Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.09.2011, 19:37:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Despre parintele Adrian Fageteanu

De cateva ori mi-am pus in gand sa merg pana la Schitul Locurele, la parintele Adrian Fageteanu, dar de fiecare data a intervenit cate ceva si am schimbat planul. In decembrie anul trecut a fost o prietena a mea si l-a gasit deja grav bolnav, asa ca a trebuit sa se multumeasca cu o binecuvantare.

In seara zile de 27 septembrie 2011, am aflat ca parintele Adrian Fageteanu a trecut la cele vesnice. In ziua urmatoare, m-am dus la Manastirea Antim unde a fost depus pentru o zi trupul parintelui sa-l intalnesc si sa-mi iau ramas bun in acelasi timp. Am simtit din plin binecuvantarea parintelui, o simt si acum si de aceea vreau sa aflu mai multe informatii despre acest parinte.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.09.2011, 19:44:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CUVINTE DE FOLOS
Infranarea
Infrinarea si puterea rugaciunii le sunt date tuturor oamenilor. Daca vrem sa ne infranam trupul de la cele necurate si daca vrem sa ne rugam, nu exista “nu pot”.
Rugaciunea
Oamenii il cauta pe Dumnezeu numai la necaz, greutati si suferinte. Dumnezeu ne-a spus: “Nu va puneti nadejdea in oameni” si noi ne aducem aminte de aceasta la nevoie. Ii sfatuiesc pe toti crestinii sa nu uite de rugaciune nici cand le este bine si sa nu puna pe altii sa se roage pentru ei – sa se roage pentru ei insisi.
Ascultare
In manastire, cel mai greu vot este de indeplinit ascultarea. In lume, tot ascultarea de Dumnezeu este cel mai greu de facut. Ascultarea si implinirea cuvintului Lui. Sa urmam pilda Maicii Domnului, care a spus: “Fie mie dupa cuvintul tau!”
Rostul nostru
Chiar si unii crestini ma intreaba care este rostul vietii noastre. N-avem nici o indoiala. Mintuitorul a spus clar: “Cautati imparatia cerurilor”, adica mantuirea.
Mantuire
Numai cei care au capacitatea de a se jertfi pentru ceilalti se mantuiesc.
Duhovnicul
Se vorbeste de mari duhovnici. Duhovnicul, indiferent de pregatirea lui scolara, nu are nici o putere daca nu o primeste de sus.
Marxism
Inainte de venirea comunismului, romanii erau mai credinciosi. Marxismul a reusit sa-l desparta pe om de Dumnezeu. Chiar si multi dintre cei care nu credeau sau nu erau de acord cu marxismul au fost zdruncinati in credinta. Iar cei nascuti in comunism au fost cel mai mult distrusi sufleteste.
Atei
Ateii nu-si dau seama ca sunt de nefericiti fara Dumnezeu. Un ateu este ca un paralizat, care nu mai simte durerea.
Ce vor comunistii
Comunistii spuneau: o turma, un pastor. Dar noi stim ca doar Iisus este pastorul cel bun. Lui ii cunoastem glasul si pe El il urmam. Comunistii vor sa transforme toate oile in capre.
Temnita
In inchisoare m-am simtit cel mai aproape de Dumnezeu. Cand simti ca toti te urasc, toti de lovesc, toti doresc distrugerea ta, doar atunci poti pretui iubirea lui Dumnezeu. El niciodata nu te paraseste.
(Sursa: rostonline.org)


Sursa:

Parintele Adrian Fageteanu a plecat la Mirele Ceresc. Dumnezeu sa-l aseze de-a dreapta Sa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.09.2011, 19:49:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sursa: Crestinortodox.ro

Last edited by antoniap; 29.09.2011 at 19:51:21.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.09.2011, 19:55:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

PARINTELE ADRIAN FAGETEANU – Ultimele zile, ultimele cuvinte (FOTO INEDIT)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.09.2011, 19:56:20
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

PRIVEGHIUL PARINTELUI ADRIAN FAGETEANU (Manastirea Antim – FOTO SI AUDIO – Predici la priveghi)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.09.2011, 20:02:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Merita citit si articolul urmator:

[COLOR=#000000]Batranul cu 7 vieti: Parintele Adrian Fageteanu [/COLOR]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.09.2011, 20:04:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa nu uitam invatatura Parintelui Adrian Fageteanu: Nu acceptati documentele cu cip!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.09.2011, 20:09:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Adrian Fageteanu: “E vremea lui… SCAPA CINE POATE!”

Last edited by antoniap; 29.09.2011 at 20:19:24.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.09.2011, 21:17:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Stiind obsesia ta principala fata de viata crestina, documentele-cu-cip, ma intreb daca n-ai deschis topicul asta special pentru unul din link -urile de mai sus, destul de evident cred, care..

E aiurea sa te folosesti de memoria unui om pentru o propaganda josnica.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.09.2011, 23:18:46
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stiind obsesia ta principala fata de viata crestina, documentele-cu-cip, ma intreb daca n-ai deschis topicul asta special pentru unul din link -urile de mai sus, destul de evident cred, care..

E aiurea sa te folosesti de memoria unui om pentru o propaganda josnica.
Chiar ca e aiurea genul asta de propaganda pe care o face Antoniap.
Nici macar nu l-a cunoscut pe parintele.
Dar poate tocmai de aceea...
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
duhovnicul Adrian Fageteanu Mtcrysty17 Stiri, actualitati, anunturi 44 30.09.2012 18:13:06
Rugaciuni pentru Arsenie PAPACIOC si Adrian FAGETEANU colaps Generalitati 20 14.07.2011 13:58:59
Parintele Adrian Fageteanu: “SA NU PRIMEASCA NIMENI!- Nu primiti nimic tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 08.02.2009 18:38:22
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26
Adrian Fageteanu achimovjan Generalitati 33 15.10.2008 14:10:09