Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 13.02.2007, 18:53:58
camelia camelia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2006
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de analugojana
nasol.. daca ingheata apa. Eu am auzit de copii care din nestinta rudelor au fost botezati de 2 sau 3 ori si n-a mai inghetat apa.
poate stropiti sau udati p cap, ai auzit dar ai vazut cu ochii tai fiecare botez?
  #152  
Vechi 26.02.2007, 17:02:26
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Daca doriti sa mai cititi un articol interesant intrati pe aceasta adresa:

http://www.noul-ierusalim.ro/Dezbateri.htm

Doamne ajuta!
  #153  
Vechi 26.02.2007, 17:04:53
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Luati va rog adresa intreaga cu "copy". Nu inteleg de ce a aparut asa linkul respectiv.
  #154  
Vechi 02.03.2007, 04:20:07
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Citand phradmon
Acum vine Luly care isi bate joc de BOR.


Eu nu am venit cu scopul de a-mi bate joc de BOR. Scopul meu a fost sa raspund unor intrebari puse de cei care au nelamuriri si care sunt interesati. De ce Traditie nu mai spune nimic? Pentru ca i-am raspuns cu precizie la intrebari?

Atat vreau, sa arat aici primul meu mesaj cand am creat acest topic...

salutare...si eu sunt pe stil vechi si am observat ca pe net este promovata o imagine f proasta la adresa noastra, a Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi(cum ca am fi stilisti s.a.).Asa cum spunea si teogtf ar trebui o discutie mai ampla... sa raspundem cu seriozitate si responsabilitate unor intrebari de la cei care doresc lamuriri si care au multe nedumeriri... daca va hotarati sa va angajati intr-o discutie de acest gen, nu ezitati sa-mi trimiteti un e-mail ... va multumesc... Doamne ajuta!

Doamne ajuta!
  #155  
Vechi 02.03.2007, 05:18:31
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

Luli, sunt curios daca tii legatura cu bisericile lipovenesti ortodoxe pe stil vechi din Delta, de la Mila 23, Chilia, Periprava?
  #156  
Vechi 02.03.2007, 15:53:02
umilinta umilinta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luly
salutare...si eu sunt pe stil vechi si am observat ca pe net este promovata o imagine f proasta la adresa noastra, a Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi(cum ca am fi stilisti s.a.).Asa cum spunea si teogtf ar trebui o discutie mai ampla... sa raspundem cu seriozitate si responsabilitate unor intrebari de la cei care doresc lamuriri si care au multe nedumeriri... daca va hotarati sa va angajati intr-o discutie de acest gen, nu ezitati sa-mi trimiteti un e-mail ... va multumesc... Doamne ajuta!
Sfantul Ioan Hozevitul a trimis poezii scrise calugarilor cunoscuti de la Neamt care erau pe stil nou.
Citeste in "Hrana duhovniceasca" pagina 521 (In luna ianuarie 1955 s-a hotarat in sinodul Patriarhiei
Ecumenice, ca Biserica Ortodoxa sa numere..) pentru a vedea ca Sfantul recunostea Constantinopolul.
Cei de pe stil vechi(de la Slatioara nu din Rusia sau Atos) nu-L recunosc ca Sfant pe Ilie
Lacatusu. Sfantul Simeon N T a spus ca cine are ceva impotriva celui mai mic sfant din Imparatia Cerului
nu va intra in ea.Daca nu a botezat a doua oara( mirungere cu marele mir) asa cum fac astazi cei de
pe stil vechi,Glicherie poate sa fie sfant. Daca a botezat a 2 oara este eretic si-L dau anatema.
  #157  
Vechi 02.03.2007, 16:19:24
umilinta umilinta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de phradmon
Citat:
În prealabil postat de Luly
Bucura-te Sfinte Ierarhe Glicherie, Marturisitor al Ortodoxiei!
Sa vedem care dintre stilisti indrazneste sa nege randurile de mai jos:
La 1/14 oct. 1924 B.O.R. a indreptat calendarul, conform recomandarilor Conferintei Interortodoxe de la Constantinopol (mai, 1923). Acțiunea a fost respinsa de calugari si preoti fara cultura, fanatici, indisciplinasi (monahii se obliga sa faca ascultare), incurajati din afara (Rusia, Athos). S-au grupat în jurul man. Slatioara, com. Rasca, jud. Suceava. Nu au fost recunoscuati drept „cult” aparte din partea statului.

