Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfinti Parinti (Patrologie)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.07.2016, 16:22:45
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit Părintele DUMITRU STĂNILOAIE - Filocalia și P.S.B.

Doamne ajută.

Pentru cei ce nu știu, părintele Dumitru Stăniloaie, a fost (și este veșnic uns) Preot al lui Hristos, profesor, Doctor în Teologie și academician al Academiei Române, declarat mondial de toate Universitățile, cel mai mare teolog al secolului 20 și în plan național, cel mai mare teolog român al tuturor timpurilor, datorită harului primit, înmulțit și dăruit, prin scrierile, publicistica și traducerile sale.

Din "Colecția Codul Migne" - adică Patristica greacă și latină, mondială, de peste 500.000 de pagini de scrieri ale Sfinților Părinți din toate secolele - Părintele Dumitru Stăniloaie a organizat 90 de volume, însumând aproximativ 50.000 din cele 500.000 de pagini, să le traducă sfinția sa în limba română. Aici găsiți o listă cu 36 din cele 37 de cărți traduse de Părintele Stăniloaie din Sfinții Părinți sau numiți românește de Părintele P.S.B.

A reușit să traducă doar 37 de volume de P.S.B. (Părinți și Scriitori Bisericești) pe sărite din cele 90 ce și-a propus inițial, care le-a tipărit între anii 1970-1995.
Nu a reușit mai mult de 37 de volume, fiindcă a tradus și monumentala operă de îndrumare creștină - Filocalia -, de 12 volume și multe articole în diferite publicații ale acelor ani.

Personal, am fost binecuvântat să reușesc să adun în biblioteca mea, 19 din 37 de volume, din prima ediție, originală, cartonată, a scrierilor Sfinților Părinți, P.S.B., care nu se mai găsesc decât prin anticariate de cărți, și nu vreau să mă las până nu le adun toate, fiindcă le vânez cu drag, și vreau să le citesc toate. Și Filocaliile desigur care le putem avea oricând fiind de mai multe ori retipărite.

Îl iubesc nespus de mult pe părintele, fiindcă așa este pentru noi toți creștinii, părintele Dumitru Stăniloaie, după cum bine spune Sfântul Apostol Pavel: "Căci de ați avea zeci de mii de învățători în Hristos, totuși nu aveți mulți părinți. Căci eu v-am născut prin Evanghelie în Iisus Hristos. Deci, vă rog, să-mi fiți mie următori, precum și eu lui Hristos." - I Corinteni 4, 15-16.

Ei bine, părintele Dumitru Stăniloaie ne-a născut pe noi prin Evanghelia în Iisus Hristos, din comunism, ne-a pregătit pentru nebuniile și căderile epopeice în care trăim azi.

Vă propun, având ca scop în aces topic, să postăm texte ce ne sunt dragi sau le iubim, din scrierile părintelui Dumitru Stăniloaie, sau din P.S.B., sau din Filocalii.

Mulțumim lui Dumnezeu pentru așa mare părinte ce ne-a dat și pe care o să-l avem veșnic.

Să avem parte de Sfintele lui rugăciuni.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.07.2016 at 16:38:33.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.07.2016, 16:48:42
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Bun gând te-ai gândit. Doamne ajută!
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2016, 18:45:19
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

În continuare, date biografice, pe scurt, sumare, despre părintele Dumitru Stăniloaie:

1903 - Se naște în 16 noiembrie 1903 în Vlădeni, județul Brașov, copilul Dumitru, mezinul din cei cinci copii ai țăranului Irimie și Reveca, nepoată de preot.
1917 - 10 februarie, la 14 ani, merge în Brașov, la Liceul Confensional Umanist "Sfântul Andrei Șaguna".
1922 - Intră la Universitatea de Teologie Ortodoxă Pastorală din Cernăuți. Dezamăgit de manualele și metodele scolastico-latine, organizate romano-catolic, Dumitru părăsește Universitatea din Cernăuți, după primul an.
1923-1924 - Va continua cursurile Facultății de Litere la Universitatea din București.
1924 - Se întâlnește cu Mitropolitul Nicolae Bălan, care remarcă blândețea și ascuțimea gândirii lui Dumitru și îi oferă o bursă la Centrul Universitar Mitropolitan din Sibiu.
1927 - La 24 de ani, termină totuși anul 4 de Teologie Pastorală la Cernăuți, la insistențele și binecuvântarea Mitropolitului Bălan și susține licența "Botezul copiilor", apoi primește de la Cernăuți, o bursă de Doctorat în Teologie la Atena, dar care o refuză.
1928 - Continuă și termină la Cernăuți, tot cu binecuvântarea Mitropolitului Bălan, Doctoratul în Teologie cu teza "Viața și opera patriarhului Dosoftei al Ierusalimului și legăturile lui cu Țările Românești", apoi primește de la Cernăuți, o bursă pentru un alt Doctorat în "Bizantinologie și Dogmatică" la Munchen, care îl acceptă și urmează cursurile profesorului August Heisenberg.
1929 - De la Munchen, merge în Berlin și Paris pentru a aprofunda opera Sfântului Grigorie Palama; apoi se întoarce în țară și e încadrat profesor universitar suplinitor.
1930 - Aprofundează Doctoratul de Teologie în "Bizantinologie și Dogmatică", la Constantinopol (Istanbul) continuând cercetările operei teologice integrale a Sfântului Grigorie Palama; după Doctorat în același an, cu o lună înainte de 27 de ani, la 4 octombrie 1930, se căsătorește cu Maria (născută Mihu).
1931 - La 10 mai, i se nasc primii doi copii, gemeni, Dumitru (care moare la 5 luni, în septembrie 1931) și Maria. La 8 octombrie, este hirotonit diacon.
1932 - La 25 septembrie, la 29 de ani fără 2 luni, este hirotonit preot.
1933 - La 8 octombrie, se naște Lidia.
1934 - La 1 ianuarie este numit director al ziarului "Telegraful Român", unde rămâne până în 1945.
1936 - În iunie, este numit și redactor al "Academiei Teologice din Sibiu", unde rămâne până în 1946.
1938 - Publică la Sibiu lucrarea fundamentală "Viața și învățătura Sfântului Grigorie Palama", rezultatul doctoratului din străinătate Munchen-Berlin-Paris-Constantinopol (Istanbul).
1939 - Publică la Sibiu "Ortodoxie și românism".
1940 - România acceptă să intre în al II-lea razboi mondial, armata însoțind trupele germane până la Volga. Se constituie, la inițiativa poetului Sandu Tudor, Grupul "Rugul aprins", din care faceau parte mulți oameni cu renume. Întâlnirile periodice la Mănăstirile Antim și Cernica au constituit o înviorare duhovnicească a vieții părintelui Dumitru Stăniloaie și creștine în general în tot Bucureștiul.
1942 - Publică la Sibiu cartea "Poziția domnului Lucian Blaga față de creștinismul ortodox".
1943 - Publică la Sibiu cartea "Iisus Hristos sau restaurarea omului".
1945 - La sfârșitul lunii aprilie, moare fiica lui Maria (Mioara), mai avea o lună să împlinească 14 ani...
1946 - I se cere să renunțe la Rectoratul Academiei Teologice din Sibiu de către Mitopolitul Nicolae Balan împotriva voinței Mitropolitului, la cererea comunistului Petru Groza; dar rămâne profesor de Dogmatică în continuare până în 1947. Publică la Sibiu, "Filocalia, Volumul I".
1947 - Este transferat prin "chemare" la Facultatea de Teologie a Universității din București, catedra de "Ascetică și Mistică" și locuiește cu soția și fiica Lidia, în casa parohială a Bisericii "Sfântul Gheorghe Vechi" din București. Se tipărește la Sibiu "Filocalia, Volumul II".
1948 - Publică la Sibiu, "Filocalia, Volumele III și IV".
1949 - Catedra de "Ascetică și Mistică" se desființează la cererea comuniștilor, rămâne profesor de Dogmatică pentru doctoranzi.
1950 - Participă mai departe la întâlnirile demult renumite, organizate de grupul "Rugul aprins", dar în care nu era înscris membru.
1955 - La Sibiu are loc un congres al preoților din care făcea parte și părintele Dumitru, iar Petru Groza, membru al Prezidiului Comunist, refuză sa vorbească cu pr. Stăniloae, când acesta îl solicită. Sfântul Sinod, canonizează pe Sfântul Calinic de la Cernica.
1958 - Începe un nou val masiv de arestări în România, condiție a retragerii trupelor sovietice. Sunt arestați toți membrii Grupului "Rugul aprins". Părintele Stăniloaie, la 55 de ani, devine urmărit de Securitatea Comunistă. La 4 septembrie, percheziție la domiciliul din București, la casa parohială, iar în 5 septembrie, ora 4.00 dimineața, este arestat și dus la închisoare, pe strada Uranus, pentru o lună, apoi la închisoare, pe strada Plevnei, încă o lună. În 4 noiembrie, începe un proces înscenat, tipic comuniștilor.
