Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 27.01.2013, 02:02:08
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
...Spuneti-mi voi, cine poate sa imi arate cum este adevaratul barbat? Ce e normal si ce nu e normal? Cand voi afla? Si daca e asa de cazut, voi putea vreodata credeti voi sa nu sufar si sa nu judec? Sau nu e cazut? Va spun sincer ca ma afecteaza in asa hal incat mi se pare lumea un iad si nu mai vreau sa traiesc...
Eu zic că această aversiune exagerată față de bărbați poate fi urmarea unei mari dezamăgiri sentimentale, poate inconștiente.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 04.02.2013, 20:22:13
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Am gasit la dr. Dmitri Avdeev un punct de vedere interesant, ce ne prezinta intr-o alta lumina problema barbatilor afemeiati. Acesta considera ca femeile se fac vinovate pentru atitudinea de consumism pe care barbatii o au fata de ele, deoarece au alintat prea mult barbatii. Iata ce spune dr. Dmitri Avdeev:

"O fata trebuie sa fie inaccesibila si atunci barbatul va da dovada de calitati morale: barbatie, tarie de caracter, asiduitate, bunatate si tandrete. El va deveni cavaler, aparator al curatiei si neprihanirii feminine. Astfel, barbatul va fi nevoit sa va cucereasca increderea si dragostea, manifestand calitati de barbat adevarat, nu de afemeiat.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 04.02.2013, 20:54:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Am gasit la dr. Dmitri Avdeev un punct de vedere interesant, ce ne prezinta intr-o alta lumina problema barbatilor afemeiati. Acesta considera ca femeile se fac vinovate pentru atitudinea de consumism pe care barbatii o au fata de ele, deoarece au alintat prea mult barbatii. Iata ce spune dr. Dmitri Avdeev:

"O fata trebuie sa fie inaccesibila si atunci barbatul va da dovada de calitati morale: barbatie, tarie de caracter, asiduitate, bunatate si tandrete. El va deveni cavaler, aparator al curatiei si neprihanirii feminine. Astfel, barbatul va fi nevoit sa va cucereasca increderea si dragostea, manifestand calitati de barbat adevarat, nu de afemeiat.
... și în timp ce bărbatul "adevărat" cântă serenade la poalele turnului de fildeș încercând să cucerească încrederea și dragostea inaccesibilei nubile, apare un afemeiat fermecător, sparge ușa, ia fata și se cară.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 04.02.2013 at 21:59:12.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 04.02.2013, 21:49:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ca un porc.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #215  
Vechi 05.02.2013, 15:58:29
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
... și în timp ce bărbatul "adevărat" cântă serenade la poalele turnului de fildeș încercând să cucerească încrederea și dragostea inaccesibilei nubile, apare un afemeiat fermecător, sparge ușa, ia fata și se cară.
Nu zic nu, o ia dar nu o tine mult, poate nici nu ajunge cu ea prea departe, deoarece pe drum vede o alta mai atragatoare si considera ca un schimb ar fi oportun. Un barbat adevarat nu trebuie sa fie un visator, un blegovan si un trist, trebuie sa aiba curajul sa lupte pentru ceea ce isi doreste si iubeste. Alaturi de un afemeiat femeia va suferi tot timpul, nu va avea pic de liniste.

Si pentru ca tot am ajuns in acest punct, care sunt oare calitatile unui barbat adevarat? Va astept cu interes opiniile:)
Reply With Quote
  #216  
Vechi 05.02.2013, 16:35:43
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailc Vezi mesajul
... și în timp ce bărbatul "adevărat" cântă serenade la poalele turnului de fildeș încercând să cucerească încrederea și dragostea inaccesibilei nubile, apare un afemeiat fermecător, sparge ușa, ia fata și se cară.
Citat:
În prealabil postat de dragosp Vezi mesajul
ca un porc.
..............
Reply With Quote
  #217  
Vechi 05.02.2013, 17:02:07
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Si pentru ca tot am ajuns in acest punct, care sunt oare calitatile unui barbat adevarat? Va astept cu interes opiniile:)
Opiniile cui? Pentru că dacă ne întrebi pe noi, nu trebuie decât să ne facem autoportretul.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 05.02.2013, 21:22:21
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Opiniile cui? Pentru că dacă ne întrebi pe noi, nu trebuie decât să ne facem autoportretul.
Dostoievski considera simtul umorului o dovada de agerime a spiritului. Sa incepem cu aceasta calitate :)
Reply With Quote
  #219  
Vechi 05.02.2013, 21:27:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Simțul umorului.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #220  
Vechi 05.02.2013, 21:35:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Dostoievski considera simtul umorului o dovada de agerime a spiritului. Sa incepem cu aceasta calitate :)
Foarte adevarat,cu pretentia ca acest simt al umorului sa ramana in proportii decente si sa nu excaladeze spre cinism si batjocura,cum ades se intampla printre persoanele foarte inzestrate.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce nu (prea) merg barbatii la biserica? N.Priceputu Reguli in Biserica 113 19.11.2012 13:12:39
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 09:24:09
barbatii pot fi fideli unei singure femei? Jamaica Nunta 133 10.09.2012 16:06:38