Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.12.2011, 01:20:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Multumim ca ne-ai impartasit aceasta experienta :).
Sa mai zica cineva ca nu exista Mos Nicolae. Exista mai ales pentru cei care cred in el.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.12.2011, 17:27:26
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Multumim ca ne-ai impartasit aceasta experienta :).
Sa mai zica cineva ca nu exista Mos Nicolae. Exista mai ales pentru cei care cred in el.
Deci pot spune, fara sa gresesc ca Mos Nicolae le-a adus cadorurile dorite copiilor mei.
Dar el fiind unul singur, isi mai pune la lucru si ajutoarele.
Am impartit bucuria asta cu voi, ca micutii inca o pricep altfel.

Am patit o situatie asemantoare anul trecut de sarbatoarea Nasterii Domnului. Sotul meu fiind ucrainean, noi sarbatorim de doua ori.
In seara de Ajun le-am spus copiilor ca Domnul Iisus trimite cadouri tuturor copiilor cuminti. Si au primit.(e drept nu prea multe, dar suficient cat sa se bucure). In ajun de Craciunul ucrainean, i-am anuntat ca Maine va fi Craciunul. Atunci Anastasia mi-s zis:"inseamna ca in seara asta vom primi iarasi cadouri de la Domnul Iisus, nu?"AM evitat raspunsul, ptr a nu o dezamagi cu un raspuns negativ.
Sotul meu, ca de obicei, era plecat. S-a intors iarasi tarziu, in jur de 11 cu o plasa de cadouri zicand:"Uite Doamna X mi-a dat cate un cadou ptr fiecare copil, cate o jucarie frumoasa". Si tare s-au mai bucurat a doua zi cand au gasit darurile sub brad:)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.12.2011, 16:11:54
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Dragi prieteni, am infinat acest topic ptr ca doream sa impartasesc o bucurie care m-a surprins in cel mai placut mod.
LA noi la gradintita(adica la copiii mei la gradintita) se obisnuieste ca de fiecare onomastica sau aniversare sa se duca tort, prajitura. Copilul este ridicat in picioare pe scaunel, toti ii canta "La multi ani"! si el sufla in lumanare. E una dintre cele mai mari bucurii din viata de gradintita.
Anul acesta, in preajma sarbatorii Sfantului Andrei(al carui nume il poarta si mezinul meu) , la intrebarea micutului: "si mie imi aduci tort de ziua mea?" am raspuns:"tort nu, ca e post, dar iti voi aduce o prajitura". "Ce bine", s-a bucurat copilul.
Si iata ca sosi si marea zi. Ne-am trezit mai tarziu in aceasta zi, sotul a plecat in viteza sa duca copiii la gradi, apoi trebuia sa se intoarca ptr a putea incepe in timp util Sfanta Liturghie.Asa ca micutul nostru a ramas si fara prajitura, si fara tort. Mult m-am intristat din cauza asta, stiind ce chip trist voi vedea la sfarsitul zilei. "Doamne, adu tu bucurie in inima lui" am zis cu ochii in lacrimi.
Ziua a decurs frumos, asteptam cu emotie intoarcerea copiilor precum si reprosurile pe bune dreptate. Si iata ca micutii se intorc veseli, cu zambet larg.
"Ei, cum a fost azi la gradintita?"
"Foarte frumos, am mancat prajitura cu mere la desert, si i-am cantat lui Andrei "LA multi ani!"
"La care Andrei? am intrebat stiind ca in gradintita sunt vreo 6-7 Andrei."
"Ei, cum la care, la Andreiul nostru."
"Pai de ce i-ati cantat la multi ani? nu prea intelegeam eu"
"Mai mama, ce nu intelegi? A fost ziua lui Andrei si un domn a venit si i-a adus o tava de prajitura cu mere si o lumanare asa ca toti i-am cantat lui Andrei LA multi ani si el a suflat in lumanare. A fost asa de bucuros"
"Pai ce domn? Il cunosti? Nu era cumva tatal unui copilas?"
"Pai...nu il cunosc. Nu l-am mai vazut. Nu era tatal nici unui copilas de la noi".
Mi-au dat lacrimile. Cum s-a produs"incurcatura" nici eu nu stiu. Sa fi venit vre-un parinte si sa fi adus prajitura ptr Andreiul lui? se poate. Dar totusi atat educatoarele cat si ingrijitoarele cunosc foarte bine toti parintii asa ca scade semnificativ sansa unei incurcaturi.Adevarul e ca nici nu mai incerc sa caut o explicatie. Sunt tare bucuroasa ca Sfantul a facut o bucurie acestei fapturi mici, de nici trei ani, care ii poarta numele.
Cat de frumoase sunt aceste minuni de care aveti parte! Se vede ca sunteti iubiti de Dumnezeu...ma bucur pentru voi!

Abia astept sa ne mai impartasesti din frumusetile de care va veti bucura...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.12.2011, 19:47:47
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Dragi prieteni, am infinat acest topic ptr ca doream sa impartasesc o bucurie care m-a surprins in cel mai placut mod.
LA noi la gradintita(adica la copiii mei la gradintita) se obisnuieste ca de fiecare onomastica sau aniversare sa se duca tort, prajitura. Copilul este ridicat in picioare pe scaunel, toti ii canta "La multi ani"! si el sufla in lumanare. E una dintre cele mai mari bucurii din viata de gradintita.
Anul acesta, in preajma sarbatorii Sfantului Andrei(al carui nume il poarta si mezinul meu) , la intrebarea micutului: "si mie imi aduci tort de ziua mea?" am raspuns:"tort nu, ca e post, dar iti voi aduce o prajitura". "Ce bine", s-a bucurat copilul.
Si iata ca sosi si marea zi. Ne-am trezit mai tarziu in aceasta zi, sotul a plecat in viteza sa duca copiii la gradi, apoi trebuia sa se intoarca ptr a putea incepe in timp util Sfanta Liturghie.Asa ca micutul nostru a ramas si fara prajitura, si fara tort. Mult m-am intristat din cauza asta, stiind ce chip trist voi vedea la sfarsitul zilei. "Doamne, adu tu bucurie in inima lui" am zis cu ochii in lacrimi.
Ziua a decurs frumos, asteptam cu emotie intoarcerea copiilor precum si reprosurile pe bune dreptate. Si iata ca micutii se intorc veseli, cu zambet larg.
"Ei, cum a fost azi la gradintita?"
"Foarte frumos, am mancat prajitura cu mere la desert, si i-am cantat lui Andrei "LA multi ani!"
"La care Andrei? am intrebat stiind ca in gradintita sunt vreo 6-7 Andrei."
"Ei, cum la care, la Andreiul nostru."
"Pai de ce i-ati cantat la multi ani? nu prea intelegeam eu"
"Mai mama, ce nu intelegi? A fost ziua lui Andrei si un domn a venit si i-a adus o tava de prajitura cu mere si o lumanare asa ca toti i-am cantat lui Andrei LA multi ani si el a suflat in lumanare. A fost asa de bucuros"
"Pai ce domn? Il cunosti? Nu era cumva tatal unui copilas?"
"Pai...nu il cunosc. Nu l-am mai vazut. Nu era tatal nici unui copilas de la noi".
Mi-au dat lacrimile. Cum s-a produs"incurcatura" nici eu nu stiu. Sa fi venit vre-un parinte si sa fi adus prajitura ptr Andreiul lui? se poate. Dar totusi atat educatoarele cat si ingrijitoarele cunosc foarte bine toti parintii asa ca scade semnificativ sansa unei incurcaturi.Adevarul e ca nici nu mai incerc sa caut o explicatie. Sunt tare bucuroasa ca Sfantul a facut o bucurie acestei fapturi mici, de nici trei ani, care ii poarta numele.
Povestea imi seamana cu cele citite intr-o carte cu intamplari cu aparitii ale ingerilor. O sa caut referinta, este impresionanta.
Cine stie? O fi fost un inger.
Vorbesc serios.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.12.2011, 00:11:33
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iti multumesc, lore, pentru marturisirea pe care ai facut-o aici. Minunat dar, acum in Postul Nasterii Domnului cand, vietuind in atat scepticism si rea-voire, primim iata si marturii ca acestea. Slava lui Dumnezeu! Mare e bunatatea Lui!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.12.2012, 00:43:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ohoo, iarasi vine Mos Nicolae la copiii cuminti! Dar Mosul e prieten si cu copiii mari, asa ca mine, stiu eu bine...

Ieri am intalnit un copil mare si trist. Nu mai credea de mult in Mos Nicolae. Spunea ca, daca ar exista cu adevarat un om in posesia unei masinarii care sa fabrice orice din nimic, l-ar fi prins in capcana de mult. Insa eu stiu de la Mosul ca acesta lucreaza prin oameni pentru oameni si ca nu e deloc spectaculos. E tare discret si firesc, de aia oamenii, prea grabiti si prea stresati, nu isi mai dau seama de darurile lui. Lucreaza neincetat oriunde zareste putina dragoste, putina inima buna si cateva ganduri de bine pentru celalalt. Acolo infloreste floarea milosteniei. Cateodata cred ca trudeste mult pana sa isi gaseasca "asistentii" pentru a face daruri unor oameni, dar am nadejdea ca Mos Nicolae, pe langa faptul ca e inteligent, e si inventiv, si nu se lasa pana nu aduce darurile cerute. Am vazut ieri si astazi cativa "asistenti" rataciti de-ai Mosului. Am vazut si "asistati", unii stiua sa se bucure, altii mai putin. Am vazut chiar si o batranica cersetoare, careia i s-a luminat fata atunci cand a primit te miri ce de la cineva, in numele lui Mos Nicolae, si a inceput sa planga apoi incetisor. Lumea a inceput sa il uite pe Bunul Mos Nicolae, in goana grijii de maine si a lucrurilor materiale...

La mine a venit deja, cu muuulte bucurii. Ce va pot destainui e ca imi doream sa ninga de ziua lui, cum se spune in popor, sa isi scuture nitel barba. Mie imi place tare mult zapada. E facuta pentru bucuria celor cinci simturi: sa vezi fascinat albul din jur, sa auzi fulgii cum ating trotuarul, sa mirosi iarna, sa intinzi mainile sa prinzi fulgii sau sa faci bulgari, sa simti cum iti patrunde in gura... Si cum treceam pe langa biserica lui, a inceput frumos... lapovita. Chinuita si rece, mai mult ploaie decat lapovita. Picurii albi, de o consistenta cat de cat solida, se asezau pe parul meu si imediat se transformau in apa, iar eu treceam pe strada tare bucuroasa, gandindu-ma la Sfantul copilariei mele, care mi-a indeplinit dorinta. Dar se pare ca mai multi si-au dorit sa nu ninga in Bucuresti, asa ca s-a impartit si Mosul...

Sa ne aduca Mosul tot ce dorim, dar, mai ales, sa ne faca milostivi fata de aproapele!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.12.2012, 01:47:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ohoo, iar astazi am vazut un copilas de 4 ani care nu se intreba ce ii va aduce Mosul, ci care le daruia adultilor mici cadouase. Bine, fireste, l-a indemnat mamica lui, dar el impartea cadouasele cu atata bucurie si naturalete, intocmai ca un adevarat asistent serios de-al Mosului :).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.12.2012, 02:29:34
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Impresionante ambele intamplari istorisite de tine, Lore! Mi-au dat lacrimile. Iti multumesc pentru ca le-ai impartasit cu noi.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
o alta intamplare minunata s-a petrecut chiar aseara.
Vorbeam zilele trecute cu micutii mei cam ce ar vrea ei sa le aduca Sfantul Nicolae.
Anastasia"Eu as vrea o papusica"
Timotei"Eu as vrea un vapor ca sa il pun pe apa sa pluteasca."
eu"ei, jucarii aveti destule, nu cred ca va va aduce sfantul jucarii.Altceva nu vreti?"
Anastasia:"pai...nu stiu, ce vrea el(Sfantul)"
Asta era discutia de acum cateva zile.
Ieri am mers cu sotul la cumparaturi si le-am cumparat: carti cu animalute, cartile cu Egipt, hartie glasata, ceva dulciuri. Aseara il asteptam pe sot sa vina, ca sa putem pregati in liniste ghetutele(prichindeii adormisera deja). Si iata ca apare in jurul orei 11 cu vreo 3 plase incarcate.
"Ce ai aici?"am intrebat.
"Am primit de unde am fost niste daruri ptr copii."
Bag mana in plasa si scot prima jucarie: O papusa. Scot si a doua jucarie: Un vapor. Deja cand am scos vaporul m-am blocat."Ce e?Nu iti place jucaria. oamenii au daruit ce au simtit ei. uite ce frumoasa e!"
"Sti ce mi-au zis prichindeii ca vor sa primeasca de la Sfantul Nicolae?"
"Nu stiu, zise sotul". "O papusa si un vapor.Ei, ce zici?"
Sotul zambi si nu mai spuse nimic. Dar mie mi-au dat lacrimile.Iti multumesc Sfinte Ierarhe Nicolae ca nu ai trecut cu vederea dorinta cea simpla a inimii lor si le-ai facut asa o bucurie.
Sa nu va spun ce s-a intamplat cand s-au trezit.:)
Anastasia"Wow, nu pot sa cred, mi-a adus o papusa. Si mama mi-a zis ca nu o sa-mi aduca sfantul jucarii"
Timotei"Tata, am primit un vapor! exact ce mi-am dorit! sunt asa bucuros."
Si eu am ramas cu o mare bucurie in suflet si cu convingerea ca intradevar Sfantul Nicolae este prietenul copiilor
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.12.2012, 11:24:23
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

anul asta am schimbat placa.Daca anul trecut prin purtarea de grija a Sfantului, micutii s-au bucurat de darurile cerute, anul acesta le-am spus ca sfantul Nicolae mi-a dat o sarcina si ca mi-a zis sa imi caut si ajutoare. Asadar i-am intrebat daca nu vor ei sa fie ajutoarele mele, ca sa indeplinim misiunea data de sfantul. Au fost asa de bucurosi, vazand ca sfantul le-a cerut lor personal sa il ajute!
Mare le-a fost bucuria cand au adus si altora bucurie! Cand scotocind prin plase, au impartit jucarii si cu alti copii care n-au!
Iar la sfarsit erau asa de bucurosi, incat ziceau :"acum, poate ca vine sfantul si la noi, ca si noi l-am ajutat!"
Sa nu va mai spun ce au facut cand au ajuns acasa! Era destul de multa dezordine, mai ales in camera lor.S-au pus baietii mei si au facut curat, au aspirat, au strans jucariile...
Timotei, cel de 5 ani a pregatit papucii atat ai lui cat si ai tatalui, ai surorii care dormea deja, si ai lui bebe. Si i-a aranjat asa frumos la usa, in ordine descrescatoare! Apoi dupa ce a facut o rugaciune scurta catre sfantul s-a culcat. Nu a mai reusit sa-l pandeasca pe sfantul si sa se furiseze tiptil, asa cum isi propusese.

Vazandu-le bucuria, ma rog si eu"Da-ne , Doamne si noua bucuria lor!"
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.12.2012, 00:17:02
apelectronix apelectronix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2006
Mesaje: 1
Implicit Foarte frumos

Lore ceea ce ai povestit e foarte frumos so adevarat. Mereu Dumnezeu face minuni mici pentru dorinte mari.
Si eu am patit ceva asemanator cand eram mai mic.
Ma plimbam cu bicicleta prin parc si aveam 10.000 de lei vechi. In cale am intalnit un om foarte sarac care nu cerea, insa mi s-a facut mila si i-am oferit banutul meu. Mi-a multumit cu ochii in lacrimi si eu am plecat mai departe in plimbarea mea. Dupa 1 ora de plimbat am gasit in parc 40.000 de lei, care eram pur si simplu in calea mea. Nu era nimeni in apropiere caruia sa-i fi cazut. Pur si simplu Dumnezeu mi-a daruit pe langa bucuria saracului de 4 ori mai mult.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fetele cuminti nu mai sunt la moda? Mia Mia Nunta 600 27.02.2014 02:46:09
Necazuri si daruri ionut12 Generalitati 16 18.06.2012 23:13:26
Intrebare pt sectanti: de ce va considerati copiii sfinti? lacrimi Secte si culte 601 20.08.2011 11:03:55
Daruri dorinastoica14 Pocainta 49 11.05.2009 00:38:29
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 20:46:05