1959 - Este dus la închisoarea de la Aiud. Vreme de 8 luni este ținut în carceră, în regim de izolare totală. Lidia, fiica părintelui, se căsătorește și naște pe unicul nepot, Dumitru-Horia; fiind asistentă la Catedra de Fizică a Universității din București, profesorul Hulubei o obligă sa părăsească Universitatea, deși avea un copil mic.
1961 - Toamna, este adus de comuniști la București, pentru noi cercetări penale.
1962 - În martie, este readus la închisoarea din Aiud.
1963 - În ianuarie este eliberat definitiv din închisoare și lucrează ca funcționar al Sfântului Sinod. În octombrie este reintegrat la catedra de Dogmatică.
1965 - Este solicitat și încurajat să publice articole și studii, de comuniștii care-l cenzuraseră înainte. La cererea comuniștilor, Departamentul Cultelor se pregătea să prezinte țărilor din Occident, imaginea libertății religioase totale din țară.
1968 - Este invitat la Freiburg și Heidelberg, de profesorul Paul Miron pentru conferințe; primește acordul Departamentului Cultelor, care urma mai departe, politica schimbării imaginii României.
1969 - Ține conferințe la Oxford; leagă prietenie cu Donald Allchin.
1970 - Începe studiul din - Codul Migne - pentru traducerile P.S.B., în limba română.
1971 - Merge la Vatican, pentru dialoguri, numit membru al delegației Bisericii Române, alături de Biserica Rusiei, Biserica Greciei, etc.
1973 - Publică la București cartea "Uniatismul (greco-catolicismul) în Transilvania, o încercare de dezmembrare a poporului român". Se pensionează, dar își ia titlul de profesor onorific, rămânând consultant pentru cursurile de doctorat în Dogmatică.
1976 - Publică la Bucuresti, cartea "Filocalia, Volumul V". Este declarat "Doctor Honoris Causa" al Universității din Tesalonic, Grecia, pentru operele sale de până atunci și continuă cu traducerile pentru P.S.B., alături de comisia de traducători.
1977 - Publică la București, "Filocalia, Volumul VI".
1978 - Publică la București, "Tratatul de Teologie Dogmatică Ortodoxă, vol. I, II, III" și "Filocalia, Volumul VII".
1979 - Publică la București, "Filocalia, Volumul VIII".
1980 - Publică la București, "Filocalia, Volumul IX", apoi publică la Geneva, "Dieu est Amour" (Dumnezeu este Iubire) traducere D. Nesser, publică la New York "Theology and The Church" (Teologia și Biserica), traducere R. Berringer; publică la Atena, "Rugăciune, Libertate, Sfințenie". I se acordă marele premiu "Doctor Leopold Lucas" al Facultatii de Teologie Protestantă din Tubingen, Germania.
1981 - Este numit "Doctor Honoris Causa" la Institutul Ortodox "Saint Serge" din Paris, pentru operele și publicistica de până atunci. Este premiat la Londra, cu distincția onorifică "Crucea Sfântul Augustin de Canterbury", pentru merite teologice creștinești. Publică la Paris, "Priere de Jesus et experience de Saint Esprit"; publică la București, "Spiritualitatea ortodoxă și Teologia morală ortodoxă". Continuă traducerile din P.S.B., alături de alți traducători din comisie.
1982 - I se acordă titlul "Doctor Honoris Causa", al Facultății de Teologie din Belgrad, pentru scrierile și publicistica de până atunci. În noiembrie începe renumitele serii de conferințe pentru americani, la New York, Boston, Detroit, Chicago și Washington. Publică la București "Sfântul Grigorie de Nyssa - Scrieri, Volumul I", traducere P.S.B.
1985 - Publică la Paris "Orthodoxe Dogmatik, Vol. I", traducere H. Pitters; publică la Paris, "Le genie de l'Orthodoxie" - Geniul Ortodoxiei.
1986 - Publică la Craiova, "Spiritualitatea și comuniunea din Liturghia Ortodoxă".
1987 - Publică la Craiova, "Chipul nemuritor al lui Dumnezeu" și la Bucuresti publică "Sfântul Atanasie cel Mare - Scrieri, Vol. II", traducere P.S.B.
1990 - Publică la Paris "Orthodoxe Dogmatik, Vol. II", traducere H. Pitters. Academia Română îi cere să devină membru corespondent.
1991 - Academia Română îl înscrie membru deplin titular. Este numit "Doctor Honoris Causa" al Facultatii de Teologie din Atena, pentru scrierile și publicistica de până atunci. Publică la Craiova volumul "Studii de Teologie Dogmatică Ortodoxă"; "Hristologia Sfântului Maxim Marturisitorul"; "Omul si Dumnezeu"; "Sfantul Simeon Noul Teolog - Imnele iubirii dumnezeiesti"; la București, "Sfântul Chiril al Alexandriei - Scrieri, Vol. I", traducere P.S.B.
1992 - Este numit "Doctor Honoris Causa" al Universității din București, pentru scrierile și publicistica de până atunci.
1993 - În 4 octombrie, a fost chemat în Împărăția Cerurilor, Părintele Dumitru Stăniloaie, "Teologul Dragostei Creștine", de care fie ca și noi să avem parte.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.07.2016, 19:05:02
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Bun gând te-ai gândit. Doamne ajută!
Mulțumim Domnului.

Poți să vi să aduci texte, din sursele amintite, chiar te rog.

Scrierile Sfinților Părinți, aduse, traduse, dăruite de părintele Dumitru Stăniloaie, din P.S.B., Filocalie și altă publicistică, pentru mine, sunt cea mai mare comoară din viața mea, după Sfânta Scriptură.

Un traducător de excepție mai este și părintele Marcel Hancheș, preot misionar de mir, de la Mănăstirea Oașa, care a tradus din Sfântul Ioan Gură de Aur, "Cuvântări despre viața de familie", sau a tradus pe Sfântul Marcu al Efesului (Evghenicul), de la Sfântul Sinod al 8-lea Ecumenic, sau Omilii la Postul Mare, cu scrierile unor Sfinți despre Post, sau "Dreapta Credință la Sfinții Părinți", două volume, la editura Sophia și altele.

Pe părintele Marcel Hancheș, l-am cunoscut personal, am stat de vorbă câteva ore adunate în total, e singurul părinte îndumnezeit ce l-am cunoscut în viața mea, până acum. Avem, la ASCOR, vreo 5 gb, de predici, sinaxe, omilii, cuvântări, ținute de părintele Hancheș, le spunem că sunt cu circuit intern, nu ne lasă părintele să le dăm altora, ca să nu ajungă pe internet, ne-a rugat părintele, ca să se smerească, să le ținem pentru noi, să nu le punem niciunde.

Sunt cele mai bune predici ce le-am auzit vreodată în viața mea, mai bune ca ale părintelui Constantin Galeriu, pe care-l pun pe locul doi, și Mitropolitul Bartolomeu Anania, pe care-l pun pe locul 3. E clasamentul meu, nu vreau să supăr vreun frate sau soră... :)

Mai sunt multe de spus, dar mă gândesc la câteva texte din PSB să le punem aici.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.07.2016 at 19:36:58.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.07.2016, 19:36:16
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Îți sugerez să nu pui texte foarte lungi, pentru care poți indica sursa și cine dorește le poate descărca sau eventual citi. Părerea mea e că ar fi mai bine să pui fragmente pe diverse teme, eventual puțin comentate. Însă topicele care abundă în citate cred că nu prea sunt citite.
Aș căuta și eu niște fragmente, ceva nu prea greu de citit, dacă nu dorești ca topicul să meargă exclusiv pe cele două direcții.
Poate își exprimă și alții părerea.

P.S. Mă bucur că-ți plac cei doi părinți care sunt și preferații mei. Unde slujește părintele Marcel Hancheș poți spune?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 25.07.2016 at 20:01:35.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.07.2016, 20:03:09
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Îți sugerez să nu pui texte foarte lungi, pentru care poț›i indica sursa ș™i cine doreș™te le poate descărca sau eventual citi. Părerea mea e că ar fi mai bine să pui fragmente pe diverse teme, eventual puț›in comentate. Însă topicele care abundă în citate cred că nu prea sunt citite.
Aș căuta și eu niște fragmente, ceva nu prea greu de citit, dacă nu doreș™ti ca topicul să meargă exclusiv pe cele două direcț›ii.
Poate îș™i exprimă ș™i alț›ii părerea.

P.S.: Mă bucur că-ți plac cei doi părinți care sunt și preferații mei. Unde slujeș™te părintele Marcel Hancheș™ poț›i spune?
Pe părintele Galeriu, doar l-ai pus la imaginea de avatar, cum să nu fie preferatul frăției tale ? :)
Sigur, pune orice texte vrei, poți să le și comentazi, cu teologumena frăției tale.
Chiar te rog. Cu comentarii ușoare, că eu cel puțin, sunt greu de cap... :)

Sigur, așa facem, ai dreptate, eu cel puțin așa vreau să fac, pentru a fi mai cursive, mai ușor de citit textele Sfinților, în principal vreau să pun tâlcuiri la Sfânta Scriptură, că de asta ducem lipsă și suntem și comozi și citim greu și puțin.

Părintele Marcel Hancheș, locuiește întro anexă, o clădire, la 500 de metri de Mănăstirea Oașa, gândită inițial pentru a locui muncitorii, ce au fost plătiți și au ridicat Mănăstirea. Acum e aproape gata Sfânta Biserică cea mare, nouă, la care s-a lucrat în ultimii 5 ani.
Are o cămăruță acolo, nici mare, nici mică, cu un hol lung pe lateral, la toate cămăruțele, cu geamuri mari, cu privire spre lacul de acumulare Oașa, o priveliște de vis e puțin spus...

Locuiește acolo cu soția lui, trăiesc în feciorie, căsătorie albă, după ce au văzut că în primii 10 ani de căsnicie nu au putut avea copii. E născut în Orțișoara, a avut vreo 2 parohii în județul Timiș, apoi s-a sfătuit cu ierarhul și s-a retras la Mănăstirea Oașa, unde e preot misionar pentru toții oamenii, sau mai ales ascoriștii.
În fiecare noapte, când încep Sfintele Slujbe, la ora 3 noaptea, părintele Hancheș e nelipsit de la ele, chiar dacă slujește în Sfântul Altar sau cântă cu frații și părinții la strană, cu Sfintele Veșminte preoțești pe el... E incredibil să îl vezi... Am stat o lună de zile acolo, am ajutat ca ascultare la diverse, părintele Marcel, n-a lipsit nici o singură dată, de la nicio slujbă, a fost prezent la toate... Absolut toate, de la orice oră, prievegheri și orice-ar fi. Uneori deschidea el Biserica, când un frate începea să toace...

Slujește deci la Sfânta Mănăstire Oașa, e ca un monah, când l-am văzut prima dată credeam că-i monah, apoi am aflat de la ascoriști, cine e, cum trăiește, m-am împrietenit cu el, și am descoperit cea mai mare comoară de om, cu care-am vorbit vreodată.
Este isihast, ascet, și el și preoteasa lui, are rugăciunea inimii și cred că e văzător cu Duhul, dar se străduiește din răsputeri să nu arate asta.
Traduce din Sfinții Părinți, în principal din Codul Migne, care există donație la Mănăstire, întro ediție cu toate volumele tipărite fizic, vreo 300 de volume groase, la biblioteca mănăstirii. Le are părintele, pe laptopul lui Toshiba, deloc performant, format digital, pe 12 dvd-uri. Înainte de-a fi preot, a terminat facultatea i.t., a fost programator și tehnician i.t. Și ne-a spus că s-a trezit, la trezit Domnul și a început Teologia la Timișoara primii 2 ani, apoi a mers la București, ultimii 2 ani, din Pastorală.
Nu primește bani de la nimeni, decât poate ceva pachete cu nuci, seminte, portocale, diverse. Trăiește din tradusul cărților.

