/images/search?v...t=0&ajaxserp=0


Ca sa-mi fie rusine numai mie, nu si tie(ca vad ca nu-ti este), nu te mai intreb nimic ca sa nu te deconspir.
Mergi in pace!
Sa desconspiri ce anume?
Cine desconspira pe cine?

Nu s-a discutat de vaccinare. Da,vaccinarea e un act ireversibil și este lepădare. Inaintemergatoare a pecetei antihristului.

Duhul Sfant a spus la Sinodul 5 Ecumenic ca este erezie credința în karma și metempsihoza.Ca și pre-existenta sufletelor.

Cei care cred în reîncarnare trebuie să se pocăiască, sa lepede aceasta credința și sa stea în Adevar.
Altfel este lepădare.

Dogmatica ortodoxa are un capitol întreg pe aceasta tema. Este ultimul capitol legat de viața după moarte, viața veșnică.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 07.10.2022, 03:02:26
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

"Ca să spun adevărul, înclin să mă feresc de orice adunare a episcopilor, pentru că până acum n-am văzut niciodată vreun Sinod care să se sfârsească cu bine sau care să alunge relele în loc să le crească. Pentru că la aceste întruniri (si nu cred că mă exprim prea aspru aici) artăgosenia de nedescris si ambitiile prevalează [...] de aceea m-am retras si mi-am găsit linistea sufletească în singurătate.[5]"
-Sf. Grigorie de Nazians, Ep. Ad. Procop., 55 vechea ordine

https://ro.wikipedia.org/wiki/Conciliu_ecumenic
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 07.10.2022 at 06:25:58.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 07.10.2022, 05:34:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
"Ca să spun adevărul, înclin să mă feresc de orice adunare a episcopilor, pentru că până acum n-am văzut niciodată vreun Sinod care să se sfârsească cu bine sau care să alunge relele în loc să le crească. Pentru că la aceste întruniri (si nu cred că mă exprim prea aspru aici) artăgosenia de nedescris si ambitiile prevalează [...] de aceea m-am retras si mi-am găsit linistea sufletească în singurătate.[5]"
-Sf. Grigorie de Nazians, Ep. Ad. Procop., 55 vechea ordine
Nu se referea la episcopi arieni și la sinoade locale, unele declarate în timp ca tâlhărești ?

El însuși a fost arhiepiscop al Constantinopolului(deci episcop) o perioadă scurtă până s-a retras.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 07.10.2022, 06:32:23
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu se referea la episcopi arieni și la sinoade locale, unele declarate în timp ca tâlhărești ?

El însuși a fost arhiepiscop al Constantinopolului(deci episcop) o perioadă scurtă până s-a retras.
Am mai editat un link(de-acolo am citat pe Sf Grigorie de Nazians), in care se poate citi cat de "politice" au fost toate sinoadele; imi vine sa vomit.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #158  
Vechi 07.10.2022, 12:15:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Am mai editat un link(de-acolo am citat pe Sf Grigorie de Nazians), in care se poate citi cat de "politice" au fost toate sinoadele; imi vine sa vomit.
Depinde ce se înțelege prin politică, văd că regele Carol cel Mare a susținut politic Crezul cu Filioque și s-a și adoptat.

https://ro.frwiki.wiki/wiki/Charlemagne
Noua formulare, în desfășurare în Bisericile Spaniei și Galiei, se află la originea unei dezbateri cu Patriarhia Constantinopolului , deosebit de acută în anii 807-809. Carol cel Mare, favorabil Filioque-ului , a cerut apoi trei teologi să studieze în detaliu întrebarea: Théodulf d'Orléans , Smaragde de Saint-Mihiel și Arn de Salzburg . Noua formulare a fost aprobată la adunarea de la Aix din Noiembrie 809

Papalitatea are reprezentanțe diplomatice pe lângă multe state, deci face și un fel de politică prin audiențe, funcționează ca niște consulate pe lângă alte țări.

Dar în general interferența politică e considerată tâlhărească, sinod tâlhăresc.

Vreau să văd ceva valid din ortodoxie, care să se fi adoptat la cererea vreunui rege și doar atât, fără să fie acceptat de episcopi și poporul drept-credincios, sau eventual regele să-și fi schimbat special episcopii și acele modificări să supraviețuiască în timp.

Și sinodul Florența - Ferarra a fost tot interferență politică și nu a supraviețuit, e considerat tâlhăresc.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.10.2022 at 12:17:26.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 15.10.2022, 21:10:21
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Depinde ce se înțelege prin politică, văd că regele Carol cel Mare a susținut politic Crezul cu Filioque și s-a și adoptat.

https://ro.frwiki.wiki/wiki/Charlemagne
Noua formulare, în desfășurare în Bisericile Spaniei și Galiei, se află la originea unei dezbateri cu Patriarhia Constantinopolului , deosebit de acută în anii 807-809. Carol cel Mare, favorabil Filioque-ului , a cerut apoi trei teologi să studieze în detaliu întrebarea: Théodulf d'Orléans , Smaragde de Saint-Mihiel și Arn de Salzburg . Noua formulare a fost aprobată la adunarea de la Aix din Noiembrie 809

Papalitatea are reprezentanțe diplomatice pe lângă multe state, deci face și un fel de politică prin audiențe, funcționează ca niște consulate pe lângă alte țări.

Dar în general interferența politică e considerată tâlhărească, sinod tâlhăresc.

Vreau să văd ceva valid din ortodoxie, care să se fi adoptat la cererea vreunui rege și doar atât, fără să fie acceptat de episcopi și poporul drept-credincios, sau eventual regele să-și fi schimbat special episcopii și acele modificări să supraviețuiască în timp.

Și sinodul Florența - Ferarra a fost tot interferență politică și nu a supraviețuit, e considerat tâlhăresc.
Vad ca stăpânești bine atât dogma ortodoxa cât și istoria Bisericii.

Un Părinte spunea ca hula împotriva Duhului Sfant, care nu se iartă nici în veacul acesta,nici în veșnicie este erezia.
Adică exact ce face diavolul. El vede Adevărul dar minte fiind conștient.

E adevărat?
Reply With Quote
  #160  
Vechi 15.10.2022, 21:21:43
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

A spus Părintele la predica ca și un singur gând eretic dacă ai deja e o cădere din har.

Atât este de grav.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare