Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 17.09.2011, 15:23:04
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
nu-i interzis.
DAAAAAAAR,pe un forum crestin ortodox iti schimbi "numele",ce trebe sa cred io:ca persoana respectiva il are pe creator ca model???sa fim realisti,aghiuta isi baga coada oriunde.
zici ca nu-i interzis, pai atunci poti pastra tu darul
  #112  
Vechi 17.09.2011, 15:29:22
Soaree Soaree is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.08.2011
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vad ca unii useri au plecat, altii mai scriu doar la subiecte legate de ortodoxie, acest forum pare a avea mai mult o preponderenta eterodoxa decat ortodoxa. Din cauza ca nu prea exista reguli unii eterodocsi devin mai agresivi cand li se contesta credinta.
Daca sus scria forum crestin fara ortodox era mai de inteles, dar aceasta atmosfera nu numai ca nu e ortodoxa, dar e mai agresiva si stresanta decat intr-un forum normal, public, nu crestin.
Solutia care ar fi parasirea forumului sau scrierea doar la unele subiecte intr-o corectitudine politica pentru a nu supara un alt membru eterodox?
Dar nu e vina userilor (sau doar a lor), pentru ca un user nu poate face prea multe decat sa scrie mesaje. Adminul sau administratia face regulile si realizeaza ce atmosfera doreste si cum doreste.
Cel mai probabil daca nu se schimba nimic in scurt timp voi pleca si eu de pe forum, ca sa scriu doar despre cat de frumoase sunt toate cultele nu pot si nici nu e corect.
Este un forum trist. Ma asteptam la masuri echilibrate. Pentru sufletul tau uite o carte de folos, fratioare!

http://www.scribd.com/doc/11613520/I...-Ioan-Ianolide
  #113  
Vechi 17.09.2011, 16:05:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Soaree Vezi mesajul
Este un forum trist. Ma asteptam la masuri echilibrate. Pentru sufletul tau uite o carte de folos, fratioare!

http://www.scribd.com/doc/11613520/I...-Ioan-Ianolide
Este o percepție foarte greșită asupra forumului. Au plecat useri valoroși (unii prin erudiție, alții prin credință) pentru că au vrut să plece. Mulți au plecat deoarece admin-ul din bunătate a tot amânat banarea unora care își bateau joc de credința ortodoxă și de cei care o împărtășesc.
Au rămas destui buni crștini dar intervin rar deoarece au cam spus ce aveau de spus.
  #114  
Vechi 17.09.2011, 16:43:01
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Este o percepție foarte greșită asupra forumului. Au plecat useri valoroși (unii prin erudiție, alții prin credință) pentru că au vrut să plece. Mulți au plecat deoarece admin-ul din bunătate a tot amânat banarea unora care își bateau joc de credința ortodoxă și de cei care o împărtășesc.
Au rămas destui buni crștini dar intervin rar deoarece au cam spus ce aveau de spus.
Vrei să spui deci că excluderea, spre exemplu a sectarilor adventiști (care fie vorba între noi, nu au reușit decât să se facă de râs, descoperindu-li-se clar multe amăgiri la care nu au avut ce să mai riposteze decât să arunce totul în derizoriu și să încerce să "îngroape" postările în care le-au fost și le sunt dovedite ereziile) care își bat joc de credința ortodoxă și de ortodocși în mod sistematic, a fost din cauza bunătății? Cred că ești departe de adevăr.

Or fi plecat unii și alții, însă privește cum stau vreo 5 papistași și vreo 5 sectari permanent ca o suliță în coastă, făcând prozelitism mai mult sau mai puțin mascat, pe un forum ortodox, denigrând credința ortodoxă și pe ortodocși oridecâte ori au sau nu au vreo ocazie. Mie așa ceva nu mi se pare deloc normal. Dacă ție ți se pare normal ca pe un forum destinat comunității de creștini ortodocși să vină un pluton de papistași, uniați, sectari, atei și trolli ca să își facă prozelitism, mai mult sau mai puțin mascat, să ne insulte credința și Biserica, și să își facă ei propovedania, promovarea și propaganda lor, mie mi se pare revoltător. Eu ca ortodox când m-am dus pe un forum de-al lor și am avut atitudini mai tranșante pro-ortodoxe am fost exclus cu o rapiditate maximă, fără nici un fel de argument și fără să fi adus vreo jignire cuiva. De aceea cred că această metodă ar trebui aplicată fără răgaz în cazul legiunii sau plutonului de heterodocși. Prezența și manifestarea lor trebuie să fie posibilă doar între anumite limite.

Dacă însă considerați că acesta este un forum în care orice heterodox, om fără Dumnezeu, sau troll își poate face de cap pe seama nervilor creștinilor ortodocși, atunci mă tem că în nu prea mult timp o să aveți surpriza să discutați exclusiv cu "ortodocși" din ăștia de umplutură și cu plutonul de eretici, de oameni fără Dumnezeu și de trolli care ne vor face predania "Ortodoxiei".
  #115  
Vechi 17.09.2011, 18:18:55
Nenumitul
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Or fi plecat unii și alții, însă privește cum stau vreo 5 papistași și vreo 5 sectari permanent ca o suliță în coastă,
Citat:
am fost exclus cu o rapiditate maximă, fără nici un fel de argument și fără să fi adus vreo jignire cuiva. De aceea
Sărăcuțul de tine...
  #116  
Vechi 17.09.2011, 19:14:08
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Vrei să spui deci că excluderea, spre exemplu a sectarilor adventiști (care fie vorba între noi, nu au reușit decât să se facă de râs, descoperindu-li-se clar multe amăgiri la care nu au avut ce să mai riposteze decât să arunce totul în derizoriu și să încerce să "îngroape" postările în care le-au fost și le sunt dovedite ereziile) care își bat joc de credința ortodoxă și de ortodocși în mod sistematic, a fost din cauza bunătății? Cred că ești departe de adevăr.

Or fi plecat unii și alții, însă privește cum stau vreo 5 papistași și vreo 5 sectari permanent ca o suliță în coastă, făcând prozelitism mai mult sau mai puțin mascat, pe un forum ortodox, denigrând credința ortodoxă și pe ortodocși oridecâte ori au sau nu au vreo ocazie. Mie așa ceva nu mi se pare deloc normal. Dacă ție ți se pare normal ca pe un forum destinat comunității de creștini ortodocși să vină un pluton de papistași, uniați, sectari, atei și trolli ca să își facă prozelitism, mai mult sau mai puțin mascat, să ne insulte credința și Biserica, și să își facă ei propovedania, promovarea și propaganda lor, mie mi se pare revoltător. Eu ca ortodox când m-am dus pe un forum de-al lor și am avut atitudini mai tranșante pro-ortodoxe am fost exclus cu o rapiditate maximă, fără nici un fel de argument și fără să fi adus vreo jignire cuiva. De aceea cred că această metodă ar trebui aplicată fără răgaz în cazul legiunii sau plutonului de heterodocși. Prezența și manifestarea lor trebuie să fie posibilă doar între anumite limite.

Dacă însă considerați că acesta este un forum în care orice heterodox, om fără Dumnezeu, sau troll își poate face de cap pe seama nervilor creștinilor ortodocși, atunci mă tem că în nu prea mult timp o să aveți surpriza să discutați exclusiv cu "ortodocși" din ăștia de umplutură și cu plutonul de eretici, de oameni fără Dumnezeu și de trolli care ne vor face predania "Ortodoxiei".
Desi acesta nu este un topic de contradictii si discutii pe astfel de teme, ma vad nevoit sa intervin. Frate drag, se pare ca fara sa vrei te confunzi usor cu cei care te-au exclus de pe forumurile cu pricina. Crestinul ortodox este prin statutul sau un om care ar trebui sa aiba multa rabdare si intelegere fata de toti semenii. Eu nu stiu ce-ai cautat tu acolo (eu n-as fi deloc curios sa intru) si nu ma deranjeaza prezenta lor aici. Dimpotriva, lasa-i sa vina si sa cunoasca Adevarul. Nu adevarul meu sau al tau, ci acel Adevar pe care, daca doresc, il pot descoperi dincolo de cuvinte, in toata invatatura crestin-ortodoxa. Noi nu avem de ce ne teme si nici nu ar trebui sa ne plangem pentru ca ne tulbura linistea si confortul. De ce nu suntem noi mai buni si mai permisivi decat ei?
Iarta-ma, te rog, dar uneori devenim foarte sensibili la orice este impotriva convingerilor noastre si in loc sa ne rugam pentru cei rataciti ne pomenim facand jocul perfid al uratorului de oameni. Ne-am inmultit ca nisipul marilor, dar greu mai poate Dumnezeu afla printre noi pe cineva care sa fie constient de propriile pacate, sa nu se trufeasca si sa se lase palmuit, scuipat, umilit, chiar "rastignit" pe Altarul credintei ortodoxe. Indraznind sa ridicam piatra, ne asemanam femeii pacatoase, imaginandu-ne ca suntem drepti si desavarsiti. Dumnezeu trimite ploaie si soare si peste credinciosi si peste pacatosi si El ingaduie sa se intample tot ce se intampla. Noi trebuie sa iubim neconditionat, sa ne vedem de propriile pacate si sa ne smerim. Daca altul este sau nu mai pacatos decat mine, nu-i treaba mea sa-l trag de manecuta, ci sa ma rog pentru el si in acelasi timp, prin puterea exemplului sa-i aduc linistea in suflet si poate cainta fata de ceea ce face.
  #117  
Vechi 17.09.2011, 19:57:26
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Desi acesta nu este un topic de contradictii si discutii pe astfel de teme, ma vad nevoit sa intervin. Frate drag, se pare ca fara sa vrei te confunzi usor cu cei care te-au exclus de pe forumurile cu pricina. Crestinul ortodox este prin statutul sau un om care ar trebui sa aiba multa rabdare si intelegere fata de toti semenii. Eu nu stiu ce-ai cautat tu acolo (eu n-as fi deloc curios sa intru) si nu ma deranjeaza prezenta lor aici. Dimpotriva, lasa-i sa vina si sa cunoasca Adevarul. Nu adevarul meu sau al tau, ci acel Adevar pe care, daca doresc, il pot descoperi dincolo de cuvinte, in toata invatatura crestin-ortodoxa. Noi nu avem de ce ne teme si nici nu ar trebui sa ne plangem pentru ca ne tulbura linistea si confortul. De ce nu suntem noi mai buni si mai permisivi decat ei?
Iarta-ma, te rog, dar uneori devenim foarte sensibili la orice este impotriva convingerilor noastre si in loc sa ne rugam pentru cei rataciti ne pomenim facand jocul perfid al uratorului de oameni. Ne-am inmultit ca nisipul marilor, dar greu mai poate Dumnezeu afla printre noi pe cineva care sa fie constient de propriile pacate, sa nu se trufeasca si sa se lase palmuit, scuipat, umilit, chiar "rastignit" pe Altarul credintei ortodoxe. Indraznind sa ridicam piatra, ne asemanam femeii pacatoase, imaginandu-ne ca suntem drepti si desavarsiti. Dumnezeu trimite ploaie si soare si peste credinciosi si peste pacatosi si El ingaduie sa se intample tot ce se intampla. Noi trebuie sa iubim neconditionat, sa ne vedem de propriile pacate si sa ne smerim. Daca altul este sau nu mai pacatos decat mine, nu-i treaba mea sa-l trag de manecuta, ci sa ma rog pentru el si in acelasi timp, prin puterea exemplului sa-i aduc linistea in suflet si poate cainta fata de ceea ce face.
Ce sa permitem? S-o denigreze pe Maica Domnului? Dacă poruncile bisericesti ne interzic a citi carti eretice, apoi nici discutiile cu sectarii nu ne sunt de folos. Dumnezeu nu ne cere nici smerenie prosteasca nici dragoste fara discernamant. Putem discuta cu cei de alte confesiuni despre orice, dar nu despre credinta ortodoxa, nu despre dogme. De ce? Ei au de obicei mult tupeu in a-si impune ideile, iar noi nu stim sa ne aparam credinta. Multi dintre cei care discuta cu sectarii, daca nu sunt tari in credinta si daca nu au citit suficient despre credinta ortodoxa sfarsesc prin a face voia lor.

Nu oricine se poate angaja intr-un astfel de dialog. Cine este sfant ca Sfantul Spiridon si este capabil sa-si intareasca spusele cu minuni, acela , da, poate sa stea de vorba cu oricine. Dar cine este cu dinti de lapte in ale credintei e mai bine sa caute sa ceara sfaturi de la ortodocsi, sa citeasca acele carti ziditoare de suflet care-l pot intari.

Trebuie sa-L iubim mai intai pe Dumnezeumai mult decat pe toti oamenii. Problema e delicata, dupa cum vezi. Putem sa-l iubim doar ca pe orice zidire pe cel o denigreaza pe Maica Domnului, dar nu-i putem zice ,,frate", caci ne izbim de cuvintele Psalmului 49, care spune:

PSALMUL 49
Al lui Asaf.
1. Dumnezeul dumnezeilor, Domnul a grăit și a chemat pământul,
2. De la răsăritul soarelui până la apus. Din Sion este strălucirea frumuseții Lui.
3. Dumnezeu strălucit va veni, Dumnezeul nostru, și nu va tăcea.
4. Foc înaintea Lui va arde și împrejurul Lui vifor mare.
5. Chema-va cerul de sus și pământul, ca să judece pe poporul Său.
6. Adunați-I Lui pe cuvioșii Lui, pe cei ce au făcut legământ cu El pentru jertfe.
7. Și vor vesti cerurile dreptatea Lui, că Dumnezeu judecător este.
8. "Ascultă, poporul Meu și-ți voi grăi ție, Israele!... Și voi mărturisi ție: Dumnezeu, Dumnezeul tău sunt Eu.
9. Nu pentru jertfele tale te voi mustra, iar arderile de tot ale tale înaintea Mea sunt pururea.
10. Nu voi primi din casa ta viței, nici din turmele tale țapi,
11. Că ale Mele sunt toate fiarele câmpului, dobitoacele din munți și boii.
12. Cunoscut-am toate păsările cerului și frumusețea țarinii cu Mine este.
13. De voi flămânzi, nu-ți voi spune ție, că a Mea este lumea și plinirea ei.
14. Oare, voi mânca carne de taur, sau sânge de țapi voi bea?
15. Jertfește lui Dumnezeu jertfă de laudă și împlinește Celui Preaînalt făgăduințele tale.
16. Și Mă cheamă pe Mine în ziua necazului și te voi izbăvi și Mă vei preaslăvi".
17. Iar păcătosului i-a zis Dumnezeu: "Pentru ce tu istorisești dreptățile Mele și iei legământul Meu în gura ta?
18. Tu ai urât învățătura și ai lepădat cuvintele Mele înapoia ta.
19. De vedeai furul, alergai cu el și cu cel desfrânat partea ta puneai.
20. Gura ta a înmulțit răutate și limba ta a împletit vicleșug.
21. Șezând împotriva fratelui tău cleveteai și împotriva fiului maicii tale ai pus sminteală.
22. Acestea ai făcut și am tăcut, ai cugetat fărădelegea, că voi fi asemenea ție; mustra-te-voi și voi pune înaintea fetei tale păcatele tale.
23. Înțelegeți dar acestea cei ce uitați pe Dumnezeu, ca nu cumva să vă răpească și să nu fie cel ce izbăvește.
24. Jertfa de laudă Mă va slăvi și acolo este calea în care voi arăta lui mântuirea Mea".
  #118  
Vechi 17.09.2011, 21:28:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Nu m-am referit la faptul ca sunt si din alte culte, ma refer doar la userii agresivi din alte culte, care te ataca daca spui ceva din punct de vedere ortodox despre credinta lor. De obicei acestia sunt cei ce au idei ecumeniste si sunt intoleranti fata de cei ce au idei care nu sunt la fel ca ale lor, adica toate cultele sunt bune, deci si al lor.
Eu de exemplu am discutat cu adventisti si nu am avut vreo problema. Pe mine nu ma deranjeaza sa fie si altii din alte culte si sa discuti cu ei, ci doar sa nu fie agresivi in a-si apara credinta lor.
  #119  
Vechi 17.09.2011, 21:41:25
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit O postare - o minune. Altfel stop!

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Multi dintre cei care discuta cu sectarii, daca nu sunt tari in credinta si daca nu au citit suficient despre credinta ortodoxa sfarsesc prin a face voia lor.

Nu oricine se poate angaja intr-un astfel de dialog. Cine este sfant ca Sfantul Spiridon si este capabil sa-si intareasca spusele cu minuni acela , da, poate sa stea de vorba cu oricine.
Aviz amatorilor!
Sunt multi care isi permit sa vorbeasca cu sectarii dar de azi inainte toti cei care mai vreti sa discutati cu ei, aveti doua alternative:
1. Sa fiti sfinti ( asta e mai greu daca inca puteti tasta).
2. Sa faceti o minune.
Postarea si minunea. Postarea si minunea.
Daca nu faceti minuni, orice ati spune, se invalideaza automat.
  #120  
Vechi 17.09.2011, 21:46:08
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un_nepocait Vezi mesajul
Aviz amatorilor!
Sunt multi care isi permit sa vorbeasca cu sectarii dar de azi inainte toti cei care mai vreti sa discutati cu ei, aveti doua alternative:
1. Sa fiti sfinti ( asta e mai greu daca inca puteti tasta).
2. Sa faceti o minune.
Postarea si minunea. Postarea si minunea.
Daca nu faceti minuni, orice ati spune, se invalideaza automat.
Imi place umorul tau, o adevarata minune. Sper ca ramane valida postarea.

(dupa zile intregi de zbucium si plans m-ai facut sa zambesc ...)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nelamuriri din citate - "nu esti de-al Nostru" sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 61 15.12.2012 21:09:01
Membrii uitati, membrii disparuti ai forumului nostru! cristiboss56 Generalitati 502 17.08.2011 16:07:01
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42
Cine suntem? Ne ducem in lume si cautam tot "al nostru si ai nostri"? sophia Generalitati 40 03.05.2010 23:06:45
Biserica Ortodoxa in relatia cu proprii membrii Julius Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 09.08.2009 06:51:36