Tot la Mănăstirea Oașa, sunt singurii 2 monahi străini din țară, părintele Sava, bancherul american, care a lăsat la 40 de ani, o avere de 1 milion jumate de dolari americani, după ce l-a citit pe Dostoievsky, a mers și s-a călugărit în Athos, apoi după 2 ani, ajunge și rămâne definitiv la Oașa, trimis de părintele Efrem, starețul de la Vatopedu.
Și părintele Serafim, austriac, profesor de matematică, mai tânăr, s-a chinuit mult până a învățat românește.

Ce locuri... Ce oameni acolo... Slavă Ție Doamne...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.07.2016 at 20:21:49.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.07.2016, 02:11:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Despre Dragoste

Sfântul Maxim Mărturisitorul în Filocalia, volumul II


- Dragostea este firea omului cu care el nu cinstește nici unul dintre lucruri mai mult decât a cunoaște pe Dumnezeu. Este cu neputință să ajungă la dragoste cel ce e împătimit de ceva din cele pământești.

- Dragostea este născută de nepătimire; nepătimirea, de nădejdea în Dumnezeu; nădejdea de răbdare și îndelungă răbdare; iar pe acestea le naște înfrânarea cea atot-cuprinzătoare. Înfrânarea la rândul ei, e născută de frica lui Dumnezeu, în sfârșit frica de credința în Domnul.

- Cel ce crede în Domnul, va avea nădejde în Dumnezeu, iar nădejdea în Dumnezeu desface mintea de toată împătimirea după cele pământești; iar mintea desfăcută de acestea va avea iubirea către Dumnezeu.

- Cel ce iubește pe Dumnezeu prețuiește cunoștința Lui mai mult decât toate cele făcute de El și stăruiește pe lângă ea neîncetat cu mare dor.

- Dacă toate cele ce sunt, arată că prin Dumnezeu și pentru Dumnezeu au fost făcute, și fiindcă Dumnezeu este mai bun decât cele ce au fost făcute de El, atunci cel ce părăsește pe Dumnezeu neasemănat mai bun decât orice, și se ocupă cu altceva, se arată pe sine prețuind mai mult cele făcute de Dumnezeu decât prețuind pe Dumnezeu.

- Dacă viața minții este lumina cunoștinței, iar aceea e născută de dragostea către Dumnezeu, bine s-a zis că nimic nu este mai mare decât dragostea dumnezeiască.

- Când mintea pornește în focul dragostei spre Dumnezeu, nu se mai simte nici pe sine, nici vreun lucru
oarecare trecător și material. Căci luminată fiind de Lumina Dumnezeiască cea nemărginită, părăsește simțirea și (păsarea față de toate ale lumii materiale) cele făcute de Dumnezeu, precum și ochiul sensibil nu mai simte stelele, când răsare soarele (căutând și dorind pe Domnul).

- Toate virtuțile ajută mintea să câștige dragostea dumnezeiască. Dar mai mult ca toate, rugăciunea curată. Căci prin aceasta zburând către Dumnezeu, iese afară din toate cele ce sunt.

- Când mintea e răpită prin dragoste de cunoștință dumnezeiască și ieșind afară din toate cele făcute, simte nemărginirea dumezeiască, atunci copleșită de prezența dumnezeiască, se trezește la simțirea smereniei sale asemenea dumnezeiescului Isaia și rostește cu uimire cuvintele Proorocului: "O, nenorotitul de mine! Sunt pierdut! Căci om fiind și buze spurcate având și locuind în mijlocul unui popor ce are gură spurcată, am văzut cu ochii mei pe împăratul Domnul Savaot" - Isaia 6, 5.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare