Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 10.06.2017, 23:57:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu e vorba de exprimare, ci de inima ta.
Iisus Hristos si-a dat sangele ca tu sa nu mai ai dreptul asta.
https://www.facebook.com/Ibelongtoki...c_ref=NEWSFEED
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 11.06.2017, 00:48:29
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Se vede din satelit că te plângi pe tine, nu pe Valentin.

13. Și a zis Iisus sutașului: Du-te, fie ție după cum ai crezut.(Mt8,13a)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #143  
Vechi 11.06.2017, 03:04:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Se vede din satelit că te plângi pe tine, nu pe Valentin.

13. Și a zis Iisus sutașului: Du-te, fie ție după cum ai crezut.(Mt8,13a)
Nu este usor sau firesc sa plangi dupa cineva necunoscut ,nu ?
Si totusi,am plans dupa o idee.

Sunt constienta de toate aspectele expuse de tine,nu cred ca mai este nimic de adaugat la acest subiect.
Multumesc pt sugestii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 11.06.2017, 23:44:19
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Vrand-nevrand am ajuns sa-i fac parastas unui om forte important din viata mea,pe care nu l-am inteles niciodata si pe care am fost suparata toata viata.

Zic important nu intr-o corelatie benefica ci important in viata mea grea,in zbaterile dureroase de zi cu zi, crescuta si pe la rude sau cu tata de imprumut.Nu important in sensul ala maret ,ci doar asa ca mostenire genetica.


Tatal meu natural a murit in Mai pe 5 ,diagnosticat cu cancer...
Tocmai dadusem de ceva membri de familie pe FB si imi doream sa vorbesc cu el ,sa punem un sfarsit acestei urate telenovele care m-a urmarit toata viata.Era normal sa am multe intrebari si inchid niste valize cu ganduri invechite ,sa inchid niste rani din copilarie ,sa-l iert si pe el,si pe mine...
Numai ca am fost inca o data dezamagita ca acest episod nu a luat loc si am fost anuntata de ruda lui ca a murit. Sec.

Am fost furioasa ,imi venea sa sparg ceva!
Acum cand il gasisem si planuiam o reuniune( defapt o amanam de frica eterna a respingerii) viata mai mi-a jucat inca o festa si sansa s-a evaporat.
Nu o stiu nicioadata de ce nu a fost langa mine si nu pot sa inchid cazul daca m-a parasit in mod constient sau chiar nu a stiut ca m-am nascut.

Oamenii care imi cunosc trecutul sunt plictisiti de dramele mele obsedante in jurul tatalui. Ce pot sa spun? Toate persoanele care au aceasta reactie,nu au decat sa umble in papucii mei pt o vreme si mai vorbim...
Stiu...sa iert,sa iert,sa uit... important este cum ajungi la resortul ala, Dumnezeu te ajuta dar nu poate uita si ierta pt tine.

O durere si o povara de vreo 40 de ani...ca la sfarsit sa inteleg ca exista posibilitatea ca el sa nu stie...???

In sfarsit,pe drumul greoi si anevoios al iertarii,care se pare ca incepe ironic cu parastasul de 40 de zile si florile la mormant!

Telenovela din aia,ieftina si proasta laolalta.

Numele lui a fost Valentin ,rugati-va impreuna cu mine pt iertarea pacatelor si pt vesnica lui pomenire +
Dumnezeu sa-l odihneasca!

Imi aduc aminte, aveam un var de-a lui nevastamea foarte volubil,el locuia in alt oras,si ma intalneam destul de rar cu el (nunti,inmormantari).Si ii tot promiteam ca ne vom duce pe la ei,si chiar imi doream asta. Si totdeauna mai gaseam ceva tot timpul,"ca altadata ,nu azi, ca ajungem prea tarziu etc".Omul a murit destul de tanar pe la cincizeci si ceva de ani si nu am mai apucat sa il vad. Sunt unele lucruri care nu trebuie amanate, le tot amani si nu mai apuci sa te intalnesti cu omul. Yasmina mesajul tau imi aduce aminte sa caut pe cineva, care tot nu am putut sa il caut,tot asa amanare.