- nu prea aveau preoti; au atras un arhiereu, Galaction Gordun, caterisit de Sf. Sinod al B.O.R. în 1955, pe care il declara „mitropolit”. El hirotonește necanonic (de unul singur) ca „episcop” pe Meftodie Marinache si amandoi pe Evloghie Ota (toti exclusi din monahism si caterisiti de B.O.R.). La schitul stilist de la Copaceni (jud. Ilfov) este hirotonit episcop un alt caterisit si exclus, Glicherie Tanase, mort în 1984 si declarat in 1999 „sfant”. Alt „mitropolit” stilist: Silvestru Onofrei.

- conducerea actuala: sediu – Slatioara, „mitropolit primat”: Vlasie, ajutat de „arhiereii” Vasile Mogarzan si Fabian (ultimul la man. Sfânta Maria – Militari, București).

- au existat si neintelegeri (ex.: Cozma Lostun, „arhiereu” stilist – alungat de la Slatioara). Azi BORSV initiala este scindata in 3 biserici distincte.

- ierarhia stilista actuala se recruteaza din randul celor fara pregatire teologica, al preotilor caterisiti si monahilor exclusi.

Manifestari specifice:

- fanatism contra B.O.R., a clerului si credinciosilor ei;

- practică botezul si casatoria din nou

- calendarul vechi, neindreptat = dogma (cu o eroare stiintifica de 11 min. si 14,02 sec. pe an);

- aplica Pidalionul (colectia de canoane a lui Nicodim Aghioritul), publicat in romaneste din 1844, reeditat, fara a fi adus la zi (cu referiri la autocefalie, patriarhie etc.) – mai important la ei decat Scriptura.

- considera „Taine”: spalarea picioarelor, sfintirea bisericilor etc.

- liderii au averi uriase, desi afiseaza conditii modeste. Practica peregrinarile in scopul colectarii de ajutoare pe la biserici si manastiri ale B.O.R. sau cersesc fonduri cu pancarte la gat in locuri publice.

- practici bigote: nunti fara lautari, fara folclor, dansuri etc.

- Slatioara = centru de pelerinaj, la „moastele sf. Glicherie, facator de minuni”

- încercări de intrare in legatura cu Biserici Ortodoxe: desi pretind ca au manifestari similare Bisericilor din Rusia, M. Athos, Ierusalim sau Serbia, nu au fost recunoscuti de aceste Biserici, ci li s-a cerut sa intre sub ascultarea canonica a Sf. Sinod al B.O.R.

Cum poate fi numit sfant un calugar caterisit sialungat din manastire pentru neascultare? Oare Sf. Ioan Gura de Aur, atunci cand a fost alungat de pe scaunul patriarhiei de Constantinopol s-a dus in alta parte si si-a creat propria patriarhie? Nu, domnilor, a murit in exil iar moastele i-au fost aduse inapoi in Constantinopol de catre chiar fiul imparatesei care il alungase.
Bisericile de pe stil nou vor trece pe stil vechi pentru a nu mai fi atat de multe certuri si
pentru ca rusii n-or sa schimbe niciodata calendarul chiar daca au zis ca o vor face. Totusi nici
atunci cei de pe stil vechi din Romania nu se vor uni cu noi chiar daca se renunta si se
recunoaste gresala ecumenismului.Cine zice ca este ortodox pe stil vechi sa citeasca pe
Myblog.ro scriind dreapta sus tainele bisericii si o sa vada cat de putini sunt ortodocsi
dintre cei de pe nou si ca ei nu sunt.
  #158  
Vechi 07.03.2007, 16:05:30
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilinta
Sfantul Ioan Hozevitul a trimis poezii scrise calugarilor cunoscuti de la Neamt care erau pe stil nou.
Citeste in "Hrana duhovniceasca" pagina 521 (In luna ianuarie 1955 s-a hotarat in sinodul Patriarhiei
Ecumenice, ca Biserica Ortodoxa sa numere..) pentru a vedea ca Sfantul recunostea Constantinopolul.
Cei de pe stil vechi(de la Slatioara nu din Rusia sau Atos) nu-L recunosc ca Sfant pe Ilie
Lacatusu. Sfantul Simeon N T a spus ca cine are ceva impotriva celui mai mic sfant din Imparatia Cerului
nu va intra in ea.Daca nu a botezat a doua oara( mirungere cu marele mir) asa cum fac astazi cei de
pe stil vechi,Glicherie poate sa fie sfant. Daca a botezat a 2 oara este eretic si-L dau anatema.
Manastirea Neamt a fost o manastire care a avut mare tulburare in timpul reformei calendaristice din 1924. Calugarii de acolo, datorita vietii retrase si legaturilor cu bisericile surori, era firesc sa nu fie de acord cu aceasta reforma. Stim insa ca nu numai cei din Manastirea Neamt nu au fost de acord cu aceasta reforma si ca nu numai ei au fost evacuati din manastiri.
Pentru ca multe din marturiile celor ce au trait la acea vreme au fost in mod intentionat sterse, confiscate, distruse pentru mine este deja un semn de intrebare legat de bunavointa acelora care au facut asta. Am cautat marturii din viata romanilor din acea perioada si am gasit cateva importante in cartea lui Ernest Bernea - Spatiu, timp si cauzalitate la poporul roman.
Sa nu desconsideram valoarea traditiei romanesti care este singura care ne mai pastreaza entitatea si unitatea nationala intr-o Europa desacralizata.
Nu cred ca numai comunistii au fost cei care au batut preoti si mireni care doreau sa pastreze vechea traditie, vechea randuiala. Sa nu credem ca ortodocsi au fost la acea vreme numai cei din cler iar omul de rand nu era.
Avem doar marturia Sf Calinic de la Cernica care declara ca el cu ereticii (cei ce vor schimbarea de calendar) nu se va insoti insa asta nu inseamna ca cei considerati de el eretici nu "s-au insotit" cu sfantul Calinic. Iertata sa imi fie comparatia insa e la moda si acum ca sa pui in numele partidului tau cuvantul "crestin" daca vrei sa castigi electorat sau sa vorbesti despre Dumnezeu si s-ar putea ca mai multa lume sa te voteze.
Nu stiu ca BOSV sa aiba alt calendar decat cei din Sf Munte Athos. Eu am gasit pe data de 5(SV)/18(SN) august ca este sarbatorit Sf Ioan Iacob Hozevitul deci cred ca BOSV il recunoaste pe acest sfant (daca gresesc va rog sa ma indreptati).
Mai putin de inteles este situatia sfantului Ilie Lacatusu care chiar de este din Romania nu apare in calendarul crestin-ortodox al BOR. Poate nu e inca canonizat insa daca intrebi multi din preotii din BOR vei vedea ca nici nu au auzit de el si deci nici ei nu il recunosc.
Nu stiu daca bisericile pe stil nou vor trece inapoi pentru unitatea bisericii ortodoxe (eu unul mi-as dori asta dar ma indoiesc ca la cat orgoliu exista sa se faca asta) insa inteleg de ce ne este ascuns faptul ca biserica rusa a schimbat calendarul pe nou insa apoi a avut taria sa il schimbe inapoi, pe stil vechi.

Doamne ajuta!
  #159  
Vechi 07.03.2007, 22:55:31
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Pt cozia

BOSV nu are nici o legatura cu bisericile lipovenesti de la Mila 23.

BOSV are la Mila 23 un schit de calugari , dar repet, nu are legatura cu nici o biserica lipoveneasca.

Doamne ajuta!
  #160  
Vechi 08.03.2007, 00:08:46
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

Hmm, multumesc mult??? , nu stiam de acest aspect pentru ca din cite imi aduc aminte si ei se tin de calendarul Iulian, insa inteleg ca asta nu inseamna neaparat ca sunt in BOSV
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07