Legat de tatal tau. E usor sa dai sfaturi de pe margine, dar era bine daca nu amanai intalnirea cu el .Legat de supararea care ai avut-o asupra lui, nu stiu daca stii ,relatia reala care a fost cu mama ta. Sunt cazuri cand celalalt parinte este "demonizat" asa ca copilul e la mijloc.Iar celalalt parinte nu initiaza nimic ca stie ca i se opreste orice initiativa.
Iti scriu acum pe PM.
Dumnezeu sa il ierte!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #145  
Vechi 04.11.2017, 01:10:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cel ce cu iconomia Ta cea nepatrunsa ai pregatit pacea spre binele cel vesnic, hotarand tuturor vremea si felul sfarsitului, iarta, Doamne, pacatele celor din veac adormiti, primeste-i in locasul luminii si al bucuriei si le deschide bretele parintesti. Auzi-ne, Milostive, pe noi, cei ce le facem pomenirea si strigam: Tatal nostru, iubirea cea nemarginita, odihneste sufletele adormitilor robilor Tai!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #146  
Vechi 06.11.2017, 06:35:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit De luat aminte!

Așa cum ai un tablou în casă cu părinții tăi și îl pui la loc de cinste, trebuie să știm că tabloul are aceeași valoare cu mormântul unde sunt înmormântați părinții tăi, rudele tale, soția sau copilul, prietenul sau bunicii, unde trebuie să te duci din când în când și faci curat la locul acelui mormânt, să pui o floare sau aprinzi o lumânare..
Aruncând o privire peste mormintele și cimitirele patriei noastre, vom vedea că în unele cimitire este ca în pădure, copaci și bălării înalte cât omul, iar noi doar atunci înainte de Paști mergem și facem curățenie, aprindem o lumânare, aducem un cozonac și două ouă roșii și apoi tot anul cimitirul este un loc unde pot să crească toate sălbăticiunile pentru că nu le mai deranjează nimeni!
ACESTA ESTE UN APEL DE REFERINȚĂ SUFLETEASCĂ, ATUNCI CAND PREȚUIEȘTI PE CINEVA! Cel din cimitir stă acolo uitat, singur și își toarce somnul veșniciei până la chemarea Înfricoșătoarei Judecăți.

Morminte uitate și părăsite!
Mormântul poate fi îngrădit cu un gărduleț discret și semănat pe el iarbă și flori, iar lângă cruce, așezată o candelă pe care să o aprindem cât mai des cu putință, mai ales în zilele de sărbătoare, când credincioșii vin pe la mormintele răposaților pentru a aprinde lumânări, a aduce flori, a tămâia și a face milostenie spre pomenirea sufletelor lor. Trebuie să veghem să nu lipsească de la căpătâiul lor Sfânta Cruce, ca semn al biruinței morții prin Înviere și ca mărturie a faptului că cel adormit nădăjduiește în învierea cea de apoi. Sa nu uitam de chemarea preotului la mormânt pentru a tămâia, a stropi cu vin mormântul și a rosti rugăciunile prevăzute de rânduielile bisericești

"Vederea mormintelor îmboldește pe fiecare dintre noi să cugete asupra sfârșitului său propriu, iar cine a luat această încredințare nu se va lăsa pe sine lesne în mrejele păcatului".
https://youtu.be/5ZYfT30uMns
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #147  
Vechi 26.01.2018, 19:28:16
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Doamne ajuta!

Exista un loc pe lumea ăsta situat cam.la 800 mile de polul nord, și la 78° N, un arhipelag,.care aparține Norvegiei dar în care au fost mai multe așezări concesionate și exploatate de ruși de prim 1920-1930. Acum mai este doar unul singur, unde s-a ridicat în 1996 o mica capela din lemn , cea mai nordica biserica ortodoxa din lume, dar ăsta abia după ce s-a prăbușit un avion cu vreo 140 de suflete la bord.
https://www.ortodoks.no/russisk/svalbard
( am reușit o data sa traduc pagina , nu eu ci telefonul, dar ulterior nu a mai vrut)

A mai existat și mai la nord un alt oraș, mai mare, care a fost abandonat prin anii 60 și acum este obiectiv turistic în conservare. Turiștii dau bani grei ca sa viziteze ruinele unei ere apuse. Cum ar fi și aceasta:
https://www.spitsbergen-svalbard.com...mber-2017.html
Nu pot însă sa nu îmi pun o intrebare: Cum au putut face cimitir si înmormântări în acel loc în lipsa unei biserici ??? Pentru ca nu menționează nimeni nicăieri de existenta măcar a vreunei ruine a ce ar fi fost vreodată o biserica ( in schimb se lauda cu cea mai noridica statuie a lui Lenin...oare din cauza ăsta s-o fi ales praful.și ruina de acele locuri ???)... mă întreb oare dacă acei copii despre care se spune ca sunt îngropați acolo au apucat măcar sa fie botezați. ... și nu vorbim de vreun popor barbar, păgân, ci de unul.cu o veche tradiție ortodoxa... și mă mai întreb iarăși de ce când au plecat nu si-au luat și morții cu ei??? ( mai ales ca în capitala insulei de vreo 70.de ani nici nu se mai fac înmormântări pentru ca s-a constata ca pur și simplu datorita frigului cadavrele nu se descompun). Oare s-o fi făcut vreodată în acele locuri unde înca mai zac rămășițe omenești măcar vreo slujba de pomenire? Ar fi indicat sa se facă sau nu e absolut necesar?

Din punctul meu de vedere, în acele locuri s-ar putea ridica chiar o mănăstire, sau măcar un schit, nu neapărat ca obiectiv turistic , ci ca loc de nevoință pentru monahi, ar fi chiar un loc destul de "close to heaven", din multe puncte de vedere. ..

Last edited by fallen; 26.01.2018 at 19:43:15.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 27.01.2018, 00:53:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
În cele ce urmează voi arăta semnificația pomenirilor , a parastaselor ce se efectuează astfel : - la trei zile după moarte se face pomenirea mortului în cinstea Sfintei Treimi, întru care ne mântuim, și în amintirea Învierii celei de-a treia zi a Domnului, care este chezășie celor adormiți ( I Corinteni 15 , 20 ) ; - Pomenirea la nouă zile se face pentru ca răposatul să se învrednicească de părtășia cu cele nouă cete îngerești sau cele nouă cete ale sfinților și în amintirea Ceasului al noulea, când Domnul , înainte de a muri pe cruce, a făgăduit tâlharului raiul, pe care ne rugăm să-l moștenească și morții noștri ; - Pomenirea la 40 de zile se face în amintirea Înălțării la cer a Domnului, care a avut loc la 40 de zile după Învierea Sa, pentru ca tot așa să se înalțe și sufletul nostru la cer ; - La un an se face pentru că se urmează exemplul creștinilor din primele veacuri, care prăznuiau în fiecare an ziua morții martirilor și sfinților ca zi de naștere a lor pentru viața de dincolo. De reținut, că pomenirea se face în fiecare an până la 7 ani ; - La 7 ani se face pentru că 7 este număr sfânt, amintind de cele 7 zile ale creației. Există credința că la 7 ani trupul se descompune complet din ceea ce a fost alcătuit. < < Bibliografie : Părinte dr. Ioan Valentin Istrati > >
Dupa 7 ani de la moarte nu se mai face?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 27.01.2018, 02:10:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dupa 7 ani de la moarte nu se mai face?
De câte ori poți și simți nevoia , dar cele scrise mai sus sunt într-un fel "obligatorii ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #150  
Vechi 27.01.2018, 22:31:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De câte ori poți și simți nevoia , dar cele scrise mai sus sunt într-un fel "obligatorii ".
Am inteles,multumesc Cristian.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomenirea la 20 de zile. Oana_A Slujba inmormantarii 4 13.05.2012 17:01:45
Parastasele din fiecare din cei 7ani si inca ceva.... mara2008 Slujba inmormantarii 0 07.09.2010 03:18:39
+pomenirea mortilor+ cristiboss56 Diverse Sarbatori 5 04.04.2010 22:52:04
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 13:32:10
1noiembrie-pomenirea mortilor mara2008 Generalitati 0 29.10.2008 19:25:56